4 min.
Dni płodne – jak prawidłowo prowadzić kalendarz dni płodnych? Metody obliczeń

Fot. Photographee.eu / stock.adobe.com
Dni płodne można obliczyć samodzielnie, warto jednak w tym celu prowadzić kalendarz miesiączkowy, obserwować śluz, sprawdzać temperaturę i szyjkę macicy. Kalkulator dni płodnych nie daje 100-procentowej pewności i nie ma zastosowania u kobiet, które nie miesiączkują regularnie.
Spis treści
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Agnieszka Widera
lekarz
Wyróżnia się kilka metod obliczania dni płodnych. Niektóre z nich są dokładniejsze, inne mniej, jednak jest to przydatna umiejętność w przypadku planowania rodziny lub naturalnych metod antykoncepcji. Dni płodne to czas, w którym istnieją szanse na zajście w ciążę. Mimo dobrostanu organizmu u obu partnerów i współżycia w dni płodne nie ma 100-procentowej pewności, że dojdzie do zapłodnienia, chociaż to właśnie w tym okresie prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest największe. Dostępnych jest wiele pomocnych aplikacji, które posiadają kalkulatory dni płodnych i niepłodnych w czasie cyklu miesiączkowego. Wykres dni płodnych można również zrobić samodzielnie, obserwując pewne naturalne objawy wskazujące na płodność kobiety, albo wykonując test określający moment owulacji.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Dni płodne a cykl miesiączkowy – kalkulator dni płodnych
W cyklu miesiączkowym kobiety wyróżnia się 4 fazy: miesiączka, faza folikularna, owulacja i faza lutealna. W określaniu dni płodnych największe znaczenie ma wskazanie momentu owulacji. W regularnym 28-dniowym cyklu miesiączkowym następuje ona około 14. dnia cyklu. W przypadku jego skrócenia lub wydłużenia moment owulacji ulega przesunięciu. Wiele kobiet popełnia błąd, określając owulację właśnie na 14. dzień cyklu. Tymczasem następuje ona zawsze na 13–15 dni przed pierwszym dniem kolejnej miesiączki. W przypadku miesiączkujących regularnie kobiet, zdrowych, można wyliczyć przewidywaną datę owulacji samodzielnie albo stosując aplikacje posiadające kalkulator dni płodnych. W tym celu należy odjąć od pierwszego dnia planowanej miesiączki 13–15 dni. By takie wyliczenie miało praktyczne przełożenie, konieczna jest obserwacja przez co najmniej trzy cykle – warunkiem oparcia się na tych wyliczeniach jest regularność cyklu. Zawsze należy mieć na uwadze, że cykl może ulec wydłużeniu bądź skróceniu w wyniku gorączki, podróży, infekcji czy wielu innych czynników. Dni płodne obejmują zakres od 5–7 dni przed owulacją do 3 dni po owulacji. Komórka jajowa uwalniana w czasie owulacji żyje do 36 godzin, jednak plemniki mogą przeżyć w drogach rodnych kobiety do 5–7 dni, a w sprzyjających warunkach nawet 10 dni. Stąd współżycie np. 5 dni przed owulacją również może skutkować ciążą. Trudno więc dokładnie powiedzieć, ile po okresie zaczynają się dni płodne, gdyż wszystko zależy od długości cyklu.
Jak obliczyć dni płodne?
Poza kalkulatorem dni płodnych opartym jedynie na obliczeniach warto prowadzić kalendarz dni płodnych uwzględniający dodatkowe objawy świadczące o dniach płodnych kobiety. Zalicza się tu m.in. obserwację śluzu szyjkowego, który w okolicy owulacji zmienia swój wygląd na przypominający wyglądem białko jaja kurzego i bardziej ciągnący. Ponadto można obserwować konsystencję szyjki, która w dni płodne jest miękka, a w dni niepłodne twarda i wysoko umiejscowiona. Przydatne jest również wykonanie testu, który pozwala określić wzrost poziomu luteotropiny wydzielanej przez przysadkę mózgową (poziom tego hormonu jest wyższy tuż przed owulacją). Warto też do swoich obserwacji dołączyć wykres temperatury, która w dni płodne nieco wzrasta.
Zobacz także
Dni płodne – dziewczynka czy chłopczyk?
Można spotkać się z mitem, że moment współżycia ma wpływ na płeć dziecka. Otóż współżycie przed owulacją, kiedy plemniki muszą „poczekać” na komórkę jajową, miałoby rzekomo sprzyjać poczęciu dziewczynki. Współżycie w czasie lub bezpośrednio po owulacji sprzyjać miało płci męskiej. Nie jest to teoria absolutnie potwierdzona i nie należy się na niej opierać.
Dni płodne a ciąża. Kiedy zrobić test?
Obecnie dostępne na rynku testy ciążowe są bardzo czułe, można więc wykonać test nawet i 10 dni po owulacji. Należy pamiętać, że zapłodnienie jest możliwe dopiero w czasie owulacji, czyli po uwolnieniu komórki jajowej. Do tego należy doliczyć czas, po którym dochodzi do zagnieżdżenia się zarodka w jamie macicy i wzrostu beta-gonadotropiny do poziomu wykrywalnego przez apteczne testy ciążowe. Najlepiej jest więc wykonywać test ciążowy najwcześniej w pierwszym dniu spodziewanej miesiączki bądź później. Wtedy też wzrasta jego wiarygodność. Warto również wykonać kontrolny test, a nie opierać się na pojedynczym wyniku. W przypadku wyniku dodatniego warto pomyśleć o wizycie u ginekologa.
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

28.01.2023
Pozostawiano macicę niezaszytą, uważając, że zrośnie się dzięki naturalnym skurczom. Jak kiedyś robiono cesarskie cięcie

25.01.2023
„Kiedy usłyszałam diagnozę, pomyślałam sobie: Czyli że co? Ja za pół roku umrę? Mam 28 lat!”. Rozmawiamy z Patrycją Lisiecką, która stworzyła projekt fotograficzny Młode z Rakiem

24.01.2023
Łukasz Tchórzewski: „Kultura” picia alkoholu w Polsce jest zjawiskiem patologicznym. W ten sposób wychowuje się pokolenia kolejnych alkoholików

21.01.2023