Przejdź do treści

Osłona do antykoncepcji. Czy jest niezbędna? Farmaceutka wyjaśnia

Ochrona przy antykoncepcji / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Osłona do antykoncepcji hormonalnej przez niektórych uważana jest za niezbędną – tak jak w przypadku osłony do antybiotyku czy do leków przeciwbólowych. Czy słusznie? Farmaceutka Anna Wyrwas pisze o tym w swoim poście na Instagramie. 

Ochrona do antykoncepcji hormonalnej

„Ośrodki monitorujące działania niepożądane różnych substancji dostają doniesienia o krwawieniach śródcyklicznych od kobiet stosujących jednocześnie antykoncepcję hormonalną i 'osłonkę’, co może sugerować zmniejszone działanie leku.

Oprócz tego nie można wykluczyć, że te zioła nie będą wchodziły w interakcje ze składnikami antykoncepcji hormonalnej. Producent się zabezpiecza, żeby zastosować 2 godziny odstępu między tymi preparatami” – pisze farmaceutka Anna Wyrwas w swoim nowym poście na Instagramie.

Skład osłony do antykoncepcji hormonalnej

Co mamy w składzie takiego suplementu?

„Przede wszystkim wyciągi ziołowe, które teoretycznie mają działać moczopędnie czy wspierająco na pracę wątroby. Pytanie tylko, czy takie niskie dawki, jak np. 30 mg wyciągu z ostryżu, cokolwiek nam dadzą? I jeśli surowiec nie ma standaryzacji, to nie wiemy, ile w nim mamy związków aktywnych, czyli w tym przypadku kurkuminoidów” – odpowiada farmaceutka.

Co warto suplementować przy antykoncepcji hormonalnej?

Jak wyjaśnia farmaceutka, przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej warto przede wszystkim suplementować kwas foliowy, który obecnie jest rekomendowany każdej kobiecie w wieku rozrodczym. Antykoncepcja hormonalna może bowiem zmniejszać stężenie kwasu foliowego w osoczu.

Oprócz tego można rozważyć suplementację witaminami B6 i B12, które również mogą być obniżone u kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną. Pamiętajmy też o wyrównaniu poziomu witaminy D3 i produktach bogatych w kwasy omega-3″ – dodaje mgr Anna Wyrwas.

I wyjaśnia, że nowoczesne pigułki antykoncepcyjne, jeśli są dobrze dobrane, znacznie rzadziej mogą dawać działania niepożądane.

„Tak samo jak jednej pacjentce będzie służyć tabletka dwuskładnikowa, a innej minipigułka. Czasem trzeba kilkakrotnie zmienić preparaty, aby znaleźć ten odpowiedni dla siebie. Więc jeśli was coś niepokoi, pogadajcie ze swoim ginekologiem” – dodaje farmaceutka.

"Nie wzorujcie się na koleżankach i osobach z internetu". Seksuolożka Katarzyna Koczułap radzi, jak wybrać antykoncepcję

Anna Wyrwas – kim jest?

Mgr Anna Wyrwas to farmaceutka i blogerka znana w sieci pod pseudonimem „Będąc Młodym Farmaceutą”. Ekspertka na swoim Instagramie często publikuje inspirujące posty związane ze zdrowiem. Opisuje także anegdoty, absurdy i ciekawostki z życia farmaceutki

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.