Przejdź do treści

Jak od strony medycznej wygląda decyzja o terminacji ciąży z powodu nieuleczalnych wad płodu? Co się zmieni?

Kobieta w ciąży
Jak wygląda decyzja o terminacji ciąży z powodu nieuleczalnych wad płodu od strony medycznej? Co teraz się zmieni?/Unsplash, fot. Camila Cordeiro
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Jak wygląda droga do podjęcia decyzji o terminacji ciąży z powodu poważnych wad płodu? Co dzieje się teraz w polskich szpitalach z kobietami, które miały zaplanowane badania prenatalne? Jakie konsekwencje ma dla kobiet orzeczenie TK? Z medycznego punktu wyjaśnia Anna Majda-Sandomierska, położna w szpitalu, doradczyni laktacyjna oraz właścicielka szkoły rodzenia.

Medyczna droga do decyzji o terminacji ciąży

Od kilku dni cała Polska pogrążona jest w protestach kobiet, które walczą o wolność wyboru. Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie, stwierdzając, że usunięcie ciąży z powodu poważnej i nieuleczalnej wady płodu jest niezgodne z Konstytucją. Jak jednak wygląda terminacja ciąży od strony medycznej? Rozstrzygają o tym wykształceni lekarze, a decyzja nie jest prosta. Stoi za nią rozwinięta nauka i badania prenatalne, które są niezmiernie ważne w takich sytuacjach. W jaki sposób podejmuje się decyzję o usunięciu chorego płodu? Przez jakie kroki musi przejść kobieta? Wyjaśniła to w swoim wpisie na Instagramie położna Anna Majda-Sandomierska.

Jak to się dzieje z medycznego punktu widzenia?

 1. Pacjentka ciężarna dostaje od ginekologa informację, że coś dzieje się nie tak z jej dzieckiem. Otrzymuje skierowanie na badania prenatalne.
 2. Do czasu wyników modli się żeby jednak przypuszczenia się nie trafiły.
 3. Diagnoza- nieuleczalna choroba/ wady.
 4. Już z medycznym rozpoznaniem trafia do szpitala modląc się, że może jeszcze to ktoś powie, że jest nadzieja, że wszystko będzie ok.
 5. Zbiera się komisja położników ze specjalnymi kwalifikacjami w zakresie usg. Kobieta dalej ma nadzieję.
 6. Ostateczna informacja– nieuleczalna choroba.
 7. Wybór – terminacja (W szpitalach nie używamy słowa aborcja) lub oczekiwanie na samoistne obumarcie, poród.
 8. Postępowanie zgodne z decyzją ciężarnej

– tłumaczy ekspertka.

Jak widać, rozstrzygnięcie o terminacji jest starannie rozważone przez grono medyczne. Ostateczną decyzję pozostawia się pacjentce.

Kobieta

Co dzieje się teraz w szpitalach po decyzji TK?

Z danych zebranych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, w Polsce w 2019 roku zarejestrowano 375 tys. urodzeń żywych. Ile natomiast przeprowadzono aborcji? Ministerstwa Zdrowia podaje, że w 2019 roku w  Polsce wykonano 1110 zabiegów przerwania ciąży. 1074 z nich przeprowadzono z powodu przesłanek medycznych wskazujących na ciężkie i nieodwracalne upośledzenie płodu lub nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu. Ponadto około 15-20 tys. dzieci rodzi się rocznie z różnymi wadami.

Od roku 2020 dane te w Polsce będą się znacznie różnić, a zmianę można dostrzec już dziś. Obecnie decyzja o zajściu w ciążę naznaczona jest strachem o zdrowie kobiety, dziecka i ewentualnego osierocenia dzieci, które już istnieją. Majda-Sandomierska w swoim wpisie wyjaśniła także, co dzieje się teraz w polskich szpitalach, po ogłoszeniu decyzji TK.

Co dzieje się obecnie?

 1. W szpitalach kobiety, które do tej pory miały czas na decyzję, w strachu, że ustawa zostanie opublikowana i zabierze im prawo decyzji, terminują ciążę byle zdążyć, póki mają wybór, możliwość. Bez czasu na przeżycie w sobie emocji.
 2. Odbywa się to w warunkach szpitalnych, z całym zapleczem położników, położnych, anestezjologów.
 3. Pada cała diagnostyka. Niepotrzebne już są gabinety czy laboratoria wykonujące badania genetyczne płodów.
 4. Osoby, które są przed badaniami prenatalnymi, na siłę przyspieszają terminy, by w razie czego zdążyć, póki jest wybór – do czasu opublikowania wyroku na kobiety.

– opisuje położna.

Zmiany te zachodzą jednocześnie. Wiele kobiet, pomimo skierowania na usunięcie ciąży z powodu poważnej wady płodu, zostaje wypisanych ze szpitala bez możliwości wykonania zabiegu. Lekarze się boją. Niektórzy wykonują zabiegi, czekając na opublikowanie orzeczenia w Dzienniku Ustaw. Medycy grzmią także, że  wykonywanie badań prenatalnych również straci sens, bo w sumie będą one drogą prowadzącą donikąd.

Konsekwencje dla kobiet po orzeczeniu TK

Jakie będą konsekwencje orzeczenia TK  dla kobiet?

Jak będzie za chwilę?

 1. Zamiast łez szczęścia przy porodzie coraz częściej pojawiać się będą łzy rozpaczy, bo nagle okazywać się będzie, że z dzieckiem jest jednak coś nie tak.
 2. Zabiegi terminacji nadal będą się odbywać, ale albo za granicą albo w miejscach do tego absolutnie nieprzystosowanych, bez zaplecza położników, położnych, anestezjologów.
 3. Ilość oddawanych dzieci do różnych ośrodków drastycznie wzrośnie, bo z 500 plus nie będzie możliwym, by godnie umierać. Jakby co, tych ośrodków już teraz jest za mało.
 4. Ilość depresji znacząco wzrośnie. Nie każdy ma w sobie tyle siły, by czekać, aż dziecko przestanie się w brzuchu ruszać, czy łudzić się, że może wszyscy naokoło się pomylili – wymienia Majda-Sandomierska.

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na całym świecie wykonuje się około 22 mln niebezpiecznych aborcji w niesterylnych warunkach, przez niewykwalifikowany personel medyczny. To wynik niepozostawiania kobietom wyboru. Wiadomo także, że w krajach, które zakazują aborcji, wykonuję się więcej terminacji ciąży niż w państwach, w których kobieta ma wybór. Wynika to z większej świadomości społecznej, wyższego poziomu edukacji oraz rozwiniętej opieki medycznej.

Agnieszka Chylińska

Anna Majda-Sandomierska

Anna Majda-Sandomierska to położna w szpitalu, doradca laktacyjny, właścicielka szkoły rodzenia. Mama Oli i chłopaków bliźniaków. Blogerka. Prowadzi w mediach społecznościowych swój profil „poloznamama_blog”, który obserwuje coraz więcej osób.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Anna Majda- Sandomierska (@poloznamama_blog)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.