4 min.
Martwisz się, że masz rozejście mięśnia prostego brzucha? Zobacz filmiki, które opublikowała Gosia Włodarczyk

Martwisz się, że masz rozejście mięśnia prostego brzucha? /Pexels
Rozejście mięśnia prostego brzucha to problem, który istniał zawsze, ale dopiero niedawno temat zyskał na popularności. Na czym polega? W ciąży, kiedy brzuch powiększa swoją objętość, mięsień prosty rozciąga się i pomiędzy dwoma jego częściami może powstać przerwa. Martwisz się, że masz do czynienia właśnie z tą przypadłością? Sprawdź, oglądając nagrania opublikowane przez Panią Fizjotrener, czyli Gosię Włodarczyk.
Spis treści
Czym właściwie jest rozejście mięśnia prostego brzucha?
„Mięsień prosty brzucha jest pośrodku przedzielony kresą białą (linea alba)” – tłumaczy w swoim wpisie na Instagramie Gosia Włodarczyk. Kresa biała nie jest mięśniem, jest tkanką łączną. Podczas ciąży rosnąca macica z czasem zaczyna powodować rozciąganie mięśni brzucha, a kresa biała robi się coraz szersza.
„Można powiedzieć, że kresa biała jest ‘zapasem materiału’, który rozciąga się i poszerza, by pomieścić rosnące w brzuchu dziecko – tłumaczy obrazowo Włodarczyk. Jak dodaje: „Kresa biała jest dużo bardziej elastyczna niż mięśnie. Dlatego nie należy się martwić, jeśli w ciąży pojawia się rozstęp mięśni prostych brzucha. Należy się martwić gdy to rozejście jest duże!”
Jak zapobiec rozejściu mięśnia prostego brzucha?
W przypadku rozejścia mięśnia prostego brzucha obowiązuje ta sama zasada, która dotyczy wielu innych schorzeń – lepiej zapobiegać niż leczyć. Zapobieganie w tym przypadku oznacza przede wszystkim zwracanie uwagi na to, w jaki sposób wykonujemy w ciąży codzienne czynności.
„Należy dbać o dno miednicy oraz ergonomię wykonywanych czynności, szczególnie wstawanie bokiem i unikanie zaparć w ciąży! Należy dostosować odpowiednio aktywność fizyczną, a przed ciążą zadbać o prawidłowe napięcie mięśni brzucha (żeby nie były zbyt napięte)” – tłumaczy Pani Fizjotrener.
Jak sprawdzić, czy mam rozejście mięśnia prostego brzucha?
Jeśli napinasz brzuch i pojawia się wybrzuszenie w kształcie stożka, które następnie zapada się po rozluźnieniu mięśni, znaczy, że RMPB dotyczy także ciebie. Jeśli nie jesteś pewna, możesz to sprawdzić także w inny sposób. Na leżąco ze zgiętymi nogami unieś tułów tak, jakbyś robiła brzuszki. Jeśli na linii od wyrostka mieczykowatego (najmniejsza część mostka) do spojenia łonowego zauważysz „dziurę”, w którą możesz wsunąć więcej niż jeden palec, to niestety masz RMPB.
Trudno ci sobie wyobrazić, w czym rzecz? Zobacz koniecznie filmiki, które na swoim profilu na Instgramie opublikowała Gosia Włodarczyk.
Rehabilitacja RMPB
Warto udać się do fizjoterapeuty, który dobierze indywidualnie ćwiczenia. Pamiętajmy, że każda z nas ma różne zdolności regeneracyjne tkanki, więc niekoniecznie sprawdzą się u nas wszystkie ćwiczenia. Na pewno nie warto skupiać się wyłącznie na pracy nad rozejściem mięśnia prostego, ćwicząc jedynie mięsień poprzeczny brzucha. Niestety, nawet stosując prawidłową rehabilitację, na efekty trzeba czekać z reguły dość długo.
Spodobał Ci się artykuł? Poleć go koleżance!
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

07.06.2023
Uważano, że są siedliskiem duszy, uczuć i akumulatorem ciepła ludzkiego ciała. Jak kiedyś leczono nerki

07.06.2023
„Kiedy doświadczamy poważnych urazów psychicznych, nasz umysł może wyłączyć odczuwanie doznań z ciała” – mówi psychoterapeutka Anna Uściłowska

06.06.2023
„Nie sztuka, a serce liczy się w tej pracy. Nasze osobiste znaczenie, które nadajemy obrazowi”. O terapeutycznej mocy fotografii mówi Joanna Szeluga

02.06.2023