Przejdź do treści

Kubeczek menstruacyjny – co warto o nim wiedzieć z medycznego punktu widzenia? Gosia Włodarczyk podzieliła się swoimi spostrzeżeniami

Kubeczek menstruacyjny / pexels
Kubeczek menstruacyjny / pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Kubeczek menstruacyjny wzbudza bardzo duże zainteresowanie. Jest ekologiczny, nie powoduje dyskomfortu, nie przecieka i jest niewidoczny. Czy jednak zamiana podpasek i tamponów na kubeczek menstruacyjny to dobra decyzja? Tematem postanowiła się zająć Gosia Włodarczyk, znana w sieci jako „Pani Fizjotrener”. 

Kubeczek menstruacyjny – co warto o nim wiedzieć?

„Kubeczek menstruacyjny wzbudza bardzo duże zainteresowanie, wielokrotnie pytałyście mnie o opinię. W końcu znalazłam rzetelne badanie na dużej grupie kobiet!” – pisze Gosia Włodarczyk na swoim profilu na Instagramie.

Badanie, o którym mówi ekspertka, wskazuje że:

  • używanie kubeczka menstruacyjnego nie wpływa negatywnie na florę bakteryjną pochwy,
  • wyciek podczas używania kubeczka jest porównywalny do tego, kiedy stosujesz tampony lub wkładki,
  • 73 proc. badanych chce nadal kontynuować używanie kubeczka,
  • zdarzają się rzadko negatywne skutki używania kubeczka, zaliczają się do nich: ból, rany pochwy, alergie/wysypki, szok toksyczny, dolegliwości ze strony dróg moczowych czy przemieszczenie spirali wewnątrzmacicznej.

Kubeczek menstruacyjny – same zalety?

„Niezaprzeczalnie dużo jest plusów, w tym bardzo duże dla środowiska! Kubeczek menstruacyjny jest bardzo ekologicznym produktem wielorazowego użytku. Z relacji moich pacjentek, mojej własnej i opinii w internecie można też wysnuć wniosek, że zaprzestanie stosowania popularnych środków higienicznych może przyczynić się do zmniejszenia bólów menstruacyjnych.

W badaniu nie poruszono natomiast kwestii obniżeń narządów miednicy mniejszej. Wyciągając wnioski na podstawie anatomii możemy zauważyć, że w przypadku osłabienia ścian/y pochwy, przyleganie kubeczka nie będzie dostateczne i w mojej opinii może za bardzo obciążać ten rejon…” – dodaje Gosia Włodarczyk.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Kubeczek menstruacyjny  wzbudza bardzo duże zainteresowanie, wielokrotnie pytałyście mnie o opinię. W końcu znalazłam rzetelne badanie na dużej grupie kobiet! Badanie wskazuje że: ?używanie kubeczka menstruacyjnego nie wpływa negatywnie na florę bakteryjną pochwy,
?wyciek podczas używania kubeczka jest porównywalny do tego kiedy stosujesz tampony lub wkładki
?73% badanych chce nadal kontynuować używanie kubeczka
?zdarzają się rzadko negatywne skutki używania kubeczka, zalicza się do nich ból, rany pochwy, alergie/wysypki, szok toksyczny, dolegliwości ze strony dróg moczowych, czy przemieszczenie spirali wewnątrzmacicznej
➕➖Niezaprzeczalnie dużo jest plusów, w tym bardzo duże dla środowiska! Kubeczek menstruacyjny jest bardzo ekologicznym produktem wielorazowego użytku. Z relacji moich pacjentek, mojej własnej i opinii w internecie można też wysnuć wniosek, że zaprzestanie stosowania popularnych środków higienicznych może przyczynić się do zmniejszenia bólów menstruacyjnych.  W badaniu nie poruszono natomiast kwestii obniżeń narządów miednicy mniejszej. Wyciągając wnioski na podstawie anatomii możemy zauważyć, że w przypadku osłabienia ścian/y pochwy przyleganie kubeczka nie będzie dostateczne i w mojej opinii może za bardzo obciążać ten rejon. Na blogu panifizjotrener.pl dużo dokładniej wszystko opisałam i podaję zródła.  Używacie? Wymieńcie mi proszę po jednym plusie➕ i minusie➖

Post udostępniony przez Gosia Włodarczyk (@pani_fizjotrener)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.