Przejdź do treści

Popularne mity o recepcie farmaceutycznej. Rozprawiają się z nimi Laura Krumpholz oraz Patrycja Pieszczek-Bober

Farmaceutka w aptece. W ręku trzyma receptę
Popularne mity o recepcie farmaceutycznej. Rozprawia się z nimi prawniczka w ochronie zdrowia/ fot. Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Kiedy pracownik apteki może wypisać nam receptę farmaceutyczną? Jakie leki można wpisać na receptę od farmaceuty? Na te i inne pytania odpowiadają we wspólnym wpisie na Instagramie Patrycja Pieszczek-Bober oraz Laura Krumpholz. Ekspertki wzięły na tapet najpopularniejsze mity na temat recepty farmaceutycznej.

Najpopularniejsze mity na temat recepty farmaceutycznej

Jak czytamy na stronie rządowej, w sytuacji zagrożenia zdrowia można otrzymać lek, którego wydanie wymaga, w normalnych warunkach, uzyskania na niego recepty. W takim przypadku receptę może wypisać farmaceuta, który ma prawo wykonywania zawodu. Jest to tzw. recepta farmaceutyczna na lek ze 100 proc. odpłatnością. Na jej temat urosło jednak wiele mitów.

Rozprawić się z nimi postanowiły Patrycja Pieszczek-Bober – prawniczka w ochronie zdrowia oraz Laura Krumpholz – absolwentka dwóch kierunków magisterskich: farmacji na SUM oraz drug discovery and development na UJCM. Jak zaznaczają ekspertki, nierzadko problem z receptą farmaceutyczną mają również pracownicy aptek.

Specjalistki podkreślają, że recepta farmaceutyczna może być wystawiona w przypadku każdego zagrożenia zdrowia, niekoniecznie życia. W sytuacji, w której zagrożone jest życie chorego, lek można wydać bez recepty. W opisie zasad wystawiania recepty farmaceutycznej na stronie rządowej istnieje również adnotacja o tym, że recepta ta może być wystawiona na jedno najmniejsze opakowanie produktu leczniczego, który jest dopuszczony do obrotu w Polsce.

„Na receptę farmaceutyczną w formie elektronicznej można wystawić leki na maksymalnie 180 dni terapii, na receptę papierową na max. 120 dni terapii. Wyjątek stanowi recepta na antykoncepcję hormonalną, która na receptę papierową może być wypisana na max 60 dni do terapii” – rozwijają temat ekspertki.

I dodają, że nie istnieje regulacja, według której można wypisać receptę na najmniejszą zarejestrowaną dawkę leku.

„Nie ma takiej regulacji i nie było jej również przed zmianą przepisów, które liberalizowały kwestie wystawiania recepty farmaceutycznej. Lek powinien być wydany w dawce skutecznej i bezpiecznej” – wyjaśniają.

tabletki antykoncepcyjne

Jakie leki może wystawić na receptę farmaceuta?

Pieszczek-Bober w swoim wpisie dzielonym z Laurą Krumpholz, autorką profilu w mediach społecznościowych „Nieanegdotycznie”, wyjaśniają również, że farmaceuta nie ma nakazu wypisania recepty na lek, który wcześniej przepisał choremu lekarz.

„Nie ma takiej regulacji. To farmaceuta decyduje, czy dana sytuacja jest zagrożeniem zdrowia i czy wydanie przez niego leku w tej sytuacji jest zasadne. Warto jednak pamiętać, że farmaceuta nie ma uprawnień, by diagnozować pacjenta, więc znaczna większość przypadków to będą recepty na leki, które wcześniej zalecił lekarz” – tłumaczą.

Jak dodają, popularnym mitem jest również stwierdzenie, że receptę można wystawić tylko wtedy, kiedy pacjent „jest w systemie aptecznym”.

„To farmaceuta samodzielnie decyduje, czy przepisanie leku jest zasadne i potrzebne. Dostęp do historii przyjmowanych leków, np. poprzez historię recept realizowanych w danej aptece lub listę recept na IKP, może pomóc w podjęciu decyzji, ale nie jest niezbędne do wystawienia recepty” – piszą.

Ekspertki odniosły się również do stwierdzeń, że na receptę farmaceutyczną nie można wystawić antybiotyków, leków hormonalnych czy przeciwdepresyjnych.

„Recepta farmaceutyczna może być wystawiona na wszystkie produkty lecznicze o kategorii dostępności Rp, z zastrzeżeniem produktów leczniczych zawierających środki odurzające, substancje psychotropowe, o których mowa w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii” – wyjaśniają, dodając – „Wiele leków stosowanych w leczeniu depresji nie znajduje się na liście leków zastrzeżonych. Nie można wydać leków z grupy IV-P (tzw. gwiazdkowych) i kodeiny (grupa II-N), ale pozostałe leki przepisywane na 'normalną’ receptę można wydać”.

Czy lekarz może sprawdzić, czy wykupiłeś lek z recepty? Laura Krumpholz oraz Patrycja Pieszczek-Bober wyjaśniają / istock

Prawo do zdrowia

Za profilem @prawodozdrowia stoi Patrycja Pieszczek-Bober – prawniczka w ochronie zdrowia. Na swoim profilu na Instagramie w przystępny sposób wyjaśnia prawnicze zawiłości związane z medycyną. Pisze m.in o antykoncepcji, szczepieniach czy edukacji seksualnej. Profil @prawodozdrowia obserwuje niemal 40 tys. osób.

Laura Krumpholz, czyli autorka profilu @nieanegdotycznie, jest absolwentką dwóch kierunków magisterskich: farmacji na SUM oraz drug discovery and development na UJCM. Na co dzień pracuje na Wydziale Farmaceutycznym w Krakowie, gdzie robi doktorat z farmakokinetycznego modelowania matematycznego przenikania leków do stosowania na skórę. By nie stracić kontaktu z zawodem i problemami pacjentów, przynajmniej raz w miesiącu pracuje w aptece na godziny.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Laura Krumpholz (@nieanegdotycznie)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.