Międzynarodowy zespół bada depresję poporodową u uchodźczyń z Ukrainy
„Stres, izolacja społeczna, różne przyjęcie w kraju goszczącym młode matki, bariera językowa w szpitalu mogą zwiększać ryzyko zachorowania na depresję” – wyjaśnia dr Magdalena Chrzan-Dętkoś z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego. Polskie badaczki biorą udział w międzynarodowym badaniu młodych matek i kobiet ciężarnych z Ukrainy, by opracować lepsze formy wsparcia.
Międzynarodowy zespół bada uchodźczynie
Wojna w Ukrainie trwa już niemal rok. Od tego czasu polską granicę przekroczyło prawie 9 mln uchodźców, z czego większość to kobiety i dzieci. Wiele z nich to również ciężarne lub młode matki, które zostały zmuszone do rodzenia w kraju owładniętym wojną w strachu, bez odpowiedniego sprzętu i często bez asysty specjalistów. Teraz badaczki z Polski, Ukrainy i Hiszpanii sprawdzą, jaki wpływ traumatyczne wydarzenia mają na rozwój depresji poporodowej u kobiet w ciąży i młodych matek, które ucierpiały w wyniku wojny. Badania prowadzone są w ramach projektu Przystanek MAMA, realizowanego m.in. przez psychologów z Uniwersytetu Gdańskiego.
„Nasze badanie ma na celu diagnozę stanu psychicznego kobiet w ciąży z Ukrainy oraz młodych matek. Celem jest zrozumienie, w jaki sposób wojna może wpłynąć na stan poporodowy oraz zmniejszenie poziomu lęku u badanych. Jest to bardzo ważne, ponieważ kobiety z Ukrainy wymagają wsparcia medycznego i psychicznego w tej trudnej sytuacji” – mówi dr Alyona Vavilova z Narodowego Uniwersytetu im. Tarasa Szewczenki w Kijowie, cytowana na stronach gdańskiej uczelni.
Badanie prowadzone jest w formie ankiety, która dostępna jest na stronie Mama – Otro sitio más de Blogs UNED. Do tej pory przebadano już ponad 100 uchodźczyń. Wiele z badanych kobiet ma za sobą trudne doświadczenia wojenne, co – jak wyjaśnia dr Magdalena Chrzan-Dętkoś z Zakładu Psychologii i Psychopatologii Rozwoju Instytutu Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego – w konsekwencji daje „bardzo złożony obraz kliniczny, co przekłada się niestety na nasilenie objawów okołodepresyjnych po porodzie”.
Jak wojna wpływa na ciężarne kobiety?
Według dotychczasowych badań doświadczenia wojenne wpływają m.in. na rozwój płodu, zwiększoną liczbą martwych porodów lub przedwczesnych narodzin.
„Negatywne skutki ekspozycji na konflikt zbrojny zdają się potwierdzać liczne badania. W ich analizach zaobserwowano istotny związek między doświadczeniem przez matkę wojny, a niższą masą urodzeniową dziecka” – dodaje.
Jak tłumaczy Magdalena Chrzan-Dętkoś, ucieczka z kraju, trudna sytuacja finansowa, lęk o krewnych a także „stres, izolacja społeczna, różne przyjęcie w kraju goszczącym młode matki, bariera językowa w szpitalu mogą zwiększać ryzyko zachorowania na depresję”.
„Dlatego na naszej stronie Edynburska Skala Depresji Poporodowej oraz inne materiały dostępne są również w języku ukraińskim” – dodaje.
Ekspertka wskazuje, że badanie międzynarodowego zespołu może umożliwić specjalistom stworzenie nowych form wsparcia dla uchodźczyń oraz odpowiednio edukować personel medyczny, który pomaga ofiarom wojny.
„Częścią naszych działań jest też edukowanie położnych, które mają bezpośrednią styczność z pacjentkami, w obszarze opieki zorientowanej na traumę” – dodaje.
Zobacz także
Polecamy
Fuga dysocjacyjna – jak się objawia? Przykłady fugi dysocjacyjnej
Mizofobia. Jak obsesyjny lęk przed zarazkami kształtuje zachowania?
Ból psychogenny to prawdziwa, a nie wyimaginowana dolegliwość
„Słynęłam z tego, że jestem twardą babką, ale coś we mnie pękło”. Justyna Święty-Ersetic walczy z depresją, w Paryżu powalczy o medal
się ten artykuł?