Przejdź do treści

Bulgotanie w brzuchu u dzieci i u dorosłych – jakie są przyczyny odgłosów burczenia i przelewania?

brzuch kobiety
Fot. studiovespa / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Bulgotanie w brzuchu, gazy, biegunka. Choć tego typu dolegliwości bywają dość kłopotliwe i krępujące, mogą przydarzyć się każdemu. Jakie są główne przyczyny bulgotania w brzuchu i czy można mu zapobiec?

Głośne bulgotanie w brzuchu może być spowodowane wieloma czynnikami. Bywa wynikiem prawidłowej pracy systemu trawiennego, czasami jednak stanowi objaw niestrawności lub stanu chorobowego. Wyjątkowo niepokojące wydaje się bulgotanie w brzuchu u niemowlaka. Skąd się bierze? Co oznacza bulgotanie w brzuchu u dziecka, a co u dorosłego i kiedy warto skonsultować je z lekarzem?

Przyczyny bulgotania w brzuchu

Odgłosy bulgotania w brzuchu najczęściej związane są z prawidłowymi procesami trawiennymi. W takim przypadku nie stanowią powodu do niepokoju. Podobnie jest w sytuacji, w której burczenie spowodowane jest głodem.

Warto jednak wiedzieć, że bulgotanie w brzuchu po jedzeniu może nasilać się po spożyciu niektórych pokarmów. Należą do nich, m.in. warzywa strączkowe (głównie groch lub fasola), kapusta, brukselka czy brokuły. Dodatkowo objawy mogą wzmóc się po wypiciu napojów gazowanych. Wzdęcia i bulgotanie w brzuchu nie są wtedy groźne, a żeby ich uniknąć, wystarczy wyeliminować z diety dane produkty.

Bulgotanie w brzuchu i gazy mogą jednak pojawić się także w innych sytuacjach. Wpływ na powstawanie tego typu dolegliwości często ma zbyt szybkie jedzenie, które skutkuje połykaniem nadmiernej ilości powietrza. Rozwiązaniem problemu jest wówczas powolne spożywanie pokarmu oraz dokładne gryzienie i przeżuwanie. Z drugiej strony przedłużające się odchodzenie gazów i bulgotanie w brzuchu mogą też świadczyć o poważniejszych przypadłościach wymagających konsultacji lekarza, takich jak stan zapalny jelita grubego czy infekcje bakteryjne jelit lub żołądka.

 

Wypróbuj najwyższej jakości suplementy diety i probiotyki, które zadbają o pracę Twoich jelit. Znajdziesz je w przestrzeni zakupowej HelloZdrowie!

Odporność, Good Aging, Energia, Trawienie, Beauty
Wimin Zestaw z lepszym metabolizmem, 30 saszetek
139,00 zł

Bulgotanie w brzuchu i wodnista biegunka często są objawami zatrucia pokarmowego. W tym przypadku dodatkowe symptomy to ból i wzdęcia. Bulgotanie w brzuchu i biegunka mogą być także spowodowane innymi dolegliwościami żołądkowymi, takimi jak alergie czy nietolerancje pokarmowe (głównie nietolerancja laktozy). Oprócz tego głośne odgłosy są czasami skutkiem nadmiernej aktywności jelit, na którą wpływ może mieć nadmierny stres i stany lękowe. Tego typu dolegliwości pojawiają się również w przypadku wypicia zbyt dużej ilości alkoholu lub przyjmowania niektórych leków.

Czasami kobiety skarżą się też na bulgotanie w brzuchu przed okresem. Związane jest ono z biegunką, której przyczyn należy szukać w zmianach hormonalnych i zespole bolesnego miesiączkowania.

Głośne bulgotanie w brzuchu niekiedy ma poważniejsze przyczyny, do których należą m.in. zapalenie żołądka, choroba wrzodowa, niedrożność jelit czy choroba Leśniowskiego-Crohna. Tego typu schorzenia występują najczęściej w towarzystwie dodatkowych dolegliwości. W związku z tym, jeżeli zaobserwuje się bulgotanie w brzuchu, które utrzymuje się przez dłuższy czas, należy skonsultować się z lekarzem.

Skąd bierze się bulgotanie w brzuchu w ciąży?

Niektóre kobiety skarżą się na bulgotanie w brzuchu w ciąży. Najczęściej związane jest ono z niestrawnością lub z zaburzeniem przepływu treści pokarmowej przez jelita w związku z ich przemieszczeniem przez macicę i nie stanowi powodu do obaw. Co więcej, bulgotanie w brzuchu na początku ciąży jest całkiem naturalne. W tym czasie w organizmie kobiety dochodzi do wielu zmian o podłożu hormonalnym, co może wpływać również na pracę żołądka. W późniejszych miesiącach bulgotanie może też oznaczać coś innego. Na przykład bulgotanie w brzuchu po 14 tygodniu ciąży jest czasami przejawem ruchów malucha.

Z kolei bulgotanie w brzuchu w 9 miesiącu ciąży, wraz z takimi dolegliwościami jak ból i pierwsze skurcze, jest zazwyczaj symptomem nadchodzącego porodu. To znak, że organizm przygotowuje się do wydania na świat dziecka.

Jeżeli jednak bulgotanie w brzuchu w ciąży niepokoi kobietę, powinna skonsultować się z lekarzem. Specjalista przeprowadzi odpowiednią diagnostykę, a także udzieli jej wskazówek dotyczących zdrowego żywienia.

Co oznacza bulgotanie w brzuchu u niemowlaka?

Bulgotanie w brzuchu u noworodka zazwyczaj jest naturalnym procesem związanym z trawieniem. U małego dziecka układ pokarmowy nie jest jeszcze całkiem sprawny, przez co mogą pojawiać się objawy tego typu. Ponadto przyczyną bulgotania w brzuchu może być niewłaściwa dieta matki lub zbyt łapczywe ssanie mleka przez malucha.

Bulgotanie w brzuchu niemowlaka ma zazwyczaj podobne podłoże. Czasami jest też reakcją na niewłaściwe lub zbyt wczesne rozszerzenie diety lub wskazuje na alergię pokarmową.

Jeżeli bulgotanie w brzuchu u dziecka związane jest z takimi objawami, jak płacz czy słabe przybieranie na wadze, należy zasięgnąć opinii lekarza. W takim przypadku konieczne może się okazać wykonanie badań, które pozwolą postawić odpowiednią diagnozę i w razie potrzeby wdrożyć leczenie.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

lek. Jacek Podstolski
lekarz

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Dłonie

Dziewczynce amputowano wszystkie kończyny. Winą błędna diagnoza lekarzy

Jeden z najlepszych szpitali na świecie znajduje się w Krakowie. „Za konsolą robota i chirurg, i chirurżka mają taką samą doskonałość”, mówi prezeska Joanna Szyman

Czy masz obowiązek odwołać wizytę lekarską i co może ci grozić, jeśli tego nie zrobisz? Wyjaśnia prawniczka

Czy masz obowiązek odwołać wizytę lekarską i co może ci grozić, jeśli tego nie zrobisz? Wyjaśnia prawniczka

Największe naukowe odkrycia 2022 roku. Subiektywne zestawienie biotechnologa Dawida Polaka / AdobeStock

Największe naukowe odkrycia 2022 roku. Subiektywne zestawienie biotechnologa Dawida Polaka

Kobieta trzyma w rękach kubek z herbatą. Wlewa do niego miód

Co na zgagę po świętach?

Jedna, "centralna" kolejka sprawi, że szybciej dostaniemy się do specjalistów? Wyjaśniamy, co zakłada nowy projekt ustawy Ministerstwa Zdrowia

Jedna, „centralna” kolejka sprawi, że szybciej dostaniemy się do specjalistów? Wyjaśniamy, co zakłada nowy projekt ustawy Ministerstwa Zdrowia

Jak opanować przetłuszczające się włosy? Kosmetyki i domowa pielęgnacja

Ma 23 lata i pokaźny dorobek naukowy. Poznajcie Wojciecha Nazara, najmłodszego doktora w Polsce!

Ma 23 lata i pokaźny dorobek naukowy. Poznajcie Wojciecha Nazara, najmłodszego doktora w Polsce!

Lek. Ewa Stawiarska: Umniejszanie problemów pacjenta jest słabe i nie pozostawia profesjonalnego wrażenia

Lek. Ewa Stawiarska: Umniejszanie problemów pacjenta jest słabe i nie pozostawia profesjonalnego wrażenia

Wstydziły się puszczać gazy przy swoich partnerach, wylądowały w szpitalu

Wstydziły się puszczać gazy przy swoich partnerach, wylądowały w szpitalu. Teraz apelują: nie popełniajcie naszego błędu

Od 2023 r. pielęgniarki będą miały większe uprawnienia. Co to dla nas oznacza?

Od 2023 r. pielęgniarki będą miały większe uprawnienia. Co to dla nas oznacza?

„Zostało złamane moje prawo do intymności i godności”. Pacjentka opowiada o wizycie u ginekologa, na którą złożyła skargę, a FEDERA apeluje: „Czujesz, że twoje prawa są łamane? Reaguj”

„Zostało złamane moje prawo do intymności i godności”. Pacjentka opowiada o wizycie u ginekologa, na którą złożyła skargę, a FEDERA apeluje: „Czujesz, że twoje prawa są łamane? Reaguj”

cukier

Życie bez cukru. Co się zadzieje, kiedy odstawisz słodkości?

Pulsujący ból głowy – jakie są przyczyny i co przyniesie ulgę?

Szybka utrata wagi – o czym może świadczyć nagłe chudnięcie?

Plaster na ręce

Wynalazek Polaków zdobył Nagrodę Jamesa Dysona 2022! „Inteligentny plaster” medyczną rewolucją

Czy osoba niebędąca lekarzem może zostać ukarana za leczenie ludzi? Wyjaśnia prawniczka Patrycja Pieszczek-Bober

Czy osoba niebędąca lekarzem może zostać ukarana za leczenie ludzi? Wyjaśnia prawniczka Patrycja Pieszczek-Bober

wątroba

Przewlekła choroba, która niszczy ważny narząd. Czym jest marskość wątroby?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Strzykawki i fiolki do badania IGG przy boreliozie

Borelioza IgG – wyjaśniamy, jak interpretować wyniki badania

Ćwiczenia relaksacyjne - sposób na walkę ze stresem dla osób w każdym wieku

Ćwiczenia relaksacyjne – sposób na walkę ze stresem dla osób w każdym wieku

kieliszek wina

5 rzeczy, których nie cierpi twój żołądek

Czym smarować rany przy odbycie? Skuteczne sposoby na hemoroidy

dłonie

Skąd się bierze i co oznacza drętwienie palców u rąk? Wyjaśniamy

Najpopularniejsze

×