Przejdź do treści

Jak od strony medycznej wygląda decyzja o terminacji ciąży z powodu nieuleczalnych wad płodu? Co się zmieni?

Kobieta w ciąży
Jak wygląda decyzja o terminacji ciąży z powodu nieuleczalnych wad płodu od strony medycznej? Co teraz się zmieni?/Unsplash, fot. Camila Cordeiro
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Czy oddawanie szpiku boli? Wyjaśnia Chirurg Paweł
Czy oddawanie szpiku boli? Wyjaśnia Chirurg Paweł
Olejek
Jakich kosmetyków ze sobą nie łączyć, by nie podrażnić skóry? Wyjaśnia dermatolożka z Dermatolook
Kobieta u dentysty
Dlaczego ząb po leczeniu kanałowym boli? Wyjaśnia stomatolożka
8 sposobów, by czuć się lepiej psychicznie każdego dnia
Wątpliwości dotyczące szczepionki AstraZeneca. Pojawił się błąd w testowaniu
Wątpliwości dotyczące szczepionki AstraZeneca. Pojawił się błąd w testowaniu

Jak wygląda droga do podjęcia decyzji o terminacji ciąży z powodu poważnych wad płodu? Co dzieje się teraz w polskich szpitalach z kobietami, które miały zaplanowane badania prenatalne? Jakie konsekwencje ma dla kobiet orzeczenie TK? Z medycznego punktu wyjaśnia Anna Majda-Sandomierska, położna w szpitalu, doradczyni laktacyjna oraz właścicielka szkoły rodzenia.

Medyczna droga do decyzji o terminacji ciąży

Od kilku dni cała Polska pogrążona jest w protestach kobiet, które walczą o wolność wyboru. Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie, stwierdzając, że usunięcie ciąży z powodu poważnej i nieuleczalnej wady płodu jest niezgodne z Konstytucją. Jak jednak wygląda terminacja ciąży od strony medycznej? Rozstrzygają o tym wykształceni lekarze, a decyzja nie jest prosta. Stoi za nią rozwinięta nauka i badania prenatalne, które są niezmiernie ważne w takich sytuacjach. W jaki sposób podejmuje się decyzję o usunięciu chorego płodu? Przez jakie kroki musi przejść kobieta? Wyjaśniła to w swoim wpisie na Instagramie położna Anna Majda-Sandomierska.

Jak to się dzieje z medycznego punktu widzenia?

 1. Pacjentka ciężarna dostaje od ginekologa informację, że coś dzieje się nie tak z jej dzieckiem. Otrzymuje skierowanie na badania prenatalne.
 2. Do czasu wyników modli się żeby jednak przypuszczenia się nie trafiły.
 3. Diagnoza- nieuleczalna choroba/ wady.
 4. Już z medycznym rozpoznaniem trafia do szpitala modląc się, że może jeszcze to ktoś powie, że jest nadzieja, że wszystko będzie ok.
 5. Zbiera się komisja położników ze specjalnymi kwalifikacjami w zakresie usg. Kobieta dalej ma nadzieję.
 6. Ostateczna informacja– nieuleczalna choroba.
 7. Wybór – terminacja (W szpitalach nie używamy słowa aborcja) lub oczekiwanie na samoistne obumarcie, poród.
 8. Postępowanie zgodne z decyzją ciężarnej

– tłumaczy ekspertka.

Jak widać, rozstrzygnięcie o terminacji jest starannie rozważone przez grono medyczne. Ostateczną decyzję pozostawia się pacjentce.

Kobieta

Co dzieje się teraz w szpitalach po decyzji TK?

Z danych zebranych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, w Polsce w 2019 roku zarejestrowano 375 tys. urodzeń żywych. Ile natomiast przeprowadzono aborcji? Ministerstwa Zdrowia podaje, że w 2019 roku w  Polsce wykonano 1110 zabiegów przerwania ciąży. 1074 z nich przeprowadzono z powodu przesłanek medycznych wskazujących na ciężkie i nieodwracalne upośledzenie płodu lub nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu. Ponadto około 15-20 tys. dzieci rodzi się rocznie z różnymi wadami.

Od roku 2020 dane te w Polsce będą się znacznie różnić, a zmianę można dostrzec już dziś. Obecnie decyzja o zajściu w ciążę naznaczona jest strachem o zdrowie kobiety, dziecka i ewentualnego osierocenia dzieci, które już istnieją. Majda-Sandomierska w swoim wpisie wyjaśniła także, co dzieje się teraz w polskich szpitalach, po ogłoszeniu decyzji TK.

Co dzieje się obecnie?

 1. W szpitalach kobiety, które do tej pory miały czas na decyzję, w strachu, że ustawa zostanie opublikowana i zabierze im prawo decyzji, terminują ciążę byle zdążyć, póki mają wybór, możliwość. Bez czasu na przeżycie w sobie emocji.
 2. Odbywa się to w warunkach szpitalnych, z całym zapleczem położników, położnych, anestezjologów.
 3. Pada cała diagnostyka. Niepotrzebne już są gabinety czy laboratoria wykonujące badania genetyczne płodów.
 4. Osoby, które są przed badaniami prenatalnymi, na siłę przyspieszają terminy, by w razie czego zdążyć, póki jest wybór – do czasu opublikowania wyroku na kobiety.

– opisuje położna.

Zmiany te zachodzą jednocześnie. Wiele kobiet, pomimo skierowania na usunięcie ciąży z powodu poważnej wady płodu, zostaje wypisanych ze szpitala bez możliwości wykonania zabiegu. Lekarze się boją. Niektórzy wykonują zabiegi, czekając na opublikowanie orzeczenia w Dzienniku Ustaw. Medycy grzmią także, że  wykonywanie badań prenatalnych również straci sens, bo w sumie będą one drogą prowadzącą donikąd.

Konsekwencje dla kobiet po orzeczeniu TK

Jakie będą konsekwencje orzeczenia TK  dla kobiet?

Jak będzie za chwilę?

 1. Zamiast łez szczęścia przy porodzie coraz częściej pojawiać się będą łzy rozpaczy, bo nagle okazywać się będzie, że z dzieckiem jest jednak coś nie tak.
 2. Zabiegi terminacji nadal będą się odbywać, ale albo za granicą albo w miejscach do tego absolutnie nieprzystosowanych, bez zaplecza położników, położnych, anestezjologów.
 3. Ilość oddawanych dzieci do różnych ośrodków drastycznie wzrośnie, bo z 500 plus nie będzie możliwym, by godnie umierać. Jakby co, tych ośrodków już teraz jest za mało.
 4. Ilość depresji znacząco wzrośnie. Nie każdy ma w sobie tyle siły, by czekać, aż dziecko przestanie się w brzuchu ruszać, czy łudzić się, że może wszyscy naokoło się pomylili – wymienia Majda-Sandomierska.

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na całym świecie wykonuje się około 22 mln niebezpiecznych aborcji w niesterylnych warunkach, przez niewykwalifikowany personel medyczny. To wynik niepozostawiania kobietom wyboru. Wiadomo także, że w krajach, które zakazują aborcji, wykonuję się więcej terminacji ciąży niż w państwach, w których kobieta ma wybór. Wynika to z większej świadomości społecznej, wyższego poziomu edukacji oraz rozwiniętej opieki medycznej.

Agnieszka Chylińska

Anna Majda-Sandomierska

Anna Majda-Sandomierska to położna w szpitalu, doradca laktacyjny, właścicielka szkoły rodzenia. Mama Oli i chłopaków bliźniaków. Blogerka. Prowadzi w mediach społecznościowych swój profil „poloznamama_blog”, który obserwuje coraz więcej osób.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Anna Majda- Sandomierska (@poloznamama_blog)

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Test Sanco – na czym polega? Co wykrywa i czy warto go wykonać?

Infekcja COVID-19 w I trymestrze – czy może wywołać poronienie? Dr Michał Strus tłumaczy

Maja Staśko: Nie wszystkie kobiety mogą być w ciąży. Nie tylko kobiety mogą być w ciąży

Cukrzyca ciążowa – przyczyny, objawy, dieta i leczenie

Aleksandra Żebrowska

Aleksandra Żebrowska pokazała swoje półnagie zdjęcie z okresu ciąży. „Nikt nie prosił o nie, ale wszyscy go potrzebowali”

Cesarskie cięcie u ciężarnej pacjentki w śpiączce farmakologicznej, połączonej do pozaustrojowego utlenowania krwi / Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu

Niezwykły poród we Wrocławiu. Cesarskie cięcie u kobiety chorej na COVID-19, podłączonej do pozaustrojowego utlenowania krwi

Martyna Wojciechowska o wolności wyboru: „Czy poroniłam kiedyś ciążę? Tak. Czy miałam badania prenatalne? Tak, nawet te zaawansowane”

Emma Roberts o ciąży z endometriozą: byłam bardzo wdzięczna, gdy dowiedziałam, się, że nie jestem z tym sama i że nie zrobiłam nic „złego”

Emma Roberts o ciąży: byłam bardzo wdzięczna, gdy dowiedziałam się, że nie jestem z tym sama i że nie zrobiłam nic złego

Kobieta w ciąży

Suplementacja żelaza w ciąży. Nowe rekomendacje PTGiP!

depresja ciążowa

Smutna ciąża. Co robić, gdy oczekiwanie na dziecko jest zanurzone w lęku i trudnych emocjach?

Komputery cyklu. Czym są i co warto o nich wiedzieć?

Lara Gessler

Lara Gessler o porodzie bez znieczulenia: bardzo chciałam wybrać się w taką podróż w głąb siebie

Ola Petrus

Ola Petrus o wyroku TK: Nie udawajcie, że wiecie lepiej od nas, jak to jest żyć z czymś, czego być może można było uniknąć! Bo nie macie bladego pojęcia

Hemoglobina glikowana (HbA1c) – normy, badanie i wyniki

Przeziębienie w ciąży? Lekarka radzi, jak sobie z nim poradzić

Przeziębienie w ciąży? Lekarka podpowiada, jak sobie z nim poradzić

Dr n. med. Robert Łyszcz: „Co mogę zaproponować pacjentce, skoro taka aborcja będzie nielegalna? W zasadzie nic. Będziemy się uśmiechać do siebie przez 6 kolejnych miesięcy”

Źródło: Gettyimages.com

Mamy dzieci z niepełnosprawnościami: „Nie tędy droga. Nie przez zakaz aborcji i groźby”

Ola Żebrowska: „Zostałam wychowana w katolickiej rodzinie i nie śmiałabym mówić drugiej kobiecie, co ma robić”

Małgorzata Trzaskowska/Facebook

„Tylko kobiety, które przez to przeszły, są w stanie to zrozumieć”. Małgorzata Trzaskowska o aborcji z przyczyn embrio-patologicznych

ciąża, powikłania, poronienie

„Chciałabym, żeby mamy chorych dzieci miały siłę je kochać i miały siłę, żeby żyć”. Położna o brakach systemu, który rodziców w trudnych przypadkach zostawia samych

Aktorki wrzucają do sieci zdjęcia z czasów ciąży. W ten sposób pokazują, że nie zgadzają się z zakazem aborcji z przyczyn embrio-patologicznych w Polsce

W sieci lawina postów opatrzonych hasztagami #powiedzkomuś i #wyroknakobiety. TK zdecydował w sprawie aborcji ze względu na wady płodu

Dr Michał Strus: „Wiedza na temat wpływu infekcji COVID-19 na kobietę w ciąży oraz płód zmienia się z dnia na dzień”

Zawał w ciąży. Komu grozi i jak się przed nim uchronić?

Najpopularniejsze

Czym jest aborcja eugeniczna? Czy jest legalna w Polsce? Dlaczego budzi kontrowersje?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

„Zdarzało się, że nie szłam do pracy, bo nie mogłam przestać się masturbować. Jestem uzależniona od seksu i miłości”

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Dlaczego możesz nie mieć ochoty na seks? Zabójcy libido

Dlaczego możesz nie mieć ochoty na seks? Zabójcy libido

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

białe plamy na paznokciach

Białe plamy na paznokciach – co oznaczają i jak się ich pozbyć?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

kobieta, leżąca na łóżku, z bolącym brzuchem

Jak rozpoznać zakażenie owsikami? Czy pasożytów można pozbyć się domowymi sposobami?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?