Przejdź do treści

Na grypę zaszczepimy się w aptekach. Sejm przegłosował ustawę

Szczepionka
Na grypę zaszczepimy się w aptekach. Sejm przegłosował ustawę/ Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Już niedługo na grypę zaszczepimy się w aptekach. Sejm przegłosował ustawę, dzięki której farmaceuci będą mogli teraz kwalifikować i szczepić przeciwko grypie. To duża zmiana, która ma odciążyć placówki medyczne. 

Szczepienia na grypę w aptekach

17 listopada 2021 r. Sejm przyjął senackie poprawki do ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Dzięki temu na grypę już w najbliższym czasie będziemy mogli zaszczepić się w aptekach. O prawo do wykonywania szczepień na wzór francuski czy brytyjski środowisko farmaceutów walczyło od dawna. Obecnie w aptekach można zaszczepić się na COVID-19.

Do tej pory szczepienia ochronne mogli przeprowadzić lekarze, felczerzy, pielęgniarki, położne i higienistki szkolne, posiadający wymagane uprawnienia i kwalifikacje. Dzięki nowelizacji do tego grona dołączą także farmaceuci, fizjoterapeuci, diagności laboratoryjni i lekarze dentyści.

Szczepienia na grypę w aptekach sprawnie funkcjonują od lat w wielu europejskich państwach. Farmaceuci szczepią już m.in. w Grecji, Francji, Portugalii czy Szwajcarii. Z sukcesem w aptece można zaszczepić się również w Irlandii, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Danii, w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Australii.

Szczepienie na grypę / istockphoto.com

Kiedy zaszczepimy się w aptece?

Ustawa w kolejnym procesie legislacyjnym zostanie skierowana do Prezydenta, który może ją podpisać, odrzucić lub zgłosić do Trybunału Konstytucyjnego. Jeśli głowa państwa wybierze opcję pierwszą, ustawa zostanie opublikowana w Dzienniku Ustaw i wejdzie w życie następnego dnia.

Nie wiadomo jednak, jakie wytyczne będą musieli spełnić farmaceuci, by móc przeprowadzić szczepienie w aptece. Minister zdrowia określi je dopiero w osobnym rozporządzeniu.

Szczepionka na grypę

Szczepionkę na grypę przyjmuje się od jednego do trzech miesięcy przed sezonem grypowym. Wirus nieustannie podlega mutacjom, dlatego też każdego roku podaje się nową szczepionkę. W ciągu siedmiu dni od zaszczepienia powinna pojawić się w organizmie odpowiednia liczba przeciwciał, która z reguły utrzymuje się przez rok.

Lekarze szczepionkę przeciw grypie polecają głównie pacjentom z tzw. grupy ryzyka. Chodzi tu o:

  • dzieci do 4. roku życia,
  • osoby starsze (po 50. roku życia),
  • osoby z przewlekłymi schorzeniami,
  • osoby z osłabionym układem immunologicznym,
  • pracowników ośrodków medycznych.

Szczepienia przeciw grypie rekomenduje się również kobietom, które podczas najbliższego sezonu epidemicznego będą w ciąży. Powinny rozważyć ją również osoby bliskie pacjentom z grupy ryzyka. Kobiety w ciąży oraz matki karmiące mogą swobodnie się szczepić, ponieważ podawany preparat nie zawiera „żywych” wirusów, dzięki czemu nie istnieje ryzyko zarażenia dziecka. Szczepionka rekomendowana jest zwłaszcza w II i III trymestrze ciąży, jeśli przypada on na sezon grypowy.

Szczepienie przeciw grypie nigdy nie jest przyczyną grypyTo tzw. szczepionka inaktywowana, w której znajdują się jedynie części martwego wirusa, niepotrafiące się rozmnażać.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.