Przejdź do treści

Seks w ciąży. Czy jest niebezpieczny dla zdrowia? Odpowiada położna Natalia Korzeniowska

Seks w ciąży. Czy jest niebezpieczny dla zdrowia? Odpowiada położna Natalia Korzeniowska
Seks w ciąży. Czy jest niebezpieczny dla zdrowia? Odpowiada położna Natalia Korzeniowska / Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

W ciąży lepiej dmuchać na zimne i robić wszystko, by doprowadzić do szczęśliwego zakończenia ciąży. Czy na wszelki wypadek lepiej też powstrzymać się przed uprawianiem seksu w tym okresie? Na to pytanie odpowiada Natalia Korzeniowska, położna.

Seks w czasie ciąży – można czy nie?

„Często pytam, czy kobieta nie próbowała indukować porodu z mężczyzną – poprzez stosunek. Na co słyszę: mój facet bał się, że zrobi coś dziecku. Wiecie, że aktywność seksualna w ciąży jest zdrowa i oczywiście wpływa na samopoczucie, więź z przyszłym tatusiem, ale również przygotowuje pochwę i kroczę do porodu?” – pisze na swoim profilu na Instagramie położna Natalia Korzeniowska.

Jak wyjaśnia ekspertka, dostępne dane naukowe pokazują, że nie odnotowano wzrostu częstotliwości porodów przedwczesnych i innych powikłań spowodowanych uprawianiem seksu w czasie ciąży. Co więcej – taka aktywność wiązała się z lepszymi wynikami ciążowymi.

„Pijecie herbatki z liści malin, żeby zwiększyć ukrwienie, a tym samym podczas seksu i orgazmu zwiększa się ukrwienie narządów płciowych. Masowanie krocza olejkami może być idealną grą wstępną do zbliżenia” – podpowiada położna.

Ciąża nie służy romantyzmowi?

Pewnie powiesz: „Chwila, chwila. Ale czy w ciąży w ogóle będę miała ochotę na seks?” albo, jeśli jesteś w ciąży: „Jestem tak obolała, że nie mam siły się ruszyć, a co dopiero seks!”.

„Oczywiście, że libido spada w III trymestrze, a uczucie ociężałości, obrzęki, bóle kręgosłupa, zgagi i inne objawy nie służą romantycznemu klimacikowi. Jeśli twoja ciąża jest fizjologiczna, to znaczy nie zagraża ci poronienie, nie bierzesz leków na podtrzymanie, nie skraca ci się szyjka, nie masz krwawień z dróg rodnych i infekcji intymnych – kochajcie się, kiedy tylko będziecie mieć ochotę” – radzi Korzeniowska.

Jak dodaje ekspertka, seksualność ścisłe łączy się z przygotowaniem do porodu. Według niej otwarcie się na dobry seks jest bardzo ważne dla samoświadomości, która jest istotna podczas porodu u każdej kobiety.

„Poród to aktywność, ruch ciała, ruch biodrami, skurcze macicy, oksytocyna, umiejętność rozluźniania – seks też tego wymaga. I wymaga od kobiety często odpowiednich ruchów, znalezienia optymalnych dla siebie pozycji, odblokowania się w głowie. Nie wiem czy słyszałyście o pobudzaniu łechtaczki podczas rodzenia się główki, abstrakcja? Jasne… powoduje zwiększenie ukrwienia krocza i ułatwia jego ochronę. Słyszałyście o orgazmicznym porodzie? Brzmi jak coś niemożliwego. Ale to nie moje wymysły – natura jest mądra i niesamowita” – podkreśla położna.

Kim jest Natalia Korzeniowska?

Natalia Korzeniowska jest położną pracującą na porodówce. Na jej instagramowym profilu, który śledzi obecnie ponad 4 tys. osób, znajdziecie – jak zapewnia prowadząca – „piękne historie porodowe”. A obok tego mnóstwo przydatnej wiedzy przekazanej w przystępny sposób przez specjalistkę. Położna przybliża internautkom rozmaite kwestie związane z ciążą, porodem, karmieniem piersią.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: