„Stereotypowe oczekiwania dotyczące płci ograniczają potencjał dzieci” – alarmuje Magda Korczyńska, autorka bloga „Jak wychowywać dziewczynki”
„Mimo że 'etykietowanie zabawek płcią’ może wydawać nam się błahym problemem, są dowody na to, że jest ono naprawdę szkodliwe” – pisze na swoim profilu na Instagramie Magda Korczyńska, autorka bloga „Jak wychowywać dziewczynki”. Jakie konsekwencje płyną z wychowywania dziecka w duchu stereotypów?
Konsekwencje stereotypowych zabawek
Kupujesz córce zabawki zatytułowane marketingowo „dla dziewczynek”? Twój syn bawi się jedynie autami i żołnierzykami? Kierując się stereotypami przy wyborze zabawek dla najmłodszych, można zaszkodzić w rozwoju dziecka. W konsekwencji będzie wykazywało niższe umiejętności w pewnych dziedzinach. Problem ten poruszyła na swoim profilu na Instaramie Magda Korczyńska, autorka bloga „jak wychowywać dziewczynki”.
Mimo że „etykietowanie zabawek płcią” może wydawać nam się błahym problemem, są dowody na to, że jest ono naprawdę szkodliwe – alarmuje autorka wpisu.
Blogerka przywołuje tutaj raport Komisji ds. stereotypów płci we wczesnym dzieciństwie (Comission on Gender Stereotypes in Early Childhood), który został opublikowany w grudniu 2020 roku w Wielkiej Brytanii.
Wnioski 18-miesięcznego procesu badawczego pokazują, jak stereotypowe oczekiwania dotyczące płci ograniczają potencjał dzieci, przyczyniając się do niższej samooceny wśród dziewczynek i słabszych umiejętności czytania u chłopców – tłumaczy.
Jak wyjaśnia Korczyńska, wychowywanie dziecka kierując się stereotypami, może prowadzić do wielu problemów.
Raport dowodzi, że stereotypy mają swój udział w kreowaniu problemów psychicznych wśród dzieci i młodzieży, są źródłem problemów dziewczynek z obrazem własnego ciała oraz zaburzeniami odżywiania.
Ograniczają one także wybory dotyczące ścieżki naukowej, przyczyniając się do pogłębiania luki płacowej – wymienia.
„Rodzice chcą zmian”
Blogerka wyjaśnia, że raport pokazuje także, że rodzice chcą zmian. Wylicza wnioski, jakie płyną z jego danych:
- 74 proc. rodziców mówi, że chłopcy i dziewczynki są traktowane inaczej, a 60 proc. uważa, że ma to negatywny wpływ na dzieci,
- 70 proc. matek i 60 proc. ojców uważa, że nierówne traktowanie wpływa na to, jak chłopcy potrafią mówić o swoich emocjach,
- 66 proc. rodziców chce, by firmy reklamowały zabawki w taki sam sposób dziewczynkom i chłopcom, tzn. by reklamy zabawek nie były różnicowane ze względu na płeć dzieci,
- 80 proc. rodziców chce, by nauczyciele w szkole i przedszkolu traktowali dziewczynki i chłopców tak samo, stosując wobec nich jednakowe wymagania i oferując im jednakowe szanse,
- Rodzice boją się, że niestosowanie się do norm płci może wpłynąć na przemoc rówieśniczą, zwłaszcza wśród chłopców,
- 74 proc. nauczycieli chce, by szkolenie z zakresu kwestionowania stereotypów płci było obowiązkowym elementem kształcenia do zawodu.
Magda Korczyńska – „Jak wychowywać dziewczynki”
Magda Korczyńska jest mamą dwóch córek w wieku 5 i 7 lat. Prowadzi bloga i instagramowy profil „Jak wychowywać dziewczynki”. Jak tłumaczyła w rozmowie z Hello Zdrowie, zaczęła blogować, gdy jej starsza córeczka miała 4,5 roku:
„To był moment, kiedy coraz większą uwagę zwracałam na rzeczy usłyszane od rodziny czy na placach zabaw – były to komentarze bądź sugestie dotyczącego tego, jak moje córki powinny się zachowywać czy wyglądać. Narastał we mnie bunt przeciwko ich formatowaniu pod kątem płci. Postanowiłam zgłębić ten temat. Największym odkryciem i motorem, żeby jeszcze głębiej wejść w tematykę wychowania dziewczynek, był dla mnie artykuł w magazynie ‚Science’. Odnosił się do badań, z których wynikało, że dziewczynki już w wieku 6 lat potrafią myśleć, że są mniej mądre od chłopców! Pomyślałam sobie wtedy: ‚Moja córeczka niedługo będzie miała 5 lat, mam mało czasu, żeby do tego nie doprowadzić’”.
Korczyńska wierzy, że jej blog może być dla rodziców drogowskazem. W opublikowanym przez siebie manifeście wypowiada wojnę stereotypom i uprzedzeniom dotyczącym wychowywania dzieci.
RozwińPolecamy
Natalia Fedan: „Chwalone dzieci wcale nie mają lepiej. One niosą ciężki plecak z oczekiwaniami”
Dr Katarzyna Wasilewska: „Mogłybyśmy częściej odpuścić sobie ten wyścig o bycie najlepszą matką i dać więcej luzu sobie oraz swoim dzieciom”
Dziewczynce przez pomyłkę wpisano męską płeć w akcie urodzenia. „Nie mogę uwierzyć, że to nieodwracalne” – komentuje ojciec
Carl the Collector to kreskówkowy szop w spektrum autyzmu. Ma za zadanie budować zrozumienie i empatię
się ten artykuł?