Przejdź do treści

Maseczki chirurgiczne – czy ochronią nas przed koronawirusem?

Kobieta stoi w płaszczu, szaliku i maseczce chirurgicznej na twarzy
Maseczki chirurgiczne - czy ochronią nas przed koronawirusem?/ iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Koronawirus rozprzestrzenia się, powodując, że aktualnie chorych na całym świecie jest już ponad 80 tys. osób. Wirus dotarł do Europy a sytuacja we Włoszech powoduje, że coraz więcej osób zaczyna się bać. Z tego powodu maseczki chirurgiczne na twarz sprzedają się w zawrotnym tempie. Czy ochronią nas przed zarażeniem SARS-Cov-2?

Koronawirus w Polsce - mapa i aktualności
Stan z dnia 01.06.2021, godz. 22:00. Według danych Ministerstwa Zdrowia.
Zobacz statystyki

Koronawirus w Polsce – mapa i aktualności

 

Epidemia koronawirusa zatacza coraz szersze kręgi i zaczyna poważnie zagrażać mieszkańcom Europy. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób jest zaniepokojonych. I choć lekarze podkreślają, że aby zachować zdrowie, należy często i dokładnie myć ręce, przestrzegać zasad higieny oraz unikać kontaktu z osobami zarażonymi, to istnieje przekonanie, że najlepszą metodą na ustrzeżenie się przed zarażeniem, są maseczki chirurgiczne na twarz.

„Jeśli maseczki ochronne na twarz są stosowane przez zakażonych, to pomagają zapobiegać przenoszeniu się koronawirusa na zdrowe osoby z najbliższego otoczenia. Jednak noszenie maseczek przez osoby zdrowe, w celu zapobiegania infekcji, nie jest już tak efektywne” – donoszą eksperci Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (European Centre for Disease Prevention and Control – ECDC).

Maseczki a koronawirus. Kto powinien je nosić?

Koronawirus roznosi się drogą kropelkową. Najlepszym zabezpieczeniem wydaje się być więc maseczka na twarz. Światowa Organizacja Zdrowia wskazuje jednak dokładnie, kto powinien ich używać.

Osoby bez objawów oddechowych, takich jak kaszel, nie muszą nosić maski medycznej. WHO zaleca stosowanie masek dla osób z objawami COVID-19 oraz osób opiekujących się osobami z objawami, takimi jak kaszel i gorączka. Używanie masek ma kluczowe znaczenie dla pracowników służby zdrowia i osób, które opiekują się kimś (w domu lub w zakładzie opieki zdrowotnej) – czytamy na stronie WHO.

Dlaczego WHO nie zaleca stosowania maseczek chirurgicznych zdrowym osobom?

Stosowanie samej maseczki nie gwarantuje powstrzymania infekcji i powinno być połączone ze stosowaniem innych środków zapobiegawczych, w tym higieną rąk i zasadami ochrony podczas kaszlu czy kichania (patrz wyżej) oraz unikaniem bliskiego kontaktu z innymi ludźmi (co najmniej 1 metr odległości). Światowa Organizacja Zdrowia doradza racjonalne stosowanie maseczek

– podaje Ministerstwo Zdrowia.

Paczki z Chin

Jak dobrze używać maseczek?

Specjaliści ze Światowej Organizacji Zdrowia tłumaczą, w jaki sposób korzystać z maseczek ochronnych. Ich nieumiejętne stosowanie, może nam bardziej szkodzić, niż pomagać.

  • maseczki są skuteczne tylko wtedy, kiedy równocześnie dbamy o podstawowe zasady higieny, czyli częste mycie rąk mydłem lub z pomocą środków dezynfekujących na bazie alkoholu. Ważne jest, aby przed dotknięciem maseczki właśnie w ten sposób umyć dłonie.
  • zakładając maseczkę, dokładnie zakryj nią usta, nos i podbródek, tak aby nie było szpar pomiędzy maseczką a twarzą. Wcześniej upewnij się, że wkładasz maseczkę w dobrą stronę.
  • unikaj dotykania materiałowej powierzchni maseczki a jeśli to ci się zdarzy, umyj ręce.
  • jeśli poczujesz, że maseczka jest mocno zawilgocona, wymień ją.
  • po użyciu zdejmij maskę, trzymając ją z dala od twarzy i ubrania. Nie używaj jej ponownie, tylko wyrzuć do zamkniętego pojemnika na śmieci.
  • po wyrzuceniu lub dotknięciu maski umyj ręce.

WHO opublikowało także dokładny film instruktażowy, który pokazuje, jak poprawnie używać maseczek.

Warto także pamiętać, aby maseczki były odpowiednio oznakowane. Znak CE potwierdza, że produkt został prawidłowo zaprojektowany, skonstruowany oraz wykonany z właściwych materiałów.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.