Przejdź do treści

Martwisz się, że masz rozejście mięśnia prostego brzucha? Zobacz filmiki, które opublikowała Gosia Włodarczyk

Martwisz się, że masz rozejście mięśnia prostego brzucha? /Pexels
Martwisz się, że masz rozejście mięśnia prostego brzucha? /Pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Rozejście mięśnia prostego brzucha to problem, który istniał zawsze, ale dopiero niedawno temat zyskał na popularności. Na czym polega? W ciąży, kiedy brzuch powiększa swoją objętość, mięsień prosty rozciąga się i pomiędzy dwoma jego częściami może powstać przerwa. Martwisz się, że masz do czynienia właśnie z tą przypadłością? Sprawdź, oglądając nagrania opublikowane przez Panią Fizjotrener, czyli Gosię Włodarczyk.

Czym właściwie jest rozejście mięśnia prostego brzucha?

Mięsień prosty brzucha jest pośrodku przedzielony kresą białą (linea alba)” – tłumaczy w swoim wpisie na Instagramie Gosia Włodarczyk. Kresa biała nie jest mięśniem, jest tkanką łączną. Podczas ciąży rosnąca macica z czasem zaczyna powodować rozciąganie mięśni brzucha, a kresa biała robi się coraz szersza.

„Można powiedzieć, że kresa biała jest ‘zapasem materiału’, który rozciąga się i poszerza, by pomieścić rosnące w brzuchu dziecko – tłumaczy obrazowo Włodarczyk. Jak dodaje: „Kresa biała jest dużo bardziej elastyczna niż mięśnie. Dlatego nie należy się martwić, jeśli w ciąży pojawia się rozstęp mięśni prostych brzucha. Należy się martwić gdy to rozejście jest duże!”

Jak zapobiec rozejściu mięśnia prostego brzucha?

W przypadku rozejścia mięśnia prostego brzucha obowiązuje ta sama zasada, która dotyczy wielu innych schorzeń – lepiej zapobiegać niż leczyć. Zapobieganie w tym przypadku oznacza przede wszystkim zwracanie uwagi na to, w jaki sposób wykonujemy w ciąży codzienne czynności.

„Należy dbać o dno miednicy oraz ergonomię wykonywanych czynności, szczególnie wstawanie bokiem i unikanie zaparć w ciąży! Należy dostosować odpowiednio aktywność fizyczną, a przed ciążą zadbać o prawidłowe napięcie mięśni brzucha (żeby nie były zbyt napięte)” – tłumaczy Pani Fizjotrener.

Jak sprawdzić, czy mam rozejście mięśnia prostego brzucha?

Jeśli napinasz brzuch i pojawia się wybrzuszenie w kształcie stożka, które następnie zapada się po rozluźnieniu mięśni, znaczy, że RMPB dotyczy także ciebie. Jeśli nie jesteś pewna, możesz to sprawdzić także w inny sposób. Na leżąco ze zgiętymi nogami unieś tułów tak, jakbyś robiła brzuszki. Jeśli na linii od wyrostka mieczykowatego (najmniejsza część mostka) do spojenia łonowego zauważysz „dziurę”, w którą możesz wsunąć więcej niż jeden palec, to niestety masz RMPB.

Trudno ci sobie wyobrazić, w czym rzecz? Zobacz koniecznie filmiki, które na swoim profilu na Instgramie opublikowała Gosia Włodarczyk.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Rozejście mięśnia prostego brzucha w ciąży. Jak wygląda? Czy należy się nim martwić? ?Mięsień prosty brzucha jest po środku przedzielony kresą białą (linea alba- zobacz drugie zdjęcie). Kresa biała nie jest mięśniem, jest tkanką łączną. ?W ciąży rosnąca macica powoduje rozciąganie mięśni brzucha oraz rozciąganie kresy białej. Można powiedzieć, że kresa biała jest „zapasem materiału” który rozciąga się j poszerza, by pomieścić rosnące w brzuchu dziecko. Kresa biała jest dużo bardziej elastyczna niż mięśnie. Dlatego nie należy się martwić jeśli w ciąży pojawia się rozstęp mięśni prostych brzucha. ?Należy się martwić gdy to rozejście jest duże! Staramy się wiec w ciąży robić wszytko, by pojawiający się rozstęp mięśni był jak najmniejszy. Należy dbać o dno miednicy oraz ergonomię wykonywanych czynności, szczególnie wstawanie bokiem i unikanie zaparć w ciąży! Należy dostosować odpowiednio aktywność fizyczną, a przed ciąża zadbać o prawidłowe napięcie mięśni brzucha (żeby nie były zbyt napięte). Dużo o tym jest w moim videobooku „aktywna w ciąży”. Pacjentki na filmie mają duże rozejście mięśni prostych brzucha. Jak Wasze brzuchy? Kto ma lub miał podobny w ciąży? #fizjoterapeuta #dizjoterapiakobiet #rmpb #rozstepmiesnibrzucha #brzuch #dnomiednicy #miesniednamiednicy #dlamam #poporodzie #postpartum #fizjoterapiauriginekologiczna #instamama #mama #ciaza #bedemama #rodzew2020 #warszawa

Post udostępniony przez Gosia Włodarczyk (@pani_fizjotrener)

Rehabilitacja RMPB

Warto udać się do fizjoterapeuty, który dobierze indywidualnie ćwiczenia. Pamiętajmy, że każda z nas ma różne zdolności regeneracyjne tkanki, więc niekoniecznie sprawdzą się u nas wszystkie ćwiczenia. Na pewno nie warto skupiać się wyłącznie na pracy nad rozejściem mięśnia prostego, ćwicząc jedynie mięsień poprzeczny brzucha. Niestety, nawet stosując prawidłową rehabilitację, na efekty trzeba czekać z reguły dość długo.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Rozejście spojenia łonowego – częsta przypadłość kobiet w ciąży

WHO alarmuje: co dwie minuty umiera jedna kobieta w trakcie ciąży lub porodu

Nabici w butelkę traumy prenatalnej. „To nie jest tak, że matka jest 'czemuś winna’, bo 'za bardzo przeżywa'”

Wibroterapia – kiedy warto z niej skorzystać? Skuteczność w medycynie sportowej, efekty kosmetyczne

W ciemności, cieple i hałasie. Z amuletem, zaklęciem i zdrowaśką – jak kiedyś rodziły się dzieci

Ewelina Tyszko-Bury: Ciało jest niesamowite, ono zawsze pamięta / archiwum prywatne

Ewelina Tyszko-Bury: Ciało jest niesamowite, ono zawsze pamięta

Tatiana Okupnik / fot. Wojciech Olkusnik/DDTVN

„Patrzysz na siebie i myślisz 'masakra’. Tak jakby nieadekwatnie do mojego wieku postarzała się moja część intymna”. Tatiana Okupnik szczerze o połogu

Plagiocefalia – gdy głowa niemowlaka przypomina równoległobok

Gęsia stopka – co to jest, jak długo boli, jak wyleczyć stan zapalny kolan

Fizjoterapia stomatologiczna – wskazania i rodzaje terapii

Ból głowy, karku, dyskomfort w okolicach twarzy? „Puść napięcie ze szczęki” – radzi Pani Fizjotrener

„Podstawową różnicą pomiędzy mną a stomatologiem jest to, że stomatolodzy wsadzają wiertarki do buzi, a ja tylko palce” – o fizjoterapii stomatologicznej mówi Karolina Mrozińska

Odstające łopatki – jak pozbyć się tego problemu u dorosłych i dzieci? 

Pistolet do masażu – czy zastąpi masażer do mięśni i roller? Jaki masażer gun wybrać?

Natalia Białobrzeska

Natalia Białobrzeska: „Po porodzie nagle kobieta znika, to dziecko zaczyna być ważne dla otoczenia” [WIDEO]

Rehabilitacja NFZ – ile ważne jest skierowanie i jaki lekarz może nam je wystawić?

Ćwiczenia McKenziego – przykłady rehabilitacji, wskazania i przeciwwskazania

Ćwiczenia na łokieć tenisisty – domowe sposoby profilaktyki

Zdarza ci się słyszeć "strzelanie" w kolanach albo palcach? Fizjoterapeutka wyjaśnia, czy to szkodliwe i jaka jaka może być tego przyczyna

Zdarza ci się słyszeć „strzelanie” w kolanach albo palcach? Fizjoterapeutka wyjaśnia, czy to szkodliwe i jaka może być tego przyczyna

Kiedyś noworodkiem zajmowała się cała wioska. Teraz taką usługę oferuje luksusowy hotel

Kiedyś noworodkiem zajmowała się cała wioska. Teraz taką usługę oferuje luksusowy hotel

Hydroterapia – korzyści z wodolecznictwa i rodzaje zabiegów

Próba Valsalvy – na czym polega i jak ją wykonać?

Obwodowy układ nerwowy – budowa, funkcje, rodzaje nerwów

Kinesiotaping / pexels

Kinesiotaping – czy naprawdę działa? Jakie są przeciwwskazania?