Przejdź do treści

Higiena snu – sposoby na spokojny sen niemowlaka

Higiena snu - sposoby na spokojny sen niemowlaka Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Spokojny sen to jedna z najważniejszych potrzeb niemowlęcia – dlatego tak ważne jest zapewnienie mu odpowiedniego odpoczynku. Wielu rodziców zastanawia się zatem, ile snu potrzeba dziecku. Ponadto niektóre dzieci mają problem z zaśnięciem i przespaniem kilku godzin. Dlatego warto poznać podstawowe zasady higieny snu i wypoczynku niemowlaka – to gwarancja jego prawidłowego rozwoju.

Ile snu potrzebuje niemowlak?

Optymalna ilość snu u niemowlaka jest większa niż u starszych dzieci czy dorosłych. W pierwszym miesiącu życia niemowlak przesypia 16 – 18 godzin w ciągu doby, a sen przerywany jest wybudzeniami średnio co 3 – 4 godziny. W kolejnych miesiącach życia czas snu niemowlęcia jest podobny, wydłuża się natomiast czas nieprzerwanego snu – dziecko budzi się średnio co 5 – 6 godzin. Sen u dziecka z czasem ulega skróceniu w ciągu dnia, dłużej trwa za to nieprzerwany sen nocny. Tego, że niemowlak prześpi całą noc, można oczekiwać około 6 – 9 miesiąca życia. Oczywiście – ilość snu w ciągu doby i czas trwania każdej drzemki jest kwestią indywidualną i u każdego dziecka sen może trwać dłużej lub krócej.

Kobieta leży na łóżku. W ręku trzyma święcącą kulę

Higiena snu u dziecka – dlaczego to takie ważne?

Odpowiednio długi sen jest kluczowy dla prawidłowego rozwoju fizycznego i psychicznego małego dziecka. Długość i jakość snu wpływają na ilość syntetyzowanych w organizmie neuroprzekaźników – a to przekłada się na poziom energii, samopoczucie psychiczne, zdolność koncentracji i nauki. Czas trwania snu powiązany jest także z wydzielaniem hormonu wzrostu, rozwojem układu nerwowego, wspomaganiem funkcjonowania układu immunologicznego czy procesów regeneracji organizmu. Nie należy oczywiście zapominać o tym, że niewyspane dziecko to także niewyspani i zmęczeni rodzice. I właśnie dlatego tak ważna jest higiena snu u dziecka. Co jest najskuteczniejsze na dobry sen niemowlaka?

Kobieta leży wśród kwiatów

Jak poprawić sen dziecka – sposoby na zaśnięcie niemowlaka

Higiena snu niemowlaka sprowadza się przede wszystkim do wypracowania stałego, powtarzalnego schematu działania. Taka rutyna potrzebna jest w każdym aspekcie życia malucha, a szczególne znaczenie ma podczas przygotowania do snu. Co na spokojny sen dla niemowlaka sprawdza się najlepiej? Przede wszystkim – przed snem należy wypracować odpowiedni rytuał zasypiania. Ma to na celu wyciszenie dziecka. Warto zorganizować stałe miejsce do spania, które zawsze będzie kojarzyło się z nocnym odpoczynkiem. Wieczór to idealny moment na wyciszającą, ciepłą kąpiel. Pomoże to maluszkowi zrelaksować się i uspokoić. Po kąpieli można wykonać delikatny masaż ciała dziecka. Na spokojny sen niemowlaka wpływ ma także ostatni posiłek przyjęty przed snem. Nie powinien być on zbyt obfity, gdyż przejedzenie może zakłócić spokojny sen. Należy także pamiętać, że ostatnie karmienie powinno być wykonane po kąpieli – zmniejszy to ryzyko ulewania pokarmu podczas wycierania dziecka po kąpieli. Kolejne istotne zasady snu dotyczą wyciszenia dźwięków, przygaszenia światła – takie stłumienie bodźców, które mogą rozpraszać dziecko z pewnością pomogą zasnąć. 

Na sen dla dzieci można zastosować także takie rozwiązania jak:

  • włączenie cichej, spokojnej muzyki; niektóre dzieci szybko zasypiają przy dźwięki suszarki;
  • kołysanie dziecka na rękach lub w kołysce;
  • spowijanie przed snem – maluch owinięty łącznie z rączkami kocykiem czy kołderką mniej się wierci podczas snu i czuje się tak bezpiecznie jak w brzuszku u mamy.

Jak poprawić sen dziecka w nocy? Warto zadbać o to, aby miejsce do snu było wygodne. Należy przewietrzyć pokój przed snem i utrzymywać w nim temperaturę 18 – 20 stopni Celsjusza. Łóżeczko powinno mieć odpowiedni materac – nie za miękki, nie za twardy. Łóżeczko powinno stać z dala od przeciągu czy grzejnika – zapewni to komfort termiczny dziecku. Najlepiej sprawdzi się prześcieradło z gumką, które nie będzie się zawijać oraz śpiworek – dziecko nie odkryje się podczas snu i nie zmarznie.

Bibliografia:

1. Kawalec A., Pawlas K., Czynniki środowiskowe wpływające na sen oraz zachowywanie higieny snu, Probl Hig Epidemiol, 2013, 94(1)

2. Murkoff H., Pierwszy rok życia dziecka, Rebis, 2017

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.