Suchość pochwy – problem kobiet z niskim poziomem estrogenów. Jak sobie radzić z tą dolegliwością?

się ten artykuł?
Suchość pochwy jest dolegliwością kobiet w okresie okołomenopauzalnym. Związane jest to ze zmniejszoną ilością wydzielanych przez jajniki estrogenów. Zmniejsza się wówczas ilość wytwarzanego w pochwie śluzu, powodując uczucie suchości. Istnieją jednak wyroby medyczne, które z łatwością sobie z nią poradzą.
Suchość pochwy jest kłopotliwym schorzeniem, znacząco zmniejszającym komfort życia. Dyskomfort odczuwany jest przede wszystkim w życiu codziennym. Jeśli kobieta odczuwa taką dolegliwość, powinna zgłosić się do lekarza, gdyż może ona nie tylko wynikać z fizjologicznych zmian organizmu, ale również być objawem schorzeń ginekologicznych.
Suchość pochwy – przyczyny
Za pierwszą i podstawową przyczynę suchości pochwy uznaje się zaburzenie równowagi w gospodarce hormonalnej jajników. Za prawidłowe nawilżenie pochwy odpowiedzialne są estrogeny. Spadek ich poziomu powoduje zmniejszenie wydzielania śluzu w pochwie. Obniżony poziom estrogenów, związany z zaburzeniami w funkcjonowaniu jajników, dotyka głównie kobiet w połogu, karmiących piersią oraz będących w okresie menopauzalnym. Kolejną przyczyną mogą być infekcja dróg rodnych lub nieprawidłowości w budowie ściany macicy, w której obecne są komórki odpowiadające za produkcję i wydzielanie śluzu w pochwie. Suchość pochwy może być również powikłaniem cukrzycy i niewydolności nerek. Wpływ na nawilżenie pochwy mają również: przewlekły stres, przemęczenie, osłabienie, przebyte operacje ginekologiczne, reakcja na środki do higieny intymnej, stosowanie antykoncepcji hormonalnej czy zażywanie niektórych grup leków, takich jak na przykład: antydepresanty, antybiotyki, leki moczopędne czy antyalergiczne. Ważnym czynnikiem predysponującym do wystąpienia suchości w pochwie jest czynnik psychogenny. Strach przed stosunkiem seksualnym, bólem z nim związanym wywołuje silny stres, który może powodować osłabienie nawilżenia pochwy.
Suchość pochwy – konsekwencje
Suchość pochwy objawia się grupą dolegliwości, które znacznie obniżają jakość i komfort życia, a należą do nich:
- podrażnienie i uczucie pieczenia w pochwie,
- spadek libido, spowodowany brakiem przyjemności podczas odbywania stosunku seksualnego,
- plamienie, wynikające z pękania naczyń krwionośnych znajdujących się w pochwie,
- dyskomfort bólowy podczas chodzenia,
- zanikowe zapalenie pochwy,
- nawracające infekcje dróg intymnych,
- naglące parcie na mocz,
- uczucie pulsowania w pochwie.
Suchość pochwy – leczenie
Leczenie suchości pochwy i radzenie sobie z nią uzależnione jest od przyczyny i objawów. Opiera się głównie na stosowaniu wyrobów farmaceutycznych w postaci globulek i żeli. Częstotliwość ich używania uzależniona jest od stopnia zaawansowania objawów. Jeśli suchość pochwy daje o sobie znać jedynie podczas stosunków seksualnych, należy przed penetracją stosować odpowiednie żele, natomiast jeśli odczuwany jest dyskomfort w życiu codziennym, między innymi podczas chodzenia, trzeba stosować żele/globulki codziennie. Jednak dobór leków i dawkowanie ustala lekarz. Nie należy leczyć suchości pochwy na własną rękę, gdyż można pogorszyć swój stan.
Żele powinny zawierać głównie wodę i jak najmniej substancji zapachowych, żeby nie wystąpiło ryzyko dodatkowego podrażnienia. Żel nie powinien zawierać nonoksynolu-9, który podrażnia naskórek pochwy, wywołując uczucie dyskomfortu.
Może wypróbujesz lubrykant Wimin? Znajdziesz go w sklepie Hello Zdrowie. Czerp jak największą przyjemność z seksu!
U kobiet karmiących piersią i będących w połogu suchość pochwy ustąpi samoistnie po zakończeniu karmienia. Natomiast kobiety, u których osłabienie nawilżenia pochwy wynika ze źle dobranej antykoncepcji hormonalnej, powinny zgłosić się do ginekologa w celu jej zmiany. Jeśli osłabienie nawilżenia wynika ze stanów chorobowych, oprócz leczenia objawowego należy wyeliminować przyczynę. Ważne jest również odpowiednie nawadnianie organizmu. W przypadku przyczyn o podłożu psychogennym warto udać się na psychoterapię.
Do domowych sposobów leczenia suchości pochwy należą: wspomniane wcześniej nawadnianie organizmu – minimum dwoma litrami płynów dziennie, noszenie przewiewnej bawełnianej bielizny i stosowanie odpowiedniej diety bogatej w warzywa, owoce oraz ryby. Ważne, aby produkty, które znajdą się w diecie, zawierały fitoestrogeny. Są to substancje działające podobnie jak estrogeny. Znaleźć je można przede wszystkim w: warzywach strączkowych, siemieniu lnianym, pestkach dyni i słonecznika, płatkach owsianych, marchwi, cebuli, gruszkach, czereśniach oraz jabłkach. Ważne również jest ograniczenie spożywania tłuszczy pochodzenia zwierzęcego.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
”Marta Dąbrowska”
Polecamy

Jak poprawnie wykonać samobadanie piersi w domu? Dlaczego to tak ważne?

Wirtualny endoskop zastąpi tradycyjne badanie? „To gigantyczny postęp w telemedycynie”

Bezobjawowe zapalenie płuc. Jak je rozpoznać i leczyć?
