Przejdź do treści

Hiszpania. Został umieszczony w szpitalu z powodu uzależnienia od gry komputerowej. To pierwszy taki przypadek na świecie

Chłopiec przed komputerem
Hiszpania. Został umieszczony w szpitalu z powodu uzależnienia od gry komputerowej. To pierwszy taki przypadek na świecie/ iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Hiszpański nastolatek trafił do szpitala na dwumiesięczną terapię z powodu silnego uzależnienia od gry komputerowej. 15-latek grał w „Fortnite” przez 20 godzin dziennie, przez co wykazywał zachowania pojawiające się u osób uzależnionych od alkoholu lub narkotyków.

Grał 20 godzin dziennie

Bez wychodzenia z domu, dbania o higienę czy regularnego odżywiania. Tak wyglądało życie 15-latka z Hiszpanii, który uzależnił się od gry komputerowej. Według psychiatry Matiasa Reala-Lopeza odpowiedzialnego za realizację programu dotyczącego zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w szpitalu w Castellon, nastolatek przez 20 godzin dziennie grał w „Fortnite”, jedną z najpopularniejszych gier na świecie. Przestał chodzić do szkoły, urwał wszelkie kontakty z rówieśnikami, był rozdrażniony, nie mył się i nie był zainteresowany tym, co dzieje się wokół niego.

Wszystko obracało się wokół wyzwań gry, tego, co jest na ekranie, co dalej trzeba zrobić, ta gra całkowicie zdominowała jego życie – powiedział psychiatra.

Jak dodał lekarz, chłopiec wykazywał objawy silnego uzależnienia, jakie przejawiają osoby uzależnione od alkoholu lub narkotyków.

Uzależnienie stało się podobne do uzależnienia od heroiny, kokainy i innych substancji chemicznych – dodał w rozmowie z „Independent”.

W pewnym momencie zareagowała rodzina i wysłała chłopca na terapię. Niestety początkowo nie przynosiła ona założonych rezultatów. Postanowiono więc nastolatka całkowicie odciąć od gry, „jak od alkoholika oddala się butelkę”. Włączono także do leczenia spotkania towarzyskie, ustalanie pewnych wzorców zachowań, przyjmowanie antydepresantów oraz konsultacje psychologiczne, w których bierze udział cała rodzina.

Marek Sekielski

Pierwszy taki przypadek na świecie

Lekarz podkreślił, że to pierwszy odnotowany w literaturze fachowej tak silny przypadek uzależnienia od gry, który wymaga hospitalizacji z całkowitym odcięciem od komputera. Uzależnienie od gier komputerowych zostało wpisane na listę zaburzeń psychicznych przez Międzynarodową Organizację Zdrowia w 2019 roku.

Uzależnienie od gier komputerowych może działać jako regulator lęku wewnętrznego – wyjaśnił psychiatra.

Real-Lopez przyznał, że źródłem uzależnienia chłopca była śmierć jego matki. Kobieta zmarła po dwuletnim leczeniu raka. Gra komputerowa pozwalała nastolatkowi odciąć się od traumatycznych przeżyć i działała jak chwilowe znieczulenie.

Psychiatra zaapelował do rodziców, by ograniczali dzieciom czas, jaki spędzają przed ekranami komputerów. „Chodzi o ich rozwój” – podsumował.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawienia

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: