Przejdź do treści

„Kiedy dziecko? Może mężowi trzeba pokazać, jak to się robi?” Żarty powiedziane mimochodem zostają i bolą

Niepłodność w święta / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

„Coraz więcej par choruje na niepłodność i tutaj nie ma co licytować się, czy choruje bardziej kobieta czy mężczyzna. Są oni w tej chorobie razem! Razem, więc chorują” – pisze Położna Kasia. Jak rozmawiać o niepłodności w święta, jeśli ktoś po raz kolejny zapyta: kiedy będziecie mieli dziecko? Położna połączyła swoje siły z psycholożką Karoliną Tuchalską-Siermińską. Porady ekspertek powinna zapamiętać każda z nas.

Niepłodność w święta

Według WHO niepłodność określa się po 12 miesiącach regularnych stosunków od 2 do 4 razy w tygodniu przez co najmniej rok. W tym czasie para nie powinna stosować żadnych środków antykoncepcyjnych.

„Jeśli staracie się o dziecko już od roku bez efektu, warto skonsultować się z lekarzem zajmującym się leczeniem niepłodności! Moje osobiste zdanie jest takie, że im więcej lat mamy, tym takie badania warto zrobić wcześniej. Wbrew pozorom też zajmują czas…” – pisze Położna Kasia.

Ekspertka dodaje, że to właśnie święta są tym czasem, gdy przy stole mogą pojawić się mało dyskretne pytania, żarty nie na miejscu, dociekanie czy bolesne rady. Warto się więc na nie przygotować.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Odporność, Good Aging, Energia, Mama, Beauty
Wimin Zestaw z myślą o dziecku, 30 saszetek
139,00 zł
Mama
Naturell Folian Forte, 30 tabletek
14,25 zł
BESTSELLER
Mama
WIMIN Myślę o dziecku, 30 kaps.
59,00 zł
Mama
Estabiom Mama, Suplement diety, 20 kapsułek
28,39 zł
dziewczyny rozmawiające przy stole

Jak zadbać o siebie w święta?

Na to pytanie odpowiada psycholożka Karolina Tuchalska-Siermińska.

„Jak zadbać o siebie, swój komfort psychiczny w święta? Zanim do tego przejdę, chciałabym przypomnieć Wam o tym, że każda z odczuwanych przez Was emocji jest ważna, że macie prawo czuć smutek, żal, niechęć, złość, zmęczenie, frustrację, rozgoryczenie, bezsilność… Pozwólcie sobie na nie… Pozwólcie sobie przeżywać ten trudny czas w sposób, który wam jest potrzebny, tak jak czujecie. Bez przybierania masek zbudowanych ze społecznych oczekiwań” – tłumaczy psycholożka.

Karolina Tuchalska-Siermińska dodaje, że nie ma magicznego zaklęcia, które w cudowny sposób zdejmie z nas ten trud. Nie mamy przecież wpływu na zachowanie innych osób, na sytuacje, których doświadczamy, na to jakie życzenia usłyszymy, z jakimi komentarzami się spotkamy.

„Są jednak obszary, na które mamy wpływ i to właśnie na nich warto, byście się skupili. Mamy wpływ na to, jakie decyzje podejmiemy, jak zareagujemy na to, czego doświadczamy, na to, co zrobimy ze słowami, które usłyszymy” – dodaje ekspertka.

Jak sformułować asertywny komunikat?

Pytanie: Kiedy w końcu będziecie mieli dziecko? Tyle już po ślubie.

Odpowiedź: Kiedy pytasz mnie o dziecko, czuję bezsilność, ponieważ staramy się o nie od 4 lat. Nie chcę wchodzić w szczegóły. Wolałabym posłuchać, co u ciebie?

Zaplanuj odpowiedź

„Jednym z bolesnych obszarów w niepłodności jest utrata kontroli i poczucia wpływu. Dlatego ważne jest, by odnaleźć przestrzeń, w której odzyskamy kontrolę. Jednym ze sposobów jest wcześniejsze przygotowanie odpowiedzi na pytania, których spodziewamy się usłyszeć.

To też czas, by zastanowić się nad tym, jaka nasza reakcja będzie dla nas najbardziej komfortowa, gdzie są nasze granice. Możesz powiedzieć wprost, z czym się mierzycie, że jesteście w trakcie leczenia. Warto pamiętać, że masz prawo do prywatności i zachowania dla siebie intymnych szczegółów. Masz również prawo odmówić rozmów na ten temat” – wyjaśnia psycholożka.

Masz prawo nie mówić o niepłodności

„Nie musisz dzielić się waszą historią, ale możesz. Ważne jest to, czego potrzebujesz. Pamiętaj, że nie mówiąc o waszych staraniach, pozbawiacie się ewentualnego wsparcia, którym mogłyby was otoczyć bliskie osoby” – dodaje ekspertka.

Wskaż, czego potrzebujesz

Psycholożka Karolina Tuchalska-Siermińska wyjaśnia, że nasze przygotowania powinny skupić się wokół tego, jak reagować i jak odpowiadać na pytania i zaczepki.

Wybierz, z kim spędzisz święta

„Masz wybór i możesz z niego skorzystać, zarówno w sferze tego, co, komu i w jaki sposób powiesz, jak również, na jakie spotkanie świąteczne pójdziesz i w jakim towarzystwie spędzisz święta” – pisze psycholożka.

Twórz własną tradycję

„Tradycję można zmieniać, stworzyć własną, właściwą dla danej rodziny. Być może jest to dobry czas, żeby zapoczątkować własne zwyczaje, niezależnie od tego, czy zmiany będą rewolucyjne, czy zaledwie kosmetyczne” – wyjaśnia ekspertka.

Pamiętajcie o sobie i o rozmowie

Psycholożka dodaje, że warto rozmawiać, zarówno o tym, co ważne, jak i o tym, co z pozoru błahe i nieistotne, o swoich potrzebach, emocjach, stawianych granicach, trudnościach i o wzajemnym szacunku do swoich wyborów.

„Być może też towarzyszy wam przekonanie, że atmosferę i sens świąt budują dzieci. Tymczasem są to tylko blokujące przekonania…” – wyjaśnia Karolina Tuchalska-Siermińska.

Karolina Tuchalska-Siermińska – kim jest?

Psycholog, Certyfikowany Trener Umiejętności Psychospołecznych, specjalista TSR, fizjoterapeuta, autorka narzędzi wspierających rozwój kompetencji miękkich. W swoich działaniach w sieci stara się wspierać, edukować i kształtować świadomość w obszarze dbałości o zdrowie psychiczne, samoakceptacji, efektywnej komunikacji i budowania relacji ze sobą i innymi. Prowadzi blog psychologiczno-rozwojowy OdNova.net i media społecznościowe, gdzie na Instagramie gromadzi ponad 46 tys. społeczność, a na Tik Toku ponad 254 tys. odbiorców.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Kobieta w ciąży pokazuje brzuch

„TAK dla in vitro”. Wystartowała akcja zbierania podpisów pod projektem finansowania zabiegów w całej Polsce

Bovska o staraniach o dziecko: „Oddalałam się automatycznie od wszystkich koleżanek, które zachodziły w ciążę”

„Sama przechodziłam przez in vitro dwukrotnie”- wyznała dziennikarka Agnieszka Woźniak-Starak

Jak przygotować ciało i psychikę do ciąży? /fot.Pexels

Jak przygotować ciało i psychikę do ciąży?

sen

5 rzeczy, które dzieją się z tobą, kiedy bardzo mało śpisz

„Ludzie cały czas wywierali na mnie nacisk, ciągle pytali: 'a kiedy dziecko?'” – Lenka Klimentova szczerze o problemach z zajściem w ciążę i społecznej presji

„Fakt, że dzięki nowym metodom potrafimy znaleźć przyczynę niepłodności i dać pacjentce nadzieję na urodzenie dziecka, jest zawsze powodem do radości” – mówi dr Dariusz Mercik

Małgorzata Rozenek-Majdan / ANDRAS SZILAGYI/MWMEDIA WARSZAWA

Małgorzata Rozenek-Majdan w Parlamencie Europejskim o niepłodności. „Znam emocje, frustrację i lęk biorący się z tego, czy będę mogła mieć dzieci, czy nie”

„Wzięłam tyle hormonów, że powinnam nimi sikać” – Dorota Wellman o trudnej drodze do macierzyństwa

Kobieta trzyma w rękach test ciążowy

„Nie pytaj… bo nie znasz historii” – zaapelowała Lili Antoniak. Blogerka wyjawiła, co usłyszała podczas starań o ciążę

Fatalny błąd podczas zabiegu in vitro? Para oskarża lekarzy o wszczepienie zarodka obcej kobiety

Rozmowy przy świątecznym stole mogą być szczególnie trudne dla osób niepłodnych / Getty Image

„Niepłodność boli” – zauważa lek. Maja Herman. I przypomina, jakie słowa przy świątecznym stole najbardziej zranią osoby niepłodne

Co na zgagę po świętach?

Święta przetrwać czy przeżywać? Jak czerpać pozytywną energię z trudnych spotkań

gotująca kobieta

Cukrzyca w trybie świąt – jak to przetrwać? Mamy kilka wskazówek

Kobieta z dzieckiem zapala sztuczne ognie

Patchworkowe święta. Jak zorganizować święta po rozwodzie

przygotowania do świąt

8 sposobów na spędzenie świąt bez wyrzutów sumienia

Kobieta

Agata Głyda: Masz prawo do zmęczenia. Okna nie muszą być myte na święta, dań nie musi być 12, teściowa nie musi być tobą zachwycona

Hanna Lis

Hanna Lis o endometriozie. „To, że zaszłam w ciążę, zakrawa na cud”

Narine Szostak

„Utarło się, że niepłodność to jest coś, co dotyka ludzi po 40-tce, bo 'wcześniej nie mieli czasu na dzieci, a teraz mają za swoje'” – mówi Narine Szostak

Kobieta

W jaki sposób fizjoterapia może pomóc przy staraniach o ciążę? Wyjaśnia Pani Fizjotrener

Niepłodność – przyczyny, sposoby diagnostyki, leczenie

Psycholożka o pułapkach leczenia niepłodności

„Nie kupię nowej sukienki, bo za chwilę będę w ciąży”. Psycholożka Anna Wietrzykowska o pułapkach niepłodności

Dorota Wellman

„Każdy dzień, kiedy się nie udawało, był dniem rozpaczy”. Dorota Wellman o nieudanych próbach zajścia w ciążę

×