Przejdź do treści

Pełna i darmowa procedura in vitro w Warszawie. Otwarcie oddziału już 26 maja!

Kobieta w ciąży przegląda zdjęcia USG | Hello Zdrowie
Dzięki programowi in vitro w Warszawie urodziło się 1800 dzieci / Źródło: Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

W Warszawie zostanie uruchomiony pierwszy w Polsce szpital, w którym kobiety będą mogły skorzystać z pełnej i darmowej procedury in vitro. „W Warszawskim Instytucie Zdrowia Kobiet warszawianki otrzymają bezpłatną pomoc: od chęci zostania mamą do momentu wyjścia z dzieckiem na rękach ze szpitala” – zapowiedział Rafał Trzaskowski.

In vitro za darmo w Warszawie

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski na konferencji poświęconej polityce prorodzinnej miasta zapowiedział uruchomienie pierwszego w Polsce publicznego szpitala, w którym zapewniona zostanie kobietom kompleksowa i całkowicie darmowa procedura in vitro. Placówka będzie działać w Warszawskim Instytucie Zdrowia Kobiet przy ul. Inflanckiej.

„To pierwszy tego typu szpital, w którym taka kompleksowa obsługa będzie wykonywana. Warszawianki otrzymają tu bezpłatną pomoc od chęci zostania mamą do momentu wyjścia z dzieckiem na rękach ze szpitala” – powiedział prezydent stolicy.

Uroczyste otwarcie oddziału in vitro w Warszawskim Instytucie Zdrowia Kobiet nastąpi 26 maja, w Dzień Matki. Jednak na skorzystanie z bezpłatnej procedury in vitro warszawianki będą musiały zaczekać.

„Jeszcze w tym roku rozpoczniemy projekt budowy laboratorium, na co przeznaczymy 4 mln zł, oraz rozpoczniemy procedurę uzyskiwania stosownych zgód poprzedzających realizację pełnej procedury in vitro przez nasz miejski szpital” – podkreślił Trzaskowski.

Małgorzata Rozenek-Majdan / ANDRAS SZILAGYI/MWMEDIA WARSZAWA

Pełne wsparcie leczenia niepłodności

Trzaskowski wyjaśnił, że pełne wsparcie w leczeniu niepłodności dla mieszkanek Warszawy rozpocznie się od pierwszej wizyty u lekarza i obejmować będzie: pełną diagnostykę i leczenie, wszystkie niezbędne badania do procedury in vitro, prowadzenie ciąży, szkołę rodzenia, poród, w tym również cesarskie cięcie, oraz – w razie potrzeby – wsparcie psychologiczne i opiekę nad noworodkiem.

„Wszystkie niezbędne badania procedury in vitro, prowadzenie ciąży, szkołę rodzenia, szczęśliwe rozwiązanie, wsparcie psychologiczne, które jest najbardziej istotne, ponieważ ważne jest to, żeby wspierać młode mamy” – tłumaczył prezydent stolicy.

Trzaskowski poinformował, że do tej pory dzięki programowi in vitro w Warszawie urodziło się 1800 dzieci, a na obecną edycję programu leczenia niepłodności metodą pozaustrojową stołeczny samorząd przeznaczy rekordowe ponad 40 mln zł.

Co ważne, w latach 2023-2025 Warszawa zapewni również bezpłatne zajęcia w szkole rodzenia dla ponad 10 tys. ciężarnych mieszkanek stolicy – łączny koszt programu wyniesie blisko 16 mln zł.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: