Przejdź do treści

Od 1 grudnia czekają nas ważne zmiany w aptekach. Mogą pojawić się problemy z receptami

Od dziś czekają nas ważne zmiany w aptekach. Mogą pojawić się problemy z receptami
Od dziś czekają nas ważne zmiany w aptekach. Mogą pojawić się problemy z receptami/ iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Masz w planach wykupienie leków na receptę? Przygotuj się na to, że 1 grudnia możesz mieć z tym problemy. Powód? Zmiany w systemie. Czego dokładnie będą dotyczyć? Wyjaśniamy.

Problemy z realizacją recept

Początek grudnia może okazać się trudny dla aptek oraz pacjentów i pacjentek realizujących recepty. Wszystko przez ważną zmianę, która właśnie wchodzi w życie. Od teraz w momencie, kiedy w systemie widnieje błędny numer PESEL farmaceuty, który zajmuje się realizacją recepty, albo w ogóle go nie ma, pacjent/ka może nie otrzymać potrzebnego leku.

Co to oznacza w praktyce? Jak wyjaśnia portal mgr.farm, od 1 grudnia 2022 roku brak numeru PESEL w danych farmaceuty w Centralnym Rejestrze Farmaceutów (CRF) przejdzie z reguły walidacyjnej „ostrzeżenie” w regułę „błąd”.

„To z kolei spowoduje brak możliwości realizacji recepty poprzez niemożność wygenerowania DRR przez farmaceutę z brakującym lub błędnym numerem PESEL w Centralnym Rejestrze Farmaceutów (CRF). Farmaceuci nie będą mogli też w takiej sytuacji wystawiać recept pro auctore i pro familia” – dodaje portal.

Czy lekarz może sprawdzić, czy wykupiłeś lek z recepty? Laura Krumpholz oraz Patrycja Pieszczek-Bober wyjaśniają / istock

Kolejna zmiana

Brak numeru PESEL aptekarza czy aptekarki w systemie to niejedyna przeszkoda, która może stać na drodze do zrealizowania recepty. W związku ze zmianami będzie możliwe też sprawdzenie, czy farmaceuta/tka ma prawo do wykonywania zawodu.

System zweryfikuje, czy numer NPWZ (numer prawa wykonywania zawodu) aptekarza czy aptekarki istnieje w Centralnym Wykazie Pracowników Medycznych (CWPM). Zweryfikuje również, czy numer ten jest aktywny we wspomnianym wykazie.

„Farmaceuta wystawiający dokument realizacji musi mieć aktywne prawo wykonywania zawodu na datę wystawienia dokumentu (NPWZ z dokumentu występuje w CWPM i jest aktywne)” – przypomina Centrum e-Zdrowia.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.