Przejdź do treści

BI-RADS 0-5. Co oznacza wynik mammografii w skali BI-RADS?

kobieta podczas mammografii
Mammografia: jak interpretować wynik w skali BI-RADS? Źródło: iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

BI-RADS jest ogólnie przyjętą skalą do klasyfikacji badań mammograficznych. Służy także do opisu USG i rezonansu magnetycznego piersi. Często wyniki są dla kobiet niezrozumiałe i wprowadzają w zakłopotanie nietypowymi oznaczeniami. Co oznaczają wyniki mammografii BI-RADS 3 lub BI-RADS 2? Czy wynik BI-RADS 4 powinien cię zaniepokoić? Warto dowiedzieć się, czym jest skala BI-RADS  i jak ją interpretować.

Co to jest za skala?

BI-RADS jest to skala, która powstała w celu standaryzacji wyników badań mammograficznych oraz badań USG i rezonansu magnetycznego piersi. W niej zawarta jest terminologia, którą lekarze muszą stosować w opisach badań.

Mammografia i USG piersi są najczęściej wykonywanymi badaniami profilaktycznymi w kierunku raka piersi. Ile się czeka na wyniki mammografii i USG? W przypadku USG dostępne są one zazwyczaj od razu po badaniu. Wyniki mammografii otrzymujemy zwykle na 2-15 dni po teście (czas oczekiwania zależy od placówki, w której wykonywaliśmy badanie). Pacjenci po otrzymaniu wyników często czują się zakłopotani lub zaniepokojeni niezrozumiałymi oznaczeniami badania w skali BI-RADS. Sprawdźcie, jak czytać swoje wyniki mammografii i innych badań piersi.

Skala BI-RADS została stworzona przez Amerykańskie Stowarzyszenie Radiologiczne. Na podstawie jej wyniku lekarz podejmuje decyzję odnośnie dalszego postępowania, może zalecić obserwację, wcześniejszą kontrolę lub kieruje na biopsję.

Klasyfikacja i wyniki

Wyniki mammografii przedstawia się w formie klasyfikacji oceniającej stan piersi według pięciu kategorii skali BI-RADS. Co oznaczają poszczególne wyniki BI-RADS?

Kategoria BI-RADS 0 – ocena niepewna, która wymaga dalszych badań, aby móc postawić diagnozę. Pacjentki są wówczas kierowane na USG, biopsję lub mammografię celowaną, aby określić, czy to rak, czy niegroźna zmiana.

Kategoria BI-RADS 1 – ocena normalna, jest to wynik prawidłowy, w piersi nie znaleziono niepokojących zmian.

Kategoria BI-RADS 2 – zmiana łagodna, w piersi widoczne są nieprawidłowości, ale nie są niebezpieczne. Lekarz może zlecić diagnostykę lub dalsze badania.

Kategoria BI-RADS 3 – oznacza, że zmiana prawdopodobnie jest łagodna, ryzyko złośliwego guza przekracza 2 proc. Lekarz kieruje na kolejne badania np. biopsje oraz na kolejną mammografię w ciągu 6 miesięcy.

Kategoria BI-RADS 4 – zmiana podejrzana, konieczna jest dalsza diagnostyka, zmiana ta może być zarówno złośliwa, jak i łagodna, dlatego podzielono tę kategorię jeszcze na 3 podgrupy:

  • BI-RADS 4a – małe prawdopodobieństwo złośliwości,
  • BI-RADS 4b – średnie prawdopodobieństwo złośliwości,
  • Bi-RADS 4c – wysokie prawdopodobieństwo złośliwości, jednak bez typowych cech złośliwości.

Kategoria BI-RADS 5 – zmiany o wysokim prawdopodobieństwie złośliwości, ryzyko raka piersi się poziomu 95 proc., konieczne są dalsze badania w celu określenia zmiany, oceny rokowania i rozpoczęcia leczenia.

Bibliografia:

  1. American College of Radiology (2013) BI-RADS Atlas® 5th Edition. Quick Reference.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.