Przejdź do treści

Jak od strony medycznej wygląda decyzja o terminacji ciąży z powodu nieuleczalnych wad płodu? Co się zmieni?

Kobieta w ciąży
Jak wygląda decyzja o terminacji ciąży z powodu nieuleczalnych wad płodu od strony medycznej? Co teraz się zmieni?/Unsplash, fot. Camila Cordeiro
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
laboratorium, badanie próbki małpiej ospy
Małpia ospa w Europie – potwierdzone przypadki. Czy jest groźna i jakie daje objawy?
para w łóżku
Fellatio, czyli oswajanie penisa. 7 najważniejszych zasad!
Pocałunek to samo zdrowie / istock
Całowanie się jest zdrowe. Jakie plusy dla organizmu za sobą niesie?
Tampon z jogurtem na infekcje intymne? Ginekolog mówi nam, czy skorzystanie z rady krążącej w internecie może przynieść ulgę
Tampon z jogurtem na infekcje intymne? Ginekolog wyjaśnia, czy skorzystanie z rady krążącej w internecie może przynieść ulgę
Tomasz Dzieciątkowski: obawy dotyczące szczepionek przeciw COVID-19 i chorób powodujących bezpłodność kobiet są bezpodstawne

Jak wygląda droga do podjęcia decyzji o terminacji ciąży z powodu poważnych wad płodu? Co dzieje się teraz w polskich szpitalach z kobietami, które miały zaplanowane badania prenatalne? Jakie konsekwencje ma dla kobiet orzeczenie TK? Z medycznego punktu wyjaśnia Anna Majda-Sandomierska, położna w szpitalu, doradczyni laktacyjna oraz właścicielka szkoły rodzenia.

Medyczna droga do decyzji o terminacji ciąży

Od kilku dni cała Polska pogrążona jest w protestach kobiet, które walczą o wolność wyboru. Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie, stwierdzając, że usunięcie ciąży z powodu poważnej i nieuleczalnej wady płodu jest niezgodne z Konstytucją. Jak jednak wygląda terminacja ciąży od strony medycznej? Rozstrzygają o tym wykształceni lekarze, a decyzja nie jest prosta. Stoi za nią rozwinięta nauka i badania prenatalne, które są niezmiernie ważne w takich sytuacjach. W jaki sposób podejmuje się decyzję o usunięciu chorego płodu? Przez jakie kroki musi przejść kobieta? Wyjaśniła to w swoim wpisie na Instagramie położna Anna Majda-Sandomierska.

Jak to się dzieje z medycznego punktu widzenia?

 1. Pacjentka ciężarna dostaje od ginekologa informację, że coś dzieje się nie tak z jej dzieckiem. Otrzymuje skierowanie na badania prenatalne.
 2. Do czasu wyników modli się żeby jednak przypuszczenia się nie trafiły.
 3. Diagnoza- nieuleczalna choroba/ wady.
 4. Już z medycznym rozpoznaniem trafia do szpitala modląc się, że może jeszcze to ktoś powie, że jest nadzieja, że wszystko będzie ok.
 5. Zbiera się komisja położników ze specjalnymi kwalifikacjami w zakresie usg. Kobieta dalej ma nadzieję.
 6. Ostateczna informacja– nieuleczalna choroba.
 7. Wybór – terminacja (W szpitalach nie używamy słowa aborcja) lub oczekiwanie na samoistne obumarcie, poród.
 8. Postępowanie zgodne z decyzją ciężarnej

– tłumaczy ekspertka.

Jak widać, rozstrzygnięcie o terminacji jest starannie rozważone przez grono medyczne. Ostateczną decyzję pozostawia się pacjentce.

Kobieta

Co dzieje się teraz w szpitalach po decyzji TK?

Z danych zebranych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, w Polsce w 2019 roku zarejestrowano 375 tys. urodzeń żywych. Ile natomiast przeprowadzono aborcji? Ministerstwa Zdrowia podaje, że w 2019 roku w  Polsce wykonano 1110 zabiegów przerwania ciąży. 1074 z nich przeprowadzono z powodu przesłanek medycznych wskazujących na ciężkie i nieodwracalne upośledzenie płodu lub nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu. Ponadto około 15-20 tys. dzieci rodzi się rocznie z różnymi wadami.

Od roku 2020 dane te w Polsce będą się znacznie różnić, a zmianę można dostrzec już dziś. Obecnie decyzja o zajściu w ciążę naznaczona jest strachem o zdrowie kobiety, dziecka i ewentualnego osierocenia dzieci, które już istnieją. Majda-Sandomierska w swoim wpisie wyjaśniła także, co dzieje się teraz w polskich szpitalach, po ogłoszeniu decyzji TK.

Co dzieje się obecnie?

 1. W szpitalach kobiety, które do tej pory miały czas na decyzję, w strachu, że ustawa zostanie opublikowana i zabierze im prawo decyzji, terminują ciążę byle zdążyć, póki mają wybór, możliwość. Bez czasu na przeżycie w sobie emocji.
 2. Odbywa się to w warunkach szpitalnych, z całym zapleczem położników, położnych, anestezjologów.
 3. Pada cała diagnostyka. Niepotrzebne już są gabinety czy laboratoria wykonujące badania genetyczne płodów.
 4. Osoby, które są przed badaniami prenatalnymi, na siłę przyspieszają terminy, by w razie czego zdążyć, póki jest wybór – do czasu opublikowania wyroku na kobiety.

– opisuje położna.

Zmiany te zachodzą jednocześnie. Wiele kobiet, pomimo skierowania na usunięcie ciąży z powodu poważnej wady płodu, zostaje wypisanych ze szpitala bez możliwości wykonania zabiegu. Lekarze się boją. Niektórzy wykonują zabiegi, czekając na opublikowanie orzeczenia w Dzienniku Ustaw. Medycy grzmią także, że  wykonywanie badań prenatalnych również straci sens, bo w sumie będą one drogą prowadzącą donikąd.

Konsekwencje dla kobiet po orzeczeniu TK

Jakie będą konsekwencje orzeczenia TK  dla kobiet?

Jak będzie za chwilę?

 1. Zamiast łez szczęścia przy porodzie coraz częściej pojawiać się będą łzy rozpaczy, bo nagle okazywać się będzie, że z dzieckiem jest jednak coś nie tak.
 2. Zabiegi terminacji nadal będą się odbywać, ale albo za granicą albo w miejscach do tego absolutnie nieprzystosowanych, bez zaplecza położników, położnych, anestezjologów.
 3. Ilość oddawanych dzieci do różnych ośrodków drastycznie wzrośnie, bo z 500 plus nie będzie możliwym, by godnie umierać. Jakby co, tych ośrodków już teraz jest za mało.
 4. Ilość depresji znacząco wzrośnie. Nie każdy ma w sobie tyle siły, by czekać, aż dziecko przestanie się w brzuchu ruszać, czy łudzić się, że może wszyscy naokoło się pomylili – wymienia Majda-Sandomierska.

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na całym świecie wykonuje się około 22 mln niebezpiecznych aborcji w niesterylnych warunkach, przez niewykwalifikowany personel medyczny. To wynik niepozostawiania kobietom wyboru. Wiadomo także, że w krajach, które zakazują aborcji, wykonuję się więcej terminacji ciąży niż w państwach, w których kobieta ma wybór. Wynika to z większej świadomości społecznej, wyższego poziomu edukacji oraz rozwiniętej opieki medycznej.

Agnieszka Chylińska

Anna Majda-Sandomierska

Anna Majda-Sandomierska to położna w szpitalu, doradca laktacyjny, właścicielka szkoły rodzenia. Mama Oli i chłopaków bliźniaków. Blogerka. Prowadzi w mediach społecznościowych swój profil „poloznamama_blog”, który obserwuje coraz więcej osób.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Anna Majda- Sandomierska (@poloznamama_blog)

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Nerwica w ciąży – objawy, leczenie, wpływ na dziecko

Meghan Markle i książę Harry zostali rodzicami po raz drugi. Imiona ich córeczki są bardzo symboliczne

Meghan Markle i książę Harry zostali rodzicami po raz drugi. Imiona ich córeczki są bardzo symboliczne

„Chciałam mieć dziecko, póki jeszcze jestem w pełni samodzielną osobą” – mówi 33-latka. Stwardnienie rozsiane nie jest przeciwwskazaniem do zajścia w ciążę

Kobieta w ciąży

Ciąża zwiększa ryzyko powikłań COVID-19 u kobiet i ich dzieci

Joanna Jaworska

Joanna Jaworska: jeśli po porodzie ciśniemy brzuszki, to tylko pogarszamy sytuacje [WIDEO]

ciężarna, pandemia covid

Pandemia COVID-19 ma tragiczny wpływ na kobiety w ciąży – wskazują badania

Do czego może służyć grzebień podczas porodu? Wyjaśnia położna Izabela Dembińska

Do czego może służyć grzebień podczas porodu? Wyjaśnia położna Izabela Dembińska

lobieta w ciąży, covid-19, szczepienia

Szczepionki przeciwko COVID-19 nie tylko skuteczne, ale też bezpieczne dla kobiet w ciąży i matek karmiących – wykazały badania

Wstrzykiwanie jałowej wody pod skórę w celu uśmierzenia porodowego bólu? Zapytaj o tę metodę swoją położną

Joanna Jaworska

Trening przed ciążą vs trening w ciąży. Czym powinny się różnić? Mówi Joanna Jaworska

„Badania tzw. piątki tarczycowej, które są dostępne w laboratoriach, to naciąganie ludzi na niepotrzebne wydatki” – mówi dr n. med. Katarzyna Skórzewska

W minionym roku wykorzystano blisko 33 tys. zarodków. MZ podało dane odnośnie in vitro w Polsce

Endometrioza a ciąża. Jak zostać mamą przy endometriozie?

Czy poziom witaminy D u kobiet w ciąży może być powiązany z poziomem IQ u ich dzieci? Odpowiada farmaceutka Zofia Winczewska

Czy poziom witaminy D u kobiet w ciąży może być powiązany z IQ ich dzieci? Odpowiada farmaceutka Zofia Winczewska

Anna Kozłowska/archiwum prywatne

Anna Kozłowska: Nie obchodziło mnie to całe gadanie, że „niepełnosprawnej nie wypada decydować się na macierzyństwo”

Ryby w ciąży. Co warto jeść, a czego bezwzględnie unikać?

Kobieta w ciąży

Nowe rekomendacje dla kobiet w ciąży. „Stosowanie reżimu łóżkowego może być wręcz szkodliwe” – alarmuje położna

Obawiasz się seksu po porodzie? Fizjoterapeutka uroginekologiczna radzi, jak się za to zabrać i kiedy skorzystać z pomocy specjalisty

Drugi pierwszy raz, czyli seks po porodzie. Fizjoterapeutka uroginekologiczna radzi, jak się za niego zabrać

Meghan Markle w ciąży! Książę Harry i księżna Sussex spodziewają się drugiego dziecka

Aleksandra Żebrowska: problemy z zajściem w ciążę czy jej donoszeniem są powszechne, ale tak rzadko się o nich mówi, że ludzie nie biorą ich pod uwagę w luźnej rozmowie przy imieninowym torcie

Brak wsparcia psychologicznego kobiet po stracie, utylizacja ciał dzieci zmarłych po porodzie i arogancki personel. Nowy raport NIK o polskich porodówkach przeraża

Brak wsparcia psychologicznego kobiet po stracie i arogancki personel. Nowy raport NIK o polskich porodówkach przeraża

Prof. Marzena Dębska / zdj. Lewanowicz

„Jeśli dziecko ma przeżyć, nie można czekać” – mówi prof. Marzena Dębska, która jako jedyna w Polsce wykonuje operacje serca płodu w łonie matki

Co czwarte dziecko w Polsce rodzi się w związku pozamałżeńskim – wynika z danych GUS

Gigi Hadid po raz pierwszy o swoim porodzie: „usłyszałam: nikt nie może ci pomóc, i tak jest już za późno na znieczulenie, więc przyj”

Najpopularniejsze

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

matka z dorosłą córką

„Przez całe życie była toksyczną osobą, w każdej roli: pracownika, koleżanki, siostry, córki. I toksyczną mamą” – opowiada 35-letnia Ada o swojej matce

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

białe plamy na paznokciach

Białe plamy na paznokciach – co oznaczają i jak się ich pozbyć?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

Badanie krwi AST - co to jest i jak interpretować wyniki?

Badanie krwi AST – co to jest i jak interpretować wyniki?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

laboratorium

D-dimery – co to jest? Jak obniżyć zbyt wysoki poziom?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

żyły na nogach

Zapalenie żył – jakie objawy wskazują na stan zapalny w żyłach powierzchownych i głębokich?