Przejdź do treści

„Ludzie przyjmujący leki na depresję również odbierają sobie życie” – ostrzega psycholożka

Dłonie człowieka, który znajduje się pod wodą
"Ludzie przyjmujący leki na depresję również odbierają sobie życie" - ostrzega psycholożka/ Unsplash, fot. Andreea Popa
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że ludzie często odbierają sobie życie właśnie kilka tygodni po tym, jak już zaczęli przyjmować leki” – ostrzega Milena Wojnarowska. Psycholożka podkreśla, że to moment, kiedy powinniśmy być bardziej uważni na drugą osobę, która jest w trakcie leczenia depresji.

„To moment, gdy powinniśmy być bardzo ostrożni”

„Ludzie przyjmujący leki na depresję również odbierają sobie życie” – apeluje Milena Wojnarowska na swoim profilu na Instagramie. Psycholożka, znana w mediach społecznościowych jako „Przystanek Mindfulness„, wzięła na tapet niezwykle ważny temat. Jak wyjaśniła, wiele osób czuje ulgę, kiedy bliska im osoba chorująca na depresję decyduje się na wizytę u psychiatry i leczenie farmakologiczne. Ostrzega jednak, że osoba, która wraca do zdrowia, wciąż nie jest w pełni bezpieczna.

„U wielu osób leki antydepresyjne działają w ten sposób, że pierwszym objawem, który ustępuje, jest brak energii, ale dalej obecne jest poczucie bezsensu, beznadziei i negatywne myśli na temat swój i życia. Jest to moment, gdy powinniśmy być bardzo ostrożni” – podkreśla.

Ekspertka wyjaśnia, że w takiej sytuacji chorzy mają więcej energii, by odebrać sobie życie.

„W ich myśleniu nie zmieniło się nic. I często do odebrania sobie życia dochodzi właśnie w momencie, gdy leki zaczynają działać” – dodaje.

Jak pomóc osobie, która leczy się na depresję?

Wojnarowska radzi, by rozmawiać z chorą osobą cały czas. Dla bezpieczeństwa nie należy również lekceważyć wszelkich niepokojących zachowań.

„Jeśli zauważysz niepokojące zachowania, takie jak porządkowanie wszystkich swoich spraw, zapytaj co się u niej dzieje. Zachęć ją do kontaktu z psychiatrą. Pamiętaj też, że zawsze możesz próbować skorzystać z pomocy pogotowia” – wyjaśnia.

Ekspertka podkreśla, że początek leczenia to bardzo ważny czas, który może przynieść odwrotne do założonych skutki.

„Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że ludzie często odbierają sobie życie właśnie kilka tygodni po tym, jak już zaczęli przyjmować leki” – podsumowuje.

Kobieta stoi przed autobusem

Przystanek Mindfullness

Przystanek Mindfullness to profil prowadzony przez Milenę Wojnarowską – psycholożkę i coacha. „Piszę o uważności, rozwoju, stresie, emocjach i pewności siebie. Organizuję kursy mindfulness i prowadzę sesje coachingowe” – tak sama siebie opisuje na Instagramie. W szczególności bliska jest jej terapia poznawczo-behawioralna oraz dialektyczno-behawioralna, praca z ciałem, filozofia stoicka i buddyjska.

Zaznacza, że jej misją jest rozpowszechnianie w Polsce wiedzy na temat uważności oraz pomoc osobom zmagającym się z odnalezieniem spokoju i równowagi. Profil na Instagramie Przystanek Mindfullness obserwuje ponad 103 tys. osób. Więcej informacji na stronie: przystanekmindfulness.pl.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: