Przejdź do treści

Lady Pasztet: Za 10 czy 15 lat okaże się, że ten niby bagatelizowany problem trzeba leczyć szpitalnie

Lady Pasztet o problemie nietrzymania moczu w ciąży
Lady Pasztet o problemie nietrzymania moczu w ciąży / Zdjęcie: Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Każdej z nas powinna się należeć rehabilitacja i porządne przygotowanie do porodu. To by była profilaktyka! – podkreśla w swoim wpisie na Instagramie Katarzyna Barczyk-Matkowska, znana jako Lady Pasztet. I trudno się z nią nie zgodzić. Brak odpowiedniego zaopiekowania się kobiecymi dolegliwościami prowadzi do wielu przykrych problemów zdrowotnych. Jednym z nich jest nietrzymanie moczu.

„Gdyby tak potraktować na poważnie kobiece problemy”

Katarzyna Barczyk-Matkowska jest obecnie w drugim trymestrze ciąży i jak przyznała w swoim poście na Instagramie jej „lista dolegliwości stale się powiększa”. Blogerka podzieliła się bardzo trafną refleksją na temat tego, jakie skutki ma bagatelizowanie kobiecych dolegliwości przez państwo.

„Zabrnęliśmy w jakiś dziwny feministyczny zaułek tego świata. Większość kobiet chce mieć dzieci, większość urodzi dzieci i niezależnie, czy to będą siły natury (a raczej własne siły), czy cesarskie cięcie powinna być objęta darmową rehabilitacją i opieką ze strony państwa wykraczająca poza kilka wizyt położnej” – zwraca uwagę Lady Pasztet.

Położna POZ opiekuje się noworodkiem do ukończenia 2. miesiąca życia oraz kobietą w okresie połogu – do 42. dnia po porodzie. NFZ finansuje do 6 wizyt domowych położnej środowiskowej.

Zdaniem blogerki wizyty położnej to za mało, by zapewnić kobiecie w ciąży i po porodzie odpowiednią opiekę. Wiele kobiet w tym czasie powinno korzystać również z pomocy fizjoterapeuty, a w najlepszym wypadku fizjoterapeuty uroginekologicznego. Korzystają zazwyczaj te, które stać na opłacenie wizyty prywatnej.

„Każdej z nas powinna się należeć rehabilitacja i porządne przygotowanie do porodu. To by była profilaktyka!” – podkreśla autorka wpisu.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Odporność, Good Aging, Energia, Mama, Beauty
Wimin Zestaw z myślą o dziecku, 30 saszetek
139,00 zł
Mama
Estabiom Mama, Suplement diety, 20 kapsułek
28,39 zł
Mama
Naturell Folian Forte, 30 tabletek
14,25 zł
BESTSELLER
Mama
WIMIN Myślę o dziecku, 30 kaps.
59,00 zł
Kobieta

Nietrzymanie moczu w ciąży i po porodzie

Lady Pasztet w swoim poście na Instagramie zwróciła uwagę na problem nietrzymania moczu, z którym obecnie się zmaga, a który do tej pory był dla niej totalną abstrakcją.

„Po trzech miesiącach nieustającej infekcji (katar i kaszel) totalnie rozumiem, jaki to przykry problem. Stać mnie i na spotkania z fizjoterapeutką i fizjoterapeutką uroginekologiczną, ale przeraża mnie, ile kobiet nie ma takiej możliwości” – pisze.

W ciąży rosnący nacisk na pęcherz, który z tego powodu nie może się napełnić do końca, może prowadzić do nietrzymania moczu. Zwłaszcza, jeśli poruszające się dziecko zacznie naciskać okolice pęcherza moczowego. Nietrzymanie moczu w trakcie ciąży dotyczy głównie ostatniego trymestru, niektóre kobiety borykają się jednak z tym problemem już od 5. miesiąca ciąży.

Poród siłami natury dodatkowo zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia nietrzymania moczu spowodowanego urazem krocza. Im cięższe dziecko i więcej przebytych ciąż, tym bardziej zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia nietrzymania moczu po porodzie. nietrzymaniem moczu po porodzie naturalnym boryka się co druga lub co trzecia świeżo upieczona mama.

„Za 10 czy 15 lat okaże się, że ten niby bagatelizowany problem trzeba leczyć szpitalnie zamiast stawiać na zapobieganie” – zauważa Lady Pasztet.

I dodaje, że jej marzy jej się taka feministyczna rewolucja: „gdyby tak potraktować na poważnie kobiece problemy”.

Lady Pasztet – kim jest?

Katarzyna Barczyk-Matkowska to autorka popularnego bloga Lady Pasztet. Jak sama o sobie pisze – jest feministką, która poza pisaniem bloga jest także przedsiębiorczynią. Feminizm to dla niej możliwość dokonywania wyborów i nieodbieranie tej możliwości innym.

Prowadzi „Pasztet Podcast„, w którym czasem sama, a czasem w towarzystwie swoich gościń zastanawia się nad feminizmem, macierzyństwem, siostrzeństwem oraz nad tym, jak współcześnie być kobietą i nie strzelić sobie w łeb.

Jej instagramowy profil obserwuje 10 tys. osób. Lady Pasztet prywatnie jest mamą Jerzyka. Kocha szwedzkie kryminały i seriale z kobiecymi bohaterkami.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Czworaczki

W opolskim szpitalu urodziły się czworaczki. „Długo staraliśmy się o dziecko” – przyznała mama… czterech chłopców

Prof. Marzena Dębska otrzymała prestiżową nagrodę w Niemczech. Po jej odejściu z WUM ciężko nie zadać pytania, czy w Polsce jest równie doceniania

Prof. Marzena Dębska otrzymała prestiżową nagrodę w Niemczech. Po jej odejściu z WUM ciężko nie zadać pytania, czy w Polsce jest równie doceniana

Noworodek z Gorzowa Wielkopolskiego po urodzeniu ważył tylko 560 gramów. „Mały wielki cud”

Noworodek z Gorzowa Wielkopolskiego po urodzeniu ważył tylko 560 gramów. „Mały wielki cud”

Ashley Graham pokazała, jak wygląda jej brzuch po bliźniaczej ciąży. "Witaj, nowy brzuszku"

Ashley Graham pokazała, jak wygląda po bliźniaczej ciąży. „Witaj, nowy brzuszku”

Krótkie wędzidełko penisa – skąd się bierze, na czym polega plastyka wędzidełka?

Tatiana Okupnik / fot. Wojciech Olkusnik/DDTVN

„Patrzysz na siebie i myślisz 'masakra’. Tak jakby nieadekwatnie do mojego wieku postarzała się moja część intymna”. Tatiana Okupnik szczerze o połogu

Monika Mrozowska przeszła cztery cesarskie cięcia. "Mogło to się różnie zakończyć, mogło dojść do krwotoku" / NDRAS SZILAGYI/MWMEDIA WARSZAWA

Monika Mrozowska przeszła cztery cesarskie cięcia. „Musiałam podpisać specjalne papiery”

Guz Wilmsa – przyczyny, objawy, leczenie, rokowania

O aborcje może być jeszcze ciężej niż obecnie. Kaja Godek stworzyła nowy projekt ustawy, który niedługo trafi do Sejmu

O aborcję może być jeszcze trudniej. Kaja Godek stworzyła nowy projekt ustawy, który niedługo trafi do Sejmu

Nowe badanie pokazuje, że stosunek do aborcji znacznie się różni w zależności od płci. „Te wyniki szokują” – podkreśla Pani od Feminatywów

Najnowsze odkrycie pozwoli zdiagnozować depresję poporodową, gdy kobieta jest jeszcze w ciąży? Wystarczy do tego badanie krwi / gettyimages

Najnowsze odkrycie pozwoli zdiagnozować depresję poporodową, gdy kobieta jest jeszcze w ciąży? Wystarczy do tego badanie krwi

Kariotyp – co to jest, jak i kiedy należy zbadać nasz zestaw chromosomów? 

Lekarz zbagatelizował jej objawy. O tym, że to rak piersi, 29-latka dowiedziała się w ósmym miesiącu ciąży / Facebook lindsey.d.parr

Lekarz zbagatelizował jej objawy. O tym, że to rak piersi, 29-latka dowiedziała się w ósmym miesiącu ciąży

Kobieta w ciąży siedzi na parapecie

Rejestr ciąż wchodzi w życie. Nowe prawo będzie obowiązywać od 1 października

Uśmiech po marchewce, grymas po jarmużu. Brytyjscy naukowcy sprawdzili preferencje żywieniowe nienarodzonych dzieci

Jak oddychać podczas porodu w pierwszej i drugiej fazie?

Kobieta w laboratorium

Metoda tworzenia zarodków z „trzech genetycznych rodziców”. Naukowcy sprawdzili, czy jest bezpieczna

Jennifer Lawrence

Jennifer Lawrence wyznała, że dwukrotnie poroniła i chciała dokonać aborcji. „Boję się mówić o macierzyństwie, bo każda z kobiet zupełnie inaczej je przeżywa”

Kolka nerkowa – przyczyny, objawy, leczenie, dieta

Embrion

Naukowcy wyhodowali sztuczny zarodek z mózgiem i bijącym sercem. „To niewiarygodne, że udało nam się do tego dojść”

Jak przygotować ciało i psychikę do ciąży? /fot.Pexels

Jak przygotować ciało i psychikę do ciąży?

„Zbyt dużo seksu, za mało soku z żurawiny”. Obalamy mity o zapaleniu pęcherza

Małgorzata Rozenek-Majdan / ANDRAS SZILAGYI/MWMEDIA WARSZAWA

„Treść, która ma trafić do polskich szkół, krzywdzi, szkaluje i poniża”. Małgorzata Rozenek-Majdan o nowym podręczniku HiT

Uratowano bliźnięta z syndromem podkradania / istock

Łódzcy lekarze uratowali bliźniaki z syndromem podkradania. Ich matka uciekła przed wojną

×