Przejdź do treści

Międzynarodowy zespół bada depresję poporodową u uchodźczyń z Ukrainy

Kobieta
Międzynarodowy zespół zbada depresję poporodową u uchodźczyń z Ukrainy/ Photo by Laurel Chor/SOPA Images/LightRocket via Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

„Stres, izolacja społeczna, różne przyjęcie w kraju goszczącym młode matki, bariera językowa w szpitalu mogą zwiększać ryzyko zachorowania na depresję” – wyjaśnia dr Magdalena Chrzan-Dętkoś z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego. Polskie badaczki biorą udział w międzynarodowym badaniu młodych matek i kobiet ciężarnych z Ukrainy, by opracować lepsze formy wsparcia.

Międzynarodowy zespół bada uchodźczynie

Wojna w Ukrainie trwa już niemal rok. Od tego czasu polską granicę przekroczyło prawie 9 mln uchodźców, z czego większość to kobiety i dzieci. Wiele z nich to również ciężarne lub młode matki, które zostały zmuszone do rodzenia w kraju owładniętym wojną w strachu, bez odpowiedniego sprzętu i często bez asysty specjalistów. Teraz badaczki z Polski, Ukrainy i Hiszpanii sprawdzą, jaki wpływ traumatyczne wydarzenia mają na rozwój depresji poporodowej u kobiet w ciąży i młodych matek, które ucierpiały w wyniku wojny. Badania prowadzone są w ramach projektu Przystanek MAMA, realizowanego m.in. przez psychologów z Uniwersytetu Gdańskiego.

„Nasze badanie ma na celu diagnozę stanu psychicznego kobiet w ciąży z Ukrainy oraz młodych matek. Celem jest zrozumienie, w jaki sposób wojna może wpłynąć na stan poporodowy oraz zmniejszenie poziomu lęku u badanych. Jest to bardzo ważne, ponieważ kobiety z Ukrainy wymagają wsparcia medycznego i psychicznego w tej trudnej sytuacji” – mówi dr Alyona Vavilova z Narodowego Uniwersytetu im. Tarasa Szewczenki w Kijowie, cytowana na stronach gdańskiej uczelni.

Badanie prowadzone jest w formie ankiety, która dostępna jest na stronie Mama – Otro sitio más de Blogs UNED.  Do tej pory przebadano już ponad 100 uchodźczyń. Wiele z badanych kobiet ma za sobą trudne doświadczenia wojenne, co – jak wyjaśnia dr Magdalena Chrzan-Dętkoś z Zakładu Psychologii i Psychopatologii Rozwoju Instytutu Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego – w konsekwencji daje „bardzo złożony obraz kliniczny, co przekłada się niestety na nasilenie objawów okołodepresyjnych po porodzie”.

Bliźnięta w szpitalnym schronie w Ukrainie

Jak wojna wpływa na ciężarne kobiety?

Według dotychczasowych badań doświadczenia wojenne wpływają m.in. na rozwój płodu, zwiększoną liczbą martwych porodów lub przedwczesnych narodzin.

„Negatywne skutki ekspozycji na konflikt zbrojny zdają się potwierdzać liczne badania. W ich analizach zaobserwowano istotny związek między doświadczeniem przez matkę wojny, a niższą masą urodzeniową dziecka” – dodaje.

Jak tłumaczy Magdalena Chrzan-Dętkoś, ucieczka z kraju, trudna sytuacja finansowa, lęk o krewnych a także „stres, izolacja społeczna, różne przyjęcie w kraju goszczącym młode matki, bariera językowa w szpitalu mogą zwiększać ryzyko zachorowania na depresję”.

„Dlatego na naszej stronie Edynburska Skala Depresji Poporodowej oraz inne materiały dostępne są również w języku ukraińskim” – dodaje.

Ekspertka wskazuje, że badanie międzynarodowego zespołu może umożliwić specjalistom stworzenie nowych form wsparcia dla uchodźczyń oraz odpowiednio edukować personel medyczny, który pomaga ofiarom wojny.

„Częścią naszych działań jest też edukowanie położnych, które mają bezpośrednią styczność z pacjentkami, w obszarze opieki zorientowanej na traumę” – dodaje.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

„Nie chciałem dalej żyć. Czułem się, jakbym tonął”. Ed Sheeran opowiedział o zaburzeniach odżywiania, depresji i uzależnieniu

Flashback – czym jest, jak sobie z nim radzić i gdzie szukać pomocy?

„Emocje na tym etapie są o wiele, wiele potężniejsze od ciebie”. Kylie Jenner szczerze o depresji poporodowej

Kobieta

WHO alarmuje: Do 2030 r. z depresją będzie zmagać się większość społeczeństwa na całym świecie

„Depresja to choroba, której nie widać. Można się z niej pośmiać, podważyć ją i bezkarnie uznać, że ludzie o niej mówią pod publikę” – mówią Małgorzata Serafin i Marek Sekielski

Mania – bliska siostra depresji. Czym się charakteryzuje i jak ją leczyć?

Tak źle nie było od dawna. Liczba urodzeń w Polsce gwałtownie spadła

Tak źle nie było od 1945 roku. Liczba urodzeń w Polsce gwałtownie spadła

Alicja Czarnecka: „Zakończyłam leczenie onkologiczne z ogromnym apetytem na życie. Nie sądziłam, że depresja dopadnie mnie po czasie”

„Toksyczna pozytywność to rodzaj filtra blokującego rzeczywistość” – mówi Tomasz Żółtak, psycholog i psychoterapeuta

Beata Pawlikowska „przeprasza urażonych”. Psychiatrka Maja Herman: „Tak się nie przeprasza. Będzie postępowanie”

Totalna biologia – na czym polega, jak tłumaczy powstawanie chorób i jakie metody leczenia proponuje

Michał Malitowski

„Ludzie chorują na nadciśnienie, na astmę, na wrzody żołądka, a mnie dopadło akurat to”. Michał Malitowski opowiada o swoich zmaganiach z chorobą afektywną dwubiegunową

„Dość!”. Po jej ostatnim nagraniu na temat „szkodliwości leków antydepresyjnych” będzie pozew przeciwko szerzeniu nieprawdy przez Beatę Pawlikowską

Czy antydepresanty uzależniają? Z popularnym mitem rozprawia się lekarka Joanna Adamiak

Aleksandra Kwaśniewska

Aleksandra Kwaśniewska w mocnych słowach o śmierci przyjaciela. „Depresja nie omija sławnych i bogatych”

Nabici w butelkę traumy prenatalnej. „To nie jest tak, że matka jest 'czemuś winna’, bo 'za bardzo przeżywa'”

Lekarz na sali operacyjnej

Niezwykła operacja w Ukrainie z asystą saperów. W ciele żołnierza utknął niewybuch

Na Ralpha Kamińskiego spadła fala krytyki po tym, jak opowiedział o swojej depresji

Na Ralpha Kamińskiego spadła fala krytyki po tym, jak opowiedział o swojej depresji. „Nie powinien wypowiadać się na ten temat”

„Ludzie są specjalistami w różnych dziedzinach, a jednocześnie często są najmniejszymi specjalistami od samych siebie” /fot. Getty Images

„Ludzie są specjalistami w różnych dziedzinach, a jednocześnie są najmniejszymi specjalistami od samych siebie” – mówi o skutkach trudnego dzieciństwa psycholog dr Małgorzata Godlewska

Dłonie człowieka, który znajduje się pod wodą

„Ludzie przyjmujący leki na depresję również odbierają sobie życie” – ostrzega psycholożka

Patricia Kazadi

Patricia Kazadi o endometriozie: „Ból był już codzienny, promieniujący do lędźwi, a z czasem uniemożliwiał mi chodzenie”

Jak pomóc bliskiej osobie w depresji? "Ludzie często mówią, że to jedyne, co trzymało ich przy życiu i dawało jakąkolwiek nadzieję"

Jak pomóc bliskiej osobie w depresji? „Ludzie często mówią, że to jedyne, co trzymało ich przy życiu i dawało jakąkolwiek nadzieję”

Po czym poznać, że ktoś może zmagać się z depresją? Zwróć uwagę na kilka objawów / gettyimages

Po czym poznać, że ktoś bliski może zmagać się z depresją? Zwróć uwagę na kilka objawów

„Całe życie towarzyszył mi natłok myśli. Jakby w mojej głowie grało radio” – mówi Paulina Pietrzak, psycholożka z diagnozą ADHD