Przejdź do treści

Naturalne planowanie rodziny – metody i ich skuteczność

szczęśliwa rodzina
Fot. JenkoAtaman / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Naturalne planowanie rodziny nie sprowadza się wyłącznie do tradycyjnego kalendarzyka. Wbrew pozorom pary, które nie chcą korzystać z tabletek antykoncepcyjnych, prezerwatywy lub innych środków zaburzających naturalny cykl biologiczny kobiety, mają do wyboru nieco więcej metod wyznaczania dni płodnych i niepłodnych.

lek. Marta Dąbrowska

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Marta Dąbrowska

lekarz

Naturalne planowanie rodziny, mimo wielu głosów o nieskuteczności tego typu metod „antykoncepcji”, zyskuje coraz większą grupę zwolenników. Spora część kobiet świadomie rezygnuje z przyjmowania środków farmakologicznych, krążków dopochwowych lub wkładek domacicznych. Zamiast tego skupiają się na dokładnej obserwacji wewnętrznego rytmu biologicznego swojego organizmu.

Czy naturalne planowanie rodziny jest skuteczne?

Metody naturalnego planowania rodziny spotykają się z bardzo różnymi ocenami w społeczeństwie. Decydują się na nie przede wszystkim pary, które gotowe są zrezygnować z kontaktów seksualnych w określonym czasie, są natomiast jednocześnie otwarte na posiadanie dzieci. Podstawowym warunkiem stosowania z powodzeniem naturalnych metod planowania rodziny jest akceptacja naturalnego cyklu płodności kobiety i zgoda co do nieingerowania w ten cykl.

Sztuka naturalnego planowania rodziny okazuje się niezwykle skuteczna w przypadku starania się o dziecko. Obserwacja naturalnego cyklu kobiety i dostosowanie się partnerów do niego zdecydowanie zwiększa szanse na poczęcie.

Mimo że naturalnego planowania rodziny nie można zaliczyć do tradycyjnych metod antykoncepcyjnych, to wiele osób stosuje je w tym właśnie celu. Ocena skuteczności metody w tym przypadku jest o wiele trudniejsza. Wpływ na powodzenie antykoncepcji ma bardzo wiele czynników, a żadna z metod naturalnego planowania rodziny nie ingeruje w stosunek płciowy, zapobiegając potencjalnemu zapłodnieniu. Naturalne planowanie rodziny wymaga więc od partnerów nie tylko akceptacji naturalnego cyklu płodności kobiety, lecz także świadomego dostosowania się do niego i zgody na wymuszoną przez niego antykoncepcję.

Na czym polega naturalne planowanie rodziny?

Naturalne metody planowania rodziny w dużej mierze opierają się na obserwacji cyklu kobiety i dostosowaniu aktywności seksualnej do tego rytmu (w zależności od tego, czy zapłodnienie jest pożądane, czy nie). Naturalne planowanie rodziny opiera się na:

  • ocenie śluzu,
  • obserwacji stanu szyjki macicy,
  • analizie temperatury ciała kobiety.

Naturalne planowanie rodziny – metody

Naturalne planowanie ciąży, jak również naturalne działania antykoncepcyjne, wymagają zaangażowania ze strony kobiety, uważnej i regularnej analizy rytmu działania swojego organizmu. Wewnętrzny rytm biologiczny jest podstawą każdej z metod naturalnego planowania rodziny.

  • Kalendarzyk jako naturalna metoda planowania rodziny to nie jedyne rozwiązanie, na które mogą zdecydować się pary stosujące NPR; kalendarzyk bazuje na ustaleniu momentu owulacji kobiety na około 14 dni przed menstruacją, moment ten uznawany jest za najbardziej płodny dzień w cyklu kobiety; kalkulacja pozostałych płodnych i niepłodnych dni opiera się na odejmowaniu dni od najdłuższego do najkrótszego cyklu.
  • Metoda termiczna – opiera się na codziennych pomiarach temperatury ciała kobiety, utworzony w ten sposób wykres wskazuje na jej dni płodne.
  • Metoda Billingsów – jej autorami są John i Evelyn Billingsowie, którzy zaproponowali analizę płodności kobiety w oparciu o codzienne badanie stanu śluzu szyjki macicy.
  • Model Creightona – oprócz śluzu szyjkowego wymaga sprawdzenia wydzieliny pochwowej oraz intensywności krwawień miesiączkowych.
  • Metody objawowo-termiczne – metoda Rötzera, metoda CCL, metoda angielska oraz metoda niemiecka zakładają połączenie badania szyjki macicy, śluzu oraz temperatury ciała; różni je kolejność wykonywania pomiarów.

Zobacz także

Planowanie rodziny – naturalne i mobilne

Naturalne planowanie rodziny po porodzie, przed pierwszą ciążą lub przed wejściem w okres premenopauzalny za każdym razem wymaga uważnej obserwacji własnego ciała i konsekwentnego liczenia dni płodnych i niepłodnych. Aby pomóc kobietom w naturalnym planowaniu rodziny, powstało wiele aplikacji mobilnych, które pozwalają na prowadzenie kalendarzyka małżeńskiego oraz wprowadzanie szczegółowych obserwacji objawowo-termicznych. Część tego typu kalendarzy pracuje jedynie w oparciu o system owulacji, inne uwzględniają parametry, do których uzupełniania zobowiązana jest kobieta. Najsłynniejsze mobilne kalendarze to: WomanLog Kalendarz, OvuView, Kalendarz Miesiączka.

Wady i zalety – o czym warto pamiętać decydując się na naturalne planowanie rodziny?

Naturalne metody planowania ciąży, jak i ewentualnej abstynencji seksualnej, są przede wszystkim nieinwazyjne, nie zaburzają w żaden sposób naturalnego rytmu organizmu kobiety. Są też uniwersalne, a przy tym zwiększają samoświadomość kobiet co do własnego ciała. Pozwalają na działanie zgodnie z moralnością (np. nauką Kościoła katolickiego).

Wadą naturalnego planowania rodziny jest niepewna ochrona przed ciążą i brak ochrony przed ewentualnymi chorobami wenerycznymi. Każda z metod wymaga również pewnego okresu przygotowawczego.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.