3 min.
Nosisz ciasne spodnie lub ściskasz brzuch gorsetem? To może grozić poważnymi konsekwencjami

Nosisz ciasne spodnie lub ściskasz brzuch gorsetem? To może grozić poważnymi konsekwencjami/ iStock
Najnowsze
24.01.2021
Gorąca kąpiel – za i przeciw. Komu nie służy kąpiel w gorącej wodzie?
23.01.2021
Zatroszcz się o siebie zimą. Podpowiadamy, jak to zrobić
23.01.2021
Oto ćwiczenia, dzięki którym bieganie będzie przyjemniejsze i bardziej efektywne
21.01.2021
Seks dobry na wszystko, nawet na trądzik? Przyjrzyjmy się tym i innym zależnościom dotyczących zmian trądzikowych
21.01.2021
Jak różne diety i sposoby odżywiania wpływają na nasze włosy? Trycholożka Anna Mackojć wyjaśnia
„Jeśli używasz gorsetu po porodzie, pasów/gorsetów do treningu czy po prostu wciskasz się w bardzo ciasne spodnie, nieświadomie sobie szkodzisz” – pisze na swoim profilu na Instagramie fizjoterapeutka Gosia Włodarczyk, znana w mediach społecznościowych jako Pani Fizjotrener. Do czego prowadzi ściskanie brzucha?
Spis treści
Ściśnięty brzuch – do czego prowadzi?
Chcesz wyglądać szczuplej, więc wybierasz mocno dopasowane spodnie. Wciskasz się w gorset, żeby sukienka leżała idealnie. Niestety takim czynnościami możesz otrzymać odwrotny skutek. Ściśnięty brzuch przez dłuższy czas może bowiem przynieść przykre konsekwencje. Czym może to skutkować?
Ściskając brzuch możesz:
- pogorszyć jego wygląd,
- spowodować obrzęki,
- wpłynąć na gorszy wygląd blizny po cesarskim cięciu,
- osłabić dno miednicy
– wymienia fizjoterapeutka.
Warto także pamiętać, że osłabione mięśnie dna miednicy skutkują dalszymi dolegliwościami, takimi jak: niemożność wypróżnienia do końca, ból podczas stosunku czy w podbrzuszu, nietrzymanie moczu, a także uczucie pełności w pochwie, wysuwania narządów lub ocierania o bieliznę.
Co się dzieje, kiedy ściskasz brzuch?
Włodarczyk w swoim wpisie tłumaczy, co dokładnie dzieje się w brzuchu, kiedy ten poddany jest stałemu naciskowi. Opublikowała także krótki film wyjaśniający.
Jeśli używasz gorsetu po porodzie, pasów/gorsetów do treningu czy po prostu wciskasz się w bardzo ciasne spodnie, nieświadomie sobie szkodzisz.
- w jamie brzucha panuje pewne ciśnienie. Spójrz na film – gdy ściśniesz brzuch ciśnienie musi się gdzieś podziać. Przemieszcza się najczęściej ku dołowi, napierając na dno miednicy a w dłuższej perspektywie osłabiając je;
- zaburza się krążenie krwi i limfy – chcesz wyglądać szczupłej a w efekcie twój brzuch wygląda na większy i być może nawet pojawia się na nim cellulit – to efekt obrzęku!
- jeśli urodziłaś dziecko poprzez cesarskie cięcie, uciskanie blizny może spowodować pogrubienie blizny, będzie wyglądała na grubszą, bardziej czerwoną i będzie sztywniejsza;
- mięśnie brzucha powinny rozluźniać się i napinać swobodnie, by zapewniać ciału stabilizację i prawidłowy oddech – ściśnięte nie mogą pełnić swojej funkcji
– wymienia ekspertka.
Warto również pamiętać, że podobne konsekwencje może przynieść stałe wciąganie brzucha. Przestajemy wtedy swobodnie oddychać oraz możemy doprowadzić do zaparć, problemów trawiennych czy nieprawidłowej pracy nerek.
Pani Fizjotrener
Gosia Włodarczyk, czyli Pani Fizjotrener, jest fizjoterapeutką i trenerką personalną kobiet, która w szczególności zajmuje się terapią rozejścia mięśnia prostego brzucha, terapią blizn i terapią dna miednicy. To jedna z najbardziej rozpoznawalnych fizjoterapeutek w sieci. Obecnie jej profil na Instagramie obserwuje ponad 47 tys. osób. Gosia Włodarczyk nie boi się poruszać trudnych tematów i takich, które są uważane za tabu.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

17.01.2021
Siwa przed trzydziestką. „Nie zamierzam robić z siebie pajaca. Tak bym się czuła, gdybym szła na kompromisy odnośnie tego, co można robić ze swoim ciałem”

19.12.2020
Swędzi cię głowa, masz łupież lub wiecznie tłuste włosy? W HelloNoShame o „wstydliwych” przypadłościach związanych z włosami rozmawiamy z trycholog Magdaleną Kanią

17.11.2020
„Czas już wyrzucić z głowy kanon, według którego jedyne dobre piersi to sterczące kulki” – mówi Kasia Kulpa ze Stanikomanii

14.11.2020