Przejdź do treści

Przyczyna niepłodności leży w dużej mierze po stronie kobiet? Badania pokazują, że to mit

Przyczyna niepłodności leży głównie po stronie kobiet? Badania pokazują, że to mit
Przyczyna niepłodności leży głównie po stronie kobiet? Badania pokazują, że to mit / Kyle Bearden, Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Niepłodność jest utożsamiana głównie z problem kobiet. Tymczasem Statystyki Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii wskazują, że niemal w połowie przypadków źródeł problemu niepłodności należy upatrywać po stronie mężczyzn. – Plemniki współczesnej populacji mężczyzn są coraz mniej ruchliwe i gorszej jakości – podkreśla prof. Robert Jach.

Plemniki coraz mniej ruchliwe

Prof. Robert Jach, kierownik Oddziału Klinicznego Endokrynologii Ginekologicznej i Ginekologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, wyjaśnia, że najczęściej w przypadku mężczyzn mamy do czynienia z ograniczeniem płodności, czyli subfertylnością. Stwierdza się ją na podstawie norm Światowej Organizacji Zdrowia czy też Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii.

– Te wytyczne regularnie podlegają aktualizacji, która zazwyczaj polega na obniżaniu standardów jakości nasienia. Plemniki współczesnej populacji mężczyzn są coraz mniej ruchliwe i gorszej jakości, ale mimo to wciąż są zdolne do zapłodnienia – zaznacza ekspert.

Jak wskazuje WHO, aby w ciągu 12 miesięcy regularnego współżycia doszło do zapłodnienia kobiety, liczebność plemników u jej partnera powinna wynosić powyżej 15 mln na ml nasienia (bądź powyżej 39 mln w całym ejakulacie).

Kolejną ważną kwestią jest żywotność plemników. W nasieniu powinno być ponad 58 proc. żywych plemników, przy czym minimum 32 proc. powinno poruszać się „ruchem postępowym”. Aby mężczyzna został uznany za w pełni płodnego, wystarczy jednak, że w jego ejakulacie występować będzie zaledwie 4 proc. prawidłowych plemników.

Jakie badanie warto wykonać?

– Płodność mężczyzny, podobnie jak i kobiety, może zmieniać się z czasem, także w zależności od np. zanieczyszczenia środowiska czy stylu życia – podkreśla, prof. Robert Jach.

Szukając możliwych przyczyn niepłodności, mężczyźni powinni m.in. wykonać badania seminologiczne, oceniające jakość ich nasienia. Taka analiza pozwala ocenić nie tylko liczbę, budowę i ruchliwość plemników, ale też objętość i jakość samego nasienia, a także parametry genetyczne plemników.

– Jeżeli podczas badania wykryje się nieprawidłowości, nie świadczy to od razu o niepłodności pacjenta. Niepłodny jest dopiero mężczyzna, u którego nie stwierdza się ani jednego plemnika w nasieniu, co jest sytuacją niezwykle rzadką – uspokaja specjalista.

Niepłodność u mężczyzn – powody

Mężczyźni mogą mieć problemy z płodnością z bardzo wielu powodów. Należą do nich m.in.:

 • zaburzenia wydzielania i działania hormonów steroidowych, hormonów tarczycy, gonadotropin przysadkowych,
 • niezdrowy styl życia,
 • palenie papierosów,
 • nadużywanie alkoholu,
 • stosowanie narkotyków,
 • nadmierne spożycie cukru,
 • niedobór ruchu,
 • otyłość,
 • cukrzyca,
 • wwrodzone lub nabyte zaburzenia budowy i działania jąder,
 • zbyt niska częstotliwość współżycia.

W rozwiązaniu problemu niepłodności konieczne może być więc skorzystanie z fachowej pomocy różnego rodzaju specjalistów: endokrynologa, urologa, androloga, ginekologa lub/i seksuologa.


Materiał powstał na podstawie materiałów prasowych Centrum Medycznego Superior, współpracującego z prof. Robertem Jachem.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.