Przejdź do treści

Polska „pożyczy” szczepionki pięciu krajom, które pod względem szczepień są w najgorszej sytuacji

Polska "pożyczy" szczepionki pięciu krajom, które pod względem szczepień są w najgorszej sytuacji
Polska "pożyczy" szczepionki pięciu krajom, które pod względem szczepień są w najgorszej sytuacji / Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

19 unijnych krajów, w tym Polska, odda część z 10 milionów dawek szczepionek firmy Pfizer/BioNTech Bułgarii, Chorwacji, Estonii, Łotwie i Słowacji. „Pożyczone” szczepionki wrócą później do naszego kraju, bo jest to doraźna pomoc państwom, które postawiły na najtańsze szczepionki firmy Astra Zeneca.

Problemy pięciu państw

Jak podaje RMF 24, Polska wraz z 18 innymi krajami UE  „pożyczy” szczepionki wyprodukowane przez Pfizer i BioNTech pięciu krajom, które mają problem z ich dostępnością. Na wsparcie może liczyć Bułgaria, Chorwacja, Estonia, Łotwa i Słowacja.

Polska udostępniła tym państwom około 241 tysięcy dawek – czyli tyle, ile przysługiwało nam proporcjonalnie z puli 10 milionów. Szczepionki „pożyczyły” też takie kraje jak Niemcy, Belgia, Francja czy Włochy. Tym sposobem 19 członków UE, którzy wspomogli inne państwa członkowskie w gorszej sytuacji, podzielą między siebie 6 milionów 660 tysięcy dawek. A nie, tak jak miało być to wcześniej – 10 mln – informuje RMF 24.

Będzie zwrot?

„Pożyczone” szczepionki wrócą do naszego kraju. Jest to jedynie doraźna pomoc państwom, które zdecydowały się na najtańsze szczepionki firmy AstraZeneca. Niestety, firma, pomimo obietnic, nie dostarcza preparatów na czas, w wyniku czego Bułgaria, Chorwacja, Estonia, Łotwa i Słowacja mają teraz braki w szczepionkach i poważne problemy z programem szczepień.

Jak podaje RMF 24, otrzymają one swoją część z 10 milionów oraz zebraną od innych krajów pulę 2 854 654 dawek, która zostanie rozdysponowana proporcjonalnie według liczby mieszkańców.


Źrodło: RMF24.pl

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawienia

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.