Przejdź do treści

Na co pomaga olej z wiesiołka? Ma rozmaite właściwości

Na co pomaga olej z wiesiołka i jak go stosować? Ma rozmaite właściwości Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Olej z wiesiołka kojarzy się głównie z łagodzeniem typowo kobiecych dolegliwości. Pozyskiwany jest z nasion dwóch gatunków wiesiołka – dwuletniego oraz dziwnego. Przynosi korzyści zarówno stosowany wewnętrznie, jak i zewnętrznie na skórę. Które właściwości oleju z wiesiołka zostały potwierdzone w badaniach?

Olej z wiesiołka – właściwości lecznicze

Olej z nasion wiesiołka to bogate źródło niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), głównie omega-6: kwasu linolowego (LA) i gamma-linolenowego (GLA). Właściwości oleju z wiesiołka wynikają także z obecności:

 • witaminy E,
 • fitosteroli,
 • polifenoli,
 • minerałów: cynku, selenu, magnezu i wapnia.

Jak olej z nasion wiesiołka wpływa na organizm? Jego składniki są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania wielu tkanek. Obecne w nim kwasy tłuszczowe wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe. Uczestniczą też w transporcie i przemianach cholesterolu oraz zapobiegają tworzeniu się blaszki miażdżycowej. Oprócz tego budują warstwę lipidową skóry, dzięki czemu zapobiegają nadmiernej utracie wody przez naskórek.

Olej z wiesiołka a nowotwory

Badania wykazały, że GLA jest cytotoksyczny wobec komórek glejaka, a także zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi. Hamuje też migrację komórek nowotworowych, może więc ograniczać przerzuty. To obiecujący kierunek badań – być może w przyszłości olej z wiesiołka okaże się ważnym uzupełnieniem terapii przeciwnowotworowych.

Zioła, które wspierają zdrowie intymne kobiet /fot. Pexels

Dobroczynne efekty oleju z wiesiołka

Na co pomaga olej z nasion wiesiołka? Przede wszystkim świetnie odżywia i wzmacnia skórę. W formie kremu działa głównie na warstwę rogową naskórka – nawilża ją, wygładza i zmiękcza. Stosowany doustnie przenika do skóry właściwej, gdzie uzupełnia barierę lipidową. Ta swoista tarcza nie tylko zapobiega przesuszeniu, ale też chroni organizm przed toksynami z zewnątrz. Dzięki temu olej z wiesiołka na twarz może spowalniać naturalne procesy starzenia się skóry. Potwierdzone badaniami zastosowania oleju z wiesiołka:

 • zespół napięcia przedmiesiączkowego – olej z nasion wiesiołka łagodzi ból i opuchliznę piersi, dolegliwości jelitowe, senność i gwałtowne napady głodu,
 • ból piersi – objaw ten pojawia się w wyniku wahań hormonów w trakcie cyklu miesiączkowego. Jedną z jego przyczyn jest niedobór GLA, w wyniku czego tkanki w piersiach są bardziej wrażliwe na działanie hormonów. Skuteczność oleju z wiesiołka w łagodzeniu bólu piersi wykazało kilka różnych badań,
 • menopauza – olej z wiesiołka łagodzi uderzenia gorąca towarzyszące menopauzie,
 • choroby skóry o podłożu zapalnym – badania na ten temat nie są jednoznaczne, chociaż wykazano korzystny wpływ NNKT na łuszczycę i atopowe zapalenie skóry.

Czy warto stosować olej z wiesiołka w ciąży?

Olej z wiesiołka podawany wraz z witaminą D zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy ciążowej. Z kolei w połączeniu z olejem rybim może ograniczać wystąpienie stanu przedrzucawkowego. Kiedyś podejrzewano, że zażywanie omawianego preparatu w ciąży może przyspieszać dojrzewanie szyjki macicy i tym samym skracać czas trwania porodu. Niestety doustna suplementacja okazała się nieskuteczna. Lepsze efekty osiągano przy zastosowaniu oleju z wiesiołka dopochwowo, temat ten wymaga jednak dalszych badań.

Jak stosować olej z wiesiołka?

Dawkowanie oleju z wiesiołka zależy od tego, w jakim celu chcesz go stosować. W badaniach nad jego skutecznością stosowano różne dawki. W tabelce sprawdzisz, które okazały się skuteczne przy poszczególnych wskazaniach:

Wskazanie

Dawkowanie oleju z wiesiołka na dobę

cukrzyca ciążowa

1 g + 1000 j. witaminy D

ból piersi

2,6-5,2 g

wspomaganie laktacji

2×500 mg

objawy PMS

1,5 g

objawy menopauzy

1 g

stany zapalne skóry

120-180 mg kwasu gamma-linolenowego (GLA)

Olej z wiesiołka – kapsułki czy płyn?

Preparaty z olejem z nasion wiesiołka mogą mieć różne dawki substancji aktywnych. Dlatego zawsze sprawdź na opakowaniu, ile faktycznie kwasów omega-6 jest w jednej kapsułce. Olej z wiesiołka do picia zazwyczaj wymaga mniejszego dawkowania w porównaniu do kapsułek, jednak nie każdy jest w stanie przełknąć oleisty płyn. Z drugiej strony niektóre preparaty wymagają przyjęcia nawet 6. kapsułek dziennie, co również może być problematyczne.

Olej z wiesiołka zawiera dwa rodzaje kwasów tłuszczowych omega-6, w tym kwas linolowy (60–80%) i kwas γ-linolowy (8–14%). Nienasycone kwasy tłuszczowe są uważane za związki niezbędne dla zdrowia organizmu, szczególnie wśród kobiet. (...) Wyniki naszych badań wykazały, że olej z wiesiołka był przedmiotem kilku badań klinicznych, w tym zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS), uderzeń gorąca, mastalgii, gruczolakowłókniaków, cukrzycy ciążowej, dojrzewania szyjki macicy i rozwarcia. (...) Wyniki badań potwierdziły skuteczność olejku z wiesiołka dwuletniego w zdrowiu kobiet, jednak nie należy spodziewać się po nim natychmiastowej reakcji, dlatego należy go stosować regularnie przez okres 4–6 miesięcy.

Mahboubiego M., Evening Primrose (Oenothera biennis) Oil in Management of Female Ailments, JMM
Materiały promocyjne
5 prozdrowotnych ekstraktów roślinnych, które powinna znać każda kobieta

Olej z wiesiołka – przeciwwskazania i skutki uboczne

Nie zaleca się stosowania oleju z wiesiołka u osób chorujących na padaczkę. Dodatkowo może nasilać działanie leków przeciwzakrzepowych. Olej z wiesiołka jest dobrze tolerowany zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Ewentualne skutki uboczne pojawiają się rzadko i są łagodne, np. wzdęcia, nudności, biegunka, ból głowy.

Kuracja olejem z wiesiołka wymaga czasu. Na pierwsze efekty trzeba czasem poczekać nawet 3-4 miesiące. Niestety badania nad tym składnikiem są niepełne i wiele z jego właściwości wymaga dalszego potwierdzenia, jednak jest na tyle bezpieczny, że tam, gdzie wykazał skuteczność, możesz stosować go bez obaw.

 

Bibliografia:

 1. Kaźmierska A., Gawor, E., Wpływ oleju z wiesiołka na skórę, ze szczególnym uwzględnieniem działania kwasu gamma-linolenowego (GLA), Kosmetologia Estetyczna 2015, 4(4): 335-338.
 2. Mahboubi M., Evening primrose (Oenothera biennis) oil in management of female ailments, Journal of menopausal medicine 2019, 25(2): 74-82.
 3. Timoszuk M., Bielawska K., Skrzydlewska E., Evening primrose (Oenothera biennis) biological activity dependent on chemical composition, Antioxidants 2018, 7(8): 108.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.