3 min.
Antykoncepcja hormonalna. Co może obniżać jej skuteczność?

Antykoncepcja hormonalna / istock
27.06.2022
Kichasz, gdy patrzysz na słońce? Biotechnolog Dawid Polak wyjaśnia to zjawisko
27.06.2022
Jak poznać, że upał ci zaszkodził? „Są trzy zjawiska kliniczne, które świadczą o nadmiernym działaniu ciepła” – mówi lekarz Michał Sutkowski
27.06.2022
Zmagasz się z zaparciami? Fizjoterapeutka tłumaczy, jakie mogą być tego konsekwencje
26.06.2022
Petting – co to jest, sposoby pettingu, petting a ciąża
26.06.2022
„Kobiety uczą się zachowań społecznych na zasadzie kopiuj-wklej, aż osiągają biegłość, która czyni ich autyzm niewidzialnym”. O życiu i kobiecości ze spektrum autyzmu mówi psycholożka i nauczycielka jogi Agata Ucińska
Tabletki antykoncepcyjne to jedna z najpopularniejszych metod ochrony kobiet przed ciążą. Nie każda z nas wie jednak, że pigułki wchodzą w interakcje z innymi lekami, obniżając ich skuteczność. Tematem tym zajęła się farmaceutka Zofia Winczewska. O jakie preparaty chodzi?
Antykoncepcja hormonalna – co obniża jej skuteczność?
Antybiotyki
Pierwszą grupą leków wchodzących w interakcje z tabletkami hormonalnymi są antybiotyki.
„Modyfikują one mikroflorę jelitową zaangażowaną we wchłanianie antykoncepcji hormonalnej, przez co mogą zmniejszać jej skuteczność. Dodatek probiotyku do antybiotykoterapii to niepodważalna korzyść dla naszego jelitowego ekosystemu, ale nie daje to ochrony przed interakcją antybiotyk-antykoncepcja.
Z tego powodu w trakcie przyjmowania antybiotyku do ok. 7 dni po zakończeniu jego przyjmowania należy dodatkowo zadbać o niehormonalną metodę antykoncepcji” – wyjaśnia farmaceutka Zofia Winczewska.
Antybiotyki, które mogą ograniczać skuteczność antykoncepcji hormonalnej to:
- amoksycylina,
- azytromycyna,
- klindamycyna,
- tetracyklina,
- klarytromycyna,
- ciprofloksacyna.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Wyciągi z dziurawca
Antykoncepcję hormonalną obniżają też wyciągi z dziurawca, a mianowicie hyperforyna.
„Wyciągi z dziurawca osłabiają działanie antykoncepcji hormonalnej przez przyspieszenie jej metabolizmu. Nie należy przyjmować antykoncepcji hormonalnej w towarzystwie błonnika, babki płesznik, węgla aktywnego, siemienia lnianego, senesu (zaburzają one wchłanianie antykoncepcji hormonalnej) ani popijać sokami z żurawiny czy grejpfruta, suplementami z grejpfruta (nasilają one działania niepożądane antykoncepcji hormonalnej” – wyjaśnia farmaceutka.
Witamina C i żelazo
Antykoncepcję osłabić mogą także preparaty z witaminą C oraz z żelazem.
„Wysokie dawki witaminy C, większe niż 1000 mg dziennie mogą obniżać skuteczność antykoncepcji. Na osłabienie antykoncepcji mogą także wpływać suplementy z żelazem!„- pisze ekspertka.
Zofia Winczewska
Zofia Winczewska to farmaceutka, która aktywnie działa w mediach społecznościowych. Pisze także bloga zosiawinczewska.pl. Ekspertka na co dzień zajmuje się prowadzeniem szkoleń i wykładów związanych z tematem suplementacji spersonalizowanej. Jej profil na Instagramie jest coraz bardziej popularny. Obecnie obserwuje go ponad 5 tys. osób.
Spodobał Ci się artykuł? Poleć go koleżance
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

25.06.2022
HELLO PIONIERKI: Jak Michalina Wisłocka uczyła Polki seksualności i autoerotyzmu na wiele lat przed znalezieniem punktu „G”

24.06.2022
Dr n. med. Karina Barszczewska: „W PCOS pojawia się ryzyko zaburzeń psychicznych i behawioralnych, a także seksualnych, o czym bardzo mało się mówi”

22.06.2022
Mylona z alzheimerem, parkinsonem, uważana za chorobę dzieci. Jak rozpoznać i leczyć padaczkę u seniorów, mówi dr n. med. Maria Maliszewska

21.06.2022