Przejdź do treści

Mikroskop owulacyjny – kiedy i jak go stosować?

Mikroskop owulacyjny – kiedy i jak go stosować? IStock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Czy warto robić badania mikrobioty jelitowej? Odpowiada biotechnolożka Ewa Kowalska
Czy warto robić badania mikrobioty jelitowej? Odpowiada biotechnolożka Ewa Kowalska
Tendinopatia – co to jest, rodzaje, leczenie
pandemia koronawirusa, kobieta w masce
Wystarczy jedna dawka szczepionki przeciw COVID-19? „To poruszanie się na ślepo” – oceniają naukowcy
koronawirus na Węgrzech
Na Węgrzech szczepią pięcioma preparatami przeciw COVID-19. Właśnie padł rekord zakażeń
Koncert Mary Komasa
Mary Komasa choruje na endometriozę. „Poziom bólu, z jakim się zmagamy, jest nie do opisania”

Jest pomocny zarówno wtedy, gdy para stara się o dziecko, jak i w sytuacji, gdy chce zabezpieczyć się przed ciążą. – Mikroskopy owulacyjne znane są już od dobrych paru lat. Dzięki nim można precyzyjnie ustalić moment owulacji – tłumaczy lek. med. Krzysztof Kucharski, ginekolog z Centrum Medycznego Damiana.

Dla kobiet, które nie chcą lub nie mogą stosować antykoncepcji hormonalnej, a które wolą opierać się na naturalnych metodach planowania ciąży, rekomendowanym rozwiązaniem mogą być mikroskopy owulacyjne. – Ich stosowanie to jedna z naturalnych metod oceny płodności, czyli momentu, kiedy występuje owulacja – tłumaczy lek. Krzysztof Kucharski.

Jajeczkowanie w czasie cyklu ma miejsce tylko raz – 14 dni przed kolejną miesiączką. Mikroskop owulacyjny pomoże precyzyjnie ustalić ten moment, a to cenna informacja dla kobiet, które planują ciążę, oraz dla tych, które przeciwnie – nie są zostać matkami.

Mikroskop owulacyjny – jak działa?

Skuteczność antykoncepcyjna w przypadku metody mikroskopowej jest wysoka (ok. 98 proc.), pod warunkiem właściwego stosowania.

– Dla większej pewności stosowanie mikroskopów owulacyjnych warto połączyć z innymi naturalnymi metodami planowania rodziny, takimi jak metoda objawowo-termiczna, kiedy pod uwagę bierze się zarówno symptomy płodności ze strony organizmu, jak i pomiar temperatury, a także kalendarzyk małżeński – mówi lek. Krzysztof Kucharski.

Metoda mikroskopowa polega na obserwacji zmian biochemicznych, które ocenia się na podstawie śliny bądź śluzu szyjkowego. Jak tłumaczy ginekolog z Centrum Medycznego Damiana, przed owulacją zawartość soli/elektrolitów w wydzielinach wzrasta, co ma związek z rosnącym poziomem estrogenów. W czasie okresu płodnego ślina bądź śluz szyjkowy umieszczone na szkiełku zmieniają swoją strukturę – tworzą się kryształki i układają we wzór podobny do paproci/palmy. Widać je przez mikroskop dzięki 60-krotnemu powiększeniu. Nowoczesne mikroskopy owulacyjne wyposażone są w światełko LED, które umożliwia odczyt.

Pod mikroskopem, w zależności od fazy cyklu, zobaczysz:

  • Bezkształtną punktową strukturę – okres niepłodny (brak owulacji).
  • Nieliczne struktury, niewielką krystalizację pomiędzy plamami na szkiełku – okres przejściowy, okołoowulacyjny (owulacja może wystąpić za 3–4 dni) – szansa na poczęcie wynosi ok. 20–30 proc. Możliwe zapłodnienie.
  • Liczne struktury tworzące wzór paproci/palmy – okres płodny (owulacja już się rozpoczęła albo rozpocznie się za chwilę).
Dieta a płodność / freepik.com

Producenci mikroskopów owulacyjnych zwykle umieszczają w instrukcji obrazki spod mikroskopu wraz z opisem, które pomagają w ocenie uzyskanego wyniku.

Wynik powinien być widoczny po wyschnięciu śliny/śluzu, czyli po ok. 5–10 minutach. Ważne, aby na szkiełku nie powstały bąbelki powietrza. Jeśli pomiar następuje ze śliny, oceny należy dokonywać optymalnie rano na czczo.

– W dalszej części dnia może zostać zaburzona kwasowość w jamie ustnej głównie za sprawą spożywanych posiłków – tłumaczy lek. med. Krzysztof Kucharski.

Czy pomiary powinny być dokonywane codziennie? Według lek. Kucharskiego, jeśli kobieta ma cykle jak w zegarku, nie ma takiej konieczności – może rozpocząć obserwacje np. kilka dni po miesiączce, aby uchwycić moment jajeczkowania. Ale uwaga! Cykl menstruacyjny podlega różnym wahaniom; jego długość może się zmienić pod wpływem choroby, stresu, zmiany klimatu. Dlatego dla większej pewności metodę mikroskopową lepiej stosować w połączeniu z innymi metodami i pomiarów dokonywać systematycznie każdego dnia.

kobieta w ciąży

Przeciwwskazania, cena

Zaletą mikroskopów owulacyjnych jest fakt, że wiele z nich jest rozmiaru szminki, co ułatwia ich przechowywanie. Taki mikrostop można mieć przy sobie np. podczas podróży.

Lek. med. Krzysztof Kucharski zapewnia, że nie ma przeciwwskazań do stosowania mikroskopów owulacyjnych, choć wynik odczytany poprzez mikroskop może zostać zafałszowany np. w przebiegu terapii hormonalnej, u kobiet stosujących leki zwiększające płodność lub z zaawansowaną menopauzą. W przypadku bardzo długich cykli, np. 40-dniowych, które często są bezowulacyjne, ta metoda kontroli płodności jest wręcz zalecana. Mikroskopy owulacyjne nie sprawdzą się natomiast u kobiet, którym zależy na spontanicznym seksie, to znaczy, które chcą współżyć o dowolnej porze cyklu.

Uzupełnieniem metody mikroskopowej w ocenie momentu owulacji mogą być paskowe testy owulacyjne (można je kupić w aptekach, drogeriach), które reagują na nagły wzrost hormonu LH (luteinizującego) – jest to tzw. pik mający miejsce tuż przed owulacją. Test wykonuje się z moczu. Natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, by z mikroskopu owulacyjnego korzystać wielokrotnie w ciągu dnia (przynajmniej godzinę po spożyciu posiłku, umyciu zębów bądź zapaleniu papierosa), chyba że oceniany jest śluz szyjkowy. Po wypiciu alkoholu mikroskop owulacyjny można użyć najwcześniej po 2 godzinach, a optymalnie na drugi dzień.

Żeby wynik był jak najbardziej wiarygodny, przed i najlepiej po każdym użyciu mikroskopu należy dokładnie wyczyścić szkiełko (bawełnianą ściereczką z niewielką ilością alkoholu).

Ceny za mikroskop owulacyjny do domowego użytku zaczynają się od ok. 80 zł. Z jednego mikroskopu – w zależności od modelu – można korzystać średnio przez 2 lata.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pierwsze suplementy od kobiet dla kobiet

Poznaj WIMIN

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

W minionym roku wykorzystano blisko 33 tys. zarodków. MZ podało dane odnośnie in vitro w Polsce

Endometrioza a ciąża. Jak zostać mamą przy endometriozie?

Czy poziom witaminy D u kobiet w ciąży może być powiązany z poziomem IQ u ich dzieci? Odpowiada farmaceutka Zofia Winczewska

Czy poziom witaminy D u kobiet w ciąży może być powiązany z IQ ich dzieci? Odpowiada farmaceutka Zofia Winczewska

Anna Kozłowska/archiwum prywatne

Anna Kozłowska: Nie obchodziło mnie to całe gadanie, że „niepełnosprawnej nie wypada decydować się na macierzyństwo”

Ryby w ciąży. Co warto jeść, a czego bezwzględnie unikać?

Kobieta w ciąży

Nowe rekomendacje dla kobiet w ciąży. „Stosowanie reżimu łóżkowego może być wręcz szkodliwe” – alarmuje położna

Obawiasz się seksu po porodzie? Fizjoterapeutka uroginekologiczna radzi, jak się za to zabrać i kiedy skorzystać z pomocy specjalisty

Drugi pierwszy raz, czyli seks po porodzie. Fizjoterapeutka uroginekologiczna radzi, jak się za niego zabrać

Meghan Markle w ciąży! Książę Harry i księżna Sussex spodziewają się drugiego dziecka

Aleksandra Żebrowska: problemy z zajściem w ciążę czy jej donoszeniem są powszechne, ale tak rzadko się o nich mówi, że ludzie nie biorą ich pod uwagę w luźnej rozmowie przy imieninowym torcie

Brak wsparcia psychologicznego kobiet po stracie, utylizacja ciał dzieci zmarłych po porodzie i arogancki personel. Nowy raport NIK o polskich porodówkach przeraża

Brak wsparcia psychologicznego kobiet po stracie i arogancki personel. Nowy raport NIK o polskich porodówkach przeraża

Prof. Marzena Dębska / zdj. Lewanowicz

„Jeśli dziecko ma przeżyć, nie można czekać” – mówi prof. Marzena Dębska, która jako jedyna w Polsce wykonuje operacje serca płodu w łonie matki

Co czwarte dziecko w Polsce rodzi się w związku pozamałżeńskim – wynika z danych GUS

Gigi Hadid po raz pierwszy o swoim porodzie: „usłyszałam: nikt nie może ci pomóc, i tak jest już za późno na znieczulenie, więc przyj”

Kobieta i mężczyzna przytulają się

Leczenie niepłodności usunięte z listy celów Narodowego Programu Zdrowia

Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników o decyzji TK: wyrażamy swoją dezaprobatę i ubolewanie z powodu wydanego wyroku

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego opublikowany. Co dalej? Federa radzi

Seks w ciąży. Czy jest niebezpieczny dla zdrowia? Odpowiada położna Natalia Korzeniowska

Seks w ciąży. Czy jest niebezpieczny dla zdrowia? Odpowiada położna Natalia Korzeniowska

Prekoncepcja - czym jest i dlaczego jest tak ważna dla przyszłych rodziców? Wyjaśnia ginekolożka lek. Anna Horbaczewska

Prekoncepcja – czym jest i dlaczego jest tak ważna dla przyszłych rodziców? Wyjaśnia ginekolożka lek. Anna Horbaczewska

Wpływ szczepionek mRNA na płodność i przebieg ciąży. Farmaceutka wyjaśnia, jak jest naprawdę

Dieta przed ciążą. Kiedy zacząć? Wyjaśnia dietetyczka

Ciężarna z zakupami

Ile kalorii potrzebuje kobieta w danym trymestrze ciąży oraz w trakcie laktacji? Znamy nowe wytyczne!

Kobieta w ciąży

Lekarz Bartosz Fiałek: nie ma wskazań do odroczenia planowania ciąży po przeprowadzonym cyklu szczepień mRNA przeciw COVID-19

Drobinki mikroplastiku u kobiet w ciąży. Wykryto je wewnątrz płodu, w łożysku i w błonie płodowej

Tabletka dzień po – jak działa, ile kosztuje, gdzie kupić?

Najpopularniejsze

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

białe plamy na paznokciach

Białe plamy na paznokciach – co oznaczają i jak się ich pozbyć?

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

para w łóżku

Pozycje seksualne, czyli jak urozmaicić seks. Najlepsze pozycje

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

insulinooporność

Dieta w insulinooporności

test ciążowy

Brak okresu, test negatywny. Kiedy wykonać test ciążowy?