Przejdź do treści

Magdalena Czyrynda-Koleda i Monika Stromkie-Złomaniec o karmieniu piersią: nie musisz być superwoman ani nikomu niczego udowadniać. Mamy przedpremierowy fragment „Karmię piersią, jem zdrowo!”

Karmienie piersią / gettyimages
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
"Możesz założyć t-shirt powyżej pępka, bo taki lubisz. I to nie jest zaproszenie na wspólny seks" - podkreśla Pani Seksuolog
„Możesz założyć t-shirt powyżej pępka, bo taki lubisz. I to nie jest zaproszenie na wspólny seks” – podkreśla Pani Seksuolog
Choroby tarczycy a anemia
Choroby tarczycy a anemia. „Niedokrwistość jest częstym stanem klinicznym towarzyszącym chorobom tarczycy”
Będzie nowa szczepionka? Wyniki badań nad szczepionką koncernów Sanofi i GSK są bardzo optymistyczne
Będzie nowa szczepionka? Wyniki badań nad preparatem koncernów Sanofi i GSK są bardzo optymistyczne
Książka „Jak pokonać insulinooporność, główną przyczynę chorób naszych czasów” Benjamina Bikmana już dostępna! Hello Zdrowie patronem medialnym
„Indyjska odmiana COVID-19 może rozprzestrzeniać się jak ogień wśród niezaszczepionych grup” – ostrzega brytyjski minister zdrowia
„Indyjska odmiana COVID-19 może rozprzestrzeniać się jak ogień wśród niezaszczepionych grup” – ostrzega brytyjski minister zdrowia

Karmienie piersią to temat, z którym wcześniej czy później zetknie się każda kobieta starająca się o dziecko. I każda w końcu stanie przed dylematem, czy karmić piersią, czy nie, a jeśli tak, to jak długo, czy ma to być jedyna forma karmienia, czy może w grę wchodzi karmienie mieszane… Cały czas za mało mówi się o zaletach karmienia piersią, przebiegu laktacji, ale też o trudnościach, z którymi kobieta może się borykać.

Potrzebujesz jedynie dziecka i piersi

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca wyłączne karmienie piersią do 6. miesiąca życia dziecka. Zalecenie, które – wydawałoby się – brzmi prosto i czytelnie, w praktyce tak oczywiste być nie musi. Czasem niestety półroczne karmienie wymaga od mam większej pracy i niezwykłych pokładów cierpliwości. Tak jak wszędzie, również tu mogą pojawić się przeszkody.

Teoretycznie instrukcja karmienia piersią jest prosta. Potrzebujesz jedynie dziecka i piersi. Zdolność do laktacji każda z nas otrzymała od natury i nie ma tu znaczenia, czy masz małe piersi, czy duże. Uwierz nam, proszę – twój organizm jest w stanie wykarmić dziecko, które właśnie trzymasz na rękach bądź jeszcze nosisz pod sercem. Z jednej strony jest to więc dla nas naturalne, z drugiej zaś zarówno poród, jak i laktacja są czymś zupełnie nowym dla kobiety oraz dziecka i chwilę potrwa, zanim się wzajemnie dotrzecie.

Może na przykład się okazać, że twój noworodek ma problemy ze ssaniem lub nawet z prawidłowym „złapaniem” piersi. W końcu dla niego to również niemałe wyzwanie – w jednym momencie musi połączyć różne umiejętności: ssania, oddychania i połykania. Może też się zdarzyć, że produkcja w twoich piersiach jeszcze nie ruszyła na całego i trzeba im trochę pomóc.

Przede wszystkim pamiętaj, że nie musisz być superwoman ani nikomu niczego udowadniać. Kiedy potrzebujesz pomocy, poproś o nią. Dobrze już na początku skonsultować się (a najlepiej spotkać) z doradcą laktacyjnym, który doradzi, wskaże błędy czy po prostu cię uspokoi. Taką „dobrą duszę” znajdź jeszcze przed porodem, by w razie problemów szybko zgłosić się po pomoc.

Pamiętaj, że twoje dziecko do 3. miesiąca życia wykształca nawyk prawidłowego ssania piersi. Gdy tego nie zrobi w ciągu 90 pierwszych dni swego życia, jest ryzyko, że później będzie kontynuować niewłaściwy odruch ssania, a co za tym idzie – szybko możecie zakończyć swoją przygodę z laktacją. Jako młoda mama potrzebujesz wsparcia, a nie ciągłego oceniania. Możesz nam wierzyć – wiemy, co piszemy.

Same również miałyśmy na początku problemy z karmieniem. Obie nie zostałyśmy obdarowane przez matkę naturę dużym biustem i to właśnie jego wielkość sprawiała, że miałyśmy wątpliwości, „czy oby na pewno tak małe piersi są w stanie wykarmić dziecko”. To właśnie dzięki pomocy położnych, doradcy laktacyjnego, ale też wsparciu bliskich i własnej konsekwencji udało się nam wskoczyć na właściwe tory i rozpocząć przygodę pod nazwą laktacja.

Mleko kobiece to najbardziej „inteligentny” pokarm na świecie, który świetnie dostosowuje się do potrzeb dziecka. Zawsze jest gotowy do spożycia, o odpowiednim, a wręcz idealnym składzie i we właściwej temperaturze. Początkowo potrzeby twego maluszka nie są duże, dlatego i ilość mleka nie musi być olbrzymia. Wielkość żołądka noworodka jest bowiem zbliżona do rozmiaru wiśni bądź czereśni. Z każdym kolejnym dniem jego pojemność i rozmiar pomału się zwiększają.

Stop ocenianiu matki karmiącej

Pamiętaj jednak, że twoje mleko bardzo szybko się trawi. Nie obciąża żołądka ani przewodu pokarmowego (tak, wiemy, to stwierdzenie dla wielu osób jest trudne do zaakceptowania, ale fakty mówią same za siebie), dzięki czemu rozwijający się młody organizm może skierować całą swoją energię na wzrost. To powoduje jednak, że noworodek, a następnie niemowlę szybko robi się głodne i po dość krótkim czasie ponownie chce być przy piersi.

Znasz już to z autopsji? Jeśli jeszcze nie, to nie zdziw się, jeżeli czasem będą takie dni, że twój szkrab zechce „wisieć” na piersi cały czas, a ty do godz. 18 nie zdążysz przebrać się z piżamy. W końcu jesteś na macierzyńskim, tak pięknie nazywanym przez niektórych urlopem, więc kto ci zabroni! Pamiętaj, niezależnie od tego, jak  długo udało ci się karmić dziecko własnym pokarmem, dla niego ważna jest każda kropla!

Cały dzień w piżamie? Powinnaś wziąć się w garść!

Po pierwsze, jeśli jesteś młodą mamą, to niczego nie musisz. Oczywiście poza byciem mamą. I od tego nie ma już odwrotu! Teraz maluszek bardzo potrzebuje ciebie, budujecie więź i nie ma dla niego znaczenia, czy jesteś w piżamie, czy umalowana w dżinsach i T-shircie. Ma być wygodnie tobie i innym nic do tego. Po drugie, takie przytyki może dawać tylko ktoś, kto nigdy nie był w połogu z małym dzieckiem wiszącym ciągle przy piersi. Choć to też nie zwalnia go z odrobiny empatii dla drugiego człowieka. OK, może było dosadnie i ostro, ale doskonale wiemy, co dzieje się z hormonami kobiety w połogu i nie pozwolimy, by ktoś cię dobijał. Jedna z nas (czytaj Monika) doskonale pamięta, jak niewiele było trzeba, by doprowadzić ją do płaczu w pierwszych tygodniach po urodzeniu syna. Wzruszało ją dosłownie wszystko, a drobne niepowodzenie wywoływało ścisk w gardle i łzy. Dotychczas miała wszystko w domu poukładane, zrobione zakupy, ugotowany obiad, nienaganną fryzurę. Po urodzeniu dziecka wiele się zmieniło. Czy na gorsze? Niekoniecznie, ale nowy członek rodziny ustala na nowo kobiece priorytety.

Doskonale cię zatem rozumiemy, jeśli do powrotu partnera z pracy ty nadal chadzasz w piżamie i dopijasz zimną poranną kawę. Tak się zdarza i on tego nie zrozumie dopóty, dopóki nie zostanie z dzieckiem sam w domu. Swoją drogą, gdy już będzie taka możliwość, daj mu szkołę życia. Niech ogarnie karmienie, przewijanie, gotowanie, usypianie i znajdzie jeszcze czas dla siebie. Choć powiemy ci w sekrecie, że właściwie nie wiemy, jak to się dzieje, ale dzieci stają się zupełnie inne, gdy zostają w domu z tatą – potrafią spokojnie przespać znaczną część tego czasu.

Zakładamy jednak, że masz wspierającego partnera, który cię zrozumie. Jeśli ma jakieś wątpliwości i jest zaskoczony, że w 3. tygodniu po urodzeniu Zosi ty głównie chodzisz w dresie, nie masz makijażu ani pomalowanych paznokci, to pogadajcie sobie szczerze. My uważamy, że nie ma co liczyć na to, iż mężczyzna się domyśli. Trzeba artykułować to, co nas trapi, z czym mamy trudności. W końcu zarówno ty, jak i on jesteście w nowej sytuacji, a więc i standardy dotychczasowego życia mogły się odrobinę zmienić. Tobie potrzebny jest spokój, bo on przekłada się na dziecko, na ilość pokarmu i sukces laktacji. Jeśli masz poczucie, że MUSISZ dobrze wyglądać, ugotować obiad czy posprzątać dom, to my ci mówimy, że naprawdę NIE MUSISZ. Spełniaj się jako mama, bo teraz to twoja nadrzędna rola, której powoli się uczysz. Na resztę przyjdzie jeszcze czas.

Zatem jeśli odwiedza cię ktoś bliski i jest zaskoczony, że ty jeszcze jesteś w piżamie, to obróć to w żart. Zasygnalizuj, że potrzebujesz pomocy, bo faktycznie bywają dni, kiedy nie zdążysz się ubrać do popołudnia. Ponownie, nie licz na to, że ktoś się domyśli. My, kobiety, musimy być silne, wspierać się wzajemnie – SIŁA JEST KOBIETĄ i nie ma w tym przesady.

Jeśli jednak przyjdzie czas, gdy chaos i nieogarnięcie w domu czy na głowie zaczyna ci przeszkadzać, to wspólnie z partnerem znajdźcie rozwiązanie. Gdy czujesz, że wyjście do fryzjera zrobi ci dobrze, pomyślcie, jak je zorganizować. Znamy kobiety, które nawet karmiąc piersią, zabierały ze sobą męża i dziecko do salonu fryzjerskiego, by w razie potrzeby oderwać się od nakładania farby i nakarmić maluszka. Przecież nie ma w tym nic złego. Na takie sytuacje przydaje się także zamrożony wcześniej pokarm. Dzięki takim „depozytom” możesz wyjść z domu na dłużej niż godzina, dwie, załatwić swoje sprawy przy zachowaniu ciągłości karmienia maluszka swoim mlekiem. Tata, babcia czy przyjaciółka dokarmią dziecko i ukołyszą do snu, choć na pewno nie tak dobrze jak mama.

Fragment książki Magdaleny Czyrynda-Koledy i Moniki Stromkie-Złomaniec „Karmię piersią, jem zdrowo”, która swoją premierę będzie miała 28 kwietnia 2021 r. Hello Zdrowie objęło książkę swoim patronatem medialnym. 

Pierwsze suplementy od kobiet dla kobiet

Poznaj WIMIN

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

„Karmię piersią, jem zdrowo”. Książka, którą powinna przeczytać każda świeżo upieczona mama!

Nowa reklama akcesoriów do karmienia Tomme Tippe została przez niektórych ocenzurowana. Ale lepszej dzisiaj nie zobaczysz!

Kobieta karmi dziecko piersią

Naukowcy potwierdzają: mleko matki chorej na COVD-19 jest bezpieczne dla dziecka

Dziecko je

Wysoki poziom toksycznych metali ciężkich w żywności dla niemowląt. Niepokojący raport zza oceanu

Dlaczego lepiej używać szklanej butelki dla dzieci zamiast plastikowej? Wyjaśnia chemiczka Sylwia Panek

Dlaczego lepiej używać szklanej butelki dla dzieci zamiast plastikowej? Wyjaśnia chemiczka Sylwia Panek

Posłanka Marcelina Zawisza karmiła piersią podczas posiedzenia Komisji Zdrowia w Sejmie. „Te czasy, gdy kobiety ukrywały, że karmią piersią, już minęły” – mówi

Ciężarna z zakupami

Ile kalorii potrzebuje kobieta w danym trymestrze ciąży oraz w trakcie laktacji? Znamy nowe wytyczne!

Kobieta w ciąży

Lekarz Bartosz Fiałek: nie ma wskazań do odroczenia planowania ciąży po przeprowadzonym cyklu szczepień mRNA przeciw COVID-19

Karmienie piersią a szczepienie na COVID-19. Dr Strus zbiera najważniejsze informacje na ten temat

Karmienie piersią a szczepienie na COVID-19. Dr Strus zbiera najważniejsze informacje na ten temat

Dieta matki karmiącej w święta Bożego Narodzenia. Co może, a czego nie powinna jeść kobieta karmiąca piersią? / Getty Images

Dieta matki karmiącej w święta Bożego Narodzenia. Co może, a czego nie powinna jeść kobieta karmiąca piersią?

Kobieta z dzieckiem w górach

W jaki sposób stres wpływa na laktację? Wyjaśnia położna

matka trzymająca dziecko, pandemia

Pomoc dla kobiet w ciąży i matek. Darmowe podcasty od Fundacji Mlekiem Mamy

Kobieta trzyma dziecko na rękach

Karmisz piersią i masz ochotę na seks. Czy możesz brać tabletki antykoncepcyjne? Doktor Łukasz Stelmaszczyk odpowiada

Gaz pieprzowy a karmienie piersią. Mgr farmacji Karolina Morze radzi, co kobieta karmiąca powinna zrobić, jeśli zostanie nim zaatakowana

Gaz pieprzowy a karmienie piersią. Ekspertka radzi, co kobieta karmiąca powinna zrobić, jeśli zostanie nim zaatakowana

Niemowlęta przyjmują przeciętnie 1,6 miliona cząstek mikroplastiku dziennie. Wszystko przez butelki

Mimo prawidłowego przystawiania, dziecko nadal rani brodawki? Powodem może być krótkie wędzidełko podjęzykowe

Kobieta karmi dziecko, leżąc w łóżku. Ogląda przy tym coś na laptopie

Studentka z zakazem karmienia piersią podczas zajęć online. „Zrób to po zajęciach” – napisał wykładowca

Dziecko je posiłek przy stole i pije wodę ze szklanki

Co czuje dziecko, kiedy jest zmuszane do jedzenia? Wyjaśnia dietetyczka

Czym jest odruch kąsania? Dlaczego się pojawia przy karmieniu? Wyjaśnia lekarska Agnieszka Browarska

Czym jest odruch kąsania? Dlaczego się pojawia przy karmieniu? Wyjaśnia lekarka Agnieszka Browarska

Kobieta karmi dziecko piersią

Przystawienie dziecka do piersi – jak je wykonać prawidłowo? Lekarka wyjaśnia, jak ważna jest asymetria

Aleksandra Żebrowska

Aleksandra Żebrowska pokazała, jak karmi piersią. Porusza ważny temat dla świeżo upieczonych mam

bolące piersi podczas karmienia

Kapusta to po porodzie niezbędny produkt w lodówce? Komentuje położna Anna Bulczak

Imbir i cytryna na talerzu

Czy kobieta w ciąży i w trakcie laktacji może jeść imbir? Specjaliści z profilu „Mama ma plan” odpowiadają

Żywienie niemowlęcia w dobie pandemii COVID-19 – wyniki najnowszego badania

Żywienie niemowlęcia w dobie pandemii COVID-19 – wyniki najnowszego badania

Najpopularniejsze

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Respirator

Jak wygląda intubacja i podłączenie pacjenta do respiratora? Wyjaśnia anestezjolożka Zofia Patyna-Giżejowska

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

białe plamy na paznokciach

Białe plamy na paznokciach – co oznaczają i jak się ich pozbyć?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

insulinooporność

Dieta w insulinooporności

laboratorium

D-dimery – co to jest? Jak obniżyć zbyt wysoki poziom?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?