Klauzula dobrego Samarytanina. Błędy nieumyślne w ramach walki z koronawirusem nie będą karane
Pandemia koronawirusa to czas, kiedy lekarze muszą podejmować dużo szybkich decyzji. Co jeśli będą działać w dobrej wierze, ale się pomylą? Przed konsekwencjami błędów ma ich uchronić tzw. klauzula dobrego Samarytanina, nad którą pracuje Ministerstwo Zdrowia.
Klauzula dobrego Samarytanina
Minister zdrowia Adam Niedzielski podkreślił na konferencji prasowej, że zaangażowani w walkę z COVID-19 będą nie tylko specjaliści chorób zakaźnych, ale też lekarze innych specjalności, „być może bardzo odległych od tego, z czym mamy w tej chwili do czynienia”.
– Dlatego pracujemy nad stworzeniem tzw. klauzuli dobrego Samarytanina, która pozwoli lekarzom poczuć się bezpiecznie i w ramach walki z COVID-19. W ramach okresu pandemii błędy, które będą popełniane nieumyślnie, nie będą po prostu karane – oświadczył minister zdrowia.
Poinformował również, że planowane jest zwiększenie dodatku, który wynika z pracy przy COVID dla medyków skierowanych do tej pracy.
– Tu będziemy chcieli płacić 175 proc. wynagrodzenia – oznajmił. Również wszyscy medycy, którzy z powodu walki z COVID-19 będą narażeni na konieczność odbycia izolacji, kwarantanny, będą mieli refinansowanie wynagrodzenia nie na standardowych zasadach dla zwolnień lekarskich, tylko będą mieli pełną płatność – przekazał Niedzielski.
Nowe strefy czerwone w Polsce
Na konferencji prasowej zorganizowanej 15 października Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w strefie czerwonej znalazły się 152 powiaty, czyli połowa Polski. To przede wszystkim miasta i duże ośrodki miejskie, w tym 11 miast wojewódzkich, takich jak: Warszawa, Kraków, Poznań, Białystok, Gdańsk.
15 października padł kolejny rekord zakażeń koronawirusem. Odnotowano 8099 osób z potwierdzonym SARS-CoV-2. Do tej pory liczba zarażonych w Polsce urosła do 149 903. Wystąpiło 3 308 przypadków śmiertelnych. 6 538 osób są hospitalizowane, 296 020 objęto kwarantanną, a 36 066 objęto nadzorem epidemiologicznym.
[virus_map]
Polecamy
Ciężkie infekcje COVID-19 mają zaskakujący wpływ na rozwój raka
Nowe szczepionki przeciw COVID-19 będą dostępne od 25 października. Ekspert: „to musztarda po obiedzie”
Ponad 1,6 mln uratowanych istnień! WHO w nowym raporcie ujawnia efekty szczepień na COVID-19
FDA zatwierdziła nową szczepionkę na COVID-19. Kiedy preparaty na koronawirusa SARS-CoV-2 pojawią się w Polsce?
się ten artykuł?