3 min.
„Sama jestem osobą, która przeżyła napaść na tle seksualnym”. Kongresmenka opowiedziała o strachu, jaki czuła w czasie szturmu na Kapitol

Alexandria Ocasio-Cortez / gettyimages
Najnowsze
07.03.2021
Wystarczy jedna dawka szczepionki przeciw COVID-19? „To poruszanie się na ślepo” – oceniają naukowcy
07.03.2021
Na Węgrzech szczepią pięcioma preparatami przeciw COVID-19. Właśnie padł rekord zakażeń
06.03.2021
Mary Komasa choruje na endometriozę. „Poziom bólu, z jakim się zmagamy, jest nie do opisania”
06.03.2021
Europejska Agencja Leków zatwierdziła do użytku nowy lek na COVID-19. „Przynosi nadzieję”
06.03.2021
Dlaczego szczytujemy? I czy orgazmy mają znaczenie? Mamy fragment książki „Dużo orgazmów proszę”
Alexandria Ocasio-Cortez, kongresmenka z USA, opowiedziała o tym, jak w czasie szturmu na Kapitol ukrywała się w łazience swojego biura. Bała się tym bardziej, że w przeszłości doświadczyła przemocy seksualnej. „Myślałam, że umrę” – powiedziała.
Kongresmenka o przemocy seksualnej
Alexandria Ocasio-Cortez, członkini Izby Reprezentantów z ramienia Partii Demokratycznej, była jedną z przeciwniczek politycznych Donalda Trumpa. Gdy więc 6 stycznia 2021 roku zwolennicy Trumpa wtargnęli na Kapitol, Ocasio-Cortez ze strachu ukryła się w swojej łazience. Stamtąd słyszała mężczyzn, którzy krzyczeli: „Gdzie ona jest? Gdzie ona jest?”.
„Myślałam, że umrę” – powiedziała kongresmenka.
Ocasio-Cortez dodała, że niektóre osoby mówią, by po szturmie na Kapitol wzięła się w garść i ruszyła dalej. Z tego powodu kongresmenka czuje frustrację. Rady innych porównała do tych, które słyszą niektóre osoby doświadczone przemocą seksualną.
„Ci ludzie mówią nam, żebyśmy poszli do przodu, że to nic wielkiego, że powinniśmy o tym zapomnieć. Czasami wręcz sugerują, że powinniśmy przeprosić. To są te same taktyki, które stosują sprawcy napaści. Sama jestem osobą, która przeżyła napaść na tle seksualnym. Nie mówiłam tego wielu osobom, jednak gdy przeżywamy kolejną traumę, nakładają się one na siebie” – mówiła kongresmenka.
Nikt nie chce być ofiarą
Ocasio-Cortez dodała, że trudno mówić o swoich trudnych doświadczeniach „w świecie, w którym ludzie nieustannie starają się podważać twoje przeżycia albo sugerują, że kłamiesz”.
„Nie chcesz przyznać, że byłaś osobą, która doświadczyła przemocy, bo nie chcesz być ‚ofiarą’, prawda?” – zapytała w swoim wystąpieniu.
Atak na Kapitol
6 stycznia, podczas ataku na Kapitol, zginęło pięć osób, w tym jeden policjant. Do tej pory oskarżono 150 osób, niektórym grozi nawet do 20 lat pozbawienia wolności. Jednym z oskarżonych jest Garret Miller, który nie tylko nielegalnie wdarł się do siedziby Kongresu, ale i zastraszał Ocasio-Cortez. Usprawiedliwiał się, że „wykonywał rozkazy prezydenta Donalda Trumpa”.
Udostępnij
Zobacz także

„Bo to, że na przykład facet bije żonę, nie zawsze wynika z tego, że jest złym człowiekiem, może nie umie sobie radzić z emocjami” – o toksycznych relacjach mówi psycholożka Edyta Zając

„Nie chcę iść do więzienia, bo mówię o przemocy”. Wraz z Mają Staśko chcemy sprawiedliwości dla zgwałconej Katarzyny

„Ofiary gwałtu są zawsze winne. Kiedy okazują emocje, słyszą, że są zbyt emocjonalne. Kiedy ich nie okazują, że nic się nie stało” – mówi aktywistka Maja Staśko
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

07.03.2021
Katarzyna Tubylewicz: Samotność wybrana to przyjemna osobność, luksus uwolnienia się od międzyludzkich zobowiązań, to oddech i poczucie wolności

05.03.2021
Paulina Łopatniuk, patomorfolożka: „Wszystko, co żywe, może nowotworzyć”

03.03.2021
„Trudno sobie wyobrazić lepszą i czulszą kochankę niż kobieta wysoko wrażliwa” – mówi psycholożka Katarzyna Kucewicz

01.03.2021