Przejdź do treści

„Cudowny” olej z wiesiołka – prawdziwe remedium na kobiece dolegliwości?

olej z wiesiołka
Olej z wiesiołka - remedium na kobiece dolegliwości? / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
To nieprawda, że po 60-tce życie seksualne umiera! „To może być zupełnie nowa jakość” [WIDEO]
Darmowe testy na COVID-19 w aptekach i krótsza kwarantanna – nowe rozwiązania rządu w walce z koronawirusem SARS-CoV-2. „Mamy tydzień eksplozji pandemii”
„Bad body image day” zdarza się każdej z nas! „To taki dzień, w którym nasze ciało zwyczajnie się nam nie podoba. Może mieć różne przyczyny” – pisze Aleksandra Dejewska
Masz problemy z zasypianiem w nowym miejscu? Naukowcy dowiedli, w czym tkwi problem
Czujesz ból głowy i zmęczenie po szczepieniu na COVID-19? Dwie trzecie NOP-ów to efekt placebo

Olej z wiesiołka zyskuje coraz większą popularność jako panaceum na wszelkie kobiece problemy.  Łagodzi PMS, obniża tkliwość piersi, redukuje nieprzyjemne symptomy okresu menopauzalnego, zmiękcza szyjkę macicy i ułatwia poród… Brzmi świetnie, ale czy to wszystko prawda?

Kwas gamma-linolenowy – „wiesiołkowy” cudotwórca

Na początek kilka informacji „porządkujących” wiedzę. Wiesiołek to roślina powszechnie występująca w Polsce. Olej pozyskuje się z nasion wiesiołka dwuletniego (Oenothera biennis L.) bądź wiesiołka dziwnego (Oenothera paradoxa). Jego dobroczynne właściwości wynikają ze składu — znaleźć w nim można szereg mikroelementów, takich jak cynk, selen, magnez, wapń, a także fitosterole, polifenole, aminokwasy oraz witaminę E.  Ale najważniejszą informacją jest to, że ponad 85 proc. stanowią NNKT (nienasycone kwasy tłuszczowe) z grupy omega-6, w tym kwas linolowy (LA) oraz gamma-linolenowy (GLA).

Ten ostatni to prawdziwy cudotwórca, któremu olej z wiesiołka zawdzięcza zdecydowaną większość swoich dobroczynnych działań. W ludzkim organizmie GLA produkowany jest w znikomych ilościach na drodze różnych modyfikacji chemicznych z kwasu linolowego. Jednak aby taki proces mógł zajść, potrzebny jest pewien enzym, który niestety często występuje w niedoborze u niektórych osób. Z czego wynika jego brak? Między innymi z nadużywania alkoholu i papierosów, spożywania niektórych niesteroidowych leków przeciwzapalnych, glikokortykosteroidów, a także nasyconych kwasów tłuszczowych trans, tak powszechnych w żywności.

Zbyt mała ilość GLA w organizmie skutkuje problemami ze skórą — staje się ona sucha i mało elastyczna, szybciej tworzą się zmarszczki, a także pęknięcia i drobne ranki. Niedobór GLA może objawiać się także zaburzoną pracą układu odpornościowego oraz nieprawidłową przemianą tłuszczów w organizmie (co może skutkować miażdżycą, nadciśnieniem lub chorobą niedokrwienną serca).

Kwas gamma-linolenowy, w zależności od drogi podania, może wykazywać różnorakie działanie. Jeśli zostanie zaaplikowany na skórę w formie kremu, przejdzie wówczas do warstwy rogowej naskórka. Poprawi tym samym ukrwienie i nawilżenie błon śluzowych oraz skóry. Z kolei GLA podany doustnie dociera zdecydowanie głębiej, bo aż skóry właściwej, wzmacniając ją i zapobiegając utracie wody. Ponadto chroni przed wnikaniem bakterii, alergenów, toksyn przez powłoki skórne.

Kwas GLA w ludzkim ciele ulega dalszym przekształceniom, między innymi do DGLA (kwas dihomo-gamma-linolenowy), tworząc fosfolipidy oraz ceramidy — składniki warstwy lipidowej naskórka. DGLA kolejno tworzy prostaglandyny i inne związki, które odpowiadają za działanie przeciwzapalne.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Olej z wiesiołka — w czym może pomóc?

Na temat genialnego działania oleju z wiesiołka krąży coraz więcej historii. Owszem, część z nich jest poparta badaniami naukowymi. Niestety wokół tego surowca narosło również kilka mitów, na które trzeba szczególnie uważać. Tradycyjnie olej z wiesiołka stosuje się na różnego typu problemy skórne, takie jak:

 • AZS,
 • łuszczyca,
 • trądzik,
 • sucha lub podrażniona skóra.

Ponadto olej z wiesiołka znany jest także jako remedium na kobiece problemy, w tym:

 • ból i tkliwość piersi,
 • dolegliwości okresu okołomenopauzalnego,
 • zespół napięcia przedmiesiączkowego,
 • bolesne i obfite miesiączki,
 • suchość pochwy,
 • inne zaburzenia na tle nieprawidłowej równowagi hormonalnej,
 • ”twarda” szyjka macicy pod koniec ciąży.

Patrząc na powyższą listę, śmiało można stwierdzić, że olej z wiesiołka to rzeczywiście roślinny „maybach”. Warto jednak przyjrzeć się mu nieco bliżej i krytycznym okiem zerknąć na badania naukowe. Czy oby na pewno potwierdzają one jego wyjątkowe działanie?

Czy olej z wiesiołka pomaga na AZS i łuszczycę?

Poszukiwania odpowiedniego preparatu łagodzącego uciążliwe i męczące objawy atopowego zapalenia skóry (AZS) oraz łuszczycy trwają nieustannie od wielu lat — raz z mniejszym, raz z większym skutkiem. Niemniej, w ostatnim czasie ukazało się badanie mówiące o tym, że GLA — jeden ze składników oleju z wiesiołka — widocznie zmniejsza świąd, rumień oraz łuszczenie u części badanych pacjentów. Szereg innych publikacji potwierdza tę teorię — suplementacja GLA może realnie łagodzić objawy łuszczycy. Jednak metaanaliza skuteczności stosowania tego surowca w przypadku AZS wykazała, że stosowanie GLA u cierpiących na to schorzenie nie ma żadnego istotnego znaczenia. Zagadnienie to wymaga więc dalszych badań — naukowcy nie są zgodni co do skuteczności oleju z wiesiołka w przypadku AZS.

Olej z wiesiołka w walce ze starzeniem się skóry

Doniesienia o rzekomym „odmładzającym” działaniu oleju z wiesiołka nie mogły pozostać bez echa. I wszystko wskazuje na to, że obietnice nie są na wyrost. Liczne badania zgodnie wskazują, że już kilkumiesięczna kuracja olejami bogatymi w LA i GLA, w tym olejem z wiesiołka, zmniejsza suchość skóry, nawilża ją, ogranicza podrażnienia oraz spowalnia procesy starzeniowe.

Olej z wiesiołka na bolące i tkliwe piersi

Szacuje się, że aż 70 proc. kobiet cierpi na okresowe bóle piersi, zwane mastalgią, które w mniejszym lub większym stopniu mogą utrudniać codzienne, normalne funkcjonowanie. Dostępne są publikacje twierdzące, że suplementacja olejem z wiesiołka oraz witaminą E znacznie zmniejsza dolegliwości bólowe piersi. Niestety nietrudno znaleźć także publikacje o przeciwstawnych wnioskach. Przegląd metod leczenia cyklicznego bólu piersi wykazał, że nie ma wystarczających dowodów, aby zlecać olej z wiesiołka kobietom z mastalgią. Niemniej, jego suplementacja nie jest przeciwwskazana.

5 prozdrowotnych ekstraktów roślinnych, które powinna znać każda kobieta

PMS — zespół napięcia przedmiesiączkowego

PMS, zwany zespołem napięcia przedmiesiączkowego, to stan pojawiający się w drugiej fazie cyklu (tuż przed okresem) i objawiający się różnego rodzaju symptomami psychicznymi i somatycznymi. Są to między innymi: obniżony nastrój, lęki, uczucie napięcia i/lub rozdrażnienia, ból i obrzmienie piersi, a także ból w okolicach podbrzusza.  Problemy te są wynikiem obniżonej aktywności serotoniny, co z kolei jest skutkiem zmian w stężeniach hormonów w drugiej fazie cyklu.

Suplementacja olejem z wiesiołka jest jedną z metod radzenia sobie z tymi dolegliwościami. Aby złagodzić objawy PMS, obok oleju z wiesiołka, warto suplementować także wapń (1000 mg), magnez (200 mg) oraz witaminę B6. Badania zgodnie twierdzą, że aby terapia olejem z wiesiołka była skuteczna, jego suplementacja powinna trwać co najmniej dwa cykle menstruacyjne.

Liść damiany łagodnie uspokaja, poprawia nastrój, działa przeciwlękowo

Objawy menopauzy a olej z wiesiołka

Okres okołomenopauzalny bywa mocno dotkliwy dla niejednej kobiety. Choć jedną z najpopularniejszych metod terapii jest stosowanie hormonów przepisywanych przez lekarza, coraz większa ilość pacjentek sięga po naturalne preparaty, między innymi te z olejem z wiesiołka. Niestety – chociaż fama o jego cudownych właściwościach łagodzących objawy tego okresu rozeszła się już niemal po całym globie, ciężko znaleźć potwierdzenie tej teorii w badaniach naukowych. Ich wyniki wyraźnie pokazują, że olej z wiesiołka nie zapewnia żadnych korzyści w łagodzeniu objawów naczynioruchowych menopauzy w porównaniu z placebo. Niemniej warto podkreślić, że większość tych badań opierała się na niewielkich grupach badanych. Być może większa grupa pacjentek dałaby szerszy pogląd na sprawę i wyniki wówczas byłyby nieco inne. Choć jednoznacznie nie można poprzeć stosowania oleju z wiesiołka w leczeniu objawów okołomenopauzalnych, nie można go również definitywnie przekreślić — wymagane są szersze badania.

Olej z wiesiołka pomaga w porodzie?

Każda kobieta, która kiedykolwiek była w ciąży, wie, że ostatni miesiąc zdaje się nie mieć końca. Niejedna ciężarna w tych ostatnich tygodniach niestrudzenie szuka informacji na temat metod naturalnego wywołania porodu. Jak to zrobić, żeby w końcu zacząć rodzić? W Polsce zalecane jest picie herbatki z liści malin oraz stosowanie oleju z wiesiołka. Ten drugi można używać w dwojaki sposób: albo suplementując go doustnie, albo stosując do masażu krocza.

Doustna suplementacja oleju z wiesiołka a przebieg porodu

Jak już zostało powiedziane, olej z wiesiołka zawiera cenny kwas gamma-linolenowy, który przekształcany jest w organizmie m.in. do prostaglandyn. Związki te odgrywają istotną rolę w procesie dojrzewania szyjki macicy. Aby ją „zmiękczyć”, zaleca się przyjmowanie oleju z wiesiołka od 34. tygodnia ciąży — dwa razy dziennie po 500 mg. Faktem jest, że olej z wiesiołka rzeczywiście jest w stanie przygotować kobiecy narząd rodny do trudów narodzin dziecka, niemniej jego stosowanie może mieć również negatywne skutki. W literaturze dostępne są badania opisujące wpływ tego surowca na różne aspekty porodu. Badane kobiety przyjmowały olej z wiesiołka od 37. tygodnia ciąży dwa razy dziennie. Wyniki są nieco zaskakujące:

 • noworodki kobiet, które nie przyjmowały oleju, dostawały więcej punktów w skali Apgar, niż dzieci kobiet suplementujących olej;
 • poród kobiet suplementujących olej był dłuższy o około 3 godz. niż w przypadku rodzących w grupie kontrolnej;
 • w grupie badanej (przyjmującej olej) zaobserwowano również: zwiększone ryzyko wydłużenia fazy aktywnej porodu, częstsze użycie próżnociągu, zwiększoną konieczność podawania oksytocyny, zahamowanie akcji porodowej.

Chociaż olej z wiesiołka zasłynął ze swoich zbawiennych właściwości ułatwiających kobietom poród, jak na ironię, okazuje się, że może go jednocześnie utrudnić. Faktem jest, że sprzyja dojrzewaniu szyjki macicy, niemniej może wywołać szereg komplikacji w trakcie akcji porodowej.

Masowanie krocza olejem z wiesiołka

O ile doustna suplementacja ma swoje plusy i minusy, miejscowe stosowanie oleju z wiesiołka do masażu krocza ciężarnej raczej nie jest obarczone żadnym ryzykiem. Celem takiego masażu jest uelastycznienie tkanek w okolicy krocza, dzięki czemu obniża się ryzyko pęknięcia lub konieczności jego nacięcia podczas porodu. Dostępne są badania naukowe, które zgodnie dowodzą, że regularny masaż krocza wykonywany co najmniej przez miesiąc przed porodem, znacznie zmniejsza ryzyko urazów i nacięcia podczas porodu. Niemniej nie jest on stuprocentowym gwarantem. Taki zabieg jest zalecany przede wszystkim kobietom rodzącym pierwszy raz oraz tym, które miały już zszywane krocze — ich tkanki mogą być po prostu mniej elastyczne.

Stosowanie oleju z wiesiołka, poza zapewnieniem odpowiedniego poślizgu w trakcie masażu, posiada też inne walory. Dzięki zawartości kwasu linolowego, gamma-linolenowego, a także fitosteroli, witaminy E zapewnia on odpowiednie nawilżenie tkanek, chroni je przed utratą wody, wzmacnia i uelastycznia.

Ruta Kowalska

Olej z wiesiołka — dla kogo?

Jak widać powyżej, nie wszystkie historie o cudownym wiesiołku znajdują swoje naukowe potwierdzenie. Warto jednak nadmienić, że stosowanie oleju z wiesiołka w zalecanych ilościach nie niesie za sobą skutków niepożądanych. Jest on bezpieczny i nie należy się go bać. Trzeba jedynie pamiętać, że jak każdy inny produkt, może uczulać, jednak jest to cecha mocno indywidualna.

Dobrym pomysłem jest wprowadzenie oleju z wiesiołka do codziennej diety — nie traktować go jako remedium na wszelkie bolączki, bo – jak widać – nie zawsze jego działanie jest zadowalające. Większość tzw. kobiecych problemów wynika z wahań stężeń hormonów i równowagi hormonalnej. Jeśli są one uciążliwe, pierwszym krokiem powinna być wizyta u lekarza, a olej z wiesiołka może stanowić jedynie element dodatkowy terapii. Kuracja naturalnymi produktami powinna być traktowana jako profilaktyka bądź uzupełnienie standardowego leczenia.

Jak przyjmować olej z wiesiołka?

Olej z wiesiołka można kupić w postaci kapsułek doustnych bądź w formie płynu. Wybór to kwestia indywidualnych upodobań. Jeśli postawisz na formę płynną, musisz pamiętać o kilku zasadach:

 • olej należy stosować wyłącznie na zimno,
 • nie nadaje się do gotowania, pieczenia, smażenia ani innej obróbki cieplnej — traci wówczas cenne właściwości,
 • najlepiej wkomponować go do codziennego jadłospisu: jako składnik sosów sałatkowych, dodatek do koktajli, do smarowania chleba czy do przyrządzania past warzywnych.

Bibliografia:

 1. http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/02/ke2015.4-2.pdf
 2. https://www.ptfarm.pl/pub/File/Farmacja%20Polska/2010/07-2010/04%20%20Rosliny%20w%20ciazy.pdf
 3. Chenoy R, Hussain S, Tayob Y, et al. Effect of oral gamolenic acid from evening primrose oil on menopausal flushing. BMJ 1994; 308: 501-3.
 4. https://www.aafp.org/afp/2009/1215/p1405.html
 5. http://ijnmr.mui.ac.ir/index.php/ijnmr/article/viewFile/59/59

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Z moim okresem jest coś nie tak! 4 sygnały, których nie wolno bagatelizować

„Co piąta kobieta wciąż doświadcza przemocy położniczej. Czasami słowa lekarzy aż wstyd przytoczyć” – mówi prezeska Fundacji Rodzić po Ludzku

Melisa nie wystarczy. Z PMS-em trzeba sobie radzić holistycznie /fot. iStock

„Niefajne jest zasłaniać się PMS-em, żeby wyjaśnić każdą swoją złość”. Wróżka Cipuszka o tym, jak sobie radzić, gdy „hormon idzie”

Menstruacyjny prezent dla wszystkich ważnych kobiet w twoim życiu /fot. materiały własne

Menstruacyjny prezent dla wszystkich ważnych kobiet w twoim życiu

pms - krzycząca kobieta

PMS (Zespół napięcia przedmiesiączkowego) – co to jest, objawy, przyczyny

„Gruba jak świnia, to masz problem, by się przekręcić”, „Nie masz pojęcia, jak się rodzi”. Ginekolożka o przemocy na porodówkach

Iga Świątek

Iga Świątek o przegranej w meczu: „Nasze ciało może być zmęczone z wielu powodów, także cyklu menstruacyjnego. To nie jest wymówka”

Jak zmienia się seks po porodzie? /fot. GettyImages

Jak zmienia się seks po porodzie?

Patrycja Wonatowska

Patrycja Wonatowska: „Luźna pochwa” po porodzie to mit [WIDEO]

AKCJA SUPLEMENTACJA: Zespół napięcia przedmiesiączkowego

Olej żywokostowy z gojnikiem – właściwości, zastosowanie

Poród - termin, pierwsze objawy, jak przyspieszyć poród

Poród – termin, pierwsze objawy, jak przyspieszyć poród

Olejek oregano – pochodzenie, właściwości, zastosowanie

Marta Krupińska

Wyluzuj, to tylko PMS. Czyli jak udało mi się złagodzić objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego

PMDD, przedmiesiączkowe zaburzenia dysforyczne – objawy, leczenie

"Nie powinnaś być matką, skoro nie potrafisz urodzić". Ankieta przeprowadzona przez lekarkę pokazuje, jak Polki są traktowane na porodówkach

„Nie powinnaś być matką, skoro nie potrafisz urodzić”. Ankieta przeprowadzona przez lekarkę pokazuje, jak Polki są traktowane na porodówkach

psycholog na porodówce

Psycholog będzie obecny na każdej porodówce. To efekt krytycznego raportu NIK

Widłak goździsty – właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania

Zioła, które wspierają zdrowie intymne kobiet /fot. Pexels

Zioła, które wspierają zdrowie intymne kobiet. Przekonaj się, ile dobrego mogą dla ciebie zrobić!

Dieta łagodząca objawy PMS, czyli co jeść, żeby mniej cierpieć

Ruta Kowalska

„Rośliny są największą apteką świata. Każda z nich, a szacuje się, że obecnie mamy nazwanych i opisanych około 450 000 gatunków, może mieć potencjał leczniczy” – mówi Ruta Kowalska

Artur Rakowski / Archiwum prywatne

Artur Rakowski: Adaptogenów nie możemy traktować jako polisy na niedbale prowadzone życie

Agnieszka Włodarczyk o traumie odwiedzin na oddziałach położniczych

Agnieszka Włodarczyk o odwiedzinach na salach poporodowych. „Ludzie nie mają absolutnie taktu i wyczucia”

Meghan Markle i książę Harry zostali rodzicami po raz drugi. Imiona ich córeczki są bardzo symboliczne

Meghan Markle i książę Harry zostali rodzicami po raz drugi. Imiona ich córeczki są bardzo symboliczne

Najpopularniejsze

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

laboratorium

D-dimery – co to jest? Jak obniżyć zbyt wysoki poziom?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Ropiejące oczy kobiety

Ropiejące oczy u dzieci i dorosłych – przyczyny i metody leczenia

Respirator

Jak wygląda intubacja i podłączenie pacjenta do respiratora? Wyjaśnia anestezjolożka Zofia Patyna-Giżejowska

ucho kobiety

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?

Seks – 5 błędów, które popełniają kobiety

Badanie krwi AST - co to jest i jak interpretować wyniki?

Badanie krwi AST – co to jest i jak interpretować wyniki?

×