3 min.
BI-RADS 0-5. Co oznacza wynik mammografii w skali BI-RADS?

Mammografia: jak interpretować wynik w skali BI-RADS? Źródło: iStock
BI-RADS jest ogólnie przyjętą skalą do klasyfikacji badań mammograficznych. Służy także do opisu USG i rezonansu magnetycznego piersi. Często wyniki są dla kobiet niezrozumiałe i wprowadzają w zakłopotanie nietypowymi oznaczeniami. Co oznaczają wyniki mammografii BI-RADS 3 lub BI-RADS 2? Czy wynik BI-RADS 4 powinien cię zaniepokoić? Warto dowiedzieć się, czym jest skala BI-RADS i jak ją interpretować.
Spis treści
Co to jest za skala?
BI-RADS jest to skala, która powstała w celu standaryzacji wyników badań mammograficznych oraz badań USG i rezonansu magnetycznego piersi. W niej zawarta jest terminologia, którą lekarze muszą stosować w opisach badań.
Mammografia i USG piersi są najczęściej wykonywanymi badaniami profilaktycznymi w kierunku raka piersi. Ile się czeka na wyniki mammografii i USG? W przypadku USG dostępne są one zazwyczaj od razu po badaniu. Wyniki mammografii otrzymujemy zwykle na 2-15 dni po teście (czas oczekiwania zależy od placówki, w której wykonywaliśmy badanie). Pacjenci po otrzymaniu wyników często czują się zakłopotani lub zaniepokojeni niezrozumiałymi oznaczeniami badania w skali BI-RADS. Sprawdźcie, jak czytać swoje wyniki mammografii i innych badań piersi.
Skala BI-RADS została stworzona przez Amerykańskie Stowarzyszenie Radiologiczne. Na podstawie jej wyniku lekarz podejmuje decyzję odnośnie dalszego postępowania, może zalecić obserwację, wcześniejszą kontrolę lub kieruje na biopsję.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Klasyfikacja i wyniki
Wyniki mammografii przedstawia się w formie klasyfikacji oceniającej stan piersi według pięciu kategorii skali BI-RADS. Co oznaczają poszczególne wyniki BI-RADS?
Kategoria BI-RADS 0 – ocena niepewna, która wymaga dalszych badań, aby móc postawić diagnozę. Pacjentki są wówczas kierowane na USG, biopsję lub mammografię celowaną, aby określić, czy to rak, czy niegroźna zmiana.
Kategoria BI-RADS 1 – ocena normalna, jest to wynik prawidłowy, w piersi nie znaleziono niepokojących zmian.
Kategoria BI-RADS 2 – zmiana łagodna, w piersi widoczne są nieprawidłowości, ale nie są niebezpieczne. Lekarz może zlecić diagnostykę lub dalsze badania.
Kategoria BI-RADS 3 – oznacza, że zmiana prawdopodobnie jest łagodna, ryzyko złośliwego guza przekracza 2 proc. Lekarz kieruje na kolejne badania np. biopsje oraz na kolejną mammografię w ciągu 6 miesięcy.
Kategoria BI-RADS 4 – zmiana podejrzana, konieczna jest dalsza diagnostyka, zmiana ta może być zarówno złośliwa, jak i łagodna, dlatego podzielono tę kategorię jeszcze na 3 podgrupy:
- BI-RADS 4a – małe prawdopodobieństwo złośliwości,
- BI-RADS 4b – średnie prawdopodobieństwo złośliwości,
- Bi-RADS 4c – wysokie prawdopodobieństwo złośliwości, jednak bez typowych cech złośliwości.
Kategoria BI-RADS 5 – zmiany o wysokim prawdopodobieństwie złośliwości, ryzyko raka piersi się poziomu 95 proc., konieczne są dalsze badania w celu określenia zmiany, oceny rokowania i rozpoczęcia leczenia.
Bibliografia:
- American College of Radiology (2013) BI-RADS Atlas® 5th Edition. Quick Reference.
Zobacz także
Udostępnij koleżankom
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

08.02.2023
„Niektórzy ze strachu próbują leczyć się sami. Poznałam historię pacjenta, który wywiercił sobie dziurę w zębie przy pomocy wiertła budowlanego”. O dentofobii mówi Agnieszka Fiedorowicz

07.02.2023
Agnieszka Matan: „Powiedzmy to głośno: zdarza się, że człowiek z cukrzycą się upije czy zje pizzę”

06.02.2023
Alicja Czarnecka: „Zakończyłam leczenie onkologiczne z ogromnym apetytem na życie. Nie sądziłam, że depresja dopadnie mnie po czasie”

05.02.2023