Przejdź do treści

„Jestem osobą, która przeżyła napaść na tle seksualnym”. Kongresmenka o strachu w czasie szturmu na Kapitol

Alexandria Ocasio-Cortez / gettyimages
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Alexandria Ocasio-Cortez, kongresmenka z USA, opowiedziała o tym, jak w czasie szturmu na Kapitol ukrywała się w łazience swojego biura. Bała się tym bardziej, że w przeszłości doświadczyła przemocy seksualnej. „Myślałam, że umrę” – powiedziała.

Kongresmenka o przemocy seksualnej

Alexandria Ocasio-Cortez, członkini Izby Reprezentantów z ramienia Partii Demokratycznej, była jedną z przeciwniczek politycznych Donalda Trumpa. Gdy więc 6 stycznia 2021 roku zwolennicy Trumpa wtargnęli na Kapitol, Ocasio-Cortez ze strachu ukryła się w swojej łazience. Stamtąd słyszała mężczyzn, którzy krzyczeli: „Gdzie ona jest? Gdzie ona jest?”.

„Myślałam, że umrę” – powiedziała kongresmenka.

Ocasio-Cortez dodała, że niektóre osoby mówią, by po szturmie na Kapitol wzięła się w garść i ruszyła dalej. Z tego powodu kongresmenka czuje frustrację. Rady innych porównała do tych, które słyszą niektóre osoby doświadczone przemocą seksualną.

„Ci ludzie mówią nam, żebyśmy poszli do przodu, że to nic wielkiego, że powinniśmy o tym zapomnieć. Czasami wręcz sugerują, że powinniśmy przeprosić. To są te same taktyki, które stosują sprawcy napaści. Sama jestem osobą, która przeżyła napaść na tle seksualnym. Nie mówiłam tego wielu osobom, jednak gdy przeżywamy kolejną traumę, nakładają się one na siebie” – mówiła kongresmenka.

istockphoto.com

Nikt nie chce być ofiarą

Ocasio-Cortez dodała, że trudno mówić o swoich trudnych doświadczeniach „w świecie, w którym ludzie nieustannie starają się podważać twoje przeżycia albo sugerują, że kłamiesz”.

„Nie chcesz przyznać, że byłaś osobą, która doświadczyła przemocy, bo nie chcesz być 'ofiarą’, prawda?” – zapytała w swoim wystąpieniu.

Atak na Kapitol

6 stycznia, podczas ataku na Kapitol, zginęło pięć osób, w tym jeden policjant. Do tej pory oskarżono 150 osób, niektórym grozi nawet do 20 lat pozbawienia wolności. Jednym z oskarżonych jest Garret Miller, który nie tylko nielegalnie wdarł się do siedziby Kongresu, ale i zastraszał Ocasio-Cortez. Usprawiedliwiał się, że „wykonywał rozkazy prezydenta Donalda Trumpa”.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: