Przejdź do treści

„Jeśli chcemy widzieć potęgę kobiet, musimy znajdować sobie za przewodniczki stare i mądre kobiety” – o menopauzie bez wstydu mówi Voca Ilnicka

"Jeśli chcemy widzieć potęgę kobiet, musimy znajdować sobie za przewodniczki stare i mądre kobiety" – o menopauzie bez wstydu mówi Voca Ilnicka Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Na horyzoncie pojawił się nowy lek na koronawirusa. Badanie wykazało, że jest 27-krotnie bardziej skuteczny niż remdesiwir
Na horyzoncie pojawił się nowy lek na koronawirusa. Badanie wykazało, że jest 27-krotnie bardziej skuteczny niż remdesiwir
Kobieta w maseczce ochronnej
Francja i Austria zakazują noszenia maseczek materiałowych w miejscach publicznych!
Kresa biała – anatomia. Rozstęp i przepuklina kresy białej
Nastolatka siedzi na rampie
„Jedna placówka na ponad 27 tys. pacjentek”. Martyna Jałoszyńska o dostępie nastolatek do ginekologa
Kora mózgowa – funkcje, budowa, zanik i śmierć

„Przechodząc klimakterium, możemy się czuć podle – jeśli świat postrzega nas jako stare i nieprzydatne, też możemy się za takie uważać. Aby dostrzec swoją mądrość, trzeba zdjąć te kulturowe okulary, zanurkować w siebie, przestać widzieć w sobie tylko ciało, które ma się podobać, czy macicę, która ma rodzić, ale osobę cielesną i duchową”. O potędze dojrzałej kobiety – z okazji Światowego Dnia Menopauzy i Andropauzy – rozmawiamy z Vocą Ilnicką, edukatorką i trenerką.

 

Jolanta Pawnik: Niechętnie witamy ten etap w naszym życiu. Czasem z ulgą, że skończy się uciążliwe miesiączkowanie, ale raczej liczymy straty – starzenie ciała, spadek atrakcyjności, odchodzenie dzieci. Wokół menopauzy dużo jest kulturowo zakorzenionego wstydu. Kto nas tak „załatwił”?

Voca Ilnicka: Cieszę się, że o to pytasz. Jest takie powiedzenie rdzennych Amerykanów, że „w czasie pierwszej miesiączki dziewczyna wchodzi w swoją moc, podczas następnych używa jej, w czasie menopauzy się nią staje”. Ono mówi o sumie doświadczeń związanych z kobiecością. Jeśli zaś żyjesz w kulturze, w której nie ceni się kobiecego doświadczenia, kobiecej mądrości, na piedestał stawiane jest to co męskie, a to co kobiece jest pogardzane albo przemilczane – możesz nie tylko siebie nie doceniać, ale też się siebie wstydzić.

W patriarchalnej kulturze nie liczy się to, co kobieta czuje, wie i może, najczęściej liczy się to, jak wygląda i na ile jest posłuszna systemowi. Ten sposób widzenia jako kobiety możemy uwewnętrzniać, bo przecież kto nas uczył dostrzegania potencjału cyklu miesięcznego, wagi pierwszej czy ostatniej miesiączki jako rytu przejścia?

Możemy przejmować ten patriarchalny punkt widzenia i postrzegać się jako ciało – estetyczne bądź nie, młode bądź nie, zdolne do rodzenia bądź nie. Wtedy menopauza może kojarzyć się tylko z końcem, z tym, że wszystko, co znane i cenione – a więc młodość, uroda i zdolności prokreacyjne – przemijają, a ciebie czeka tylko starość, choroba i śmierć. Nie jest to przyjemna wizja.

Voca Ilnicka

Voca Ilnicka/ Archiwum prywatne

Nie jest, tym bardziej, że o menopauzie mówi się półgębkiem. Dziewczyn z mojego pokolenia mamy nie przygotowały do miesiączkowania, a tym bardziej do menopauzy. Wiesz, że z moją mamą rozmawiałam o tym dopiero kiedy ze mną zaczęło coś się dziać, a i tak wstydziła się za wiele mi powiedzieć? 

Nie dziwię się. Gdy pisałam „Uniesienie spódnicy” i przygotowywałam się do rozdziału o menopauzie, wpisałam w wyszukiwarkę frazę „menopauza”. Cóż ukazało się moim oczom? Coś o mądrości kobiet? O kolejnej inicjacji w kobiecość? O drugiej wiośnie życia? A skąd! Pierwsza strona wyników pokazywała linki do artykułów o osteoporozie, chorobie wieńcowej itp. Kto, widząc taki obraz kobiety po menopauzie, chce przejść tę menopauzę? Chyba nikt, w każdym razie ja bym się wystraszyła.

W dodatku – te choroby może mieć każdy, ale przypisuje się je właśnie kobietom po menopauzie! Na szczęście znam też inne przekazy na temat menopauzy. Nie jest to wiedza, którą wyssałam z mlekiem matki ani też nie zdobyłam jej w szkole. To zazwyczaj wiedza, która pochodzi od ludzi z rdzennych kultur, bo tzw. Zachód, pod którego jesteśmy wpływem, zapomniał.

To nie rodząca kobieta jest ekspertką od rodzenia, tylko szpitalny personel, który jej mówi, kiedy wg niego ma skurcze parte. Medycyna zajmuje się tym, co fizyczne, fizjologiczne, dlatego też kobieca cykliczność została potraktowana bardzo powierzchownie, a na powierzchni jest to, co jest tabu: krew płynąca z macicy itp. Narządy płciowe są tabu. Mówienie o waginie i wszystkim tym, co się w jej obrębie dzieje – jest wstydliwe i tabu. W kulturze wiecznej młodości starzenie się i śmierć też są tabu.

Pozycję kobiety, też starej kobiety – kobiety mistrzyni, szamanki, wiedźmy, czy mądrej baby – podkopał patriarchat. W średniowieczu i później te wiedzące i czerpiące z mądrości kobiecości zostały spalone, zniszczone. Świat zdrowia, chorób i dobrostanu zaczęła tłumaczyć nam medycyna, a w dyskursie medycznym nie mówi się ani o potencjale cyklu menstruacyjnego, ani o mądrości kobiet po menopauzie, a nawet ciążę i poród w pewien sposób można postrzegać jako stan chorobowy.

W „Uniesieniu spódnicy” napisałaś, że ceremonia menopauzy to rytuał powitania mądrej kobiety w sobie. Tej, która wie.  Bardzo Ci dziękuję za to zdanie, bo wśród wielu różnych doznań w tym czasie nie jest łatwo mówić o mądrości. Raczej o niepewności, niezrozumieniu siebie i spadku samooceny.

Powitanie mądrej kobiety w sobie… Tak, wiele kultur tak widzi kobietę po menopauzie – jako mistrzynię, wiedzącą, jako tę, która już nauczyła się, czym jest życie i jego skarby i tę wiedzę może dalej przekazać. Często taka kobieta jest postrzegana także jako sprawiedliwa, która nie pozwoli na krzywdę innych ludzi, zwierząt czy roślin, bo ma w sobie mądrość i moc, aby stać na straży prawości. A niepewność, niezrozumienie swojego ciała czy problemy z samopostrzeganiem widzę jako piętno kultury patriarchalnej.

Możemy przejmować patriarchalny punkt widzenia i postrzegać się jako ciało – estetyczne bądź nie, młode bądź nie, zdolne do rodzenia bądź nie. Wtedy menopauza może kojarzyć się tylko z końcem, z tym, że młodość, uroda i zdolności prokreacyjne przemijają, a ciebie czeka tylko starość, choroba i śmierć. Nie jest to przyjemna wizja.

Przecież w tej kulturze kobieta znaczy mniej niż mężczyzna, a już niemłoda i (stereotypowo) nieatrakcyjna kobieta, która nie będzie miała więcej dzieci – czym jest? Zbędnym przedmiotem! Dlatego przechodząc klimakterium, możemy się czuć podle – jeśli świat postrzega nas jako stare i nieprzydatne, też możemy się za takie uważać.

Aby dostrzec swoją mądrość, trzeba zdjąć te kulturowe okulary, zanurkować w siebie, przestać widzieć w sobie tylko ciało, które ma się podobać, czy macicę, która ma rodzić, ale osobę cielesną i duchową, która ma swoje zdanie i to zdanie może coś znaczyć, mieć wartość także dla innych, może nawet dla całej społeczności.

Patriarchat jednak nie zachęca kobiet do szukania mądrości w sobie, córeczka ma pytać tatusia, żona męża, pracownica szefa itp. W Polsce nie było jeszcze kobiety na stanowisku prezydenta, kobiety często przed karierą powstrzymuje szklany sufit.

Jeśli chcemy widzieć mądrość kobiet, musimy znajdować sobie za przewodniczki te stare i mądre kobiety. Ja trochę takich nauczycielek spotkałam, robiłam też wywiady do książki z kobietami po menopauzie lub w czasie klimakterium, które dzieliły się ze mną swoimi wglądami.

Wielką siłą jest w ogóle kobiecy krąg, w którym wzajemnie dzielimy się sobą i słuchamy siebie. Ale gdy byłam dziewczyną, sądziłam, że kobiety nie mają nic ciekawego do powiedzenia, byłam idealnie sformatowana przez patriarchalną kulturę i nie ceniłam kobiecości, za to wszystko co „męskie i logiczne” było dla mnie niedościgłym wzorem. Gdyby mi ktoś powiedział wtedy o słuchaniu swojej macicy, pewnie w ogóle bym tego nie zrozumiała.

Tak samo z menopauzą. Wiesz ile kobiet powie Ci, że to stan fizjologiczny i nie ma o czy mówić? O menopauzie po prostu nie mówimy i wcale mnie to nie dziwi, skoro o miesiączce bez skrępowania mówi się dopiero od niedawna.  

Co do mówienia o miesiączce bez skrępowania – widzę, że temat się pojawia, ale nadal widzę ludzi i skrępowanych i zszokowanych tym, że o tym mówimy. Dostaję pytania od matek, jak porozmawiać z córkami o miesiączce, o pierwszej miesiączce i widzę, że wciąż nie jest to temat, który po prostu płynie. Powoli się z nim oswajamy, ale to nadal proces.

Już antyczna kultura potępiała to, co fizyczne i seksualne, chrześcijaństwo tylko tę niechęć pogłębiło. Miesiączka i krew były traktowane jako coś hańbiącego i nieczystego. Kobiecość była nic nie warta, a seksualność grzeszna. a menopauza w końcu jest ostatnią miesiączką, jest tabu i wiąże się z seksualnością. Sądzę jednak, że skoro zmienia się widzenie miesiączki jako takiej, doceni się i menopauzę.

babcia i wnuczka

Przekwitanie nie jest trendy także cywilizacyjnie, celebrycko. Jest brzydkie, wymaga dużo zachodu, by je schować. Dlaczego wiele kobiet daje się wkręcić w takie myślenie? Prowadzisz warsztaty akceptacji kobiecego ciała. Z czym przychodzą kobiety w wieku około menopauzalnym?

Tego, że mamy być obiektem estetycznym uczymy się już jako małe dziewczynki. Jeśli w coś wierzyłaś całe życie, jak nagle masz się od tego odciąć? Starasz się więc ukryć, może nawet sama przed sobą, że czas płynie.

Jednak kobiety, z którymi się spotykam, często widzą, że te zmarszczki czy siwe włosy są nic nie znaczące w porównaniu z pewnością siebie, jakiej nabyły podczas życia, z poczuciem, że i one mogą ustalać zasady, wyrażać pragnienia, robić to, co im się podoba.

Często młode dziewczyny nie pozwalają sobie na to, na co pozwalają sobie dojrzałe kobiety. Po prostu – są bardziej doświadczone, mądrzejsze. Często te kobiety chcą przekazać swoim dzieciom, szczególnie córkom lub siostrzenicom, że kobiecość jest wartością, że ciało jest twoim domem, dotyk jest dobry a seksualność jest skarbem, a nie zagrożeniem.

Chcą zgłębić tę swoją wewnętrzną wiedźmę, spojrzeć na siebie z taką miłością i akceptacją, którą wcześniej mogły dać swojej przyjaciółce czy siostrze. Chcą być same dla siebie wsparciem i wspierać inne kobiety, chcą praktykować siostrzeństwo i żyć z innymi kobietami w szacunku – bez zazdrości czy zawiści stereotypowo przypisywanej kobietom. Czasem na warsztatach zastanawiamy się, jakie to niezwykłe, że jesteśmy dla siebie takie życzliwe, akceptujące i wspierające, przecież kultura lansuje wizerunek bezwzględnej uwodzicielki, która wbije ci szpilę i odbije chłopaka.

Wiele kobiet, jeśli miałoby jednym słowem określić menopauzę, powiedziałoby, że to wstyd. Kobiety wstydzą się swojej biologicznej nieprzydatności. Tego, że nie są już na pierwszej linii, nie mogą dać dziecka. Jak Ty definiujesz kobiecość?

Och, wiele znam definicji kobiecości i nie chcę podawać jednej, zapraszam do książki „Uniesienie spódnicy”, tam się rozpisałam pokazując różne jej ujęcia. Za to na pewno nie postrzegam kobiecości jako możliwości czy też powinności rodzenia dzieci.

W naszej kulturze kobieta ma być zawsze młoda i płodna. To pułapka i jednocześnie kastrowanie kobiet z mocy. W cyklu miesięcznym mamy czas tworzenia i niszczenia – owulację i miesiączkę. Może miesiączka była tak nielubiana, bo przypominała o kobiecie-niszczycielce, kobiecie, która zamiast życia może dawać i śmierć? Która wcale nie musi być matką?

W kulturze agrarnej ziemia miała być zawsze płodna i urodzajna, tak samo w naszej kulturze kobieta ma być zawsze młoda i płodna. To pułapka i jednocześnie kastrowanie kobiet z mocy. W cyklu miesięcznym mamy czas tworzenia i niszczenia – owulację i miesiączkę. Może miesiączka była tak nielubiana, bo przypominała o kobiecie-niszczycielce, kobiecie, która zamiast życia może dawać i śmierć? Która wcale nie musi być matką?

A co do bycia na pierwszej linii – myślę, że wiele kobiet po menopauzie jest i nadal może być na pierwszej linii. Spójrz na Jane Fondę, która protestuje w sprawie ochrony środowiska, spójrz na wiele nauczycielek z dziedziny duchowości czy choćby nauczycielek akademickich, pisarek, reżyserek, kobiet biznesu.

Pytanie tylko: jaka to ma być linia? Dobrze, kobiety po menopauzie może nie są znanymi modelkami, ale może po prostu pojawiają się w tych miejscach, które są ważne? Tworzą kulturę i sztukę, uczą młodszych, jak np. nieżyjące już Marion Woodman czy Louise Hay.

Twoja książka to afirmacja kobiecości i fizyczności. Jakie kobiety powinny ją przeczytać? Co powinny zrobić z olśnieniami, jakie z niej wyniosą?

Robię, co mogę, aby książka była w bibliotekach na terenie całego kraju, ale na pewno nie uważam, że „powinno się” ją czytać. Niech to będzie zabawa, podróż w kobiecość i seksualność, więc zapraszam te kobiety, które chcą wiedzieć więcej, które chcą się uczyć o seksualności, miesiączkach, porodach, menopauzie i orgazmach od innych kobiet – od swoich sióstr.

Ta książka jest jak kobiecy krąg, który może cię inicjować w twojej kobiecości i seksualności, który może dać ci błogosławieństwo na dalszą drogę życia. Jeśli chcesz się poczuć ogniwem tego kręgu, sięgnij po książkę, dowiedz się tego, czego często – z powodu tabu i wstydu – nie powiedziały ci ani matka, ani przyjaciółka.

Pełny tytuł książki to „Uniesienie spódnicy. Seksualne doświadczenia i kobieca moc. Czy opowiedziała Ci o tym matka albo przyjaciółka?” i nie ma tu przypadku. Zrobiłam dziesiątki wywiadów z kobietami w różnym wieku,  różnym doświadczeniem życiowym, z babciami i maturzystkami, matkami, singielkami, heteryczkami, lesbijkami, kobietami bi- i transpłciowymi, osobami queer, transmężczyznami, kobietami z ogromnym doświadczeniem seksualnym i takimi, które nigdy nie były z drugą osobą w łóżku, bo chciałam pokazać różnorodność seksualności. Część z tych osób, opowiadając o swojej seksualności, powiedziała: tobie pierwszej to mówię, jeszcze nikomu wcześniej nie mówiłam. Jeśli chcesz więc wiedzieć, o czym kobiety milczą, a mogłyby sobie wzajemnie opowiedzieć, to sięgnij po tę książkę.


Więcej o książce „Uniesienie spódnicy. Seksualne doświadczenia i kobieca moc. Czy opowiedziała Ci o tym matka albo przyjaciółka?” dowiesz się na stronie www.uniesieniespodnicy.pl.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Kim Cattrall: Bezsenność? To jakby trzytonowy goryl siedział mi na piersi

Julia Kramek

Minął 13. miesiąc, od kiedy Julia nie opuściła domu. „Nie chcę ryzykować życiem”

ataki paniki / unsplash

„Możesz wiedzieć wszystko, ale gdy dzieje się to właśnie tobie, nie jesteś w stanie właściwie nic zrobić” – mówi Lidka zmagająca się z atakami paniki

Żadnych postanowień! 8 znacznie lepszych rzeczy do zrobienia na nowy rok

Izabela Kobierecka: Minęło 12 bardzo trudnych miesięcy, a nam udało się przetrwać. W pewnym sensie wszyscy jesteśmy wygrani

Ryszard Izdebski, zdj. Agnieszka Rogalska, FOTO Rogalska

Ryszard Izdebski o Centrach Zdrowia Psychicznego: Szpital wie o człowieku bardzo mało. My wiemy o nim dużo więcej

„Potrzeba cierpliwości i czasu, bo pomaganie ‚na siłę’ to przecież forma przemocy” – mówi asystentka zdrowienia Anna Olearczuk

Emma Thompson: Czasem depresja jest demoniczna. Moja była ironicznie niemelodramatyczna

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

Rodzina przy stole świątecznym

– Chociaż jako ludzie jesteśmy nieprawdopodobnie wręcz silni, to każdy ma w sobie taką kruchość, którą łatwo jest zniszczyć – mówi psycholożka i autorka „Zastanawiam się”

Kobieta stoi z psem na molo

Czasem lepiej jest odpuścić, niż żyć w ciągłym stresie i poczuciu winy. Psychoterapeutka podpowiada, jak się tego nauczyć

Prof. Eleonora Bielawska-Batorowicz

Prof. Eleonora Bielawska-Batorowicz: Kiedy żyjemy wystarczająco długo, dochodzimy do menopauzy. Tak wygląda życie i już

Depresja egzogenna – przyczyny, objawy oraz metody leczenia

Zespół lęku uogólnionego – czym jest, objawy i leczenie

8 sposobów, by czuć się lepiej psychicznie każdego dnia

Bez wstydu i czule dla nastolatek w Polsce. Hello Zdrowie patronem medialnym projektu „moonka”!

Nie oceniaj wszystkiego. „Na przykładzie pogody zauważyć można, że często oceniamy to, na co nie mamy żadnego wpływu”

Czujesz pustkę i masz wrażenie, że czegoś ci brakuje? Przestań szukać na siłę

Skóra mężczyzn starzeje się wolniej niż u kobiet. Jak jeszcze będziesz się różnić od swojego faceta za 30 lat?

„Zdarzało się, że nie szłam do pracy, bo nie mogłam przestać się masturbować. Jestem uzależniona od seksu i miłości”

Miłość w czasach pandemii. Jak sobie radzić, gdy oboje partnerzy pracują z domu?

Kobieta leży na podłodze

Niekontrolowane wybuchy złości – gdzie leży ich źródło? Wyjaśnia psycholożka Anna Wietrzykowska

Socjoterapia – co to jest, cele, dla kogo, ograniczenia terapii

Psycholożka Katarzyna Binkiewicz

„Żałoba to nie tylko emocje. Strata to doświadczenie totalne i doznajemy jej na każdym poziomie naszego funkcjonowania” – mówi psycholożka Katarzyna Binkiewicz

Najpopularniejsze

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Basia Kędzior

Hello My Hero. „Wygląd nie mówi o tym, kim się jest, czy jest się lepszym, czy gorszym. Każdy ma tak samo ważny powód i prawo do życia” – mówi Basia Kędzior, dziewczyna z rybią łuską

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

para w łóżku

Pozycje seksualne, czyli jak urozmaicić seks. Najlepsze pozycje

białe plamy na paznokciach

Białe plamy na paznokciach – co oznaczają i jak się ich pozbyć?

Klara Roterska

Klara Roterska: Nikt nie chciał wpisać mi w kartę leczenia słowa „gwałt”, wpisywali „przykre zdarzenie”

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Morsowanie – wady i zalety. Czy naprawdę warto wbiec do lodowatej wody?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Objawy odstawienia alkoholu. Jakie są korzyści z niepicia alkoholu?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?