Przejdź do treści

„Dlaczego te kobiety są grube?” – pyta trenerka personalna Marta Stoberska. Jej odpowiedź może cię zaskoczyć

"Dlaczego te kobiety są grube?" - pyta trenerka personalna Marta Stoberska
"Dlaczego te kobiety są grube?" - pyta trenerka personalna Marta Stoberska/ Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Zdarza ci się oceniać osoby z nadwagą albo otyłością? Czasami zastanawiasz się na głos, dlaczego są „takie grube”? A może często słyszysz takie komentarze wśród osób ze swojego otoczenia? „Koniecznie przeczytaj te historie… Niestety są to historie prawdziwe, a ja na potrzeby zachowania prywatności zmieniłam imiona bohaterek…” – pisze na swoim profilu na Instagramie Marta Stoberska.

Dlaczego jest „gruba”?

„Tak. Wiem. Przegięłam z tym nagłówkiem, ale NIESTETY tak często komentuje się wygląd kobiety, która właśnie minęła cię w wagonie metra” – pisze trenerka personalna, wyjaśniając dlaczego swój post zatytułowała „Dlaczego te kobiety są grube?”.

Tymczasem za każdą taką „grubą kobietą” kryje się inna historia, często bardzo trudna. Niektóre z nich przytacza na swoim profilu na Instagramie Marta Stoberska. To właśnie do ich przeczytania zachęca ekspertka:

  1. Oto Marta. Marta ma 25 lat. Studiuje dwa kierunki, jednocześnie pracując na etacie. W weekendy jedyne, na co ma ochotę, to zjeść coś dobrego, bo w tygodniu nie ma na to czasu. Marta ma insulinooporność, ale jeszcze o tym nie wie. Dowie się, kiedy po raz kolejny zakończy dietę, po której nie widziała efektów” – pisze Stoberska.
  2. Oto Marzena. Marzena choruje na depresję, ale jeszcze tego nie wie. Marzena odeszła od przemocowego faceta i jeszcze nie odkryła, że zajada emocje, jakie kumulują się w niej, gdy ogląda zdjęcia swojego ex. Stara się jeść zdrowo, ale kompulsywne objadanie się psuje całe jej starania o trzymanie zdrowych nawyków w ryzach” – oto druga historia z życia wzięta.
  3. Oto Ania. Ania pracuje jako pielęgniarka. Miewa dyżury po kilkanaście godzin. Je w nocy, śpi w dzień i na odwrót. Jej organizm jest obecnie w trybie 'przetrwania’, bo z racji braków kadrowych coraz mniej jest rąk do pracy w ochronie zdrowia. Jedyne, na co ma siłę, to jedzenie i spanie, wtedy, kiedy nie ma dyżurów” – pisze trenerka.
Kobieta przegląda się w lustrze

Chcesz pomóc? Nie oceniaj

Na pytanie o to, dlaczego jakaś kobieta jest „gruba”, nie ma jednoznacznej i prostej odpowiedzi. Możliwe powody wylicza w swoim poście Marta Stoberska:

„Bo nie ma siły.
Bo nie wie jak się zorganizować.
Bo nie ma wiedzy merytorycznej.
Bo nie ma czasu.
Bo jest chora.
Bo obecnie jej zdrowie szwankuje w nieco innym tego słowa znaczeniu”.

Trenerka personalna dodaje, że jej wpis nie ma na celu „usprawiedliwiania” otyłości. Motywacja, która nią kierowała, była zupełnie inna.

„Chcę ci tylko uświadomić, że ludzie bardzo często chcą zmiany, ale są obecnie na takim etapie swojego życia, że nie pociągną treningu, motywacji ani gotowania sobie posiłków. Więc jeśli chcesz pomóc, NIE OCENIAJ WYGLĄDU” – apeluje Stoberska.

Jak podkreśla, jest wiele rzeczy, które możemy zrobić zamiast osądzania drugiej osoby – a przyniosą o wiele lepsze efekty. Według niej możemy np. coś jej ugotować, wesprzeć ją słowem, zająć się dziećmi, powiedzieć „dobrze sobie radzisz” albo pomóc znaleźć psychologa lub innego specjalistę.

„A zobaczysz, że zadzieje się magia” – pisze ekspertka.

Zmobilizuj się z Martą

Marta Stoberska jest trenerką personalną z międzynarodową akredytacją REPs. W mediach społecznościowych promuje zdrowy stosunek do ciała. Zasłynęła ciałopozytywną akcją „Te dupy są prawdziwe”. Stworzyła też otwartą grupę na Facebooku „ZMOBILIZOWANE”.

Jej profil na Instagramie o nazwie „Zmobilizuj się z Martą” śledzi ponad 12 tys. osób. Trenerka uświadamia na nim, że piękne ciało to nie wszystko. Liczy się przede wszystkim zdrowie.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

„Świat wydaje się po prostu bezbarwny”. Milena Wojnarowska wyjaśnia, czym jest anhedonia i dlaczego nie wolno jej bagatelizować

Brain zaps, czyli wyładowania w mózgu. Mogą się pojawić, gdy odstawisz antydepresanty

"Osoby poddawane od najmłodszych lat dietom odchudzającym łączy pewien syndrom" - pisze Agata Głyda

„Osoby poddawane od najmłodszych lat dietom odchudzającym łączy pewien syndrom. Bardzo cierpią, lecz nikt o tym nie wie” – pisze Agata Głyda

„Latałam z wywieszonym jęzorem, nie lubiłam siebie i jeszcze sobie dowalałam, że jestem beznadziejna”. O wychodzeniu z depresji i pracoholizmu opowiada Dagny Kurdwanowska

Lęk separacyjny – u dzieci, niemowląt i dorosłych. Co to jest?

Najnowsze odkrycie pozwoli zdiagnozować depresję poporodową, gdy kobieta jest jeszcze w ciąży? Wystarczy do tego badanie krwi / gettyimages

Najnowsze odkrycie pozwoli zdiagnozować depresję poporodową, gdy kobieta jest jeszcze w ciąży? Wystarczy do tego badanie krwi

Selena Gomez szczerze o swojej walce o zdrowie psychiczne. „Jestem wdzięczna, że żyję” / gettyimages

Selena Gomez szczerze o swojej walce o zdrowie psychiczne. „Jestem wdzięczna, że żyję”

Czy „depresja klimatyczna” istnieje? „Katastrofy pogodowe mogą poskutkować dużym kryzysem zdrowia psychicznego”

Depresja sezonowa

Ciemno, zimno i smutno, czyli depresja sezonowa. „To nie jest zwykła jesienna chandra” – podkreśla Milena Wojnarowska. Jak odróżnić oba te stany?

Bożydar Iwanow: „To choroba, z którą się cały czas zmagam. Cały czas jestem w leczeniu, jestem w terapii”

Dlaczego depresja powraca i jak temu zapobiegać? Wyjaśnia psycholożka Milena Wojnarowska

Dlaczego depresja powraca i jak temu zapobiegać? Wyjaśnia psycholożka Milena Wojnarowska

„Szczepionka przeciw otyłości”? Niedługo będzie dostępna w Wielkiej Brytanii

„Szczepionka przeciw otyłości” niedługo będzie dostępna w Wielkiej Brytanii

„Prób samobójczych jest znacznie więcej wśród kobiet niż mężczyzn” – mówi dr Halszka Witkowska, suicydolog i pomysłodawczyni projektu „Życie Warte Jest Rozmowy”

„Jeśli mam ochotę na seks, to nie mogę mieć depresji”. Najwyższy czas obalić często powtarzane mity

Filofobia – gdy miłość wywołuje atak paniki. Jakie są przyczyny strachu przed zakochaniem? 

Bullying – czym jest? Jakie są przyczyny, skutki i skala bullyingu i cyberbullyingu

"Żartujesz z kolegi, który nagle przytył 40 kg. Który z was jest świnią?" - pyta dr Damian Parol

„Żartujesz z kolegi, który nagle przytył 40 kg. Który z was jest świnią?” – pyta dr Damian Parol

Kampania "Nie osądzaj" MZ / mat. prasowe

„Nie osądzaj. Wspieraj osoby w kryzysie psychicznym. Zobacz człowieka” – mówią Julia Wróblewska i Sebastian Karpiel-Bułecka. Nowe spoty MZ powinien zobaczyć każdy z nas

„Ludzie się boją, że inflacja za chwilę sprawi, że zniknie nasze życie. To, które dzisiaj znamy”. O jej wpływie na nasze zdrowie psychiczne mówi psychoterapeutka Renata Składanek

„Osoby, które są w stanie poświęcić wszystko, żeby osiągnąć cel, a przy tym są perfekcjonistyczne, mogą doświadczać depresji maskowanej”. O „korpoosobowości” mówi psycholożka Katarzyna Kawka

Kobieta przegląda się w lustrze

Co widzimy w lustrze? Porównujemy, jak oceniają siebie kobiety i mężczyźni

Klątwa MONW, czyli otyłość, której nie widać. Jak ją rozpoznać i jak z nią walczyć, mówi Klaudia Wiśniewska, dietetyczka

„Żeby pojawiło się wypalenie, wcześniej musiał wybuchnąć pożar. Wypalenie, depresja i zmęczenie to nie synonimy” – mówi Paulina Koszut

sen

5 rzeczy, które dzieją się z tobą, kiedy bardzo mało śpisz