2 min.
Dysplazja stawu biodrowego – czym jest? Jak się ją leczy?

Dysplazja stawu biodrowego
26.06.2022
Petting – co to jest, sposoby pettingu, petting a ciąża
26.06.2022
„Kobiety uczą się zachowań społecznych na zasadzie kopiuj-wklej, aż osiągają biegłość, która czyni ich autyzm niewidzialnym”. O życiu i kobiecości ze spektrum autyzmu mówi psycholożka i nauczycielka jogi Agata Ucińska
26.06.2022
Co zrobić, aby komary cię nie gryzły? 11 sposobów, które naprawdę działają
26.06.2022
Przebarwienia na skórze, inny niż zwykle kolor moczu, uczucie zmęczenia? To może być chora wątroba
25.06.2022
Afrodyzjaki w kuchni – produkty, które rozbudzą pożądanie!
Dysplazja stawu biodrowego to wrodzone, wadliwe ukształtowanie biodra, które wynika z niedorozwoju panewki stawowej. Choroba uznawana jest za jedną z najczęściej spotykanych wad wrodzonych ludzi rasy białej. Uważa się, że ma podłoże genetyczne.
Spis treści
Czym jest dysplazja stawu biodrowego?
Rozwija się głównie w okresie płodowym. Częściej występuje u dziewczynek niż u chłopców. Może dotyczyć jednego lub dwóch stawów. Zdarza się, że współistnieje z innymi wadami wrodzonymi.
Rodzaje dysplazji stawu biodrowego
Istnieją dwie postacie schorzenia – typowa dysplazja, która charakteryzuje się nieprawidłowym ukształtowaniem biodra, oraz dysplazja z przemieszczeniem głowy kości udowej poza panewkę. Częściej noworodek rodzi się z wadą bez przesunięcia biodra. W okresie płodowym staw rozwija się w pozycji zgiętej, dlatego noworodek broni się przed niebezpiecznym ruchem i utrzymuje biodra w fizjologicznym ugięciu. W okresie poporodowym należy unikać zbędnego prostowania stawów.
Objawy dysplazji stawu biodrowego
Główne objawy schorzenia to niestabilność i przeskakiwanie biodra oraz wystawanie głowy kości udowej dziecka poza staw biodrowy. Mogą występować także: względne skrócenie nogi, ograniczenie odwodzenia w stawie, zwiększona rotacja wewnętrzna, zmniejszona ruchomość oraz asymetria udowych, pachwinowych i pośladkowych fałdów tłuszczowych noworodka.
Diagnoza i leczenie dysplazji stawu biodrowego
Wczesne zdiagnozowanie i leczenie zaburzenia umożliwia kierowanie rozwojem wadliwego biodra i daje szansę na pełne wyeliminowanie wady. Leczenie polega na powolnym i stopniowym zmniejszaniu oporu skróconych mięśni, które są odpowiedzialne za ograniczenia ruchu. Najważniejsze jest umieszczenie głowy kości udowej na dnie panewki. Odciąża to wadliwy górny brzeg stawu. Do utrzymania odpowiedniego ustawienia biodra stosuje się różnego rodzaju rozwórki, np. poduszkę Frejki, uprząż Pawlika lub szynę Koszli.
Nieodpowiednio leczona dysplazja może doprowadzić do zwichnięcia stawu biodrowego i dalszego pogłębienia wady. Gdy dojdzie do podwichnięcia lub zwichnięcia głowy kości udowej, wymagane jest leczenie operacyjne.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

25.06.2022
HELLO PIONIERKI: Jak Michalina Wisłocka uczyła Polki seksualności i autoerotyzmu na wiele lat przed znalezieniem punktu „G”

24.06.2022
Dr n. med. Karina Barszczewska: „W PCOS pojawia się ryzyko zaburzeń psychicznych i behawioralnych, a także seksualnych, o czym bardzo mało się mówi”

22.06.2022
Mylona z alzheimerem, parkinsonem, uważana za chorobę dzieci. Jak rozpoznać i leczyć padaczkę u seniorów, mówi dr n. med. Maria Maliszewska

21.06.2022