4 min.
Bruzdy na paznokciach – podłużne, poprzeczne. Przyczyny i leczenie bruzd na paznokciach

Bruzdy na paznokciach – podłużne, poprzeczne. Przyczyny i leczenie bruzd na paznokciach Istock.com
Bruzdy na paznokciach mogą świadczyć o niedoborach pokarmowych. Są m.in. oznaką zbyt małej ilości cynku, magnezu oraz żelaza. Poprzeczne bruzdy na paznokciach nierzadko sygnalizują poważne schorzenia, np. chorobę niedokrwienną mięśnia sercowego lub cukrzycę.
Spis treści
Bruzdy na paznokciach wiążą się nie tylko z nieestetycznym wyglądem, ale mogą również świadczyć o pewnych chorobach czy zaburzeniach. Są nierzadko skutkiem niedoboru witamin i minerałów ważnych dla codziennego funkcjonowania organizmu. Bruzdy pionowe i poprzeczne na paznokciach stanowią niekiedy oznakę łuszczycy, niedoczynności tarczycy, zaburzeń krążenia.
Bruzdy na paznokciach – przyczyny
Paznokcie pełnią ważne funkcje ochronne. Zadbane i piękne mają nie tylko walory estetyczne, ale świadczą też o dobrej kondycji zdrowotnej. Zmiany pojawiające się na płytce paznokciowej w postaci poprzecznych, pionowych lub podłużnych bruzd paznokciowych mogą świadczyć o pewnych zaburzeniach w funkcjonowaniu organizmu, niedoborach pokarmowych, a niekiedy poważnych chorobach. Bruzdy na paznokciach często stanowią skutek uboczny stosowania niektórych leków czy działania substancji toksycznych. Co oznaczają bruzdy na paznokciach? Przyczyny bruzd na paznokciach to m.in.:
- łysienie plackowate – choroba o podłożu autoimmunologicznym, powodująca uszkodzenia mieszków włosowych i wypadanie włosów; bruzdy na paznokciach zwykle mają postać niewielkich zagłębień w płytce paznokciowej,
- bielactwo – choroba, której istotą jest depigmentacja skóry spowodowana wymieraniem melanocytów (komórek odpowiadających za kolor skóry) i objawiająca się białymi plamami i wybarwieniami,
- choroba niedokrwienna mięśnia sercowego (inaczej choroba wieńcowa) – polegająca na obecności zwężeń w tętnicach wieńcowych, które upośledzają prawidłowe ukrwienie serca,
- niedobór cynku, żelaza, witamin z grupy B.
Poprzeczne bruzdy na paznokciach
Poprzeczne bruzdy na paznokciach mogą powstawać w wyniku drobnych urazów paznokci będących np. konsekwencją nawykowego uciskania kciuka lub nadmiernego odsuwania skórek podczas zabiegów kosmetycznych dłoni. Tego rodzaju zmiany na płytce paznokciowej tworzą się także wskutek zbyt częstego moczenia dłoni w wodzie, nasilonego stresu, nadużywania zmywaczy do paznokci oraz nadmiernej ekspozycji paznokci na działanie środków czyszczących w postaci detergentów. Poprzeczne i poziome bruzdy na paznokciach nierzadko stanowią oznakę wspomnianego łysienia plackowatego i bielactwa, a także chorób ze strony przewodu pokarmowego (np. niedożywienie, niedobór wapnia) lub układu sercowo-naczyniowego (np. choroba wieńcowa, zaburzenia krążenia). Ich przyczyną są również zaburzenia metaboliczne (np. cukrzyca) oraz nieprawidłowości w rozwoju korzenia i macierzy paznokcia.
Pionowe bruzdy na paznokciach
Pionowe bruzdy na paznokciach (nazywane inaczej podłużnymi) swoim wyglądem przypominają wąskie prążki. W wielu przypadkach są oznaką niedoboru składników mineralnych w diecie, najczęściej cynku, magnezu lub wapnia. Podłużne bruzdy na paznokciach często występują u osób starszych, gdyż wraz z wiekiem dochodzi do zaburzeń rogowacenia. Mogą być także skutkiem odwodnienia organizmu. Bruzdy pionowe na paznokciach, podobnie jak poprzeczne, nierzadko świadczą o łuszczycy, łysieniu plackowatym, chorobach układu pokarmowego lub krążenia, a także o niedoczynności tarczycy lub zaburzeniach hormonalnych.
Bruzdy na paznokciach u nóg – grzybica
Bruzdy na paznokciach u nóg stanowią częsty objaw infekcji grzybiczej. Za jej rozwój mogą odpowiadać grzyby należące m.in. do drożdżaków lub dermatofitów. Czynnikami ryzyka wystąpienia grzybicy paznokci są stany obniżonej odporności organizmu, typowe dla osób w starszym wieku, z chorobami nowotworowymi, cukrzycą, a także dla osób przewlekle stosujących antybiotyki lub glikokortykosteroidy. Grzybica paznokci może być również wywołana niewłaściwą higieną stóp oraz zbyt głębokim obcinaniem płytki paznokciowej. Objawami grzybicy paznokci u stóp są nie tylko bruzdy na paznokciach, ale również przebarwienia, rozdwojenia, łamliwość, kruchość oraz zniekształcenia płytki.
Bruzdy na paznokciach – leczenie
Leczenie bruzd na paznokciach jest zależne od przyczyny powstania tej nieestetycznej zmiany. Ich pojawienie się dla wielu lekarzy stanowi cenną wskazówkę diagnostyczną różnych chorób ogólnoustrojowych oraz niedoborów pokarmowych. Wystąpienie poprzecznych lub pionowych bruzd na płytce paznokciowej jest sygnałem informującym o konieczności przeprowadzenia dodatkowych badań, mogących potwierdzić lub wykluczyć określone schorzenie. Wskazane jest m.in. wykonanie dokładniejszych badań na obecność grzybów lub umożliwiających rozpoznanie zmian w krążeniu. Zastosowanie mają również badania sprawdzające skład chemiczny paznokci. Leczenie bruzd na paznokciach polega przede wszystkim na wyeliminowaniu podstawowej przyczyny odpowiadającej za ich powstawanie oraz występowanie innych objawów chorobowych.
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
Marta Dąbrowska
lekarz
Zobacz także
Udostępnij
Najnowsze w naszym serwisie
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

07.06.2023
Uważano, że są siedliskiem duszy, uczuć i akumulatorem ciepła ludzkiego ciała. Jak kiedyś leczono nerki

07.06.2023
„Kiedy doświadczamy poważnych urazów psychicznych, nasz umysł może wyłączyć odczuwanie doznań z ciała” – mówi psychoterapeutka Anna Uściłowska

06.06.2023
„Nie sztuka, a serce liczy się w tej pracy. Nasze osobiste znaczenie, które nadajemy obrazowi”. O terapeutycznej mocy fotografii mówi Joanna Szeluga

02.06.2023