Suplementy na paznokcie – jak wybrać najlepsze?
Włosy i paznokcie to czułe wskaźniki naszego stanu zdrowia. Jako struktury o zdolności do szybkiego wzrostu, włosy i paznokcie bardzo szybko reagują na niedobory pokarmowe, zaburzenia hormonalne, stres i przemęczenie – a to odbija się niekorzystnie na ich kondycji. Niekiedy zauważamy jedynie wypadanie włosów bądź rozdwajanie się paznokci, ale bywa tak, że oba te problemy występują jednocześnie. Wtedy przyczyn należy dopatrywać w zaburzeniach funkcjonowania całego organizmu. Doskonałym sposobem na wzmocnienie włosów i paznokci jest odpowiedni preparat na paznokcie. Jakie witaminy na włosy, skórę i paznokcie sprawdzają się najlepiej?
Kiedy potrzebne są dobre witaminy na włosy, skórę i paznokcie?
Jeśli nasza dieta nie jest zbilansowana we właściwy sposób bądź dotyczą nas zaburzenia wchłaniania – wtedy doświadczyć możemy niedoborów pokarmowych. Zbyt niski poziom wielu witamin czy minerałów w organizmie objawia się w pierwszej kolejności osłabieniem kondycji włosów i paznokci. Włosy stają się cienkie i łamliwe, wypadają w nadmiarze. Paznokcie mają kruchą, rozdwajającą się płytkę, a skóra może utracić nawilżenie i jędrność. Największy wpływ na nadmierne wypadanie włosów oraz łamliwość i rozdwajanie paznokci mają niedobory:
- witamin z grupy B,
- witaminy C,
- witaminy D,
- cynku,
- selenu,
- krzemu,
- miedzi,
- magnezu,
- żelaza.
Wybierz sprawdzone preparaty na włosy i paznokcie. Kupisz je w sklepie Hello Zdrowie!
Niekiedy nawet pomimo starań nie udaje nam się zbilansować w odpowiedni sposób diety. Najczęściej popełniane błędy dietetyczne to sięganie po żywność przetworzoną, a także produkty pozornie uznawane za zdrowe – słodzone jogurty, produkty typu light czy soki owocowe o znikomej zawartości witamin. Częstym błędem jest także unikanie wartościowych tłuszczów, a przecież kwasy omega 3 są niezbędne dla odżywienia włosów i paznokci, a także wchłaniania witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E i K). Gdy istnieje obawa o odpowiednie zbilansowanie diety, idealnym rozwiązaniem jest wzbogacenie jej o odpowiednie suplementy. Włosy, skóra, paznokcie powinny wówczas odzyskać nienaganny wygląd.
Preparat na paznokcie i włosy – jak wybrać najlepszy?
Jeśli zauważymy u siebie jednocześnie pogorszenie wyglądu włosów i paznokci – najpewniej przyczyną są złożone niedobory pokarmowe. Podstawą pielęgnacji włosów i paznokci powinno być zatem odżywienie ich od wewnątrz. Konieczne jest zatem zadbanie o dietę, jednak jej właściwe zbilansowanie może być trudne. W przypadku nasilonego wypadania włosów i łamliwości paznokci zapotrzebowanie na witaminy i składniki mineralne jest wyższe od przeciętnego. Doskonałym sposobem na wzbogacenie diety są suplementy. Kompleks witamin na włosy w tabletkach powinien wyróżniać się złożonym składem. Ważne jest także, aby suplement zawierał składniki dedykowane włosom i paznokciom. Najskuteczniejsze okazują się być minerały, których zazwyczaj w diecie nie dostarczamy w wystarczających ilościach: selen i cynk. Cynk uczestniczy w procesie syntezy keratyny – podstawowego budulca macierzy włosa i płytki paznokciowej. Z kolei selen kontroluje procesy wzrostu włosa i działa jak antyoksydant, chroniąc mieszki włosowe przed negatywnym oddziaływaniem wolnych rodników.
Włosy doskonale wzmocni także biotyna, czyli witamina B7. Wpływ biotyny na włosy obejmuje:
- wzmocnienie wiązań siarczkowych w obrębie macierzy włosa,
- utrzymanie optymalnego poziomu cynku w skórze i mieszkach włosowych,
- łagodzenie stanu zapalnego,
- normalizowanie pracy gruczołów łojowych,
- ograniczenie wypadania włosów.
Biotyna dostępna jest w suplementach na włosy, a także jako lek na włosy i paznokcie – wówczas jej zawartość w tabletce sięga aż 10 mg. Najlepsze witaminy na paznokcie i włosy zawierają także ekstrakty ziołowe stanowiące źródło krzemionki: bambus czy skrzyp polny. Wzmocnieniu struktury włosów służą także aminokwasy, zwłaszcza siarkowe – metionina oraz cysteina.
Witaminy na skórę – jakie tabletki wybrać?
Na kondycję skóry wpływa wiele związków – ich zbyt niska podaż z dietą wpływa na pogorszenie wyglądu skóry, która staje się przesuszona, nieelastyczna, podatna na podrażnienia. Witaminy na skórę, które warto stosować nie tylko wtedy, gdy skóra zaczyna wyglądać gorzej, ale także profilaktycznie to przede wszystkim:
- witamina A, odpowiedzialna za nawilżenie skóry i normalizująca pracę gruczołów łojowych,
- witamina E, chroniąca przed wolnymi rodnikami i spowalniająca procesy starzenia się skóry,
- witamina C uczestnicząca w procesie syntezy kolagenu i wykazująca aktywność antyutleniającą,
- witaminy z grupy B wspomagające gojenie się ran, podziały komórkowe, a także działające przeciwzapalnie.
Za nienaganny wygląd i prawidłowe funkcjonowanie skóry odpowiadają także takie składniki mineralne jak cynk, selen, siarka czy krzem. Ogromne znaczenie mają także kwasy omega 3, a także aminokwasy. Suplementy na skórę często zawierają kolagen – białko budulcowe skóry. Suplementowanie kolagenu w tabletkach, płynie czy proszku uzupełnia pulę aminokwasów niezbędnych w procesie syntezy kolagenu w organizmie. Cenionym składnikiem tabletek na skórę jest także kwas hialuronowy czy koenzym Q10.
Bibliografia:
- Bojanowicz H., Płowiec A., Wpływ witaminy A na kondycję skóry, Probl Hig Epidemiol 2010, 91(3).
- Paul-Samojedny M., Wpływ biotyny na wygląd skóry i jej przydatków, Aesthetica, nr 15.
Polecamy
Jaki wybrać magnez dla dzieci i kiedy warto go podawać?
Jak przyjmować witaminę D, żeby zadziałała? „Musimy pamiętać o czterech żelaznych zasadach” – podkreśla farmaceutka
Jak rozpoznać uczulenie na lakier hybrydowy?
Bezpieczna suplementacja to krok ku zdrowiu. Co to właściwie znaczy?
się ten artykuł?