Przejdź do treści

Mikroskop owulacyjny – kiedy i jak go stosować?

Mikroskop owulacyjny – kiedy i jak go stosować? IStock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Nie tylko egzotyczne komary. Sprawdź, co może ci popsuć te wakacje!
HELLO PIONIERKI: Jak Michalina Wisłocka uczyła Polki seksualności i autoerotyzmu na wiele lat przed znalezieniem punktu „G”
Ciężko ustać ci w tej pozycji? Naukowcy mówią, o czym może to świadczyć
„Nadżerkę, taką prawdziwą, będzie miało tylko 30 proc. z was. To, czym najczęściej 'straszą’ was ginekolodzy, to ektopia” – mówi dr Agnieszka Nalewczyńska
Dieta łagodząca objawy PMS, czyli co jeść, żeby mniej cierpieć

Jest pomocny zarówno wtedy, gdy para stara się o dziecko, jak i w sytuacji, gdy chce zabezpieczyć się przed ciążą. – Mikroskopy owulacyjne znane są już od dobrych paru lat. Dzięki nim można precyzyjnie ustalić moment owulacji – tłumaczy lek. med. Krzysztof Kucharski, ginekolog z Centrum Medycznego Damiana.

Dla kobiet, które nie chcą lub nie mogą stosować antykoncepcji hormonalnej, a które wolą opierać się na naturalnych metodach planowania ciąży, rekomendowanym rozwiązaniem mogą być mikroskopy owulacyjne. – Ich stosowanie to jedna z naturalnych metod oceny płodności, czyli momentu, kiedy występuje owulacja – tłumaczy lek. Krzysztof Kucharski.

Jajeczkowanie w czasie cyklu ma miejsce tylko raz – 14 dni przed kolejną miesiączką. Mikroskop owulacyjny pomoże precyzyjnie ustalić ten moment, a to cenna informacja dla kobiet, które planują ciążę, oraz dla tych, które przeciwnie – nie są zostać matkami.

Mikroskop owulacyjny – jak działa?

Skuteczność antykoncepcyjna w przypadku metody mikroskopowej jest wysoka (ok. 98 proc.), pod warunkiem właściwego stosowania.

– Dla większej pewności stosowanie mikroskopów owulacyjnych warto połączyć z innymi naturalnymi metodami planowania rodziny, takimi jak metoda objawowo-termiczna, kiedy pod uwagę bierze się zarówno symptomy płodności ze strony organizmu, jak i pomiar temperatury, a także kalendarzyk małżeński – mówi lek. Krzysztof Kucharski.

Metoda mikroskopowa polega na obserwacji zmian biochemicznych, które ocenia się na podstawie śliny bądź śluzu szyjkowego. Jak tłumaczy ginekolog z Centrum Medycznego Damiana, przed owulacją zawartość soli/elektrolitów w wydzielinach wzrasta, co ma związek z rosnącym poziomem estrogenów. W czasie okresu płodnego ślina bądź śluz szyjkowy umieszczone na szkiełku zmieniają swoją strukturę – tworzą się kryształki i układają we wzór podobny do paproci/palmy. Widać je przez mikroskop dzięki 60-krotnemu powiększeniu. Nowoczesne mikroskopy owulacyjne wyposażone są w światełko LED, które umożliwia odczyt.

Pod mikroskopem, w zależności od fazy cyklu, zobaczysz:

  • Bezkształtną punktową strukturę – okres niepłodny (brak owulacji).
  • Nieliczne struktury, niewielką krystalizację pomiędzy plamami na szkiełku – okres przejściowy, okołoowulacyjny (owulacja może wystąpić za 3–4 dni) – szansa na poczęcie wynosi ok. 20–30 proc. Możliwe zapłodnienie.
  • Liczne struktury tworzące wzór paproci/palmy – okres płodny (owulacja już się rozpoczęła albo rozpocznie się za chwilę).

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Dieta a płodność / freepik.com

Producenci mikroskopów owulacyjnych zwykle umieszczają w instrukcji obrazki spod mikroskopu wraz z opisem, które pomagają w ocenie uzyskanego wyniku.

Wynik powinien być widoczny po wyschnięciu śliny/śluzu, czyli po ok. 5–10 minutach. Ważne, aby na szkiełku nie powstały bąbelki powietrza. Jeśli pomiar następuje ze śliny, oceny należy dokonywać optymalnie rano na czczo.

– W dalszej części dnia może zostać zaburzona kwasowość w jamie ustnej głównie za sprawą spożywanych posiłków – tłumaczy lek. med. Krzysztof Kucharski.

Czy pomiary powinny być dokonywane codziennie? Według lek. Kucharskiego, jeśli kobieta ma cykle jak w zegarku, nie ma takiej konieczności – może rozpocząć obserwacje np. kilka dni po miesiączce, aby uchwycić moment jajeczkowania. Ale uwaga! Cykl menstruacyjny podlega różnym wahaniom; jego długość może się zmienić pod wpływem choroby, stresu, zmiany klimatu. Dlatego dla większej pewności metodę mikroskopową lepiej stosować w połączeniu z innymi metodami i pomiarów dokonywać systematycznie każdego dnia.

kobieta w ciąży

Przeciwwskazania, cena

Zaletą mikroskopów owulacyjnych jest fakt, że wiele z nich jest rozmiaru szminki, co ułatwia ich przechowywanie. Taki mikrostop można mieć przy sobie np. podczas podróży.

Lek. med. Krzysztof Kucharski zapewnia, że nie ma przeciwwskazań do stosowania mikroskopów owulacyjnych, choć wynik odczytany poprzez mikroskop może zostać zafałszowany np. w przebiegu terapii hormonalnej, u kobiet stosujących leki zwiększające płodność lub z zaawansowaną menopauzą. W przypadku bardzo długich cykli, np. 40-dniowych, które często są bezowulacyjne, ta metoda kontroli płodności jest wręcz zalecana. Mikroskopy owulacyjne nie sprawdzą się natomiast u kobiet, którym zależy na spontanicznym seksie, to znaczy, które chcą współżyć o dowolnej porze cyklu.

Uzupełnieniem metody mikroskopowej w ocenie momentu owulacji mogą być paskowe testy owulacyjne (można je kupić w aptekach, drogeriach), które reagują na nagły wzrost hormonu LH (luteinizującego) – jest to tzw. pik mający miejsce tuż przed owulacją. Test wykonuje się z moczu. Natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, by z mikroskopu owulacyjnego korzystać wielokrotnie w ciągu dnia (przynajmniej godzinę po spożyciu posiłku, umyciu zębów bądź zapaleniu papierosa), chyba że oceniany jest śluz szyjkowy. Po wypiciu alkoholu mikroskop owulacyjny można użyć najwcześniej po 2 godzinach, a optymalnie na drugi dzień.

Żeby wynik był jak najbardziej wiarygodny, przed i najlepiej po każdym użyciu mikroskopu należy dokładnie wyczyścić szkiełko (bawełnianą ściereczką z niewielką ilością alkoholu).

Ceny za mikroskop owulacyjny do domowego użytku zaczynają się od ok. 80 zł. Z jednego mikroskopu – w zależności od modelu – można korzystać średnio przez 2 lata.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Katarzyna Sokołowska

Katarzyna Sokołowska o późnym macierzyństwie: „Właśnie teraz będę mogła synowi poświęcić więcej czasu i uwagi niż 10 lat wcześniej”

kobieta w ciąży

Czy wiesz, ile masz czasu na zajście w ciążę? Naukowcy to wiedzą!

Zaszła w ciążę, będąc w ciąży. To się zdarza!

Niechciana ciąża to bzdura / istock

„W dzisiejszych czasach trzeba być wyjątkowo głupią, żeby zajść w niechcianą ciążę”? Bzdura!

Rejestr ciąż wchodzi w życie - co to oznacza? / istock

Rejestr ciąż wchodzi w życie. „Narzędzie represji w stosunku do wszystkich kobiet w ciąży” – komentuje dr Kamil Stępniak

Witamina E a płodność - jaki jest między nimi związek? Wyjaśnia dietetyczka kliniczna Emilia Cesarek

Witamina E a płodność – jaki jest między nimi związek? Wyjaśnia dietetyczka kliniczna Emilia Cesarek

Transpłciowy mężczyzna w ciąży w reklamie Calvina Kleina. Marka usuwa nienawistne komentarze

Kobieta trzyma w rękach test ciążowy

„Nie pytaj… bo nie znasz historii” – zaapelowała Lili Antoniak. Blogerka wyjawiła, co usłyszała podczas starań o ciążę

Ciałko żółte – funkcje, rola w ciąży, torbiele ciałka żółtego

Britney Spears wyznała, że straciła wyczekiwaną ciążę. „To druzgocący czas dla każdego rodzica"

Britney Spears wyznała, że straciła wyczekiwaną ciążę. „To druzgocący czas dla każdego rodzica”

Piłka rehabilitacyjna – kiedy warto na niej ćwiczyć i jak ją dobrać?

Drożdżyca pochwy – przyczyny, objawy i leczenie infekcji. Powikłania nieleczonej kandydozy

W Gdańsku na świat przyszły bliźnięta syjamskie. Niestety, lekarzom nie udało się uratować chłopców

Myślała, że złe samopoczucie to wynik ciąży. Teraz młoda Brytyjka chce uświadamiać innych

Poród przedwczesny – przyczyny, objawy, zapobieganie

Rihanna / gettyimages

Rihanna w szczerej rozmowie o swojej ciąży. „Moje ciało robi teraz niesamowite rzeczy i nie będę się tego wstydzić”

Fatalny błąd podczas zabiegu in vitro? Para oskarża lekarzy o wszczepienie zarodka obcej kobiety

Joanna Koroniewska /fot. MW Media

„Żeby rodzina była kompletna, wymagało to od nas wielkiej walki”. Joanna Koroniewska przejmująco o poronieniach

27-latka zmarła, bo lekarka nie podjęła się diagnozy. Zapadł wyrok w bulwersującej sprawie

Agnieszka z Częstochowy zmarła po obumarciu bliźniaczej ciąży, jej bliscy o śmierć 37-latki oskarżają lekarzy. Znane są już wyniki sekcji zwłok kobiety

Znane są już wyniki sekcji zwłok Agnieszki z Częstochowy. O śmierć ciężarnej 37-latki jej bliscy obwiniają lekarzy

Nawracające poronienia rzutują na inne sfery życia...

„Decyzję powinna podjąć para”. O diagnostyce i leczeniu w przypadku nawracających poronień, pisze ginekolog Michał Strus

Michella Meier-Morsi / fot. filippaophelia Instagram

Duńska instagramerka opisuje swoje życie po ciąży trojaczej. „Mam zaparcia, infekcje dróg moczowych, bóle pleców i brzucha”

„Najwcześniejsze bliźnięta” urodziły się w 22. tygodniu ciąży i nie dostawały szans na przeżycie. Teraz są już w domu i czują się dobrze

 „Najwcześniejsze bliźnięta” urodziły się w 22. tygodniu ciąży i nie dostawały szans na przeżycie. Teraz są już w domu i czują się dobrze

Kobieta w ciąży stoi w kuchni

Macierzyństwo po 40. czy 50. niedługo stanie się normą? Przełomowe badanie naukowców

Najpopularniejsze

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

kobieta z problemami skórnymi

Wybroczyny (petocje) – co to jest, dlaczego powstają i jak sobie z nimi poradzić?

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

ucho kobiety

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?

para w łóżku

Fellatio, czyli oswajanie penisa. 7 najważniejszych zasad!

Ropiejące oczy kobiety

Ropiejące oczy u dzieci i dorosłych – przyczyny i metody leczenia

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

MCV – morfologia, wyniki, norma. MCV podwyższone i za niskie

Wysoki cholesterol - jakie są przyczyny i objawy? Sposoby na wysoki cholesterol

Wysoki cholesterol – jakie są przyczyny i objawy? Jak go obniżyć?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

×