Przejdź do treści

Młode dziewczyny nie powinny szukać odpowiedzi na pytania dotyczące ich ciał w internecie. Fragment książki „Dziewczyńskie sprawy”

"Dziewczyńskie sprawy" / mat. pras.
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Wirus, który niszczy najbardziej agresywne nowotwory? To może być przełom w onkologii
Odkryto wirusa, który unieszkodliwia najbardziej agresywne nowotwory. To może być przełom w onkologii
Skąd ta senność po jedzeniu? 6 możliwych powodów /fot.Pexels Polina Tankilevitch
Skąd ta senność po jedzeniu? 6 możliwych powodów
Pstrykanie długopisem, kręcenie włosami, obgryzanie paznokci... Jak pozbyć się tych nawyków? Podpowiada Magdalena Komsta
Skubanie skórek, obgryzanie paznokci, strzelanie palcami? To mogą być stimy. Psycholożka podpowiada, jak się ich pozbyć
Przez pandemię psychika dzieci jest w tragicznym stanie. Odpowiedź rządu? Infolinia prowadzona przez księdza egzorcystę
Przez pandemię psychika dzieci jest w tragicznym stanie. Odpowiedź rządu? Infolinia prowadzona przez księdza egzorcystę
Ericka Hart pokazała na wybiegu blizny po mastektomii. Prawdziwa rewolucja na tygodniu mody w Nowym Jorku

Przemiana z dziecka w nastolatkę nie jest prosta! Ciało ulega metamorfozie, do głosu dochodzą hormony, a w mózgu zachodzi coś w rodzaju przemeblowania. Młode dziewczyny, których to wszystko dotyczy, często czują się zagubione. Dlatego norweskie lekarki – Nina Brochmann i Ellen Støkken Dahl – stworzyły przewodnik „Dziewczyńskie sprawy”, by wprowadzić je w świat dziewczyńskich spraw, bo znają ciało zarówno z zewnątrz, jak i od środka. 

Fragment książki „Dziewczyńskie sprawy. Przewodnik po dojrzewaniu”, Nina Brochmann i Ellen Støkken Dahl (wydawnictwo Czarna Owca).

Miesiączka

Miesiączka, zwana też okresem, to krew i śluz wypływające z pochwy. Ale nie myśl o niej tylko jak o kłopocie czy plamach na bieliźnie. Okres stanowi wielki finał dojrzewania. To sygnał od naszego ciała, że jesteśmy już daleko na drodze do dorosłości. Kobiety są naprawdę superludźmi. Możemy robić to wszystko, co mężczyźni – jednocześnie przy tym krwawiąc!

Kiedy nadejdzie twój okres?

Większość dziewczyn zaczyna miesiączkować pomiędzy 11. a 14. rokiem życia. Najczęściej pierwszy okres pojawia się w wieku mniej więcej 13 lat. Ale niektóre z nas miesiączkują już jako dziewięciolatki, inne natomiast muszą poczekać aż do 17. urodzin. Pierwszy w życiu okres nazywa się po łacinie menarche. Piękne słowo, prawda? Jeśli twoja mama zaczęła miesiączkować wcześnie, istnieje duża szansa, że tak będzie również w twoim wypadku. Dziewczyny, które dużo trenują albo są bardzo szczupłe, często dostają pierwszy okres nieco później. Ponad 100 lat temu młode kobiety zaczynały miesiączkować jakieś trzy lata później niż dzisiaj. To dlatego, że nie jadały tak dobrze jak my i musiały często ciężko pracować, by pomagać swoim rodzinom. Ich ciała nie miały dość energii, by wywoływać okres. Miesiączka uznawana jest za objaw zdrowia i sił witalnych również w naszych czasach. Choroba potrafi zatrzymać menstruację na kilka miesięcy.

Jeśli skończyłaś 16 lat i jeszcze nie miałaś miesiączki, powinnaś porozmawiać o tym ze swoim lekarzem. Najczęściej ciało po prostu trochę się spóźnia, ale czasami może być to związane z wymagającą leczenia chorobą.

Skąd się bierze ta krew?

Krew menstruacyjna bierze się z wnętrza macicy. Znajduje się tam błona śluzowa, która jest co miesiąc wymieniana. Nasze ciało wydala ją razem z krwią i to właśnie dlatego wydzielina może często wydawać się śluzowata. Z początku pomiędzy kolejnymi miesiączkami może upływać dużo czasu, ale w końcu okres zacznie pojawiać się mniej więcej raz w miesiącu. Miesiączka trwa zazwyczaj od trzech do siedmiu dni. W pierwszych dniach krwawi się najwięcej, w kolejnych – coraz mniej. Podczas każdej miesiączki z ciała wypływa łącznie od 30 do 80 mililitrów krwi i śluzu. Czyli tyle, ile mieści się w od jednego do trzech kieliszków do jajek.

Czemu krew jest brązowa i lepka?

Krew menstruacyjna bywa brązowa, pełna skrzepów i śluzowata. Czasami trudno jest pojąć, że plama na majtkach to prawdziwa krew. Przecież w ogóle nie przypomina tej, która płynie ze skaleczonego palca! Trzeba jednak pamiętać, że kolor zależy od obfitości krwawienia.

Jeśli krwawi się niewiele, wydzielina często zalega w macicy, zanim z niej wypłynie. Stara krew ma brązową barwę. Może do tego tworzyć skrzepy i przypominać w  konsystencji galaretkę. O takiej brązowej, gęstej krwi mówi się, że jest zakrzepła lub skoagulowana. Do podobnego zjawiska dochodzi, kiedy twój organizm wytwarza strup na otartym kolanie. Innym razem krew menstruacyjna potrafi być czerwona. Oznacza to, że jest ona świeża, co występuje najczęściej przy większych krwawieniach. U wielu dziewczyn krew bywa czerwona w pierwszych dniach okresu, a później przybiera brązową barwę.

Jak rozmawiać o miesiączce z rodzicami?

Większość dorosłych wie o miesiączce wystarczająco dużo, by odpowiedzieć na większość dręczących cię pytań. Nawet jeśli nigdy nie rozmawiali na ten temat w domu, to raczej mało prawdopodobne, by uważali okres za coś wstydliwego czy obrzydliwego. Często to oni boją się poruszyć ten temat z tobą i to im jest głupio. Dorośli potrafią być pod tym względem bardzo dziwni! Jeśli w twojej szkole jest dziewczyna, która już miesiączkuje, masz doskonałą szansę zacząć od tego rozmowę. Możesz na przykład powiedzieć: „Marta z mojej klasy dostała okres. Co mam zrobić, jeśli ja będę następna?”. Jeżeli mieszkasz razem z mamą, możesz ją zapytać, kiedy ona zaczęła miesiączkować. Zyskasz w ten sposób wskazówkę, jak długo sama musisz jeszcze czekać. A jednocześnie stworzysz atmosferę do swobodnej pogawędki.

Niedobór żelaza

  • Ponieważ co miesiąc tracimy krew, zdarza się, że dziewczyny mają niedobór żelaza i niedokrwistość.
  • Objawami niedokrwistości są: nienaturalne zmęczenie, brak energii i krótki oddech. Niektórzy doświadczają także szumów w uszach. Możesz chwycić za brzeg górnej powieki, unieść ją i zobaczyć, jak wygląda od środka. U osób z niedokrwistością powieka jest zupełnie blada. Wiele z nich ma również blade twarz i dłonie.
  • Zrób badanie krwi w porozumieniu ze swoim lekarzem, by sprawdzić wszystkie ważne parametry.
  • Jeśli brakuje ci żelaza, możesz zacząć przyjmować je w formie tabletek. Powodują one czasem zatwardzenia i zmieniają kolor kupy na czarno-zielonkawy!
  • Wszystkie dziewczyny powinny planować posiłki tak, by przyjmować w nich dość żelaza, na przykład regularnie jeść pasztet czy zielone warzywa takie jak szpinak lub brokuły. Dobrym pomysłem jest wypicie do takiego posiłku odrobiny soku pomarańczowego albo zjedzenie plasterka papryki – zawierają one witaminę C ułatwiającą wchłanianie żelaza w jelitach.

Czy można krwawić za dużo?

Jeśli w czasie okresu wypływa z ciebie więcej niż 80 mililitrów wydzieliny albo jeśli miesiączka trwa dłużej niż siedem dni, oznacza to, że krwawisz obficie. Trudno jest obliczyć, jaka objętość wydzieliny z nas wypływa, więc możesz zamiast tego pomyśleć, jak często zmieniasz podpaski czy tampony. Jeśli produkty, z których korzystasz, wypełniają się, przeciekają i musisz je zmieniać częściej niż co trzy godziny (lub jeśli musisz zmieniać podpaskę w ciągu nocy), możliwe, że krwawisz za dużo. Dziewczyny, które krwawią bardzo obficie, mogą o tym porozmawiać ze swoim lekarzem. Istnieją leki, które mogą pomóc zmniejszyć krwawienie.

Niektóre dziewczyny chorują na choroby sprawiające, że krwawią za dużo. Najpowszechniejsza z nich nazywa się chorobą von Wildebranda. Dziewczyny z tą chorobą miewają długie i obfite miesiączki, łatwo nabijają sobie wielkie siniaki i często krwawią z nosa.

Krwawe rachunki

Tyle lat masz okres w ciągu całego życia:

Pięć dni w miesiącu, 60 dni w roku, 2400 dni w życiu. To sześć i pół roku z okresem! Jeśli co miesiąc krwawisz przez siedem dni, miesiączkujesz łącznie aż dziewięć lat.

Tyle krwi tracisz w ciągu całego życia:

W trakcie jednego okresu traci się od 30 do 80 mililitrów krwi. Powiedzmy, że wykrwawiasz średnio 50 mililitrów miesięcznie. Robi się z tego sześć decylitrów w skali roku i 24 litry w ciągu całego życia. To niemal dwa i pół wiadra krwi i śluzu! Jeśli wydalasz 80 mililitrów, daje to ponad trzy wiadra.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Marta Krupińska

Wyluzuj, to tylko PMS. Czyli jak udało mi się złagodzić objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego

PMDD, przedmiesiączkowe zaburzenia dysforyczne – objawy, leczenie

"Do roboty, pasożyty, i zarobić sobie na co chcecie". Członkinie Fundacji Akcja Menstruacja są załamane "festiwalem nienawiści" w sieci

„Do roboty, pasożyty, i zarobić sobie na co chcecie”. Akcja Menstruacja o naśmiewaniu się z ubóstwa menstruacyjnego

Seks w czasie okresu to wciąż wstydliwy temat. Odpowiadamy na wszystko to, o co bałaś się zapytać

Dlaczego podczas okresu często mamy biegunkę? Wyjaśnia biotechnolożka Ewa Kowalska

Dlaczego podczas okresu często mamy biegunkę? Wyjaśnia biotechnolożka Ewa Kowalska

Podpaski wielorazowe – rodzaje, pranie, jak uszyć samemu?

Polska firma wprowadza urlop menstruacyjny

Polska firma wprowadza urlop menstruacyjny. „Zmiana, która idzie z duchem czasu i która słucha kobiecego głosu”

Olimpijska biegaczka szczerze o menstruacji

Biegaczka o menstruacji w sporcie. „Znam siebie – kiedy mam okres, nie działam na 100 procent”

Miesiączka / istock

Jak zmienia się twoja miesiączka, gdy masz 20, 30, 40 lat?

Majtki menstruacyjne – dla kogo, jak stosować, gdzie kupić?

wykluczenie menstruacyjne

„Czym różni się papier toaletowy od podpaski?”. Wykluczenie menstruacyjne po raz pierwszy w polskim Sejmie

Menstruacja w podróży

„Masz okres i szukaj wiatru w polu”. Podróżniczka o dostępności tamponów i podpasek w polskich wsiach i miasteczkach

Skrzepy krwi w trakcie okresu – kiedy warto wybrać się do lekarza?

Z moim okresem jest coś nie tak! 4 sygnały, których nie wolno bagatelizować

miesiączka

Podzielisz się swoją miesiączką?

Zaburzenia cyklu miesięcznego u kobiet zaszczepionych na COVID-19. Co na to eksperci?

Pierwsza miesiączka – co jeśli przychodzi za wcześnie?

„Rodzice dziwią się, że ich córki bawiące się jeszcze lalkami zaczynają miesiączkować”. Ginekolog o tym, co się dzieje, kiedy miesiączka przychodzi za wcześnie

palce w krwii

Dlaczego jednorazowe podpaski i tampony są dla nas szkodliwe? Kosmetolożka wymienia 6 powodów

Sylwia Sikorska: Kubeczek menstruacyjny ma tylko jedną wadę, można zapomnieć, że ma się okres

amila Raczyńska-Chomyn, doula i edukatorka seksualna, mówi o tym, dlaczego wstydzimy się miesiączki

Dlaczego wstydzimy się miesiączki? Rozmowa z Kamilą Raczyńską-Chomyn [WIDEO]

Kobieta

10 rzeczy, które mogą mieć wpływ na kłopoty z cyklem

Przewodnik „Dziewczyńskie sprawy” norweskich lekarek Niny Brochmann i Ellen Støkken-Dahl już w księgarniach. Hello Zdrowie patronem medialnym!

Podpaska

Ile pieniędzy wydajesz w swoim życiu na środki higieniczne w czasie menstruacji? Sprawdź Kalkulator Kosztów Miesiączki

Zdrowie menstruacyjne ma swoją definicję. „To wielki krok dla całego społeczeństwa”/fot. iStock

Zdrowie menstruacyjne ma swoją definicję. „To wielki krok dla całego społeczeństwa”

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Badanie krwi AST - co to jest i jak interpretować wyniki?

Badanie krwi AST – co to jest i jak interpretować wyniki?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

para w łóżku

Fellatio, czyli oswajanie penisa. 7 najważniejszych zasad!

Dobry seks – różnica wieku czyni cuda

Różnica wieku między partnerami? Może się okazać spełnieniem seksualnych marzeń

kobieta z problemami skórnymi

Wybroczyny (petocje) – co to jest, dlaczego powstają i jak sobie z nimi poradzić?

ucho kobiety

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?