LEGO zachęca dzieci do badania rezonansem magnetycznym. Powstał specjalny zestaw klocków
Badanie rezonansem magnetycznym bywa nieprzyjemne i bardzo stresujące – nie tylko dla dorosłych, ale i też dla dzieci. Sposób na to ma firma LEGO, która postanowiła oswoić najmłodszych pacjentów z nieznaną im aparaturą. Pomóc ma specjalnie w tym celu stworzony zestaw klocków.
Oswoić dzieci z badaniem
Rezonans magnetyczny to badanie, które umożliwia dokładne zobrazowanie narządów wewnętrznych i trudno dostępnych struktur w organizmie, m.in. kręgosłupa, kości, mózgu czy serca. Najczęściej wykorzystuje się je w diagnostyce chorób nowotworowych. Do wykonania rezonansu używa się specjalnego aparatu przypominającego tubę, do której na specjalnym łóżku wsuwa się pacjenta.
Choć badanie jest zupełnie bezbolesne, może wywoływać dyskomfort. Dzieje się tak, ponieważ pacjent musi przez ok. 30 minut leżeć w bezruchu w ciasnej przestrzeni. Dodatkowo przez cały czas słychać głośne dźwięki wydawane przez aparaturę. Właśnie dlatego niektórym pacjentom podawany jest środek uspokajający, a u dzieci badanie to wykonywane jest podczas snu.
By zmniejszyć obawy przed rezonansem magnetycznym u dzieci, firma LEGO postanowiła stworzyć zestaw kloców, które oswoi je z badaniem. Znajdziemy w nim aparat do badania oraz figurki pacjenta i lekarzy, którzy odczytują wynik w oddzielnym pomieszczeniu. Komplet zawiera też elementy ruchome, dzięki czemu dziecko może otworzyć zabawkowy skaner MRI i obejrzeć go od wewnątrz, a przez to jeszcze lepiej zrozumieć działanie urządzenia.
Bardzo potrzebny projekt
Rezonans magnetyczny od LEGO dostępny jest w trzech kolorach podobnych do tych występujących w szpitalach: białym, szarym i niebieskim. Dzięki temu aparatura jest bardzo realistycznie odwzorowana, a mały pacjent może jeszcze lepiej przygotować się do prawdziwego badania.
Pomysłodawcą projektu jest jeden z pracowników LEGO – Erik Ullerlund Staehr. Zestaw jest przeznaczony w szczególności dla oddziałów radiologii, gdzie dzieci będą mogły dzięki klockom przekonać się, jak wygląda badanie. Na razie produkt ma być udostępniany jedynie placówkom medycznym, sprzedaż dla klientów indywidualnych nie jest możliwa. Już teraz jednak głosów popierających inicjatywę jest bardzo dużo.
Po tym, gdy napisał o niej na Twitterze pracownik LEGO Fraser Lovatt, pojawiło się mnóstwo komentarzy osób, których ten projekt zachwycił. Podkreślano w nich, jak bardzo jest potrzebny i że będzie niezwykle pomocny na oddziałach radiologii. Jedna z kobiet napisała:
Rozwiń„Fantastyczny pomysł. Jestem dorosłą kobietą i musiałam przejść w tym roku rezonans magnetyczny (nie mój pierwszy). Miałam pełny atak paniki! Samo spojrzenie na zdjęcie gotowego produktu uspokoiłoby mnie i wpłynęło na szybsze wykonanie zadania”.
Zobacz także
„Byłam przekonana, że nie przeżyję”. Emilia Clarke z „Gry o tron” przeszła dwie operacje mózgu
„Najbardziej się boję tego, aby nie było gorszego jutra” – mówi Justyna, która poświęciła wszystko, aby opiekować się ojcem mającym guza mózgu
„Uważam, że stres wywołał to wszystko, co mnie spotkało. Wyhodowałam sobie guza na własne życzenie” – mówi Ina Dźwierzyńska od trzech lat żyjąca z guzem mózgu
Polecamy
Księżna Kate spełniła marzenie chorej na raka 16-latki. Ich wspólne zdjęcia chwytają za serce
Były premier twierdzi, że Elżbieta II nie zmarła ze starości. „Wiedziała, że odchodzi”
Tomasz Jakubiak cierpi na rzadki nowotwór. „Występuje u niecałego procenta ludzi na świecie”
To nie były zablokowane pory, to był rak. Dla 29-letniej matki dwójki dzieci diagnoza była szokiem
się ten artykuł?