6 min.
Jak zaszczepić się na COVID-19? Poradnik

Jak zaszczepić się na COVID-19? Poradnik Istock.com
Najnowsze
23.01.2021
Będą opóźnienia w dostawie szczepionki AstraZeneca do Europy. To zła wiadomość dla Polski
23.01.2021
Serce w tarapatach. Tych sygnałów nie ignoruj!
22.01.2021
Jak się przygotować do seksu analnego? Podpowiada Marlena Jaszczak
22.01.2021
Drogi żółciowe – budowa, rola w organizmie, choroby
22.01.2021
Odwyk od alkoholu – objawy, jak zacząć, ile trwa, koszt
Jak zaszczepić się na COVID-19? To pytanie zadaje sobie teraz wiele osób. Po kilku intensywnych miesiącach opracowywania biologicznego preparatu, w końcu będziemy mogli z niego skorzystać. Ważne jednak, aby zgłosić się na szczepienie w odpowiednim czasie i poddać się jemu w specjalnie wyznaczonym do tego miejscu. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat?
Spis treści
Szczepienie na SARS-CoV-2 jest dobrowolne oraz darmowe. Warto się na nie zdecydować, ponieważ wirus ten może wywołać poważne powikłania. Po szczepieniu można z kolei korzystać z różnych, proponowanych przez rząd ułatwień. W jaki sposób zarejestrować się na szczepienie? Jak ono wygląda i jak się do niego przygotować? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.
Jak się zaszczepić na COVID-19?
Procedura szczepień wygląda następująco.
- Rejestracja
Szczepienia będą się opierały na e-zaproszeniach (e-skierowaniach), które będą ważne przez 60 dni. Zaproszenia będą generowane automatycznie w systemie P1, czyli państwowych systemach informatycznych, których celem jest usprawnienie procesów związanych z realizacją świadczeń zdrowotnych.
Aby się zapisać na szczepienie, należy zrobić to poprzez:
- Internetowe Konto Pacjenta (na stronie pacjent.gov.pl),
- bezpłatną infolinię (989),
- lekarza Państwowej Opieki Zdrowotnej,
- punkt szczepień.
Osobom, które nie mają np. PESELU i które nie zdążyły zaszczepić się przez 60 dni od wydania e-zaproszenia, lekarze mogą wydać osobne e-skierowanie.
- Otrzymanie SMS-a przypominającego o wizycie
Po rezerwacji wizyty, pacjent otrzyma SMS, w którym znajdzie się informacja o miejscu i dacie szczepienia. Co więcej, otrzyma SMS także na dzień przed wizytą. Umawiany on będzie od razu na dwie wizyty – przed drugą również otrzyma wiadomość.
- Zgłoszenie się do punktu szczepień
W wyznaczonym terminie należy zgłosić się do punktu szczepień, gdzie nie będzie jednak potrzebny numer e-skierowania – do zweryfikowania ważności dokumentu wystarczą dane osobowe pacjenta. W punkcie szczepień nastąpi z kolei kwalifikacja do szczepienia przez lekarza lub pielęgniarkę.
- Wykonanie szczepienia
Jeśli pacjent zostanie zakwalifikowany do szczepienia, wykonuje się mu zastrzyk. Po przeprowadzeniu całej operacji nie idzie on od razu do domu – zostaje w punkcie szczepień przez 15-30 minut w celu obserwowania reakcji jego organizmu. Pacjent otrzymuje wtedy również zaświadczenie o szczepieniu, które daje mu możliwość korzystania z wielu ułatwień. Warto zaznaczyć, że dokument ten będzie wydawane po pełnym cyklu zaszczepienia, a więc – jeśli będzie ono dwudawkowe – pacjent otrzyma je po drugiej dawce. Informację o przyjęciu szczepionki wprowadza się także do specjalnego systemu. Będzie je można później zweryfikować przy pomocy specjalnego kodu QR.
- Powtórzenie szczepionki
Jeśli konieczne będzie podanie drugiej dawki szczepionki, pacjent ponownie powinien się zgłosić do punktu szczepień.
Kiedy się zaszczepić na COVID-19?
Rejestracja na szczepienia rozpoczęła się 27 grudnia. Od tego czasu zaszczepieni zostali głównie pracownicy służby medycznej oraz inne osoby, szczególnie narażone na zakażenie. Od 15 stycznia mogą się rejestrować na nią kolejne osoby. Cały proces podzielony jest na kilka etapów, podczas których mogą się szczepić różne grupy pacjentów.
- Etap 0 – pracownicy placówek medycznych, studenci i wykładowcy uczelni medycznych, pracownicy domów opieki społecznej, rodzice wcześniaków przebywających w szpitalach.
- Etap 1 – mieszkańcy DPS-ów i zakładów opiekuńczo-leczniczych, osoby po 60. roku życia, nauczyciele, przedstawiciele służb mundurowych (żołnierze, policjanci, strażacy).
- Etap 2 – osoby poniżej 60. roku życia, z chorobami przewlekłymi, pacjenci narażeni na częste kontakty społeczne, osoby w trakcie diagnostyki lub leczenia, które często muszą przebywać w placówkach medycznych.
- Etap 3 – pozostałe osoby dorosłe, w tym obcokrajowcy mający prawo do stałego lub czasowego pobytu w Polsce.
Więcej na temat kolejności szczepień znajdziesz w naszym artykule: Kolejność szczepień na COVID-19: grupy i etapy szczepień. Dokładne daty poszczególnych etapów poda z czasem resort zdrowia.
Gdzie się zaszczepić na COVID-19?
Zaszczepić się można w jednym z punktów szczepień. Mapa Punktów Szczepień, wraz z ich lokalizacjami znajduje się na tej stronie. Jest ona na bieżąco aktualizowana. Punkty te będą znajdowały się:
- w przychodniach Państwowej Opieki Zdrowotnej,
- u lekarzy samodzielnie prowadzących praktykę,
- w prywatnych placówkach medycznych,
- w szpitalach,
- w centrach szczepiennych w szpitalach tymczasowych,
- w domach (w przypadku pacjentów obłożnie chorych).
Osoby, które nie są w stanie dotrzeć do punktu szczepień, będą mogły skorzystać z pomocy mobilnego zespołu szczepiącego. Punkty szczepień powinny znajdować się również w każdej gminie.
Jak wygląda szczepienie na koronawirusa?
Po zgłoszeniu się do odpowiedniego punktu szczepień pacjent badany jest przez lekarza. Ten przeprowadza z nim wywiad na temat aktualnego stanu zdrowia, a pacjent wypełnia odpowiednią ankietę. Informację o badaniu lekarz wpisuje do dokumentacji medycznej pacjenta. Jeżeli okaże się, że nie ma żadnych przeciwwskazań, pacjent zostaje zaszczepiony. Szczepionka polega na podaniu zastrzyku w mięsień naramienny. Następnie, po wykonaniu zastrzyku, musi on odczekać 15-30 minut, aby upewnić się, że organizm nie zareaguje w nieodpowiedni sposób.
Jak się przygotować do szczepienia na COVID-19?
Szczepienie na COVID-19 nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań. Można zaszczepić się o każdej porze dnia, jednak najlepiej zrobić to wtedy, gdy organizm jest wypoczęty. Nie trzeba przed szczepionką ani po jej wykonaniu unikać aktywności fizycznej.
Jakie ułatwienia czekają na osoby po zaszczepieniu na COVID-19?
Osoby, które się zaszczepią, mogą liczy na wiele udogodnień. Przede wszystkim będzie się je traktowało jak ozdrowieńców, dzięki czemu nie będą musiały iść na kwarantannę po ewentualnym powrocie do Polski. Podobnie będzie to wyglądało w sytuacji, gdy współmieszkaniec osoby zaszczepionej zachoruje – również wtedy nie będzie musiała ona przechodzić kwarantanny. W czasie różnego rodzaju spotkań nie będzie ona wliczana także do limitu osób.
Przydatne dane kontaktowe
Aby zapisać się na szczepienie, można dzwonić na wcześniej już podany numer (989). Osoby dzwoniące zza granicy oraz abonenci operatorów, którzy nie obsługują numerów specjalnych, mogą zadzwonić na numer: (22) 62 62 989. Infolinia Narodowego Programu Szczepień działa przez całą dobę – obsługują ją około 500 konsultantów, posługujących się czterema językami: polskim, angielskim, rosyjskim i ukraińskim. Pełni ona również funkcję informacyjną.
Pytania można zadawać także e-mailowo, na adres: [email protected] Codziennie, od godz. 8.00 do 16.00 można korzystać również z wideoczatu na stronie gov.pl/szczepimysie lub zadać pytania na adres: [email protected]
Masz więcej pytań na temat koronawirusa? Wejdź na stronę www.gov.pl/web/koronawirus.
Źródła:
- gov.pl/web/koronawirus.
- https://www.gov.pl/web/szczepimysie/pytania-i-odpowiedzi
Poleć artykuł swoim znajomym!
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

22.01.2021
Dr Paula Pustułka: Społeczną przyczyną bezdzietności jest to, że Polki po prostu nie znajdują odpowiednich partnerów, z którymi te dzieci chciałyby mieć

21.01.2021
„My, dojrzałe kobiety, zaczynamy budzić się do życia. Nasza siwa rewolucja dopiero nadchodzi!” – mówi Izabela Pajor

20.01.2021
Joanna Cesarz: Dlaczego mam się porównywać do Anji Rubik, jeśli nigdy nie będę wyglądać jak ona?

19.01.2021