Marianna Fijewska „W szkole uczą, kiedy był chrzest Polski i hołd pruski, ale nie tego, jak się bronić i jak stawiać granice” – mówi Emil Bekier, ofiara prześladowania - Z każdym kolejnym słowem wzdychałem i stękałem, jakby pisanie ich dosłownie mnie bolało. Gdy zobaczyłem się w lustrze, miałem łzy w oczach. Kiedy moja żona szykowała się do zrobienia zdjęcia, z pokoju wyszła nasza 6-letnia… 02.08.2022 11 min.
Aleksandra Tchórzewska „W 93,5 proc. byłam osobą nieżyjącą. W jednej chwili straciłam wszystko. Ale po stracie też jest życie” – mówi Aleksandra Cymerman, która pomaga osobom dotkniętym traumą "W jednej chwili straciłam wszystko: córeczkę Weronikę, zdrowie, możliwość funkcjonowania samodzielnie, możliwość pracy, jakikolwiek sens życia" - opowiada Aleksandra Cymerman z Olsztyna, architektka wnętrz, która dwa lata temu… 29.06.2022 7 min.
Aneta Wawrzyńczak „W ustawieniach Hellingera chodzi o udrożnienie często zablokowanego przepływu miłości”. O kontrowersyjnej metodzie pracy z emocjami Dla jednych to pomocny eksperyment, dla innych odpowiedź na wszelkie pytania, dla pozostałych szarlataństwo. Ustawienia hellingerowskie to metoda pracy bazująca na koncepcji „widzącego pola”, w którym „zapisuje się” historia… 07.06.2022 8 min.
Monika Szubrycht „Nie ma jednej miary, co traumatyzuje, a co nie. Dla każdego układu nerwowego ‘za dużo’ ma inną definicję” – mówi terapeutka traumy Sabina Sadecka – Rozmawiałam z osobą, która przeżyła dwie fale powodziowe – jedną w 1997 roku, drugą w 2009. Była psycholożką, chodziła w zalanych wioskach od domu do domu i proponowała wsparcie na pierwszej linii, żeby nie wykształciło… 28.04.2022 17 min.
Ewa Wojciechowska „Ludzie mogą nie tylko wypierać wspomnienia, ale też tworzyć fałszywe”. Co ukrywa przed nami nasz mózg, mówi prof. Tomasz Maruszewski Jaką możemy mieć pewność, że to, co pamiętamy, zdarzyło się naprawdę? - Nie można mówić o śladach pamięciowych w kategoriach zero-jedynkowych, tzn. że albo coś pamiętamy, albo nie. Nasza pamięć ma wiele warstw i ślady… 10.04.2022 10 min.
Ewelina Kaczmarczyk Patrycja Gajda: Osoby, które były świadkami wojny, często reagują na traumatyczne wydarzenie zespołem ostrego stresu. Czym jest ASD i jak się objawia? - Podstawową rzeczą w przypadku osób, które przeżyły wydarzenie traumatyczne, jest to, żeby zadbać o ich bezpieczeństwo. Jeśli chodzi o osoby, które uciekły z terenów wojennych i być może mają ASD (zespół ostrego stresu),… 22.03.2022 6 min.
Ewa Wojciechowska Psycholożka o ukrytych objawach traumy: „Pozostawia bardzo głębokie rany i nie zawsze są one na pierwszy rzut oka widoczne” Trauma jest odpowiedzią naszego organizmu na stresujące wydarzenie i może skutkować wieloma objawami utrudniającymi życie. Istnieją jednak ukryte objawy traumy, których w pierwszej kolejności można nie zauważyć. Jeśli nie… 18.03.2022 4 min.
Ewelina Kaczmarczyk Nie mów, że rozumiesz. Mniej pytaj, więcej słuchaj. Psychotraumatolożka Katarzyna Podleska radzi, jak zachować się wobec uchodźców Najpierw jest do podjęcia trudna decyzja – czy przyjąć pod swój dach człowieka, który potrzebuje pomocy. Potem pełne emocji oczekiwanie. Wreszcie przyjeżdża (lub przyjeżdżają). Czas rozpakowywania walizek i załatwiania… 13.03.2022 12 min.
Ewelina Kaczmarczyk „Nawet 80 proc. osób ma wystarczające zasoby, żeby poradzić sobie z traumą”. Psycholożka wyjaśnia, jak zapobiec PTSD Obecnie bardzo dużo mówi się o stresie pourazowym u osób, które uciekają przed wojną w Ukrainie. Jednak, jak podkreśla psycholożka Anna Cyklińska, na diagnozę tego zaburzenia jest jeszcze zdecydowanie za wcześnie. To, co możemy… 07.03.2022 3 min.
Ewelina Kaczmarczyk „Co nas nie zabije, to nas wzmocni”? Naukowcy udowodnili, że to bzdura Jak często słyszysz, że przykre doświadczenia cię wzmocnią? Ile razy próbowałaś się tak pocieszać po przykrych sytuacjach z przeszłości, które się odbiły na twoim zdrowiu? Najnowsze badanie pokazuje, że to, co nas nie… 10.12.2021 3 min.
Ewa Podsiadły-Natorska „Ludzie są specjalistami w różnych dziedzinach, a jednocześnie są najmniejszymi specjalistami od samych siebie” – mówi o skutkach trudnego dzieciństwa psycholog dr Małgorzata Godlewska Jak dojrzała kobieta może przytulić w sobie tę małą dziewczynkę, która nie dostała w dzieciństwie tego, co powinna? Trzeba zwiększać samoświadomość, czasem konieczna jest terapia. – Można czytać mądre książki,… 09.12.2021 11 min.