Przejdź do treści

Jak przewidzieć, kiedy zacznie nam się menopauza? Naukowcy znają odpowiedź

U kobiet menopauza pojawia się w różnym czasie \źródło: Istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Wiele kobiet w dojrzałym wieku zastanawia się, kiedy pojawi się u nich menopauza. Do tej pory mówiło się, że jej początek oraz przebieg zależą od indywidualnych czynników. Naukowcy z Bostonu podzielili się odkryciem, które rzuca nowe światło na tę sprawę. Okazuje się, że czynnikiem, który może nam wiele powiedzieć o początku menopauzy, jest długość cyklu miesiączkowego.

Krótszy cykl, wcześniejsza menopauza

Cykl miesiączkowy, inaczej menstruacyjny, to fazy, które przechodzi co miesiąc organizm kobiety dojrzałej płciowo. Związany jest z jej płodnością. Cykl kontrolowany jest przez układ hormonalny w organizmie. Prawidłowy cykl menstruacyjny powinien trwać 21-35 dni. Zdarza się jednak, że krwawienie występuje częściej lub rzadziej – wtedy mamy do czynienia z nieregularnymi cyklami.

Naukowcy z Harvard School of Public Health w Bostonie zauważyli, że długość cyklu miesiączkowego może pomóc w prognozowaniu klimakterium oraz nasileniu jej objawów.

Autorzy badań poddali analizie stan zdrowia 634 kobiet w wieku 33 lat. Na początku kobiety udzieliły informacji na temat długości cyklu miesiączkowego w latach reprodukcyjnych, natomiast teraz, po 18 latach od rozpoczęcia eksperymentu, przeszły szczegółowe badania kontrolne. W porównaniu z kobietami, których cykl miał normalną długość (26-34 dni), u tych, których cykl liczył poniżej 25 dni, objawy przekwitania pojawiały się wcześniej i było ich więcej.

Menopauza. Kobiety, które zmieniły swoje życie po 50-tce

„Cykl miesiączkowy jest markerem ogólnego stanu zdrowia kobiety”

Menopauza to stan, w którym dochodzi do zakończenia krwawienia miesiączkowego i przez co najmniej 12 miesięcy nie stwierdza się nawrotu krwawienia. Menopauza stanowi efekt wygaszenia czynności jajników, co prowadzi do spadku poziomu estrogenów we krwi. Menopauza ma indywidualny przebieg. Część kobiet przechodzi ją bardzo łagodnie, inne mają nasilone objawy, które mogą stawać się kłopotliwe tak dla nich, jak i ich otoczenia. O jakich objawach mowa? Otóż mogą pojawić się:

 • wzrost podatności na infekcje intymne,
 • uczucie pieczenia bądź swędzenia w pochwie,
 • suchość pochwy,
 • zapalenie pochwy,
 • częste zakażenia układu moczowego i nietrzymanie moczu,
 • rozdrażnienie, skłonność do depresji, wahanie nastroju,
 • spadek libido,
 • uderzenia gorąca,
 • bezsenność,
 • upośledzenie pamięci i koncentracji,
 • pogorszenie jakości włosów czy paznokci,
 • spadek kolagenu w skórze,
 • spadek gęstości kości,
 • zaburzenia metabolizmu i nieprawidłowe wartości lipidogramu,
 • wzrost ciśnienia krwi,
 • zwiększona skłonność powikłań zakrzepowych,
 • spadek aktywności gruczołów łojowych,
 • zespół suchego oka,
 • wzrost zachorowalności na nowotwory.

Kobiety w trakcie menopauzy często skarżą się także na stany depresyjne, ciągłe zmęczenie, lęki czy problemy ze snem.

Badacze zauważyli, że te dolegliwości pojawiały się u kobiet w wieku średnim z krótszym cyklem miesiączkowym. Co ciekawe, w tej grupie zaobserwowano większy wskaźnik masy ciała (BMI) w czasie ciąży. Wniosek? Czynniki dotyczące wieku prokreacyjnego mogą wpływać na objawy menopauzy, choć wyniki dotychczasowych badań nie zawsze są kompatybilne.

Na przykład w Chinach wykazano, że nieregularne miesiączki mają związek z mniejszym ryzykiem objawów depresji w późnych latach życia. To zaprzecza francuskim badaniom, które mówią o tym, że jest wręcz przeciwnie – nieregularne miesiączki mają powodować większą podatność na depresję w późniejszych latach życia.

Naukowcy zapowiadają dalsze badania i zrozumienie mechanizmów, które powodują opisywane stany.

„Cykl miesiączkowy jest markerem ogólnego stanu zdrowia kobiety, dlatego ważne jest lepsze zrozumienie mechanizmów, poprzez które wpływa on na późniejszą jakość życia” – komentuje prezes North American Menopause Society dr Chrisandra Shufelt, cytowana przez usnews.com.

KIOM, czyli Krótka Instrukcja. O Menopauzie

KIOM, czyli Krótka Instrukcja. O Menopauzie, powstała, żeby wspierać wszystkie kobiety, które przechodzą menopauzę, i te, które czują, że aktualnie doświadczane przez nie objawy mogą być z nią związane. Powstała także z myślą o osobach, które po prostu chcą się lepiej przygotować do tego etapu: czy dla siebie samych, czy po to, by wiedzieć, jak wspierać bliskie sobie kobiety.

Instrukcja jest po to, aby życzliwie, z troską i w sposób rzeczowy przedstawić Ci zagadnienia związane z menopauzą. Myślimy o niej jak o przyjaciółce, która już przeszła drogę, którą masz przed sobą. Dzieli się z Tobą wiedzą, doświadczeniem, podpowiada możliwości działania tak, żebyś mogła nawigować przez ten etap jak najlepiej dla siebie.

Instrukcję stworzyłyśmy wspólnie z ekspertkami wielu dziedzin, które w sposób jasny, ciekawy i merytoryczny wyjaśniły wiele aspektów menopauzy, a także wspólnie z kobietami, które podzieliły się doświadczeniem tego okresu.

Krótka Instrukcja. O Menopauzie jest darmowa. Możesz przeczytać ją na stronie krotkainstrukcja.pl lub pobrać ją w formie PDF-a.

Źródło: www.usnews.com

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: