4 min.
Szkocja pierwszym krajem, w którym środki higieniczne używane podczas okresu będą bezpłatne

Szkocja pierwszym krajem, w którym produkty menstruacyjne będą bezpłatne/ Unsplash, fot. Annika Gordon
Najnowsze
26.01.2021
Na horyzoncie pojawił się nowy lek na koronawirusa. Badanie wykazało, że jest 27-krotnie bardziej skuteczny niż remdesiwir
26.01.2021
Francja i Austria zakazują noszenia maseczek materiałowych w miejscach publicznych!
26.01.2021
Kresa biała – anatomia. Rozstęp i przepuklina kresy białej
26.01.2021
„Jedna placówka na ponad 27 tys. pacjentek”. Martyna Jałoszyńska o dostępie nastolatek do ginekologa
26.01.2021
Kora mózgowa – funkcje, budowa, zanik i śmierć
Szkocja stała się pierwszym krajem, który zapewni powszechny i bezpłatny dostęp tamponów, podpasek i innych środków higienicznych w obiektach publicznych. To przełomowy krok dla światowego ruchu przeciwko ubóstwu menstruacyjnemu.
Spis treści
Szkocja pierwszym krajem kończącym z ubóstwem menstruacyjnym
Szkocja przeciera szlaki. Wraz z przyjęciem we wtorek 25 listopada nowych przepisów stanie się pierwszym na świecie krajem, w którym środki higieniczne używane podczas menstruacji będą bezpłatne dla każdego, kto ich potrzebuje.
„Zgadza się, Szkocja stała się pierwszym krajem na świecie, w którym produkty menstruacyjne są bezpłatne dla wszystkich. Ponieważ w Szkocji uważamy, że ma to fundamentalne znaczenie dla godności, równości i praw człowieka” – napisano na oficjalnym profilu tego kraju na Twitterze.
Nowe przepisy nakładają na władze lokalne i placówki edukacyjne prawny obowiązek udostępnienia tamponów, podpasek oraz innych środków higienicznych bezpłatnie, swobodnie i powszechnie.
Bezpłatne środki higieniczne w całej Szkocji
Zgodnie z nowym prawem, środki higieniczne będą dostępne bezpłatnie w budynkach publicznych, w tym w szkołach, na uczelniach i uniwersytetach w całej Szkocji. Produkty mają być osiągalne z łatwością i „z rozsądną godnością”.
Ustawodawcy proponowali wprowadzić rozwiązania takie jak w przypadku bezpłatnej dystrybucji prezerwatyw w rejonie NHS Greater Glasgow and Clyde. Każdy bowiem, kto chce mieć darmowe prezerwatywy, może poprosić o nie w przychodniach lekarzy rodzinnych, aptekach, szkołach wyższych i uniwersytetach.
Obecnie tampony, podpaski i produkty wielokrotnego użytku są już finansowane w szkołach i na uczelniach w Szkocji. Można je także spotkać w niektórych pubach i restauracjach. Do tej pory nie był to jednak wymóg a gest dobrej woli.
„Kampania była wspierana przez szeroką koalicję, w tym związki zawodowe, organizacje kobiece i organizacje charytatywne” – powiedziała przed głosowaniem Monica Lennon, ustawodawczyni, która przedstawiła ustawę w zeszłym roku, dodając – „Szkocja nie będzie ostatnim krajem, który przejdzie do historii ubóstwa menstruacyjnego”.
Ubóstwo menstruacyjne
Badanie przeprowadzone przez Young Scot wśród ponad 2000 osób wykazało, że około jeden na czterech respondentów w szkole lub na uczelni w Szkocji miał trudności z dostępem do produktów okresowych. Ponadto według badania przeprowadzonego w 2017 roku przez Plan International UK, jedna na 10 dziewcząt w Wielkiej Brytanii nie mogła sobie pozwolić na środki higieniczne. Okazało się także, że 71 proc. osób w wieku 14-21 lat czuło się zakłopotane, kupując tego typu produkty. Ponadto około połowa badanych z powodu okresu opuściła cały dzień w szkole.
Chociaż zmiana jest dużym krokiem naprzód dla kobiet, Lennon powiedziała, że jej praca jest daleka od zakończenia. Następnym krokiem będzie walka z piętnowaniem i stereotypami dotyczącymi okresu, ponieważ jest to szczególny problem dla młodych dziewcząt.
Problem ubóstwa menstruacyjnego obecny jest również w Polsce. Jak wynika z badań na temat postrzegania okresu w naszym kraju, opublikowanych przez Kulczyk Foundation, co piątej Polce zdarza się nie mieć środków na zakup odpowiednich środków higienicznych.
Do tej pory niektóre kraje obniżyły lub zlikwidowały podatki na podpaski, tampony i inne środki higieniczne. To m.in. kilkanaście stanów w USA i w państwach, w tym w Kenii, Kanadzie, Australii, Indiach, Kolumbii, Malezji, Nikaragui, Jamajce, Nigerii, Ugandzie, Libanie oraz Trynidadzie i Tobago. Który kraj pójdzie teraz śladem Szkocji?
To dla ciebie ważne? Udostępnij!
Zobacz także

„Nikt nie powinien musieć wybierać – posiłek czy podpaska?”. Janina Bąk o projekcie Akcji Menstruacji, wspieranym przez Hello Zdrowie

W PRL-u miesiączki oficjalnie nie było, bo nie było podpasek czy tamponów. Miliony Polek ratowały się co miesiąc kilogramami waty i ligniny

Bez wstydu i czule dla nastolatek w Polsce. Hello Zdrowie patronem medialnym projektu „moonka”!
Pierwsze suplementy od kobiet dla kobiet
Poznaj WIMINPodoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

26.01.2021
Dr Marek Gowkielewicz o innowacyjnych „porodach francuskich”: pacjentka już 2 godziny po zabiegu może wstać z łóżka i wziąć prysznic

25.01.2021
Wojciech Kulesza: „efekt Jandy” brzmi chwytliwie, ale żadne badania tego nie wychwycą

22.01.2021
Dr Paula Pustułka: Społeczną przyczyną bezdzietności jest to, że Polki po prostu nie znajdują odpowiednich partnerów, z którymi te dzieci chciałyby mieć

21.01.2021