Przejdź do treści

Jad pszczeli w godzinę zabija 100 proc. komórek raka piersi? Wstępne wyniki badań są bardzo obiecujące

Jad pszczeli w godzinę zabija 100 proc. komórek raka piersi? Wstępne wyniki badań są bardzo obiecujące / istock
Jad pszczeli w godzinę zabija 100 proc. komórek raka piersi? Wstępne wyniki badań są bardzo obiecujące / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Melityna – główny składnik jadu pszczoły miodnej – może hamować wzrost śmiertelnie niebezpiecznych komórek nowotworowych, zwłaszcza raka piersi. Tak wynika z najnowszych badań australijskich naukowców. Badacze zwracają uwagę na dawkę, w jakiej melityna musi zostać podana. Przekroczenie określonych parametrów może bowiem zamienić lek w truciznę.

Melityna – główny składnik jadu pszczoły miodnej

Melityna, główny składnik jadu pszczoły miodnej (Apis mellifera), stanowi ponad 50 proc. suchej masy jadu. To właśnie ona wywołuje ból po użądleniu. Warto także wiedzieć, że melityna wykazuje właściwości antybakteryjne, antywirusowe, przeciwgrzybicze oraz przeciwpasożytnicze.

I to właśnie melityną zainteresowali się naukowcy z Instytutu Medycznego Harry’ego Perkinsa oraz z Uniwersytetu Zachodniej Australii. Przebadali oni 312 gatunków pszczół i trzmieli oraz wykazali, że w określonym stężeniu melityna może w ciągu godziny doprowadzić do unicestwienia komórek potrójnie ujemnego raka piersi oraz raka piersi HER2+, czyli tzw. dodatniego raka piersi, charakteryzującego się szybkim doprowadzaniem do przerzutów nowotworowych. Melityna nie uszkadza przy tym zdrowych tkanek.

Zdaniem badaczy, kluczowa jest jej właściwa ilość, ponieważ w większym stężeniu może być toksyczna. Naukowcy dodają, że nie zaobserwowano istotnego wpływu jadu trzmieli na komórki rakowe.

Zniszczy komórki rakowe w ciągu godziny?

„Odkryliśmy, że melityna może całkowicie zniszczyć błony komórek rakowych w ciągu godziny i znacznie zmniejszyć częstotliwość przesyłania do komórek rakowych chemicznych sygnałów niezbędnych do ich wzrostu i podziału” – powiedział dr Pilar Blancafort, dodając, że jest prawdopodobne, że melityna będzie również skuteczna w leczeniu raka jajnika.

Naukowcy podkreślają, że melitynę łatwo można będzie zastąpić sztucznym odpowiednikiem. Jej zastosowanie będzie jednak skuteczne jedynie w połączeniu z innymi terapiami przeciwnowotworowymi, np. z chemioterapią czy farmakoterapią. Badania są jednak na bardzo wczesnym etapie.

„Wiele substancji potrafi zabić komórkę raka piersi w podczas badań in vitro lub u myszy laboratoryjnych, ale od tych odkryć do powstania skutecznego leku na raka piersi, który będzie można stosować u ludzi, jeszcze daleka droga” – tłumaczy prof. Alex Swarbrick z Instytutu Badań Medycznych Garvana w Sydney.

Wstępne wyniki badań są jednak bardzo obiecujące i mogą przynieść przełom w leczeniu nowotworów piersi. 

 

źródło: WP abcZdrowie

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Nowa terapia w leczeniu szpiczaka mnogiego z 90 proc. skutecznością - na zdjęciu kobieta w laboratorium

Przełomowa terapia w leczeniu nowotworu krwi. Ma 90 proc. skuteczności

Przeszła podwójną mastektomię. Kilka dni później usłyszała diagnozę "rak piersi"

Przeszła podwójną mastektomię. Kilka dni później usłyszała diagnozę „rak piersi”

Ręka chorej na białaczkę osoby na szpitalnej pościeli_leukemia/HelloZdrowie

Leukemia, czyli białaczka – śmiertelnie niebezpieczny nowotwór

Marker Ca 125 w rozpoznawaniu raka jajnika. Czy podwyższony wynik to zawsze zła wiadomość?

Ca 15-3 jako marker nowotworowy – jakie ma zastosowanie?

Sara Kayat i Leanne Adu

Badanie piersi w telewizji na żywo. Bez stanika, zasłaniania sutków i cenzurowania ciała modelki

Kobieta

„Sztuczna inteligencja może ratować życie”. Wykryła raka piersi u pacjentki cztery lata przed rozwojem choroby

Przełomowe odkrycie polskich naukowców. Odkryli gen, którego mutacja odpowiedzialna jest za raka piersi

„Jako pielęgniarka zawsze starałam się ulżyć pacjentom w cierpieniu. Ale gdy sama zachorowałam, nie mogłam poradzić sobie ze strachem” – mówi Iwona Michalczuk, która chorowała na nowotwór trzonu macicy

„Mnie to nie dotyczy”. Na pewno? „Film opowiada moją własną, prawdziwą historię” – pisze Aga Szuścik

Kapsułka endoskopowa zastąpi gastroskopię i kolonoskopię? „Naszym celem jest, by badanie można było przeprowadzić całkowicie zdalnie w warunkach domowych”

Komórki dendrytyczne w leczeniu chorób nowotworowych. Czy to przyszłość onkologii?

Alicja Czarnecka: „Zakończyłam leczenie onkologiczne z ogromnym apetytem na życie. Nie sądziłam, że depresja dopadnie mnie po czasie”

Sproszkowane kraby, lewatywa z winogron, pijawki i operacje szpikulcem. Jak kiedyś leczono raka

Naukowcy ostrzegają: taka budowa piersi nawet czterokrotnie zwiększa ryzyko raka. Jeśli ją masz, powinnaś badać się częściej

Naukowcy ostrzegają: taka budowa piersi nawet czterokrotnie zwiększa ryzyko raka. Jeśli ją masz, powinnaś badać się częściej

Lampa UV do manicure

Manicure z użyciem lamp UV powoduje raka? Polscy onkolodzy komentują

Szczepionka na raka piersi przeszła pomyślnie pierwszą fazę badań klinicznych! "Jest nadzieja dla chorych na najbardziej złośliwą odmianę raka piersi" - podkreśla Dawid Polak

Szczepionka na raka piersi przeszła pomyślnie pierwszą fazę badań klinicznych! „Jeden z największych cudów współczesnej medycyny”

„Kiedy usłyszałam diagnozę, pomyślałam sobie: Czyli że co? Ja za pół roku umrę? Mam 28 lat!”. Rozmawiamy z Patrycją Lisiecką, która stworzyła projekt fotograficzny Młode z Rakiem

Kobieta trzyma dłoń w lampie uv do paznokci

Lampa UV do paznokci może powodować raka? Wyniki badań naukowców szokują

Chris Evert

Ikona tenisa Chris Evert o swoich zmaganiach z ciężką chorobą: „Na 90 procent już do mnie nie wróci”

„Mój oprawca nie dał za wygraną, a wręcz przeciwnie – zaatakował ze zdwojoną siłą”. Monika już raz pokonała raka. Dziś potrzebuje naszej pomocy

Krzysztof Szewczyk

Krzysztof Szewczyk po latach wyznał, dlaczego zniknął z telewizji. Dziennikarz zmagał się ze śmiertelną chorobą

Moszna – budowa, funkcje, choroby. Jakie zmiany powinny nas zaniepokoić?

Trzynastolatka została wyleczona z „nieuleczalnej” białaczki. To wielki sukces lekarzy, którzy zastosowali nowatorską terapię