Przejdź do treści

Hayden Panettiere ujawniła przyczyny swojego odejścia z show-biznesu. „Byłam w cyklu samozniszczenia, w moim życiu nie było żadnych barw poza szarością”

Hayden Panettiere / gettyimages
Hayden Panettiere / gettyimages
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Hayden Panettiere, nazywana przez niektórych „złotym dzieckiem Hollywood”, kilka lat temu odeszła z branży. Dopiero teraz jednak ujawniła przyczyny swojej decyzji. Aktorka zmaga się z uzależnieniem od opioidów i alkoholu. Pierwszy kontakt z tabletkami miała mieć już jako 15-latka. Jak wyznaje, dostawała je od członków ekipy telewizyjnej, być pewną siebie i pełną energii podczas kontaktów z mediami.

Kariera Hayden Panettiere

Hayden Panettiere stała się sławna w 2006 roku, po premierze niezwykle popularnego nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale na całym świecie, w tym w Polsce, serialu „Herosi”, gdzie wcieliła się w rolę Claire Bennet – dziewczyny obdarzonej niezwykłymi mocami. Popularność serialu przeniosła się także na samą Hayden – jako siedemnastolatka zaczęła pojawiać się na okładkach znanych czasopism, w popularnych programach telewizyjnych oraz w rankingach najpiękniejszych aktorek.

Ale jej kariera wcale nie rozpoczęła się w wieku nastoletnim. Hayden już jako 11-miesięczne dziecko grała w materiałach reklamowych. Do czwartego roku życia wystąpiła w ponad 50 z nich. Przełomem była jednak dla niej rola Lizzie w operze mydlanej CBS „Guiding Light”, która pomimo zakończenia emisji w 2009 roku, pozostaje jednym z najdłużej emitowanych seriali na świecie.

Hayden już jako nastolatka zaczęła pojawiać się na czerwonym dywanie. To wtedy właśnie członkowie ekipy, którzy się nią opiekowali, mieli jej podawać „pigułki szczęścia”. Miała wówczas 15 lat.

„To był taki doping na czas wywiadów. Nie miałam pojęcia, że to było niewłaściwie, ani że otworzy przede mną drzwi do uzależnienia” – mówi teraz w rozmowie z „People” Hayden.

Aktorka, oprócz stosowania opioidów, regularnie sięgała też po alkohol. Wtedy wydawało się to jeszcze nie zagrażać jej karierze. 

„Moje zbawienie polegało na tym, że musiałam się jakoś trzymać, będąc na planie i w pracy” – opowiada.

I dodaje, że gdy robiła się coraz starsza, narkotyki i alkohol stały się czymś, bez czego nie mogła już normalnie funkcjonować.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Zdrowie umysłu
Deep Focus from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł
Zdrowie umysłu
Miralo, Suplement diety wspomagający odporność na stres, 20 kapsułek
20,99 zł
PROMOCJA
Zdrowie umysłu, Promocje
WIMIN Głębokie skupienie, 30 kaps.
20,00 zł 79,00 zł
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł
Zdrowie umysłu
Miralo Sen, Suplement na dobry sen, 20 kapsułek
20,99 zł
kobieta

Depresja poporodowa

W 2014 roku Hayden wraz z ówczesnym partnerem Władimirem Kliczko, ukraińskim bokserem wagi ciężkiej, zostali po raz pierwszy rodzicami. Dla aktorki był to zły czas. W jej życiu pojawiła się depresja poporodowa. „Myślałam, że już jestem na dnie, ale wtedy otworzyła się pode mną zapadnia” – opisuje to, co wtedy czuła. Małą Kayą przez długi czas Kliczko zajmował się sam.

„Nigdy nie czułam, że mogłabym chcieć ją skrzywdzić, ale nie chciałam spędzać z nią czasu” – mówi Hayden, dodając, że w ciąży nie piła alkoholu. Uzależnienie wróciło jednak ze zdwojoną mocą po porodzie. „W moim życiu nie było żadnych barw poza szarością” – mówi Hayden.

W tamtym czasie aktorka „wymykała się”, by pić. Jej związek z Władimirem Kliczko zaczął się rozpadać.

„Nie chciał być przy mnie. Ja sama nie chciałam być przy sobie. Ale za pomocą narkotyków i alkoholu robiłam wszystko, żeby chociaż na chwilę poczuć się szczęśliwa. Po czym zaczynało być jeszcze gorzej. To był cykl autodestrukcji” – mówi teraz Hayden.

Aktorka w rozmowie z „People” przywołuje m.in. moment, w którym zaczynała mieć drgawki już w momencie obudzenia się rano. Była w stanie funkcjonować jedynie popijając alkohol przez cały dzień. W 2018 r. Hayden podjęła trudną decyzję, aby odesłać córkę do ojca mieszkającego wtedy w Ukrainie.

„To była najtrudniejsza rzecz, jaką kiedykolwiek musiałam zrobić. Ale chciałam być dla niej dobrą mamą. A to czasem oznacza pozwolić komuś odejść” – mówi.

Gdy Hayden została sama, jej uzależnienie od alkoholu jeszcze bardziej się wzmogło. Aktorka trafiła do szpitala z diagnozą żółtaczki. Jej wątroba zaczęła odmawiać posłuszeństwa.

„Nie byłam już 20-latką, która może się z tego tak po prostu otrząsnąć i zregenerować” – mówi Hayden, dodając, że wtedy trafiła na ośmiomiesięczny odwyk.

Terapia i leczenie szpitalne

Hayden w ostatnim czasie przeszła terapię i leczenie szpitalne.

„Było wiele wzlotów i upadków, ale nie żałuję nawet najbrzydszych rzeczy, które mi się zdarzyły. Czuję się niesamowicie spełniona. I wierzę, że mam drugą szansę” – opowiada teraz aktorka.

I dodaje, że walka z uzależnieniem to codzienne podejmowanie tego wyboru na nowo.

„Cały czas sprawdzam samą siebie, ale jestem wdzięczna za to, że jestem częścią tego świata. Już nigdy nie przyjmę tego za pewnik” – mówi.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez People Magazine (@people)

źródło: People

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Kobieta

Pięć najczęstszych uzależnień Polaków. Jedno z nich budzi szczególną uwagę

SUD – czym są, jak je zdiagnozować i w jaki sposób leczyć uzależnienia?

Łukasz Tchórzewski: „Kultura” picia alkoholu w Polsce jest zjawiskiem patologicznym. W ten sposób wychowuje się pokolenia kolejnych alkoholików

Małgorzata Halber i Olga Drenda: Często z miłością myli się relacje, w których występuje duża intensywność emocji. One z miłością nie mają nic wspólnego

Edyta i Berenika Halickie / fot. Agata Dobrzańska

„Glimmery uczą układ nerwowy, że jest bezpiecznie i że można się rozluźnić”. Poznaj praktykę zauważania mikromomentów zachwytu w życiu

Święta przetrwać czy przeżywać? Jak czerpać pozytywną energię z trudnych spotkań

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

Jak reagować na przykre uwagi bez wywoływania kłótni? Psycholożka wyjaśnia / istock

Jak reagować na przykre uwagi bez wywoływania kłótni? Psycholożka wyjaśnia

Hugh Jackman

Hugh Jackman wyznał, że potrzebował terapii, by uporać się z traumą z dzieciństwa. „Byłem w rozsypce”

Po czym poznać, że ktoś może zmagać się z depresją? Zwróć uwagę na kilka objawów / gettyimages

Po czym poznać, że ktoś bliski może zmagać się z depresją? Zwróć uwagę na kilka objawów

Kobieta odpala papierosa

Nowa Zelandia będzie krajem wolnym od papierosów. Dzisiejsi 14-latkowie nigdy legalnie nie kupią tytoniu

Krzysztof Czeczot

Krzysztof Czeczot opowiedział o swoim uzależnieniu. „Ostatni obraz, jaki pamiętam, to ja, pijany, sprzątający wymioty pijanego kolegi”

Polineuropatia alkoholowa – przyczyny, objawy, leczenie

Psycholożka Katarzyna Binkiewicz

„Żałoba to nie tylko emocje. Strata to doświadczenie totalne i doznajemy jej na każdym poziomie naszego funkcjonowania” – mówi psycholożka Katarzyna Binkiewicz

„Latałam z wywieszonym jęzorem, nie lubiłam siebie i jeszcze sobie dowalałam, że jestem beznadziejna”. O wychodzeniu z depresji i pracoholizmu opowiada Dagny Kurdwanowska

Psychoterapeutka Aneta Rutkowska: „Nikt nie przychodzi, mówiąc: 'Jestem uzależniony od adrenaliny’. A w trakcie okazuje się często, że nie są oni w stanie znosić codzienności życia”

Tom Felton zmagał się z uzależnieniem po tym, jak wdał się w romans. Teraz opowiada o swoim alkoholizmie / gettyimages

Tom Felton przez wiele lat zmagał się z uzależnieniem od alkoholu i substancji psychoaktywnych. Teraz szczerze opowiada o odwyku

„Będziemy odchodzić od technologii, a skupiać się na powrocie do naturalnego kontaktu człowieka z człowiekiem. Takie skin to skin w psychologii” – mówi psycholożka Monika Winek

Iga Świątek: „Zdrowie psychiczne jest ważne”. Tenisistka przekazała wygraną na rzecz organizacji non profit

Skąd biorą się dobre pomysły? Czy istnieje sposób, by mieć ich więcej? I dlaczego często przychodzą w dziwnych momentach? / istock

Skąd biorą się dobre pomysły? Czy istnieje sposób, by mieć ich więcej? I dlaczego często przychodzą w dziwnych momentach?

„Myśli mają potężną moc, ale nie magiczną. Afirmacje i medytacja nas nie wyleczą”. O prawie przyciągania i pseudopsychologii mówi Zuzanna Butryn

„Współuzależnienie nie zawsze znika po zakończeniu związku z osobą uzależnioną. I nie tylko wraz z nim się pojawia” – mówi terapeutka uzależnień Joanna Flis

„Nie ma różnicy, czy siedzi przede mną osoba uzależniona od telefonu, czy alkoholu. Będą mieć te wymówki” – mówi Krzysztof Piersa, terapeuta uzależnień

„Przybywa uzależnień behawioralnych, ponieważ społecznie akceptujemy coraz więcej” – mówi terapeutka uzależnień Katarzyna Andrusikiewicz

Najpopularniejsze

Grypa typu A/iStock

Grypa typu A – leczenie, objawy i charakterystyka wirusa

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Grypa typu B - objawy, charakterystyka

Grypa typu B – przyczyny, objawy i leczenie

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Ropiejące oczy kobiety

Ropiejące oczy u dzieci i dorosłych – przyczyny i metody leczenia

Jak odetkać ucho zatkane woskowiną, katarem i wodą? Domowe sposoby

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Wysoki cholesterol - jakie są przyczyny i objawy? Sposoby na wysoki cholesterol

Wysoki cholesterol – jakie są przyczyny i objawy? Jak go obniżyć?

Kobieta i mężczyzna

Jak uprawiać seks analny, żeby nie bolało? Mamy kilka porad

„Dobry seks to taki w kontakcie z własnym ciałem, emocjami i drugim człowiekiem. Nawet jeżeli miedzy kochankami nie ma miłości” – mówi Marta Niedźwiecka, psycholożka i sex coach

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

×