Przejdź do treści

Pomoc dla kobiet w ciąży i matek. Darmowe podcasty od Fundacji Mlekiem Mamy

matka trzymająca dziecko, pandemia
Pomoc dla kobiet w ciąży i matek. Darmowe podcasty od Fundacji Mlekiem Mamy/iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Jak się przygotować do seksu analnego? Podpowiada Intymistka
Jak się przygotować do seksu analnego? Podpowiada Marlena Jaszczak
Drogi żółciowe – budowa, rola w organizmie, choroby
Odwyk od alkoholu – objawy, jak zacząć, ile trwa, koszt
Kobieta
Wciąż słyszymy o potrzebie suplementacji witaminy B12. Jak ocenić jej realny poziom we krwi?
Nowa mutacja koronawirusa dotarła do Polski. KE szykuje ograniczenia w związku rozprzestrzenianiem się tego i innych nowych wariantów
Nowa mutacja koronawirusa dotarła do Polski. KE szykuje ograniczenia w związku rozprzestrzenianiem się tego i innych nowych wariantów

– Projekt „Covidowy pakiet pomocowy Mlekiem Mamy” jest odpowiedzią na potrzeby kobiet w ciąży i mam małych dzieci w dobie pandemii COVID-19. Chciałyśmy przekazać im rzetelne źródło wiedzy w pigułce: informacje o ciąży i porodzie oraz o karmieniu naturalnym w tym szczególnym czasie – tłumaczy Marlena Świrk z Fundacji Mlekiem Mamy.

Kobiety spodziewające się dziecka oraz matki mają prawo czuć się w dobie pandemii zdezorientowane.

– W pierwszych miesiącach pandemii koronawirusa sytuacja kobiet w okresie okołoporodowym była niepewna. Lekarze mieli za mało danych na temat wirusa. Wiele zaleceń było sprzecznych, a niektóre budziły duże wątpliwości. Brakowało ogólnodostępnych, rzetelnych informacji na temat wpływu koronawirusa na ciążę, poród, zdrowie dziecka i karmienie mlekiem matki, prawdopodobnie stąd stosowane zalecenia były „na wyrost” – opowiada Marlena Świrk.

Karmienie piersią jest bezpieczne

Od marca, czyli od wybuchu epidemii w Polsce, Fundacja Mlekiem Mamy próbuje rozwiać wątpliwości ciężarnych oraz matek. A pytań jest i było mnóstwo. Czy zakażona koronawirusem kobieta powinna urodzić przez cesarskie cięcie? Czy karmiąc piersią niemowlę, zarazi je wirusem? Czy porody rodzinne są możliwe? Czy używanie laktatorów w dobie pandemii jest bezpieczne? Czy zakażona matka może kangurować dziecko? To tylko niektóre z wątpliwości.

– Kobiety ciężarne zaczęły bać się nadchodzącego momentu porodu – nie kryje Marlena Świrk. – Zdawałyśmy sobie sprawę, że poprzez jeden artykuł nie dotrzemy do wszystkich zainteresowanych tematem matek karmiących piersią lub odciągniętym mlekiem. Zależało nam również, aby zwrócić uwagę medyków wspierających kobiety w okresie okołoporodowym, że karmienie piersią jest bezpieczne.

Fundacja Mlekiem Mamy wiedzę dotyczącą bieżących zaleceń czerpała z doniesień medycznych publikowanych m.in. w internetowej bazie danych PubMed. Fundacja współpracuje z Centrum Nauki o Laktacji i w tej kwestii również obie organizacje podjęły wspólne działania. Potem dołączyła Fundacja Bank Mleka Kobiecego, a także położne oraz lekarze różnych specjalizacji. W efekcie powstał nieformalny zespół ekspertów, którego prace koordynowała dr Magdalena Nehring-Gugulska z CNoL.

– Owocem pracy zespołu były wytyczne dotyczące bezpiecznego pozyskiwania mleka, przechowywania, karmienia dzieci w czasie pandemii. Zostały one opublikowane między innymi na portalu Medycyna Praktyczna (mp.pl) oraz na stronie Ministerstwa Zdrowia – wymienia Marlena Świrk.

Cesarskie cięcie u ciężarnej pacjentki w śpiączce farmakologicznej, połączonej do pozaustrojowego utlenowania krwi / Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu

Najważniejsze zagadnienia okołoporodowe tworzą „Covidowy pakiet pomocowy Mlekiem Mamy” – cykl darmowych podcastów publikowanych w każdy wtorek (ostatni zaplanowany jest na pierwszy tydzień stycznia). Wszystkie podcasty dostępne są w internecie.

Podcastów można posłuchać na platformie podcastowej, na stronie Fundacji Mlekiem Mamy oraz na YouTube. Przedsięwzięcie to zostało zrealizowane w ramach Programu „wESpół wspieramy ekonomię społeczną” finansowanego przez UBS i koordynowanego przez BORIS w partnerstwie z MCPS.

Nie izolować noworodka od matki

Marlena Świrk przyznaje, że w dobie pandemii na porodówkach i oddziałach ginekologicznych panuje chaos. Na początku listopada Fundacja Rodzić po Ludzku wysłała pismo do Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego wyrażające sprzeciw wobec zaleceń dotyczących odgórnego rozłączania zakażonych matek z noworodkami na etapie wypisu ze szpitala. Jak zauważa Fundacja Mlekiem Mamy, w wyniku sprzecznych zaleceń i braku wsparcia ze strony personelu medycznego wiele matek jest zmuszonych karmić sztucznym pokarmem. Również Fundacja Rodzić po Ludzku zwraca uwagę, że izolacja matki od dziecka nie sprzyja naturalnemu karmieniu.

– Pomimo zapewnień Ministerstwa Zdrowia w wielu szpitalach noworodki nadal są izolowane od matek i matki nie mają zapewnionego wsparcia ani w karmieniu piersią, ani swoim mlekiem. Mleko matek, o ile je odciągają, często jest wylewane, a dzieci karmione są sztucznie – mówi Świrk.

Fundacja Mlekiem Mamy tłumaczy, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 16 sierpnia 2018 roku w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej na wyposażeniu szpitali powinny znajdować się laktatory.

– W obecnej sytuacji epidemicznej zapewnienie profesjonalnych laktatorów kobietom, które rodzą dzieci i z różnych powodów nie karmią ich bezpośrednio z piersi, powinno być priorytetowym zadaniem w opiece okołoporodowej. Przy czym laktatory te powinny mieć najwyższy stopień bezpieczeństwa w przypadku używania ich przez kobiety chore na COVID-19 – dodaje nasza rozmówczyni. Rozporządzenie to jednak wejdzie w życie dopiero 1 stycznia 2022 roku. – Na razie szpitale nie są przygotowane do spełnienia tego przepisu i nie mają wsparcia finansowego rządu w tej kwestii – sumuje Marlena Świrk.

Zobacz także

Pierwsze suplementy od kobiet dla kobiet

Poznaj WIMIN

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Posłanka Marcelina Zawisza karmiła piersią podczas posiedzenia Komisji Zdrowia w Sejmie. „Te czasy, gdy kobiety ukrywały, że karmią piersią, już minęły” – mówi

Ciężarna z zakupami

Ile kalorii potrzebuje kobieta w danym trymestrze ciąży oraz w trakcie laktacji? Znamy nowe wytyczne!

Kobieta w ciąży

Lekarz Bartosz Fiałek: nie ma wskazań do odroczenia planowania ciąży po przeprowadzonym cyklu szczepień mRNA przeciw COVID-19

Karmienie piersią a szczepienie na COVID-19. Dr Strus zbiera najważniejsze informacje na ten temat

Karmienie piersią a szczepienie na COVID-19. Dr Strus zbiera najważniejsze informacje na ten temat

Dieta matki karmiącej w święta Bożego Narodzenia. Co może, a czego nie powinna jeść kobieta karmiąca piersią? / Getty Images

Dieta matki karmiącej w święta Bożego Narodzenia. Co może, a czego nie powinna jeść kobieta karmiąca piersią?

Kobieta z dzieckiem w górach

W jaki sposób stres wpływa na laktację? Wyjaśnia położna

Kobieta trzyma dziecko na rękach

Karmisz piersią i masz ochotę na seks. Czy możesz brać tabletki antykoncepcyjne? Doktor Łukasz Stelmaszczyk odpowiada

Gaz pieprzowy a karmienie piersią. Mgr farmacji Karolina Morze radzi, co kobieta karmiąca powinna zrobić, jeśli zostanie nim zaatakowana

Gaz pieprzowy a karmienie piersią. Ekspertka radzi, co kobieta karmiąca powinna zrobić, jeśli zostanie nim zaatakowana

Kobieta karmi dziecko, leżąc w łóżku. Ogląda przy tym coś na laptopie

Studentka z zakazem karmienia piersią podczas zajęć online. „Zrób to po zajęciach” – napisał wykładowca

Czym jest odruch kąsania? Dlaczego się pojawia przy karmieniu? Wyjaśnia lekarska Agnieszka Browarska

Czym jest odruch kąsania? Dlaczego się pojawia przy karmieniu? Wyjaśnia lekarka Agnieszka Browarska

Kobieta karmi dziecko piersią

Przystawienie dziecka do piersi – jak je wykonać prawidłowo? Lekarka wyjaśnia, jak ważna jest asymetria

Aleksandra Żebrowska

Aleksandra Żebrowska pokazała, jak karmi piersią. Porusza ważny temat dla świeżo upieczonych mam

bolące piersi podczas karmienia

Kapusta to po porodzie niezbędny produkt w lodówce? Komentuje położna Anna Bulczak

Imbir i cytryna na talerzu

Czy kobieta w ciąży i w trakcie laktacji może jeść imbir? Specjaliści z profilu „Mama ma plan” odpowiadają

kobieta karmi piersią

Karmienie piersią a ciąża. Czy można karmić piersią w ciąży?

Anna Lewandowska

Anna Lewandowska pokazała, jak karmi piersią. „To również bonus dla mamy – często szybszy powrót do formy”

Breast crawl - co to jest i jakie daje korzyści mamie?

Breast crawl – co to jest i jakie daje korzyści mamie?

1 sierpnia to Światowy Dzień Karmienia Piersią. „To świetna okazja, aby przypomnieć: karmienie piersią niesie za sobą korzyści zdrowotne dla matki i dziecka”

1 sierpnia to Światowy Dzień Karmienia Piersią. „To świetna okazja, aby przypomnieć: karmienie piersią niesie za sobą korzyści zdrowotne dla matki i dziecka”

Wklęsłe sutki a karmienie piersią

Wklęsłe sutki – przyczyny. Wklęsłe brodawki a karmienie piersią

Jak odstawić dziecko od piersi? Wyjaśniają "Babki z piersiami"

Jak odstawić dziecko od piersi? Wyjaśniają „Babki z piersiami”

Banki Mleka Kobiecego – jak funkcjonują w czasie pandemii koronawirusa?

Ashley Graham

Ashley Graham pozuje z laktatorem i wspiera matki karmiące

Zabiegi stomatologiczne w ciąży / istock

Ciąża i karmienie piersią a zabiegi stomatologiczne. Tata Stomatolog wymienia fakty i mity, które słyszy w gabinecie

Szczotkowanie piersi / pexels

Certyfikowany Doradca Laktacyjny poleca szczotkowanie piersi. W czym ma to pomóc?

Najpopularniejsze

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Basia Kędzior

Hello My Hero. „Wygląd nie mówi o tym, kim się jest, czy jest się lepszym, czy gorszym. Każdy ma tak samo ważny powód i prawo do życia” – mówi Basia Kędzior, dziewczyna z rybią łuską

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

para w łóżku

Pozycje seksualne, czyli jak urozmaicić seks. Najlepsze pozycje

białe plamy na paznokciach

Białe plamy na paznokciach – co oznaczają i jak się ich pozbyć?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Morsowanie – wady i zalety. Czy naprawdę warto wbiec do lodowatej wody?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Klara Roterska

Klara Roterska: Nikt nie chciał wpisać mi w kartę leczenia słowa „gwałt”, wpisywali „przykre zdarzenie”

Objawy odstawienia alkoholu. Jakie są korzyści z niepicia alkoholu?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?