Paznokcie

Paznokcie są wizytówką organizmu. Gdy przez dłuższy czas dzieje się w nim coś złego, na kondycji paznokcia z pewnością się to odbije. Z kondycji paznokci, zmian w ich strukturze, kolorze, kształcie można „wyczytać” bardzo wiele. Paznokcie mogą wskazywać na choroby organizmu, zaburzenia w gospodarce hormonalnej. Każdą niepokojącą zmianę warto więc zawsze skonsultować z dermatologiem.

Paznokcie a stan zdrowia to układ wiązany. Właściwie z paznokci można wywnioskować, czy dana osoba jest okazem zdrowia, czy jednak boryka się z problemami zdrowotnymi. Nie chodzi oczywiście o to, że z paznokci da się dokładnie wyczytać, na jaką chorobę ktoś cierpi. Natomiast ich kondycja może stanowić istotną podpowiedź dla lekarza o rozwijającym się w organizmie stanie chorobowym.

Paznokcie a choroby

Paznokcie i ich kształt, pewne nieregularności w budowie i niepokojąca struktura mogą świadczyć o stanach chorobowych. Do wszystkich tego typu zestawień należy jednak podchodzić z dużym dystansem. Nie warto próbować samodzielnie stawiać diagnozy. Należy skonsultować się z lekarzem, który zdecyduje, czy są podstawy do dalszej diagnostyki.

Zmiany chorobowe, o których świadczyć mogą zmiany kształtu paznokci:

 • Paznokcie zegarkowe – płytki okrągłe i uwypuklone niczym szkiełka u zegarka. Najczęściej występują razem z palcami pałeczkowatymi dobosza. Świadczyć mogą o wadach wrodzonych serca, marskości wątroby. Wiązać je można również z przewlekłymi chorobami płuc i zaburzeniami układu pokarmowego.
 • Paznokcie łyżeczkowate – płytka jest wklęsła pośrodku i wywinięta do góry na brzegach. Przyczyną takiego kształtu paznokci mogą być zaburzenia hormonalne, niedobór żelaza, anemia.
 • Paznokcie rurkowate – o pogrubionych płytka, zawiniętych wolnych brzegach, pod którymi gromadzą się masy rogowe. Wynikają one z dziedzicznych chorób. Często towarzyszy im rogowacenie skóry rąk i stóp.
 • Szponowatość – płytka paznokcia przypomina szpon; jest pogrubiona, wydłużona i zagięta, często przybiera żółtawy lub szary kolor. Jej zniekształcenia mogą powstać na skutek urazów lub ucisku na paznokieć. Czasami paznokcie szponowate stanowią sygnał zaburzeń krążenia obwodowego.

Kolor paznokci. Paznokcie a tarczyca

Paznockie mogą być wyrazem chorób tarczycy. Świadczy o nich przede wszystkim kolor płytki: biały lub brązowy. Zmiana naturalnego koloru płytki paznokciowej może stanowić sygnał także innych chorób.

 • Paznokcie o białej płytce mogą wiązać się z bielactwem prawdziwym paznokcia (kiedy całe paznokcie są białe), sygnalizującym łuszczycę, niewydolność serca, nowotwory. Może to być także sygnał niedoborów wapnia lub białka. Paznokcie z białymi punktami są najczęściej wynikiem urazu płytki.
 • Blade paznokcie – tzw. paznokcie Terry’ego, występujące w chorobach tarczycy, niewydolności nerek. Paznokcie Terry’ego mogą również świadczyć o problemach z poziomem insuliny.
 • Paznokcie Muehrckego – o białych, równoległych liniach występujących na płytce; wskazują na hipoalbuminemię. Mogą występować u osób poddawanych chemioterapii. Sygnalizują także wystąpienie zespołu nerczycowego, kłębuszkowe zapalenie nerek, choroby wątroby.
 • Paznokcie Lindsaya – są w połowie białe, w połowie różowe lub czerwonawo-brązowe; świadczą o chorobach nerek związanych ze zbyt dużą ilością azotu we krwi.
 • Żółte paznokcie – żółtaczka typu A lub B, łuszczyca, grzybica. To także efekt przyjmowania niektórych leków (np. beta-karotenu) oraz palenia papierosów.
 • Brązowe paznokcie – powodują je niektóre leki (cygnolina, nadmanganian potasu), stosowane zewnętrznie. Kolor ten może być objawem chorób tarczycy oraz nadużywania nikotyny. Brązowe paznokcie występują także u osób niedożywionych.
 • Zielone paznokcie – objaw zakażenia pałeczką ropy błękitnej (niejednokrotnie poprzez trzymanie rąk w wodzie z detergentami).
 • Szaro-niebieskie paznokcie – z reguły wynik zatrucia srebrem lub stosowania niektórych leków. Mogą świadczyć o zaburzeniach krążenia obwodowego i metabolizmu miedzi.
 • Czarne paznokcie – najczęściej to wynik urazu, choć na ten kolor może mieć wpływ stosowanie niektórych leków lub środków chemicznych. Czarne paznokcie mogą także stanowić odmianę czerniaka złośliwego.

Paznokcie a ciąża, paznokcie a poród

Paznokcie pokazują bardzo wiele, jeśli chodzi o stan zdrowia. Niepokojące zmiany w organizmie dość szybko odbijają się na ich kondycji, kolorze. Z tego też powodu przez okres ciąży, a szczególnie tuż przed porodem, lepiej nie malować paznokci. Naturalne, nieprzykryte warstwą lakieru, mogą stanowić cenną informację o stanie zdrowia. Wszelkiego rodzaju zasinienia, zmiana ukrwienia tkanki wokół paznokci, to bardzo ważne informacje. Malując paznokcie, kobieta pozbawia lekarza jednego ze źródeł wiedzy o stanie zdrowia.

Paznokcie a operacja

Paznokcie do operacji koniecznie muszą być naturalne. Nie ma mowy o żadnym lakierze, a tym bardziej o manicurze hybrydowym czy akrylowym. Podczas operacji pacjent ma zakładany na palec urządzenie które mierzy saturację, aby pomiar był wiarygodny paznokcie muszą być naturalne.

Polecane

Ktoś obejmuje od tyłu starszą kobietę

Czym jest zastrzał? Przyczyny, objawy i leczenie stanów zapalnych w obrębie dłoni i stóp

kobiecie paznokcie

Bruzdy na paznokciach – podłużne, poprzeczne. Przyczyny i leczenie bruzd na paznokciach

kobiece dłonie

Zanokcica – co to za choroba? Jakie są jej przyczyny, objawy oraz jak skutecznie wyleczyć stan zapalny?

kobiece paznokcie

Choroba paznokci – onycholiza. Jak leczyć schorzenie i jakie są jego przyczyny?

Dwie kobiece dłonie z paznokciami

Bruzdy na paznokciach – podłużne, poprzeczne. Przyczyny i leczenie bruzd na paznokciach

Kobieta patrzy na swoją dłoń

Jak pozbyć się nawyku obgryzania paznokci? Rozmowa z kosmetolog Karoliną Czechowską

9 rzeczy, których nie warto robić dla urody

Usuwanie lakieru hybrydowego z paznokci

Nie wiesz, jak zregenerować paznokcie zniszczone po hybrydzie? Skorzystaj z trików kosmetyczki

uczulenie na hybrydę - kobieta maluje paznokcie

Uczulenie na lakier hybrydowy – jak się objawia i jak je leczyć? Czy są lakiery, które nie uczulają?

kobieta obcinająca paznokcie

Rozdwajające się paznokcie – jak walczyć z tym defektem?

kobieta obgryzająca paznokcie

Obgryzanie paznokci – jak pozbyć się tego nawyku?

białe plamy na paznokciach

Białe plamy na paznokciach – co oznaczają i jak się ich pozbyć?