5 min.
Wrastające paznokcie – jak poradzić sobie z problemem domowymi sposobami?

Fot. zilvergolf / stock.adobe.com
Wrastające paznokcie to uciążliwa dolegliwość. Są bolesne tak dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Utrudniają noszenie obuwia, uprawianie sportu. Wrastające paznokcie w bardzo wielu przypadkach są efektem niewłaściwej pielęgnacji stóp lub urazu paznokcia. Problemowi można zapobiec, stosując zasady delikatnej pielęgnacji paznokci.
Spis treści
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
Marta Dąbrowska
lekarz
Sposobów na wrastające paznokcie jest sporo – od wizyty u chirurga, poprzez klamry na wrastające paznokcie, specjalne preparaty oraz domowe kąpiele i okłady z lodu. Ważne, aby działania te były podejmowane regularnie. Tylko tak można pozbyć się problemu wrastających paznokci na stopach, a rzadziej też na dłoniach.
Skąd się biorą wrastające paznokcie?
Wrastające paznokcie wiążą się z nieprawidłowym zawijaniem się paznokcia palucha u stopy lub palca u dłoni. Zawijanie to może dotyczyć jednego lub obydwu boków. Paznokieć zawija się pod spód i wrasta w wał otaczający płytkę paznokciową.
Wrastające paznokcie mają tendencję do nawrotów. Wyleczone, mogą powracać mimo pozornego rozwiązania problemu.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Wrastające paznokcie u nóg – przyczyny
Wrastające paznokcie najczęściej wiążą się z urazem w okolicy paznokcia. Do tego typu urazu może dojść podczas obcinania paznokci, wycinania skórek. Zbyt głębokie obcinanie paznokci albo skaleczenie wału paznokciowego może prowadzić do pojawienia się problemu wrastających paznokci.
Na wrastające paznokcie wpływ ma również noszenie ciasnego obuwia, niedopasowanego do stopy. Wrastającym paznokciom nie sprzyja również obuwie jednostronne. Zbyt duże obciążenie stóp, intensywna praca na stojąco, duży wysiłek fizyczny – wszystkie te elementy prowokują wrastanie paznokci.
Klamry na wrastające paznokcie
Sposób na wrastające paznokcie zależy przede wszystkim od stopnia rozwoju stanu zapalnego, który pojawia się w wyniku wrastania paznokcia w wał otaczający płytkę paznokciową. W niektórych przypadkach wizyta u chirurga jest koniecznością. Aby jej uniknąć, gdy tylko problem staje się widoczny, warto skorzystać z tzw. klamry korygującej, którą założyć może przeszkolona kosmetyczka.
Klamry na wrastające paznokcie to cienkie paski z tworzywa sztucznego. Przykleja się je na płytkę paznokciową, aby w ten sposób odgiąć brzegi paznokcia go góry. Zakładanie klamry na wrastające paznokcie nie jest zbyt bolesne. Sama klamra jest wodoodporna, praktycznie niewidoczna. Co ważne, nie powoduje ucisku w obuwiu. Można ją nawet pokryć odpowiednim lakierem.
Zakładania klamry na wrastające paznokcie polega na przyklejeniu jej na środku paznokcia. Następnie dokonuje się odpowiedniej korekty związanej z naciskiem klamry na płytkę paznokciową. Aplikatorem dociska się klamrę po bokach i na środku. Następnie – dla utrwalenia efektu – klamrę i płytkę paznokcia pokrywa się kroplą kleju.
Klamry na wrastające paznokcie różnią się wielkością. Dzięki temu można je idealnie dopasować do paznokci. Mogą być metalowe, drutowe, plastikowo-drutowe. Cena założenia klamry na wrastające paznokcie to 90–130 zł. Czas trwania zabiegu to około 30–60 minut.
Co na wrastające paznokcie? Domowe sposoby
Klamry to nie jedyny sposób na wrastające paznokcie. W walce z wrastającymi paznokciami mogą pomóc domowe zabiegi pielęgnacyjne.
- Kąpiel z solą na wrastające paznokcie – kilka łyżek soli rozpuszczonej w gorącej wodzie pomoże zmiękczyć skórę wokół paznokcia oraz zredukować obrzęki i zwalczyć stan zapalny. Taką kąpiel warto robić codziennie przez 15–20 minut.
- Woda z płatkami mydlanymi – 2 łyżki stołowe płatków mydlanych należy rozpuścić w gorącej wodzie; najważniejszy jest jednak codzienny zabieg po takiej kąpieli: należy osuszyć stopę, zdezynfekować chore miejsce i pod brzeg paznokcia włożyć kawałek sterylnej waty. Należy ją codziennie wymieniać. Rozwiązanie to „zmusza” paznokieć do wyrastania poza skórę.
- Okład z lodu – trzyminutowy okład z lodu poprzedza zabieg wycinania wrastającego paznokcia. Podczas tego zabiegu należy bardzo uważać, aby nie uszkodzić tkanki.
Zobacz także
Preparaty z apteki na wrastające paznokcie
Leczenie wrastających paznokci może odbywać się także z wykorzystaniem produktów dostępnych w drogerii lub w aptece. Celem maści na wrastające paznokcie jest zmiękczenie skórki i złagodzenie stanu zapalnego. Podobnie działa żel na wrastające paznokcie. Taki preparat na wrastające paznokcie stosuje się 1–2 razy dziennie na czyste i osuszone stopy. Nakłada się go na naskórek i brzegi płytki paznokciowej. Podobnie działa płyn na wrastające paznokcie. Przy zabiegu wycinania skórek i wrastających części paznokcia warto pamiętać o zastosowaniu środka dezynfekcyjnego, tak na skórę, jak i na używane narzędzia.
Jak leczyć wrastające paznokcie u nóg?
Leczenie wrastających paznokci to dość żmudny proces. Wizyta u chirurga jest z kolei dość nieprzyjemna. Aby uniknąć zabiegów, warto wprowadzić pewne zasady pielęgnacji stóp i rąk.
Zapobiegać wrastającym paznokciom można przez:
- właściwą i regularną pielęgnację stóp,
- obcinanie paznokci bez zaokrąglania ich brzegów,
- delikatne odsuwanie skórek z użyciem odpowiednich środków zamiast ich nieumiejętnego wycinania,
- rezygnację z wyrywania fragmentów płytki paznokciowej.
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

22.03.2023
„Neurolog uznał, że nie mam zespołu Tourette’a, bo nie mam tiku przeklinania, który dotyczy 10 proc. chorych” – mówi Piotr, który z zaburzeniem tym żyje od 25 lat

21.03.2023
„Czym innym jest spędzać z dzieckiem czas i pytać je o różne rzeczy, a czym innym węszyć, podglądać, nasłuchiwać. To forma agresji”. O nadopiekuńczych rodzicach mówi psycholożka Magdalena Halicka

20.03.2023
„Dla osoby głuchej język polski jest językiem obcym. We własnym kraju czujemy się jak obcokrajowcy” – mówi Zuzanna Szymańska z Akademii Młodych Głuchych

20.03.2023