Przejdź do treści

Popularne mity o recepcie farmaceutycznej. Rozprawiają się z nimi Laura Krumpholz oraz Patrycja Pieszczek-Bober

Farmaceutka w aptece. W ręku trzyma receptę
Popularne mity o recepcie farmaceutycznej. Rozprawia się z nimi prawniczka w ochronie zdrowia/ fot. Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Kiedy pracownik apteki może wypisać nam receptę farmaceutyczną? Jakie leki można wpisać na receptę od farmaceuty? Na te i inne pytania odpowiadają we wspólnym wpisie na Instagramie Patrycja Pieszczek-Bober oraz Laura Krumpholz. Ekspertki wzięły na tapet najpopularniejsze mity na temat recepty farmaceutycznej.

Najpopularniejsze mity na temat recepty farmaceutycznej

Jak czytamy na stronie rządowej, w sytuacji zagrożenia zdrowia można otrzymać lek, którego wydanie wymaga, w normalnych warunkach, uzyskania na niego recepty. W takim przypadku receptę może wypisać farmaceuta, który ma prawo wykonywania zawodu. Jest to tzw. recepta farmaceutyczna na lek ze 100 proc. odpłatnością. Na jej temat urosło jednak wiele mitów.

Rozprawić się z nimi postanowiły Patrycja Pieszczek-Bober – prawniczka w ochronie zdrowia oraz Laura Krumpholz – absolwentka dwóch kierunków magisterskich: farmacji na SUM oraz drug discovery and development na UJCM. Jak zaznaczają ekspertki, nierzadko problem z receptą farmaceutyczną mają również pracownicy aptek.

Specjalistki podkreślają, że recepta farmaceutyczna może być wystawiona w przypadku każdego zagrożenia zdrowia, niekoniecznie życia. W sytuacji, w której zagrożone jest życie chorego, lek można wydać bez recepty. W opisie zasad wystawiania recepty farmaceutycznej na stronie rządowej istnieje również adnotacja o tym, że recepta ta może być wystawiona na jedno najmniejsze opakowanie produktu leczniczego, który jest dopuszczony do obrotu w Polsce.

„Na receptę farmaceutyczną w formie elektronicznej można wystawić leki na maksymalnie 180 dni terapii, na receptę papierową na max. 120 dni terapii. Wyjątek stanowi recepta na antykoncepcję hormonalną, która na receptę papierową może być wypisana na max 60 dni do terapii” – rozwijają temat ekspertki.

I dodają, że nie istnieje regulacja, według której można wypisać receptę na najmniejszą zarejestrowaną dawkę leku.

„Nie ma takiej regulacji i nie było jej również przed zmianą przepisów, które liberalizowały kwestie wystawiania recepty farmaceutycznej. Lek powinien być wydany w dawce skutecznej i bezpiecznej” – wyjaśniają.

tabletki antykoncepcyjne

Jakie leki może wystawić na receptę farmaceuta?

Pieszczek-Bober w swoim wpisie dzielonym z Laurą Krumpholz, autorką profilu w mediach społecznościowych „Nieanegdotycznie”, wyjaśniają również, że farmaceuta nie ma nakazu wypisania recepty na lek, który wcześniej przepisał choremu lekarz.

„Nie ma takiej regulacji. To farmaceuta decyduje, czy dana sytuacja jest zagrożeniem zdrowia i czy wydanie przez niego leku w tej sytuacji jest zasadne. Warto jednak pamiętać, że farmaceuta nie ma uprawnień, by diagnozować pacjenta, więc znaczna większość przypadków to będą recepty na leki, które wcześniej zalecił lekarz” – tłumaczą.

Jak dodają, popularnym mitem jest również stwierdzenie, że receptę można wystawić tylko wtedy, kiedy pacjent „jest w systemie aptecznym”.

„To farmaceuta samodzielnie decyduje, czy przepisanie leku jest zasadne i potrzebne. Dostęp do historii przyjmowanych leków, np. poprzez historię recept realizowanych w danej aptece lub listę recept na IKP, może pomóc w podjęciu decyzji, ale nie jest niezbędne do wystawienia recepty” – piszą.

Ekspertki odniosły się również do stwierdzeń, że na receptę farmaceutyczną nie można wystawić antybiotyków, leków hormonalnych czy przeciwdepresyjnych.

„Recepta farmaceutyczna może być wystawiona na wszystkie produkty lecznicze o kategorii dostępności Rp, z zastrzeżeniem produktów leczniczych zawierających środki odurzające, substancje psychotropowe, o których mowa w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii” – wyjaśniają, dodając – „Wiele leków stosowanych w leczeniu depresji nie znajduje się na liście leków zastrzeżonych. Nie można wydać leków z grupy IV-P (tzw. gwiazdkowych) i kodeiny (grupa II-N), ale pozostałe leki przepisywane na 'normalną’ receptę można wydać”.

Czy lekarz może sprawdzić, czy wykupiłeś lek z recepty? Laura Krumpholz oraz Patrycja Pieszczek-Bober wyjaśniają / istock

Prawo do zdrowia

Za profilem @prawodozdrowia stoi Patrycja Pieszczek-Bober – prawniczka w ochronie zdrowia. Na swoim profilu na Instagramie w przystępny sposób wyjaśnia prawnicze zawiłości związane z medycyną. Pisze m.in o antykoncepcji, szczepieniach czy edukacji seksualnej. Profil @prawodozdrowia obserwuje niemal 40 tys. osób.

Laura Krumpholz, czyli autorka profilu @nieanegdotycznie, jest absolwentką dwóch kierunków magisterskich: farmacji na SUM oraz drug discovery and development na UJCM. Na co dzień pracuje na Wydziale Farmaceutycznym w Krakowie, gdzie robi doktorat z farmakokinetycznego modelowania matematycznego przenikania leków do stosowania na skórę. By nie stracić kontaktu z zawodem i problemami pacjentów, przynajmniej raz w miesiącu pracuje w aptece na godziny.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Laura Krumpholz (@nieanegdotycznie)

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Kobieta siedzi na kanapie. Jest przykryta kocem, w ręce ma telefon.

Ministerstwo Zdrowia: „W sezonie infekcji grypowych korzystajmy z TPK”

W Polsce wciąż brakuje wielu ważnych leków. Rząd ma pomysł, jak sobie z tym poradzić

W Polsce wciąż brakuje wielu ważnych leków. Rząd ma pomysł, jak sobie z tym poradzić

Od dziś czekają nas ważne zmiany w aptekach. Mogą pojawić się problemy z receptami

Od 1 grudnia czekają nas ważne zmiany w aptekach. Mogą pojawić się problemy z receptami

Czy lekarz może sprawdzić, czy wykupiłeś lek z recepty? Laura Krumpholz oraz Patrycja Pieszczek-Bober wyjaśniają / istock

Lekarz może sprawdzić, czy wykupiłeś lek z recepty? Laura Krumpholz oraz Patrycja Pieszczek-Bober wyjaśniają

istockphoto.com

Top 5 leków bez recepty, których lepiej nie łączyć z alkoholem

Ile ważna jest recepta? Czym różni się recepta papierowa od e-recepty?

Szczepionka

Na grypę zaszczepimy się w aptekach. Sejm przegłosował ustawę

Popularny lek na nadciśnienie wycofany z obrotu

GIF ostrzega: popularny lek na nadciśnienie wycofany z obrotu

Farmaceutka stanowczo o dacie ważności leków: szacować to można sobie wydatki na zakupy, a nie moc przeterminowanego leku

Farmaceutka stanowczo o dacie ważności leków: szacować to można sobie wydatki na zakupy, a nie moc przeterminowanego leku

Polipragmazja – przyczyny i skutki stosowania wielu leków

tabletki antykoncepcyjne

Położne i pielęgniarki mogą przedłużać recepty na antykoncepcję – przypomina FEDERA

Interakcje leków - czego nie powinniśmy łączyć z innymi lekami, żywnością lub alkoholem?

Interakcje leków – czego nie powinniśmy łączyć z innymi lekami, żywnością lub alkoholem?

Idziesz na badania albo do lekarza po receptę. Jakie masz prawa jako pacjentka?

„Na przeziębienie i grypę antybiotyk nie zadziała”. Farmaceutka relacjonuje, co dzieje się w aptekach w sezonie infekcyjnym

Stosowanie leków / istockphoto.com

Gdy informacje w ulotce nie zgadzają się z zaleceniami lekarza. Wszystko, co powinnaś wiedzieć na temat informacji zawartych w ulotce

Recepty papierowe i e-recepty

Recepty papierowe i e-recepty. Wszystko co powinnaś o nich wiedzieć

Czy zamiennik leku zawsze jest bezpieczny? Na co zwracać uwagę przy szukaniu zamiennika? Wyjaśnia internistka

Laktoferyna a niedobór żelaza.

Laktoferyna a niedobór żelaza. Farmaceutka tłumaczy, dlaczego warto ją łączyć z preparatami żelaza

istockphoto.com

„Dzień dobry, poproszę to, co reklamuje Mostowiakowa”, czyli co można usłyszeć w aptece?

kolorowe kapsułki

„Najgorszym asortymentem w aptece są słodycze udające leki”. Farmaceutka krytycznie o preparatach dla dzieci

Lekarz daje pacjentowi receptę

Polską e-receptę już niedługo zrealizujesz w krajach Unii Europejskiej

farmaceutka rozmawia z klientem

Rolą farmaceuty nie jest tylko wydawanie leków. Ruszyła kampania „Po pierwsze farmaceuta”

Kolejka osób w aptece

Walka z podrabianiem leków. „Dyrektywa Fałszywkowa” weszła w życie

Farmaceutka w aptece / istockphoto

E-recepty od stycznia realizowane w polskich aptekach