Przejdź do treści

Kim jest psychiatra i czym dokładnie różni się od psychologa?

Kim jest psychiatra? Czym różni się od psychologa? Czy wystawia L4? Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Psychiatra zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób związanych z ludzką psychiką. Ten specjalista może prowadzić psychoterapię, a także wypisywać recepty na różnego rodzaju leki. Czy psychiatra ma te same uprawnienia co psycholog? Czym różnią się od siebie te dwa zawody? 

Kim jest psychiatra? 

Psychiatra to specjalista, który ukończył studia medyczne oraz specjalizację w zakresie psychiatrii. Głównymi zadaniami tego lekarza jest diagnozowanie zaburzeń psychicznych i ich leczenie. Psychiatra może stosować różne formy oddziaływania na pacjenta, w tym zarówno farmakoterapię, jak i psychoterapię. Niektórzy specjaliści kończą nie tylko studia medyczne i specjalizację, ale także szkolenie z jednego z nurtów psychoterapeutycznych, na przykład poznawczo-behawioralnego lub neopsychoanalitycznego.  

W zawodzie psychiatry szczególne znaczenie ma przygotowanie medyczne, dzięki czemu specjalista jest w stanie spoglądać na pacjenta z różnych perspektyw – nie tylko tej związanej ze specyfiką osobowości lub zaburzeń psychicznych, ale także innych problemów zdrowotnych. 

Nastolatka

Psycholog a psychiatra 

Psycholog i psychiatra to zawody odrębne, różniące się od siebie nie tylko przygotowaniem edukacyjnym, ale także zakresem obowiązków i uprawnień. Psycholog nie ma przygotowania medycznego ani szerokiej wiedzy ogólnej, tylko kończy konkretną ścieżkę kariery, na przykład psychologię kliniczną lub psychologię biznesową. 

Psycholog zajmuje się zwykle konsultacjami z pacjentami, a czasami również diagnozą niektórych zaburzeń psychicznych. Osoba na tym stanowisku pomaga najczęściej pacjentowi z codziennymi trudnościami w pracy, życiu osobistym i społecznym, a także wystawia zaświadczenia czy orzeczenia. Ten specjalista kieruje także do psychiatry lub psychoterapeuty, a sam nie wystawia recept i zwolnień lekarskich

Psychiatra jest z kolei absolwentem studiów medycznych, stawia diagnozy, wydaje orzeczenia, a także wypisuje recepty i zwolnienia lekarskie. W niektórych przypadkach ten specjalista zajmuje się również psychoterapią i prowadzi spotkania indywidualne lub grupowe. Zajmuje się zwykle takimi problemami psychicznymi jak schizofrenia, depresja, bezsenność, fobie, zaburzenia lękowe 

Jak wygląda wizyta u psychiatry? 

Podstawą wizyty u psychiatry jest rozmowa z lekarzem. W trakcie wywiadu specjalista zbiera najważniejsze informacje na temat problemów pacjenta, jego doświadczeń życiowych i konkretnych symptomów chorobowych. Wizyta trwa zwykle od 30 do 60 minut. W niektórych przypadkach psychiatra kieruje na dalszą diagnozę u lekarzy lub też na psychoterapię 

Kobieta na wizycie u psychiatry

Czy do psychiatry potrzebne jest skierowanie? 

Psychiatra to jeden z kilku specjalistów, do których w Polsce nie potrzeba skierowania w ramach leczenia na NFZ. W tym miejscu warto zaznaczyć, że skierowanie jest wymagane w przypadku leczenia szpitalnego, oczywiście poza nagłymi stanami, zagrażającymi zdrowiu pacjenta lub innych osób w jego otoczeniu. Niestety, czas oczekiwania na stacjonarną wizytę u psychiatry na NFZ wynosi zwykle od kilku do kilkunastu miesięcy. 

Czy psychiatra może wystawić L4? 

Psychiatra może nie tylko wystawić receptę na leczenie farmakologiczne, ale także zwolnienie lekarskie (popularnie nazywane L4). Specjalista ten wypisuje zwolnienie zwykle w takich przypadkach jak depresja, schizofrenia, uzależnienia, zaburzenia odżywiania, wypalenie zawodowe. W tym miejscu warto zaznaczyć, że psycholog i psychoterapeuta nie wystawiają recept i zwolnień lekarskich, dlatego pacjenci cierpiący na poważniejsze zaburzenia psychiczne powinni odbyć również wizytę u psychiatry.

Ile kosztuje wizyta u psychiatry? 

Koszt wizyty u psychiatry jest wyższy niż konsultacji psychologicznej. Średnia cena za spotkanie z lekarzem z zakresu zdrowia psychicznego wynosi około 250 złotych. Zwykle opłata zależy od doświadczenia psychiatry, lokalizacji gabinetu oraz innych czynników, a tym samym mieści się mniej więcej w przedziale od 180 do 350 złotych. Możliwe jest spotkanie online, którego cena jest podobna, jednak zmniejszają się koszty dojazdu do gabinetu. 

 

Bibliografia: 

  1. Hoss A. R., Styła R., Suszek H., Kowalski J., Grochowska M., Dąbrowski J., Wizerunek psychiatry, psychologa i psychoterapeuty w mediach. Analiza polskich tygodników opinii, Psychiatria 2020, 17: 216-223. 
  2. Sawicka M., Charzyńska K, Lekarz psychiatra w procesie leczenia i zdrowienia osób chorych na schizofrenię, Psychiatria Polska 2015, 49. 
  3. Sterna W., Sterna A, Psychiatra, psychoterapeuta czy może psychofarmakoterapeuta? Problem z identyfikacją, Psychiatria 2016, 13: 153-158. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.