Przejdź do treści

„Ludzie przyjmujący leki na depresję również odbierają sobie życie” – ostrzega psycholożka

Dłonie człowieka, który znajduje się pod wodą
"Ludzie przyjmujący leki na depresję również odbierają sobie życie" - ostrzega psycholożka/ Unsplash, fot. Andreea Popa
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

„Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że ludzie często odbierają sobie życie właśnie kilka tygodni po tym, jak już zaczęli przyjmować leki” – ostrzega Milena Wojnarowska. Psycholożka podkreśla, że to moment, kiedy powinniśmy być bardziej uważni na drugą osobę, która jest w trakcie leczenia depresji.

„To moment, gdy powinniśmy być bardzo ostrożni”

„Ludzie przyjmujący leki na depresję również odbierają sobie życie” – apeluje Milena Wojnarowska na swoim profilu na Instagramie. Psycholożka, znana w mediach społecznościowych jako „Przystanek Mindfulness„, wzięła na tapet niezwykle ważny temat. Jak wyjaśniła, wiele osób czuje ulgę, kiedy bliska im osoba chorująca na depresję decyduje się na wizytę u psychiatry i leczenie farmakologiczne. Ostrzega jednak, że osoba, która wraca do zdrowia, wciąż nie jest w pełni bezpieczna.

„U wielu osób leki antydepresyjne działają w ten sposób, że pierwszym objawem, który ustępuje, jest brak energii, ale dalej obecne jest poczucie bezsensu, beznadziei i negatywne myśli na temat swój i życia. Jest to moment, gdy powinniśmy być bardzo ostrożni” – podkreśla.

Ekspertka wyjaśnia, że w takiej sytuacji chorzy mają więcej energii, by odebrać sobie życie.

„W ich myśleniu nie zmieniło się nic. I często do odebrania sobie życia dochodzi właśnie w momencie, gdy leki zaczynają działać” – dodaje.

Jak pomóc osobie, która leczy się na depresję?

Wojnarowska radzi, by rozmawiać z chorą osobą cały czas. Dla bezpieczeństwa nie należy również lekceważyć wszelkich niepokojących zachowań.

„Jeśli zauważysz niepokojące zachowania, takie jak porządkowanie wszystkich swoich spraw, zapytaj co się u niej dzieje. Zachęć ją do kontaktu z psychiatrą. Pamiętaj też, że zawsze możesz próbować skorzystać z pomocy pogotowia” – wyjaśnia.

Ekspertka podkreśla, że początek leczenia to bardzo ważny czas, który może przynieść odwrotne do założonych skutki.

„Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że ludzie często odbierają sobie życie właśnie kilka tygodni po tym, jak już zaczęli przyjmować leki” – podsumowuje.

Kobieta stoi przed autobusem

Przystanek Mindfullness

Przystanek Mindfullness to profil prowadzony przez Milenę Wojnarowską – psycholożkę i coacha. „Piszę o uważności, rozwoju, stresie, emocjach i pewności siebie. Organizuję kursy mindfulness i prowadzę sesje coachingowe” – tak sama siebie opisuje na Instagramie. W szczególności bliska jest jej terapia poznawczo-behawioralna oraz dialektyczno-behawioralna, praca z ciałem, filozofia stoicka i buddyjska.

Zaznacza, że jej misją jest rozpowszechnianie w Polsce wiedzy na temat uważności oraz pomoc osobom zmagającym się z odnalezieniem spokoju i równowagi. Profil na Instagramie Przystanek Mindfullness obserwuje ponad 103 tys. osób. Więcej informacji na stronie: przystanekmindfulness.pl.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

„Nie chciałem dalej żyć. Czułem się, jakbym tonął”. Ed Sheeran opowiedział o zaburzeniach odżywiania, depresji i uzależnieniu

Flashback – czym jest, jak sobie z nim radzić i gdzie szukać pomocy?

„Emocje na tym etapie są o wiele, wiele potężniejsze od ciebie”. Kylie Jenner szczerze o depresji poporodowej

Kobieta

WHO alarmuje: Do 2030 r. z depresją będzie zmagać się większość społeczeństwa na całym świecie

„Depresja to choroba, której nie widać. Można się z niej pośmiać, podważyć ją i bezkarnie uznać, że ludzie o niej mówią pod publikę” – mówią Małgorzata Serafin i Marek Sekielski

Mania – bliska siostra depresji. Czym się charakteryzuje i jak ją leczyć?

Alicja Czarnecka: „Zakończyłam leczenie onkologiczne z ogromnym apetytem na życie. Nie sądziłam, że depresja dopadnie mnie po czasie”

„Toksyczna pozytywność to rodzaj filtra blokującego rzeczywistość” – mówi Tomasz Żółtak, psycholog i psychoterapeuta

Dziewczyna

Rekordowa liczba prób samobójczych dzieci i młodzieży w Polsce. „To dwa tysiące dramatycznych historii w szkołach, złamanych serc rodziców”

Beata Pawlikowska „przeprasza urażonych”. Psychiatrka Maja Herman: „Tak się nie przeprasza. Będzie postępowanie”

Michał Malitowski

„Ludzie chorują na nadciśnienie, na astmę, na wrzody żołądka, a mnie dopadło akurat to”. Michał Malitowski opowiada o swoich zmaganiach z chorobą afektywną dwubiegunową

„Dość!”. Po jej ostatnim nagraniu na temat „szkodliwości leków antydepresyjnych” będzie pozew przeciwko szerzeniu nieprawdy przez Beatę Pawlikowską

Czy antydepresanty uzależniają? Z popularnym mitem rozprawia się lekarka Joanna Adamiak

Aleksandra Kwaśniewska

Aleksandra Kwaśniewska w mocnych słowach o śmierci przyjaciela. „Depresja nie omija sławnych i bogatych”

Nabici w butelkę traumy prenatalnej. „To nie jest tak, że matka jest 'czemuś winna’, bo 'za bardzo przeżywa'”

Kobieta

Międzynarodowy zespół bada depresję poporodową u uchodźczyń z Ukrainy

Na Ralpha Kamińskiego spadła fala krytyki po tym, jak opowiedział o swojej depresji

Na Ralpha Kamińskiego spadła fala krytyki po tym, jak opowiedział o swojej depresji. „Nie powinien wypowiadać się na ten temat”

Patricia Kazadi

Patricia Kazadi o endometriozie: „Ból był już codzienny, promieniujący do lędźwi, a z czasem uniemożliwiał mi chodzenie”

Jak pomóc bliskiej osobie w depresji? "Ludzie często mówią, że to jedyne, co trzymało ich przy życiu i dawało jakąkolwiek nadzieję"

Jak pomóc bliskiej osobie w depresji? „Ludzie często mówią, że to jedyne, co trzymało ich przy życiu i dawało jakąkolwiek nadzieję”

Po czym poznać, że ktoś może zmagać się z depresją? Zwróć uwagę na kilka objawów / gettyimages

Po czym poznać, że ktoś bliski może zmagać się z depresją? Zwróć uwagę na kilka objawów

„Całe życie towarzyszył mi natłok myśli. Jakby w mojej głowie grało radio” – mówi Paulina Pietrzak, psycholożka z diagnozą ADHD

„Świat wydaje się po prostu bezbarwny”. Milena Wojnarowska wyjaśnia, czym jest anhedonia i dlaczego nie wolno jej bagatelizować

Brain zaps, czyli wyładowania w mózgu. Mogą się pojawić, gdy odstawisz antydepresanty

Kiedyś Zaborem straszono, dziś już nikt tego nie zrobi. O największym szpitalu psychiatrycznym dla dzieci i młodzieży w Polsce