Przejdź do treści

Substancje chemiczne w lakierze do paznokci czy szamponie zwiększają ryzyko cukrzycy u kobiet? Naukowcy nie mają wątpliwości

Dłoń
Substancje chemiczne w lakierze do paznokci czy szamponie zwiększają ryzyko cukrzycy u kobiet? Naukowcy nie mają wątpliwości/ Unsplash, fot. Christina Chauskin
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Naukowcy ostrzegają przed środkami chemicznymi stosowanymi w takich produktach jak perfumy, lakier do paznokci, mydło a nawet w kosmetykach do higieny intymnej. „Nasze badania wykazały, że ftalany mogą przyczyniać się do częstszego występowania cukrzycy u kobiet” – powiedział dr Sung Kyun Park, epidemiolog z University of Michigan.

Niebezpieczne substancje chemiczne w lakierach do paznokci i szamponach

Najnowsze badanie naukowców z University of Michigan nie napawa entuzjazmem. Specjaliści wskazali, że substancje chemiczne używane w takich produktach jak lakier do paznokci, mydło, szampon czy perfumy, mogą zagrażać naszemu zdrowiu w większym stopniu niż do tej pory sądzono. Badacze dowiedli, że u osób narażonych na działanie ftalanów zwiększa się ryzyko wystąpienia choroby metabolicznej.

„Nasze badania wykazały, że ftalany mogą przyczyniać się do częstszego występowania cukrzycy u kobiet w ciągu sześciu lat” – powiedział dr Sung Kyun Park, epidemiolog z University of Michigan.

Ftalany to związki chemiczne stosowane w wielu gałęziach przemysłu. Sprawiają, że tworzywa sztuczne są bardziej trwałe. Można spotkać je w produktach codziennego użytku, takich jak opakowania żywności i napojów, wyroby medyczne, przedmioty gospodarstwa domowego czy zabawki. Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) ostrzega, że chemikalia te znajdują się także w produktach kosmetycznych, takich jak lakier do włosów czy woda po goleniu.

Wcześniejsze analizy wykazały, że związki te mogą wpływać na gospodarkę hormonalną, płodność oraz rozwój dzieci. Jak wskazali jednak w najnowszym badaniu amerykańscy eksperci, ftalany przenikają do skóry, a następnie do krwioobiegu. W ten sposób oddziałują na układ hormonalny czy narządy wewnętrzne i mogą odpowiadać również za wystąpienie przewlekłej choroby metabolicznej.

Lampa UV do manicure

„Nasze badania to krok we właściwym kierunku”

Zespół naukowców z University of Michigan badał 1300 kobiet w średnim wieku, które nie miały cukrzycy. Uczestniczki były monitorowane przez sześć lat, a badacze pobrali od nich próbki moczu na początku oraz na koniec testu. Następnie ocenili w nich obecność 11 ftalanów o niskiej masie cząsteczkowej powszechnie stosowanych m.in. w perfumach, szamponach, lakierach do paznokci i niektórych produktach do higieny intymnej. Jak wskazali eksperci, u niemal 5 proc. badanych kobiet rozwinęła się cukrzyca typu 2. Dodali także, że kobiety narażone na wysoki poziom ftalanów były o 63 proc. bardziej podatne na rozwój choroby metabolicznej.

„Ludzie są codziennie narażeni na działanie ftalanów, co zwiększa ryzyko wystąpienia kilku chorób metabolicznych” – powiedział Park.

Według specjalistów powodem jest zaburzenie hormonów insuliny i glukagonu, które regulują poziom cukru we krwi i wyzwalają insulinooporność w komórkach. W konsekwencji działania środków chemicznych organizm staje się odporny na te hormony i przestaje regulować poziom cukru we krwi.

„Ważne jest, abyśmy teraz zajęli się EDC, ponieważ są one szkodliwe dla zdrowia ludzkiego (…) Nasze badania to krok we właściwym kierunku, w kierunku lepszego zrozumienia wpływu ftalanów na choroby metaboliczne, ale potrzebne są dalsze badania” – podsumowali naukowcy.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.