Zdrowe Paznokcie

Paznokcie są wizytówką organizmu. Gdy przez dłuższy czas dzieje się w nim coś złego, na kondycji paznokcia z pewnością się to odbije. Z kondycji paznokci, zmian w ich strukturze, kolorze, kształcie można „wyczytać” bardzo wiele. Paznokcie mogą wskazywać na choroby organizmu, zaburzenia w gospodarce hormonalnej. Każdą niepokojącą zmianę warto więc zawsze skonsultować z dermatologiem.

Paznokcie a stan zdrowia to układ wiązany. Właściwie z paznokci można wywnioskować, czy dana osoba jest okazem zdrowia, czy jednak boryka się z problemami zdrowotnymi. Nie chodzi oczywiście o to, że z paznokci da się dokładnie wyczytać, na jaką chorobę ktoś cierpi. Natomiast ich kondycja może stanowić istotną podpowiedź dla lekarza o rozwijającym się w organizmie stanie chorobowym.

Paznokcie a choroby

Paznokcie i ich kształt, pewne nieregularności w budowie i niepokojąca struktura mogą świadczyć o stanach chorobowych. Do wszystkich tego typu zestawień należy jednak podchodzić z dużym dystansem. Nie warto próbować samodzielnie stawiać diagnozy. Należy skonsultować się z lekarzem, który zdecyduje, czy są podstawy do dalszej diagnostyki.

Zmiany chorobowe, o których świadczyć mogą zmiany kształtu paznokci:

 • Paznokcie zegarkowe – płytki okrągłe i uwypuklone niczym szkiełka u zegarka. Najczęściej występują razem z palcami pałeczkowatymi dobosza. Świadczyć mogą o wadach wrodzonych serca, marskości wątroby. Wiązać je można również z przewlekłymi chorobami płuc i zaburzeniami układu pokarmowego.
 • Paznokcie łyżeczkowate – płytka jest wklęsła pośrodku i wywinięta do góry na brzegach. Przyczyną takiego kształtu paznokci mogą być zaburzenia hormonalne, niedobór żelaza, anemia.
 • Paznokcie rurkowate – o pogrubionych płytka, zawiniętych wolnych brzegach, pod którymi gromadzą się masy rogowe. Wynikają one z dziedzicznych chorób. Często towarzyszy im rogowacenie skóry rąk i stóp.
 • Szponowatość – płytka paznokcia przypomina szpon; jest pogrubiona, wydłużona i zagięta, często przybiera żółtawy lub szary kolor. Jej zniekształcenia mogą powstać na skutek urazów lub ucisku na paznokieć. Czasami paznokcie szponowate stanowią sygnał zaburzeń krążenia obwodowego.

Kolor paznokci. Paznokcie a tarczyca

Paznockie mogą być wyrazem chorób tarczycy. Świadczy o nich przede wszystkim kolor płytki: biały lub brązowy. Zmiana naturalnego koloru płytki paznokciowej może stanowić sygnał także innych chorób.

 • Paznokcie o białej płytce mogą wiązać się z bielactwem prawdziwym paznokcia (kiedy całe paznokcie są białe), sygnalizującym łuszczycę, niewydolność serca, nowotwory. Może to być także sygnał niedoborów wapnia lub białka. Paznokcie z białymi punktami są najczęściej wynikiem urazu płytki.
 • Blade paznokcie – tzw. paznokcie Terry’ego, występujące w chorobach tarczycy, niewydolności nerek. Paznokcie Terry’ego mogą również świadczyć o problemach z poziomem insuliny.
 • Paznokcie Muehrckego – o białych, równoległych liniach występujących na płytce; wskazują na hipoalbuminemię. Mogą występować u osób poddawanych chemioterapii. Sygnalizują także wystąpienie zespołu nerczycowego, kłębuszkowe zapalenie nerek, choroby wątroby.
 • Paznokcie Lindsaya – są w połowie białe, w połowie różowe lub czerwonawo-brązowe; świadczą o chorobach nerek związanych ze zbyt dużą ilością azotu we krwi.
 • Żółte paznokcie – żółtaczka typu A lub B, łuszczyca, grzybica. To także efekt przyjmowania niektórych leków (np. beta-karotenu) oraz palenia papierosów.
 • Brązowe paznokcie – powodują je niektóre leki (cygnolina, nadmanganian potasu), stosowane zewnętrznie. Kolor ten może być objawem chorób tarczycy oraz nadużywania nikotyny. Brązowe paznokcie występują także u osób niedożywionych.
 • Zielone paznokcie – objaw zakażenia pałeczką ropy błękitnej (niejednokrotnie poprzez trzymanie rąk w wodzie z detergentami).
 • Szaro-niebieskie paznokcie – z reguły wynik zatrucia srebrem lub stosowania niektórych leków. Mogą świadczyć o zaburzeniach krążenia obwodowego i metabolizmu miedzi.
 • Czarne paznokcie – najczęściej to wynik urazu, choć na ten kolor może mieć wpływ stosowanie niektórych leków lub środków chemicznych. Czarne paznokcie mogą także stanowić odmianę czerniaka złośliwego.

Paznokcie a ciąża, paznokcie a poród

Paznokcie pokazują bardzo wiele, jeśli chodzi o stan zdrowia. Niepokojące zmiany w organizmie dość szybko odbijają się na ich kondycji, kolorze. Z tego też powodu przez okres ciąży, a szczególnie tuż przed porodem, lepiej nie malować paznokci. Naturalne, nieprzykryte warstwą lakieru, mogą stanowić cenną informację o stanie zdrowia. Wszelkiego rodzaju zasinienia, zmiana ukrwienia tkanki wokół paznokci, to bardzo ważne informacje. Malując paznokcie, kobieta pozbawia lekarza jednego ze źródeł wiedzy o stanie zdrowia.

Paznokcie a operacja

Paznokcie do operacji koniecznie muszą być naturalne. Nie ma mowy o żadnym lakierze, a tym bardziej o manicurze hybrydowym czy akrylowym. Podczas operacji pacjent ma zakładany na palec urządzenie które mierzy saturację, aby pomiar był wiarygodny paznokcie muszą być naturalne.

Najnowsze