Przejdź do treści

Szczepienie przeciw grypie w pełni refundowane dla kobiet w ciąży – informuje Ministerstwo Zdrowia

Szczepionka dla kobiet w ciąży bezpłatna
Szczepionka dla kobiet w ciąży bezpłatna / Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Dwie szczepionki przeciw grypie od września będą przysługiwać bezpłatnie kobietom w ciąży. To fantastyczna wiadomość dla wszystkich przyszłych mam! Jakie to preparaty i kiedy najlepiej się zaszczepić? Wyjaśniamy. 

Bezpłatna szczepionka przeciw grypie dla kobiet w ciąży

VaxigripTetra i Influvac – te dwie szczepionki przeciw grypie od 1 września objęte są pełną refundacją dla ciężarnych. To świetna wiadomość dla wszystkich kobiet spodziewających się dziecka, którym do tej pory przysługiwał zwrot kosztów jedynie w 50 proc. Szczepionki dołączą tym samym do pakietu Ciąża+, który zawiera preparaty przysługujące nieodpłatnie ciężarnym.

Szczyt zachorowań na grypę przypada na okres od stycznia do marca, najlepiej więc przyjąć szczepionkę jesienią. Tym bardziej, że w tym roku może być problem z dostępnością preparatów chroniących przed grypą.

Jak podaje Federacja Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie, zmieniły się zasady dystrybucji szczepionek przeciw grypie. Na początku września mają one trafić do aptek. Do POZ mają być dostarczone jednak dopiero w październiku i to w znacznie mniejszych ilościach.

Dlaczego warto się szczepić przeciw grypie w ciąży?

Ciężarne są w grupie ryzyka ciężkiego przebiegu grypy i powikłań związanych z grypą, takich jak: poronienie, przedwczesny poród czy zakażenia wrodzone u noworodków. Dlatego szczepienia przeciw grypie są im szczególnie zalecane.

Zdecydowanie większym zagrożeniem dla kobiet w ciąży jest zachorowanie na tę chorobę niż przyjęcie szczepionki, a ryzyko powikłań zwiększa się wraz z rozwojem ciąży. Lepiej więc nie zwlekać z decyzją o zaszczepieniu się. Tym bardziej, że w tym roku sezon grypowy zbiega się z pandemią COVID-19.

Co ważne, chroni ono przed zachorowaniem nie tylko zaszczepioną, ale również płód, który również otrzyma przeciwciała. Nie należy jednak wychodzić z założenia, że kobieta, która przyjęła szczepionkę na grypę w trakcie ciąży, daje już dziecku tak dużą dawkę odporności, że nie trzeba będzie go szczepić.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawienia

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.